Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

De ce nu mai merg la cinema

- - - - -
  • Please log in to reply
97 replies to this topic

#37
Natural4living

Natural4living

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 10.08.2022

View Postkopac, on 25 noiembrie 2022 - 15:30, said:

saraciile se uita la firme, eventual, piratate de pe net flix. Cinemaul tine de cultura, de educatie, de alt mod de a savura un film. Dar ce sa faci, intr-o tara in care toti vrem gratis, aia obtinem, saracie spirituala.
Apoi,la ce filme se produc in ultima vreme te poti caca pe ea cultura.Majoritatea pentru copiii de gradinita si pana la clasa intaia.Arata-mi un echivalent la Casablanca,The way we were, Gara pentru doi.

#38
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,126
  • Înscris: 04.02.2011

View Post_Smiley_, on 25 noiembrie 2022 - 17:37, said:

pai de ce n-ai mentionat asta in titlul topicului?


Și la celălalt Mall imaginea lasă de dorit. Ăsta e botezat 4K IMAX deci a ajuns și IMAX un fâss, poți pune eticheta asta pe orice sistem de proiecție 3 lulele-3 surcele.

View Post_Smiley_, on 25 noiembrie 2022 - 17:37, said:

acolo de ce nu [...]

Ca să mă întrebe oamenii inteligenți de treaba asta. Am eu o plăcare sadică așa să îi văd cum se dau cu capul de pereți. Posted Image

Edited by benis, 25 November 2022 - 17:49.


#39
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018

View Postoregano, on 25 noiembrie 2022 - 17:07, said:

Nu intreseaza pe nimeni cum te uitai tu la Fratii mei elefantii, prin anii 90.
Prietenii mei elefantii*
Mama India, Calul Alb etc.

View Postoregano, on 25 noiembrie 2022 - 17:07, said:

Cum naiba va puteti uita la Mircea Bravo? Un terminat. Si el si bunica-sa aia.. Gizas.
De ce nu? Terminat nu e. Este unic pe segmentul sau (pe Youtube ma refer). Pe bunica-sa nici eu n-o suport.

#40
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,126
  • Înscris: 04.02.2011

View PostPuferiu_, on 25 noiembrie 2022 - 17:50, said:

Pe bunica-sa nici eu n-o suport.

Cred că asta e și ideea acestui personaj

#41
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Apropo, nu te-a intrebat nimeni, asa ca te intreb eu. De ce nu te mai duci la cinema?

#42
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,158
  • Înscris: 15.05.2008
Mie imi este lene sa fac 70km dus-intors pt un film la cinema,micut satucul meu,abonamente la seriale nu mai am,dar ce imi place vizionez

#43
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,059
  • Înscris: 30.07.2006

View PostPuferiu_, on 25 noiembrie 2022 - 17:50, said:

Prietenii mei elefantii*
Mama India, Calul Alb etc.

O floare si doi gradinari..alea filme

#44
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Erau si alte vremuri atunci. Se adunau rude, prieteni, cunostinte... Se creea o anumita atmosfera. Acum asteptam weekendul ca sa ne odihnim oasele.

#45
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Si Sandokan Tigrul Malaeziei Posted Image

Va mai aduceti aminte de mizeria asta ?

#46
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,662
  • Înscris: 21.03.2020

View Postbenis, on 25 noiembrie 2022 - 15:19, said:

Există mai multe motive pentru care oamenii nu merg la cinema. Dar aici voi exclude partea financiară, voi expune motivul pentru care nu merg deși mi-aș permite.

Am fost destul de rar la cinema în ultima vreme, ultima dată când am fost imaginea pe o parte de ecran era în ceață iar în sală era o căldură insuportabilă. De atunci am zis că am terminat-o cu cinematografele.
În plus, doar 30% din venit pleacă la cei ce fac filmul, restul merge jumătate la stat, jumătate la cinematograf.

Chiar îmi pare rău că nu pot vedea filmul Mirciulică și alte filme românești dar sper că artiștii vor găsi altă cale de distribuție. Eu în cloacele alea numite cinema NU mai intru.

Daca au ajuns romanii sa se planga de caldura si iarna asta e grav!

#47
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Am fost odata la film si era alta persoana pe locul meu. Cand a dat sa se ridice, am observat ca era handicapat locomotor. Mi-a parut rau pentru bietul om. Daca stiam, nu-i mai ziceam sa se mute. Cand m-am asezat, scaunul era cald de la ala. Eeew!

#48
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,126
  • Înscris: 04.02.2011

View PostGlCA_Contras, on 25 noiembrie 2022 - 18:03, said:


Daca au ajuns romanii sa se planga de caldura si iarna asta e grav!

Nu cred că era iarna.. Afară temperatura era numai bună, înăuntru era iad.

#49
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,376
  • Înscris: 01.12.2001
In afara de mall-urile din reședințele de județ, mai exista cinematografe in alte orașe?

#50
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,126
  • Înscris: 04.02.2011
Și mie îmi plăceau filmele românești din anii '90. Unul fain este  "amintiri din epoca de aur". Poate ar putea rula astfel de filme la cinematografe mici, de cartier la preturi modice..

View Postdorin_2k, on 25 noiembrie 2022 - 18:07, said:

In afara de mall-urile din reședințele de județ, mai exista cinematografe in alte orașe?
Da, mai există, am văzut prin vest pe aici pe la Lugoj, ba chiar și la Oravița.

#51
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 13.12.2006

View PostPuferiu_, on 25 noiembrie 2022 - 15:24, said:

1. Nu ai fost in cinematografele in care trebuia. Incearca un IMAX, un 4k... Bine, si preturile sunt pe masura.
2. N-ai pierdut nimic daca n-ai vazut Mirciulica. De la mine a scos maxim o grimasa. Ar fi fost mai bine daca Mircea Bravo ramanea pe Youtube (il urmaresc).

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/iEE__LUi4XE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#52
tinel231

tinel231

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 15.03.2009

View PostroPopa, on 25 noiembrie 2022 - 15:46, said:

eu nu merg la cinema deoarece sonorul este INSUPORTABIL DE TARE!

Ca ar fi foarte tare e doar o parte a problemei .Reglajele de sunet sunt facute cocalareste ,cu inaltele si basul la maxim -in ambele cinema mall-uri din Ploiesti. Asa ca joasele grohaie ca din butoi iar inaltele te zgarie pe timpan - o adevarata tortura.
Cand am fost sa vad filme 3D din seria LOTR prima oara a fost nasol , apoi luam intotdeauna vata la mine ,sa-mi bag in urechi ; cand am uitat sa iau vata , am rupt batista.
De atunci , evit sa ma mai duc.

Edited by tinel231, 25 November 2022 - 18:38.


#53
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 13.12.2006

View PostBursul, on 25 noiembrie 2022 - 16:35, said:

Vai, vai ce v-ati boierit. Am vazut filme stand jos pe podea, sala arhiplina, cu echipa de baschet in randul din fata mea, din unghi de 90 de grade, se mai intrerupeau filmele, schimbau banda, aparatul, schimbau curentul electric pe cablu si alte prostii de genul asta.

Acum daca scaunul nu are piele din bivol cubanez cu masaj, nu se poate vedea filmul.

ah..ce amintiri ai scos din mine. eram copil, dar si acu imi aduc aminte cum am vazut titanicul intr-o sala arhiplina, in picioare. ca sa nu mai zic ca ma ducea tata la sali de "cinema" unde se uitau vreo 30-50 de oameni(ca mai mult nu incapeau) la filme subtitrate de margareta nistor pe un ecran de 2 palme.

pentru mine nu exista tv sa se compare cu atmosfera de cinema.  poate doar daca mi-as face acasa o camera speciala pentru vizionat filme, si un televizor din asta : https://www.emag.ro/...rch-Action=view

Edited by VipeR85, 25 November 2022 - 18:41.


#54
Chifteluta

Chifteluta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 03.02.2007

View PostNaijax, on 25 noiembrie 2022 - 15:28, said:

Americanii se "bat" cu toata lumea - de la dinozauri la extraterestri
Si castiga dom'le de fiecare data Posted Image


Inseamna ca n-ai vazut filme chinezesti! Astia muta si planete, la o adica! Posted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate