Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare
 Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.
 

hai să fim serioși!

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#19
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018
un motiv pt care am renuntat sa mai fac revelionul pe la toti samsarii

#20
Alex432

Alex432

    sit at big tables

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,212
  • Înscris: 28.05.2020
Unii nu pot intelege "economia de piata"... nici ca  altii castiga mult peste ei...  desi au tot un cap, tot doua maini...

#21
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,851
  • Înscris: 30.11.2021
Asa imi zice un amic ca in Decembrie costa 300 de euro biletul de avion catre Anglia.
Si tu cu Revelionul.

Am fost aseara la targul de Craciun din Craiova, mult sub tot ce vezi pe la Sinaia, Sibiu, Bucuresti, Brasov.
Preturile? In urma cu cateva zile era 6 lei un paharel de vin fiert, aseara era 8 lei, peste tot, inflatia.
25 de lei sa te dai cu roata 2 minute.
Niste preturi aberante pentru un oras sarac si depopulat cum este Craiova.

Asa ca nu ma mira ofertele alea cu Revelionul.
Sinaia are destule hoteluri ieftine, de buget, chiar am folosit cuvantul "ieftin" ca imi place la Sinaia. Nu fac parte din categoria celor care se cazeaza in centrul orasului la alea cateva hoteluri de lux.

Sunt lecuit cu Revelioanele, am facut revelioane si la job, si acasa, si in oras. Cel mai bine este sa stau cuminte in fata la tv, pe forum.
Am fost intr-un an, ne-am strans amici, adulti, am pus la bani de bautura si mancare de am cheltuit bani aiurea, pacat de bani.

#22
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,403
  • Înscris: 15.11.2005
vorba aia: nu e prost cine cere...

#23
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008

View PostHazideon, on 25 noiembrie 2022 - 10:34, said:

...Ma uitasem in 2020 (fiind pandemia) la un sejur undeva prin tara. Gasisem un hotel la Baile Felix unde am ramas socat cand am vazut ca-i 4500 ron / 4 nopti. Ok, era hotel de 4-5 stele, dar las-o-n fasole.
Ieseam mai ieftin pentru 2 persoane sa mergem o saptamana in Dubai...
Oricat as vrea sa sustin turismul romanesc, mie imi face impresia ca e furt pe fata in unele locuri. Acu' nah, ca sunt oameni care accepta... e partea a doua.
Da, la fel am patit si eu cu sotia anul asta. La Felix ne-ar fi costat catre 4000 de lei un sejur cu mic dejun. Asa ca am ales Grecia, cu 1000 de Euro ne-am incadrat la drum, cazare, vizitat cateva insule si shopping in Atena. In total au fost 13 zile, din care 4 nopti am fost cazati la neamuri.
Pacat ca nu am prins si reducerile, ca ne intorceam cu 4 valize fiecare Posted Image  Chiar si asa, ne-am intors cu un troller in plus pentru ca sa ne incapa in el cumparaturile.

Edited by Hider141, 25 November 2022 - 11:45.


#24
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,112
  • Înscris: 04.02.2011
Iară avem simțul datoriei să îi trezim noi la realitate pe ăia care dau 1000 de euro pe revelion. Suntem un popor de milioane de mesia care avem datoria să aducem înțelepciune în lume. Doamne miluiește!

#25
sgn30

sgn30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 20.08.2016
Ieri m-am intros din Sinaia... statiunea decenta dar cu preturi de te doare mintea......

Preturile la cazare au fost decente (in jur de 400 ron/noapte hotel 4*...nah preturi de extrasezon) dar preturile la mancare zici ca doar Restaurante Michelin sunt in Sinaia.

- scarita de porc + cartofi noi prajiti + salata de varza
- paste cu somon
- 2 pahare de vin ordinar (in meniu erau la 30 ron/pahar)

Total: 300 RON...

Edited by sgn30, 25 November 2022 - 12:26.


#26
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,056
  • Înscris: 17.01.2012

View Postradunic, on 25 noiembrie 2022 - 10:55, said:

Și problema e care? Ăia au pus un preț, dacă au clienți e bine, dacă nu, iarăși e bine. Fiecare alege după propriile criterii.

View PostHazideon, on 25 noiembrie 2022 - 10:57, said:

...nu cred ca e vorba daca avem sau nu avem bani. Problema apare cand vezi ce servicii ti se ofera in afara tarii de acei bani si cand vezi ce (nu) ti se ofera la noi. Si stai si te gandesti daca chiar merita sa lasi banii in tara, oricat de patriot ai fi, sau oricat de mult ai vrea sa sustii business-urile romanesti.

exact despre asta e vorba, despre servicii oferite!
nicidecum despre ce vrei să faci, neapărat, cu banii tăi!

da, alegem, dar n-ar fi bine să nu mai încurajăm „vânătoarea de fraieri”? :o
io, dacă reușesc să deschid ochii unui amic, mă bucur.

strict la turism, tichetele de vacanță sunt o mizerie - datorită lor prețurile rămân prea sus...
strict la imobiliare, programul „prima casă” este o mizerie - din 2 motive: odat' că ține prețul ridicat la vechiturile de apartamente, apoi că îndatorează mii și mii de familii tinere, care astfel aleg să devină iobagi! (da, iobagi - oameni legați de-a dreptul de glie, iar patronii știu asta și țin salariile de mizerie..., că iobagul nu are cum emigra spre zone cu salarii mai mari, pt că... „prima casă”! :( )

#27
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,536
  • Înscris: 03.04.2013

View Postexcentryc, on 25 noiembrie 2022 - 10:56, said:

Poate se mai spala niste bani asa pe acolo ... ce ziceti ?
Noooo..... nu cred. Imposibil. Ar vedea imediat anaful.

#28
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,851
  • Înscris: 30.11.2021

View Postsgn30, on 25 noiembrie 2022 - 12:25, said:

Total: 300 RON...
Ai si comandat mancare scumpa.
Unde ai fost? La Carpathia?

#29
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,190
  • Înscris: 24.07.2022
cortul ni-l permitem toti. :D

in reclama aia se intelege ca doar mic dejun ai de revelion. revelion fasting, asa da!

#30
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,994
  • Înscris: 07.11.2006

View Postgushpi, on 25 noiembrie 2022 - 10:29, said:

o fotografie face cât 1000 de cuvinte!
comparați cu faptul că-n vară am dat 1000 euro/persoană/7 nopți, la 5*, UAI, Antalyia, transport inclus cu avionul...

Ce, ti se pare scump? Este un pret mai mult decat rezonabil pentru romani si Romania. Si fi sigur ca va fi plin, nu vei mai gasi locuri cat de curand.
Si pretul ala nu-i o noutate. A fost asemanator si anul trecut.

#31
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,491
  • Înscris: 02.09.2006

View Postbenis, on 25 noiembrie 2022 - 11:43, said:

Iară avem simțul datoriei să îi trezim noi la realitate pe ăia care dau 1000 de euro pe revelion. Suntem un popor de milioane de mesia care avem datoria să aducem înțelepciune în lume. Doamne miluiește!
Draga, unii cheltuie 1000 de euro pentru revelion, altii cu banii aia isi platesc rata la cavoul cu termopane, fiecare face ce vrea cu banii personali!

#32
Cellini60

Cellini60

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 26.10.2022
Tichete de vacanta plus salarii nesimtite de bugetari si ai targetul celor care li se adreseaza oferta.
In Austria nu primesc tichetele de vacanta...

#33
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,851
  • Înscris: 30.11.2021
Nu da nimenea tichetele de vacanta pe asa ceva.
Daca esti baiat destept te duci la vara cu tichetele de vacanta si iti faci rezervare la Sinaia.
Cine se duce cu 1300 de lei de lei tichete de vacanta de revelion? Inseamna sa irosesti tichetele aiurea.

Sunt oferte si oferte, si in oras sunt oferte scumpe de Revelion pe la restaurante de fita cu meniuri de lux.

Fiecare ce isi doreste.

Edited by MindArchitect, 25 November 2022 - 18:54.


#34
Cellini60

Cellini60

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 26.10.2022
...pai eu nu imi pot imagina omul care sa faca banii astia muncind - orice fel de munca - si sa-i arunce pe un sejur la Sinaia...
Daca-i fura, daca sunt din spaga ori daca-i primeste pe degeaba, mai treaca-mearga.

#35
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,851
  • Înscris: 30.11.2021
Iti pare scump? Ala nu este lux. Daca cauti gasesti si mai scump de 1000 de euro.
Fiecare om are situatia lui financiara. Bogati sunt intr-o alta liga.
Sunt in tara asta camere de hotel care costa 1000 de euro pe noapte.

Acum descoperi piata mai exclusivista? Nici nu este exclusivist 1000 de euro pentru Revelion.
Cum ziceam... ia de te uita de restaurant, Bucuresti, noaptea de Revelion, o sa vezi ca gasesti preturi asemanatoare.

Fiecare om dupa bugetul lui.

Edited by MindArchitect, 25 November 2022 - 20:39.


#36
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009

View PostBursul, on 25 noiembrie 2022 - 11:12, said:

Facem pariu ca se ocupa toate locurile?
Nu fac pariu ca-l pierd 100%. Posted Image

View Postgushpi, on 25 noiembrie 2022 - 10:53, said:

erau o mulțime de topice în care ne plângeam că rumânii n-au educație financiară!
da, avem bani!
pe ce-i cheltuim?
Hai mai da-le dreaq de economii pt studii la copii, sa se descurce. Ce atatea studii, sa-i doara capu? Ia uite la mandea ce bine se descurca cu 8 clase?
Fond de pensie, de urgente, de sanatate? Noi sa fim sanatosi!

Tzac-pac, bag comanda sa dea foku la gratar, sa sfaraie mititeii si daca ma supar si ribaiu. Sa curga cu prosecco si tequila.
Pai io ce le povestesc la pretenari cand ma intorc in Bukale?  
Viata, frateee!

Edited by nniki, 25 November 2022 - 23:50.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate