Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 

Se poate instala fibra DIGI pe infrastructura existenta in bloc nou (prin copex-uri)?

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
csachiri

csachiri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,451
  • Înscris: 03.04.2007
Oricum soluții se găsesc, inclusiv legarea fibrei de coaxial ( cu eliminarea acestuia în final pt apartamentul în cauza)

Dacă nu te pricepi atunci , în ciuda timpului consumat pentru a trage fibra,  le dai ceva la băieții de la instalări.
Garantez ca nu te refuza.

#20
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,198
  • Înscris: 09.02.2007
Problema este ca daca iti tragi tu de capul tau fibra pana la ei in tabloul de conexiuni, in caz de vreo avarie ei nu iti asigura mentenanta decat pana in tablou (nu pana in casa). Dar asta ar fi cea mai mica problema.

#21
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,566
  • Înscris: 26.05.2022
Sa fim serioși. Ce s-ar putea strica la fibra aia băgată in copex? Si in plus, cum stabilesc ei ca fibra e trasa de ei sau e trasa de tine?!

#22
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,183
  • Înscris: 27.06.2007

View Postcsachiri, on 25 noiembrie 2022 - 15:23, said:

Ai verificat tu personal?
Sau e doar o părere?
daca ai doua coturi de 90 de grade in 30~40 de cm slabe sanse sa reziste;
la frate-miu (e plecat si a trebuit sa stau eu cu echipa) au aruncat cablu de vreo 100m ca s-a "bulit" in copex - au trebuit sa dea gaura in zidul camerei unde vine modenul

#23
csachiri

csachiri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,451
  • Înscris: 03.04.2007
Pfff, cot la 90 ???
Meseriași.
De curbe "dulci" or fi auzit?

#24
Maschine

Maschine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 26.01.2018

View PostHider141, on 25 noiembrie 2022 - 12:32, said:

Fibra optica e mai sensibila, mai ales cea de interior si tehnicienii RDS nu vor sa o forteze prin acele canale, se poate rupe (nu neaparat de la unghiuri).
Cat despre vecini, ce baza legala ar avea sa va dea in judecata? A fost nevoie de acordul lor pentru instalarea retelei Digi, si cei de la Digi au trecut peste?

Folosesti fibra care se foloseste de la
Odb la abonat in exterior aerian :) aia rezista, am tras eu niste zeci de metri prin copex si n-o patit nimic, la iesire ii tai sufa si aia e, o sa fie mai subtire un pic cablul per total

#25
csachiri

csachiri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,451
  • Înscris: 03.04.2007
Clar ca rezista, logic ca o tragi cu tot cu șufa de exterior.
Băieții ii fac doar sudura.

#26
Maryus89

Maryus89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 02.05.2008
Ti-am dat pm

#27
ValentinVali

ValentinVali

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 03.01.2019
Multumesc pentru toate sfaturile!
Am zis sa revin si cu o concluzie - pe copex-uri se pare ca a fost imposibil pentru ca infrastructura Digi trecea prin alta parte decat locul unde ajung cablurile si intr-adevar ar fi trebuit angajat electrician satraga el separat inainte de a veni echipa Digi. In plus unii vecini spun ca ce e pe copex-uri este infrastructura UPC /Vodafone deci nu ai voie sa umbli. Asa ca i-am pus sa traga 3-4m de fibra pe marginea grinzii de pe casa scarii si apoi au facut o gaura (fara percutie) din casuta de la mine din hol spre casa scarii. Pe unde a iesit burghiul voi drege eu cu ceva caci s-a desprins 1cm de tencuiala, ca sa nu am scandal.
Acum urmeaza sa bag tot ce se vede in acea casuta, nu inainte de a cumpara si monta o priza dubla caci am cabluri de curent lasate pe copex.

Aici aveti un sfat, cam ce priza dubla mica si NEincastrabila as putea folosi in acel spatiu ingust pentru a conecta la curent cele doua transformatoare ale echipamentelor Digi? Momentan folosesc un prelungitor pana fac legaturile.

Attached Files



#28
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,669
  • Înscris: 23.10.2006
Vezi ca trebuie sa ai si aerisire buna pentru a nu se incinge echipamentele.

#29
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,810
  • Înscris: 14.10.2008
Mai ales la vara.

#30
ValentinVali

ValentinVali

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 03.01.2019
Partea buna ar fi ca in jurul casutei am gaura peste tot, fiind perete de rigips, deci caldura va avea unde sa se disipe. Ce voi evita si sper sa fie suficient va fi sa suprapun aparatele, caci am patit cu un Archer suprapus peste ONT Digi sa dea rateuri vara de la caldura excesiva emanata.

#31
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,810
  • Înscris: 14.10.2008
O colega de la birou a suprapus ONT Fiber Home (varianta fara CATV) peste router Asus AC-1200-G+ dar a bagat ceva intre ele care le tine ventilate. Apoi Asus este peste DVR-ul antic de la camerele video. Posted Image

In rest spatiu generos la scule, mai ales acasa, ONT-ul ZTE e stapan pe un intreg balcon, asezat peste niste lemne. La Miesti la tara le am intr-un dulap unul langa altul, sper sa nu faca probleme frigul iernii sau caldura verii in magazie, ONT Luster si router Xiaomi.

#32
ValentinVali

ValentinVali

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 03.01.2019
Am mai aflat ceva, anume ca UPC a tras toata infrastructura din bulevard in noul bloc, subteran, iar mai departe pana la etajul 14. Deci e cumva logic sa nu lase pe nimeni sa se foloseasca de infrastructura creata.
Ce s-a intamplat aici a fost ca acum cativa ani primele instalari nu au fost facute de Digi efectiv ci de o firma afiliata lor, un anume SRL ce instala in numele lor, deci nu s-a purtat o discutie cu operatorul iar doreii astia au provocat distrugerile, nu Digi. Ma gandesc ca s-ar fi putut discuta altfel cu ditamai corporatia decat cu un SRL de dorei, pentru a veni cu o solutie tehnica mai elaborata pt un bloc nou.

#33
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,566
  • Înscris: 26.05.2022
Toate cablarile la digi se fac cu dorel srl. Digi efectiv vine doar atunci cand sudeaza fibra, sa aduca echipamente sau la "deranjamente". Oricum, daca sunt copexuri prin pereti, aia cel mai probabil e infrastructura blocului si n-are nicio legatura cu operatorul. Aia e doar o schema ca sa aiba "exclusivitate".

Operatorii la blocurile noi vin undeva la subsol sau pe palier unde exista vreun spatiu tehnic. De acolo leaga cablul care ajunge in casa si gata.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate