Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 

Contract exclusivitate Remax

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
FREESH

FREESH

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 23.02.2007
Salut, am un amic care a semnat un contract pe 6 luni cu ei pentru vanzarea unei case ca poate ar fi mai mari sansele sa se vanda deoarece a stagnat 5 luni fara client ca vanzator particular.
Ei au un comision de 4% pe contract doar de la vanzator.

Contractul e cam agresiv dpdv clientului daca te retragi sau nu mai vrei sa vinzi trebuie sa le dai sume mari pentru "deranjul" lor , de ordinul dublu comsionului.

Aveti idee cum se poate retrage ulterior daca nu-i convine de agentie doar cu acordul "partilor" ca e camatareala ce scrie in "contract"  , totusi este doar un contract de intermediere nu imprumut bancar.

Edited by FREESH, 25 November 2022 - 10:03.


#2
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,783
  • Înscris: 12.01.2018
stă să treacă 6 luni dacă nu vrea moară-n cap

n-a putut contract verbal?aduci client și dau x%

#3
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,566
  • Înscris: 26.05.2022
Am vorbit si eu cu astia de la Remax. Ei se jurau pe rosu ca daca nu vand intr-o luna, reziliem contractul. Bun, si in contract ce scrie, pe cat timp il facem? Pai 6 luni. Da, sigur. Multumesc, va caut eu!

#4
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,531
  • Înscris: 30.08.2017
4% nu e mult, ăia chiar îți caută clienți de comisionul ăsta. Și mai bine dai ălora 4%, decât să dai jos 10% din preț ca să o vinzi.

Altfel, data viitoare să citească ce semnează.

#5
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Se poate retrage doar cand expira contractul
Mai mult ca sigur, contractul ala are o durata determinata deci ...

#6
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,539
  • Înscris: 01.08.2006
Contractul e contract, ca e camatareala, ca intermediere. Ce scrie in el, aia se intampla.

#7
FREESH

FREESH

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 23.02.2007
Ziceam o ruta ocolitoare prin "lege" ca au conditii abuzive.

#8
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Pai nu stii bre' ca boul se leaga de gard si prostul de semnatura ?

Doar un avocat il poate scoate din "incurcatura" asta dar, sincer, nu cred ca merita efortul + costul

#9
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017

View Postgeorge_alexandru, on 25 noiembrie 2022 - 10:17, said:

4% nu e mult, ăia chiar îți caută clienți de comisionul ăsta.


Iti cauta un kkt. Nu iti cauta nimic. Publica pe site-ul lor niste poze panoramice cu locuinta pe care o ai si basta. Daca pica clientul bine, daca nu pica.... ghinion, ai pierdut vremea cu ei.

Sunt niste imbecili infatuati dupa parerea mea. Si am interactionat cu ei, nu vorbesc din auzite.  Nu as semna nici un contract vreodata cu astfel de specimene.

#10
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,566
  • Înscris: 26.05.2022

View PostFREESH, on 25 noiembrie 2022 - 10:39, said:

Ziceam o ruta ocolitoare prin "lege" ca au conditii abuzive.
Astepti 6 luni sau obtii semnatura de reziliere asa cum a rezolvat nasu pentru fina-su: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/UhnsHvz7UL8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#11
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,783
  • Înscris: 12.01.2018

View PostFREESH, on 25 noiembrie 2022 - 10:39, said:

Ziceam o ruta ocolitoare prin "lege" ca au conditii abuzive.
lege pentru cei ce semnează ca primarul nu există

#12
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 14.01.2006
Eu cred ca este evident pentru toată lumea ca cei de Remax ar vrea sa ii găsească cumparator ca să își ia și ei comisionul.

Dacă ei au pus anunțul cu casa pe site-ul lor, pe Olx sau alte site-uri de anunțuri cam aia e, înseamnă ca nu sunt cumparatori interesati - si nu vad ce ar putea face mai mult prietenul tău.

În momentul de fata este un moment rău în imobiliare, oamenii vor sa  vanda cu același preț ca acum 10-12 luni sau chiar mai mare, doar ca preturile reale de vanzare sunt cu 10-15% mai jos - pentru ca dobânzile cresc, ratele sunt mai mari, oamenii nu se mai încadrează în plafonul de creditare și atunci creditele se dau mai greu și pentru sume mai mici decât acum 1 an.

Cei cu cash vor de obicei sa obțină reduceri mari pentru ca spun ca dau banii pe loc - deci una peste alta este un moment complicat.

Edited by spider8, 25 November 2022 - 10:51.


#13
FREESH

FREESH

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 23.02.2007
Nu e problema cu comisionul lor , este cu "retragerea" inainte de 6 luni

#14
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Remax Din pct meu de vedere exclusivitatea e o idee prosta.
Am lucrat cu Remax si au cerut la fel, dar am refuzat, dar era pentru inchiriere.
Au venit si au pozat pentru un tur virtual al proprietatii, dar nici dupa cateva luni nu era pe site acel tur.

Pe scurt, pune la geam afis, apoi OLX.ro, Storia.ro, Imobiliare.ro

#15
FREESH

FREESH

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 23.02.2007
Astea au fost facute 5 luni , anunt olx,publi24,imobiliare,facebook, anunt pe poarta.. , doar 1 client real a fost.

#16
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 14.01.2006

View PostFREESH, on 25 noiembrie 2022 - 11:22, said:

Astea au fost facute 5 luni , anunt olx,publi24,imobiliare,facebook, anunt pe poarta.. , doar 1 client real a fost.

Pentru ca ai pretul prea mare, doar ca oamenii nu vor sa înțeleagă asta.

Apartamentul/casa nu se ia ca un hamburger, oamenii care vor sa cumpere analizează piața și cauta minim 4-9 luni de aceea impactul unui anunț este maxim în primele 4-6 săptămâni de la publicare, deoarece toate site-urile de anunțuri permit sa îți faci liste de criterii favorite,  adică zona, suprafață, preț etc.

Când pui un anunț nou el va întra automat în listele tuturor care au acele criterii - ori dacă nu suna nimeni înseamnă că nu e nimeni interesat la acel preț.

De ex dacă pui anunt cu o casa din 1980, de 100 mp, cu 150.000 euro acest anunț întra automat în liste pentru toți cei care au setate criterii în care se încadrează anunțul
Adică acele criterii sunt
-preț intre x și y sau nu mai mult de o anume suma
-suprafață între x și y sau minim o anume suprafață
-etc.

Dacă omul are setat la criteriu preț maxim 140.000 euro și tu pui prețul de 150.000 nici nu o sa ii apară în lista, deci de aceea e important sa pui prețul corect al zonei

Edited by spider8, 25 November 2022 - 11:48.


#17
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,838
  • Înscris: 13.07.2011
Remax este o franciza si calitatea serviciilor difera foarte mult de cine detine franciza. In schimb procesele din background sunt standardizate. Este greu sa scapi de ei, pentru ca au putere judiciara in spate. Imediat vin cu avocati si te dau in primire.

Nu prea ai ce sa faci decat sa astepti sa treaca cele 6 luni.

Iar daca apartamentul nu se vinde de atata timp si nici macar nu exista interesati inseamna ca pretul este dintr-o alta galaxie. In general chiar daca ai pretul mai scump ai si niste interesati, ca ai vin vad apartamentul si negociaza. Dar banuiesc ca pretul la acest apartament este atat de ridicat, incat nici daca negociezi nu merita sa il cumperi. Cel mai bine faci aici o analiza de piata si dupaia alegi pretul potrivit.

#18
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017

View PostFREESH, on 25 noiembrie 2022 - 10:03, said:

Aveti idee cum se poate retrage ulterior daca nu-i convine de agentie doar cu acordul "partilor" ca e camatareala ce scrie in "contract"  , totusi este doar un contract de intermediere nu imprumut bancar.


Ai sa te miri insa are putere juridica exact ca un contract bancar. Te pot da in judecata la minut. Defapt cred ca mare parte din venituri ii realizeaza in acest fel. Pentru ca de vandut nu ii vad in stare sa vanda sau sa inchirieze ceva. (intr-un timp rezonabil binenteles).

Asteapta sa treaca perioada contractuala si apoi publica anuntul singur pe ce site-uri consideri. Ideal e sa publici si o schita/releveu  ca sa vada omul exact despre ce e vorba. Si pune pretul negociabil, neaparat. Daca il pui fix, iar nu o sa te sune nimeni.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate