Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Telefon dimensiuni mici

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
AndreicuKapp

AndreicuKapp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 570
  • Înscris: 03.06.2006
As vrea sa-i cumpar maica-mii un telefon nou de sarbatori, dar cerinta ar fi sa nu fie un ditamai telefon si sa fie cu android (e obisnuita cu el, deci pica iphone SE). M-am tot uitat la unul cu pret rezonabil, dar toate sunt cu ecran de 6 inchi. ..total degeaba.
Aveti ceva idei?

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
https://www.emag.ro/.../pd/D6CBNFMBM/?

https://www.emag.ro/...o/pd/DTDFC3BBM/

Cam astea ar fi Posted Image

#3
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Vezi ca magazinele online cum ar fi emag au filtru de cautare. Setezi filtrul cu ce caracteristici vrei si cauti.

#4
Hazideon

Hazideon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 23.06.2008
Uita-te eventual la Cubot King Kong Mini 2. Are display-ul de 4inch.
Totusi nu e chiar cel mai nou/aratos telefon.

Crezi ca i-ar fi greu sa se invete cu iOS? (iphone SE) E mult mai intuitiv decat android.

Edited by Hazideon, 25 November 2022 - 11:18.


#5
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,628
  • Înscris: 07.07.2008
Nu ai spus nimic de pret, pana in ce bani vrei sa te incadrezi?

#6
R_a_z_v_a_n

R_a_z_v_a_n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 855
  • Înscris: 25.01.2007
Ceva nou (2021) ar fi si Blade ZTE A31.

#7
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008

View PostAndreicuKapp, on 25 noiembrie 2022 - 10:54, said:

As vrea sa-i cumpar maica-mii un telefon nou de sarbatori, dar cerinta ar fi sa nu fie un ditamai telefon si sa fie cu android (e obisnuita cu el, deci pica iphone SE). M-am tot uitat la unul cu pret rezonabil, dar toate sunt cu ecran de 6 inchi. ..total degeaba.
Aveti ceva idei?
Variantele sunt extrem de limitate.
Dintre modelele lansate mileniul asta cam singura varianta ok ar fi Asus Zenfone 9 daca vrei sa-i iei telefon si nu bomba care in orice zi poate sa dea chix. Dar pretul e de vreo 3 ori peste "rezonabil".
Sau ceva mai vechi ar fi Galaxy S10e si Pixel 4.

Eu nu as lua o marca pur chinezeasca sau care isi pune sigla pe telefoane generice cum ar fi Cubot/Allview/eBoda, fiindca nu le-as face asa ceva cadou nici dusmanilor.

Edited by Hider141, 25 November 2022 - 11:38.


#8
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,218
  • Înscris: 24.11.2002
Am avut aceeasi problema: Android care sa se miste(minim 4GB RAM) si aiba spatiu pentru cateva aplicatii(32GB) si sa incapa in buzunar, IP67; iar castigatorul a fost S10e. E mai vechi, dar isi face treaba bine.

#9
p243df

p243df

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,848
  • Înscris: 26.10.2021
Asa zic toti, e prea mare. Dar dupa 2-3 luni spun ca si asta e mic.
Ia linistit si de 6 toli, se obisnuieste cu el.
Dar sa aiba macar 4 giga de ram si 64 giga memorie. Cea de 32 se ocupa repede.

#10
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,316
  • Înscris: 24.02.2017
Idem cu maica-mea.  A avut unul cu ecran mic si ajunsese sa isi strice ochii in el.  Anul trecut fix inainte de sarbatori i-am luat un Samsung (cu ecran mai mare, nu mai stiu modelul) iar acum e foarte multumita. Vede mai bine, calitatea imaginii e net superioara.

#11
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,465
  • Înscris: 21.12.2006
filtru pe display intre 4,5" si 5,5" + an >2019 + Android
https://www.gsmarena...Max=5.5&sOSes=2

#12
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,490
  • Înscris: 13.11.2011

View Postvestale, on 25 noiembrie 2022 - 11:53, said:

Am avut aceeasi problema: Android care sa se miste(minim 4GB RAM) si aiba spatiu pentru cateva aplicatii(32GB) si sa incapa in buzunar, IP67; iar castigatorul a fost S10e. E mai vechi, dar isi face treaba bine.
De ce crezi că încă folosesc S10e- ul? Deși au trecut 3 ani si 7 luni de la achiziție...
Are o dimensiune super ,5.8 inch ...
Și încă oferă destulă performanță.

#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View PostAndreicuKapp, on 25 noiembrie 2022 - 10:54, said:

As vrea sa-i cumpar maica-mii un telefon nou de sarbatori, dar cerinta ar fi sa nu fie un ditamai telefon si sa fie cu android (e obisnuita cu el, deci pica iphone SE). M-am tot uitat la unul cu pret rezonabil, dar toate sunt cu ecran de 6 inchi. ..total degeaba.
Aveti ceva idei?

Vezi ca 6 inch diagonala ecranului este foarte mica. Najax de exemplu ti-a recomandat niste telefoane in postul #2 care au ecran de 4 inch. Insa mai ai spatiu sus si jos (barbie si frunte) si astfel telefonul ala devine la fel de mare ca un telefin cu margini subtiri de 6 inch. Ca sa nu mai spun ca telefoanele alea doua au 1GB memorie ram, procesor din 1900 toamna. Mai mult o sa se enerveze persoana care il cumpara. Iti recomand sa cumperi ceva cu minim 4GB ram si ecran macar de 6 inch. In caz contrar cumperi degeaba telefonul, o sa se blocheze constanta si o sa se chinuie posesorul sa vada ceva pe un ecran minuscul de 4inch.

Poti lua ceva pe la 500-800 ron top care sa tina ceva ani (xiaomi, samsung etc). Sau poti cauta ceva SH, un s10 de exemplu care are 8GB ram, 6inch si procesor potent pt ce o sa foloseacsa mama ta.

Edited by MembruAnonim, 26 November 2022 - 00:31.


#14
r3my_cc

r3my_cc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,212
  • Înscris: 12.02.2014
Și eu zic la fel: ia-i un telefon din ziua de astăzi. Cu ecranul >6 inch se va obișnui repede, mai ales că la telefoanele actuale marginile sunt foarte subțiri, deci ca dimensiuni telefonul nu va fi mult mai mare. Și să fie musai cu OLED/Amoled. În ultimă instanță, ia Google Pixel 4a, are 5.8, dar și acesta este cam vechiuț (2020), totuși are specificații încă rezonabile.

Edited by r3my_cc, 26 November 2022 - 08:44.


#15
r3my_cc

r3my_cc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,212
  • Înscris: 12.02.2014

View Postr3my_cc, on 26 noiembrie 2022 - 08:31, said:

Și eu zic la fel: ia-i un telefon din ziua de astăzi. Cu ecranul >6 inch se va obișnui repede, mai ales că la telefoanele actuale marginile sunt foarte subțiri, deci ca dimensiuni telefonul nu va fi mult mai mare. Și să fie musai cu OLED/Amoled. În ultimă instanță, ia Google Pixel 4a, are 5.8, dar și acesta este cam vechiuț (2020), totuși are specificații încă rezonabile.
Sau Pixel 4. Are 5.7 și mai puternic decât 4a. Puțin mai scump, dar dacă dai 2000, dai și 2300 😁 (prima dată dădusem filtru la sub 2000 lei și nu-l văzusem)

Edited by r3my_cc, 26 November 2022 - 08:50.


#16
cristian-p

cristian-p

    Stelist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 23.10.2013
Dimensiunea la care trebuie să te raportezi e lațimea telefonului, nu diagonala ecranului.
Nu poți compara diagonala ecranelor din prezent cu cele de-acum 5 ani pentru că diferă screen-to-body și display ratio.
Exemplu: https://www.gsmarena...&idPhone2=11429

Edited by cristian-p, 26 November 2022 - 09:04.


#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postcristian-p, on 26 noiembrie 2022 - 08:50, said:

Dimensiunea la care trebuie să te raportezi e lațimea telefonului, nu diagonala ecranului.
Nu poți compara diagonala ecranelor din prezent cu cele de-acum 5 ani pentru că diferă screen-to-body și display ratio.
Exemplu: https://www.gsmarena...&idPhone2=11429

Exact, initiatorul nu cred ca isi da seama ca un telefon de acum 5-6 ani cu diagonala de 4 inch are aceeasi dimensiune cu un telefon de 6 inch din prezent unde lipsesc barbia si fruntea iar screen-to-body ratio este ~>= 90 %.
Asta este motivul pt care am spus ca trebuie minim un 6inch. La sub te vei chinui sa vezi ceva. Si mai ales cum mama lui va folosi la scris pe facebook si whatsapp ori stiri din goole, recomandat este un display cat mai mare.

Edited by MembruAnonim, 26 November 2022 - 08:57.


#18
addryanns

addryanns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,484
  • Înscris: 31.07.2015
Motorola Edge 30 neo e cât de cât "compact" raportat la standardele de astăzi. Prețul la ora actuală e 1400-1500, nu are nici bloatware.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate