Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Zgomot curea accesorii Ford Mondeo 1.6tdci

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Bondan91

Bondan91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 575
  • Înscris: 07.05.2009
Salut,

Am un zgomot in zona curelei de accesorii, ca un suierat, ce se manifesta mai ales cand ii mai frig si umed afara. Am fost la mecanic si a constatat ca, curea si rola de intindere sunt foarte uzate si le-a schimbat. Problema ii ca dupa cateva zile a inceput iar sa se manifeste problema. Va atasez un video cu sunetul.

Ce ziceti, pot sa dau cu WD40 pe langa fulia de la motor si alternator (nu pe curea)? Mi-am cumparat un spray special pentru curea si am dat dat pe curea. Alte idei?

Multumesc!

Attached Files


Edited by Bondan91, 25 November 2022 - 09:38.


#2
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,260
  • Înscris: 06.07.2007
Poti sa dai dar tot nu rezolvi problema.
Trebuie sa gasesti exact fulia cu probleme.
Eu as incerca la alt mecanic sau metoda primitiva cu furtunul. La un capat asculti, iar celalalt capat il plimbi pe role pana auzi exact de unde vine sunetul.
Personal banuiesc ca huruitul vine de la fulia de la alternator.

Edited by dan1980_25, 25 November 2022 - 10:15.


#3
Stefi_R

Stefi_R

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 19.09.2005
Salutare. Nu stiu cum e la tine, dar la vechiul meu Kangoo dCi am patit ceva asemanator. Am fost la un service, mi-a curatat cureaua, am mai fost odata - mi-a intins-o si inca odata a schimbat-o si dupa un timp tot asa. Catva timp (si bani) mai tarziu m-am dus la un alt service, si mecanicul de acolo a dat verdictul corect: flansa alternator, care avea o bucsa de cauciuc (antivibratii diesel) in interior si care s-a dezlipit si flansa curelei patina pe butucul fixat pe axul alternatorului. Problem solved prin inlocuire.

Edited by Stefi_R, 25 November 2022 - 10:23.


#4
Bondan91

Bondan91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 575
  • Înscris: 07.05.2009
Ok, mersi!

As vrea deocamdata sa diminuez sunetul, pentru ca in cateva luni o sa fac mai multe lucrari la masina care implica dat bara jos si poate atunci reusesc sa rezolv si problema asta.

#5
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,824
  • Înscris: 01.11.2005
Hai ca-ti spun eu care-i problema si care-i rezolvarea: fulia de la alternator/arborele cotit.

Rezolvarea: Dai cureaua de accesorii jos si te uiti cu atentie la fulia de la alternator si arborele cotit. Vei observa ca intre acele caneluri sub forma de V s-a depus in unele locuri mizerie. Putina, dar exista.
Cu un cutit sau cutter, bagi lama si cureti de jur-imprejur toate canelurile alea de la fulii. Vezi ca mizeria aia s-a intarit asa ca insista pana esti sigur ca ai dat-o jos.
Dupa aia pui cureaua inapoi si-ti garantez ca nu mai scartaie.

#6
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,824
  • Înscris: 01.11.2005
Pentru ca n-am mai avut timp sa editez: abia acum am vazut clipul. Huruitul ala pare a fi rulmetul de la alternator.

#7
Bondan91

Bondan91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 575
  • Înscris: 07.05.2009
Mersi de raspunsuri!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate