Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!
 Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...
 orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 

Wireless mouse pointer lipsă pe ecran, PC nou, cursor lipsă, multă frustrare

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
XrainX

XrainX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,469
  • Înscris: 28.09.2011
Mi-am luat un mini PC barebone Zotac CI331 nou din magazin. HDD nou, RAM nou.
Am instalat windows 11 Pro de pe site oficial.
Pe un PC vechi și pe un NVR CCTV folosesc două mouse-uri. Am zis să folosesc mouse-ul wireless de la vechiul PC pe noul Mini PC dar nu îmi apare pointerul pe ecran. Dacă bag mouse cu fir apare. Bateria este nouă. Mouse wireless merge pe vechiul PC.

Când bag USB stickul wireless în PC îmi apare la Mice în Device manager acel HID compliant mouse, deci windows îl recunoaște. Când bag mouse cu fir tot HID compliant mouse îmi apare. Dacă le bag pe amândouă deodată, doar de probă, apare de două ori HID compliant mouse. Dar doar mouse cu fir merge indiferent dacă este băgat și celelalt mouse într-un USB.

Am făcut update la windows imediat după instalare. Windows 11 e la zi.
Am instalat toate update-urile de drivere la tot PC. Și cele 10 de pe site oficial Zotac și cele de pe Intel și cele de pe Realtek.
Am dezinstalat HID compliant mouse și am dat restart. Nu am găsit nicăieri pe net să fac update de driver la acest HID compliant mouse, versiunea de driver e de prin 2006. La um moment dat găsisem pe net pe unul care zicea că e și o versiune mai nouă, dar toate driverele de HID compliant mouse pe care le-am găsit pe net sunt EXE și nu vreau să mă risc. CC Cleaner nu îl are în baza de date și nici alte programe de update de drivere.
Am pus vreo 2 baterii noi în mouse, dar după cum am zis merge pe PC vechi.
Conexiunea între Mini PC și monitor e prin HDMI.

Am peste 15 ore de căutat pe net despre problema asta, nu i-am dat de cap. M-am gândit că ar fi din cauză că Windows 11 e X64, dar dacă nu am de unde să iau drivere de mouse, nu cred că are treabă cu X64. Windows 11 nu are posibilitate de disable tablet mode, dar dacă merge mouse cu fir nu cred că are treabă cu asta.
Am contactat Suportul de la Zotac și deși i-am dat ăluia toate detaliile mi-a zis să reinstalez Windows. Nici nu cred că a citit ăla ce am făcut la PC deși am fost muult mai scurt decât aici. M-am enervat și am închis discuția, m-am abținut să îl înjur. Ei cred că așa se rezolvă toate problemele, cu reinstalare de Windows? Chair dacă totul a fost făcut pe curat?

Edited by XrainX, 25 November 2022 - 02:33.


#2
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 01.12.2018
Incearca 2 pe usb

#3
NAlexQ

NAlexQ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 21.07.2011
Ce mouse wireless este mai exact?

#4
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,528
  • Înscris: 21.12.2006
https://www.saintlad...ing-windows-11/

- Activează/Dezactivează tablet mode
- Apăsă tastele F1...F12
....
- Schimba mouse-ul


#5
excentryc

excentryc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 15.07.2005
Mergi la setarile mouse-ului din windows si schimba oricare din urmatoarele careacteristici : size, color, speed, shape ... si vezi daca dupa aplicare uneia din aceste caracteristici il face sa apara !

#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,566
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Nu am găsit nicăieri pe net să fac update de driver la acest HID compliant mouse, versiunea de driver e de prin 2006.
Nici nu vei gasi - e driver generic, facut de Microsoft - e inclus in sistemul de operare.
Toti producatorii de mousi il folosesc.

E posibil sa nu-l recunoasca corect / sa nu-l alimenteze corect.
Banuiesc ca ai incercat in toate USB-urile PC-ului.

Uneori mai apar incompatibilitati ce tin de hardware.

Totusi - ai dat o groaza de detalii inutile gen conexiunea PC - Monitor dar nu zici nimic de producatorul mouse-ului si modelul exact.
Adica niste chestii esentiale...

#7
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,144
  • Înscris: 05.12.2002
Probabil trebuie sa refaci imperecherea intre mouse si receiver dupa ce-l conectezi la alt echipament, nu pare sa fie problema de drivere sau altceva.

#8
XrainX

XrainX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,469
  • Înscris: 28.09.2011
Vă mulțumesc tuturor pentru răspunsuri. Am răspuns târziu că și noaptea trecută m-am luptat cu mouse-ul.
Maușii sunt ieftini, unul este Hama Cuvio 2.4 00052846 și în acest moment îl folosesc pentru această postare, dar de pe PC vechi. Am luat acest mouse pentru că îmi place cum stă în palmă, l-am putut proba într-un magazin. Nu sunt gamer, nu îmi doresc mouse speciali sau tastaturi speciale.
Mai am unul Techsino MS-270ORWL. Ăsta e la NVR, îl folosesc foarte rar.

Quote

Mergi la setarile mouse-ului din windows si schimba oricare din urmatoarele careacteristici : size, color, speed, shape ... si vezi daca dupa aplicare uneia din aceste caracteristici il face sa apara !
Am făcut asta, la un moment dat aveam ditamai cursorul pe ecran când foloseam mouse cu fir, dar nu am mai scris că și așa postarea lungă și odată ce mouse cu fir funcționează corect, eu zic că totul e OK în setările de mouse ale PC.

Quote

E posibil sa nu-l recunoasca corect / sa nu-l alimenteze corect.
Banuiesc ca ai incercat in toate USB-urile PC-ului.
Da, are și USB 2.0 și 3.0 și am încercat mai ales în cel cu 2.0.
Pentru mine e ceva de genul ca și cum PC-ul nu înțelege datele trimise de moușii wireless, sau nu ajunge semnalul de la mouse la stickul USB, ceva legat de USB. Nu e vorba de subalimentare a portului USB pentru că pot încărca un telefon prin USB.

Am fugit toată viața de BIOS de teamă, nu am vreo atracție să umblu în el sau să îi fac update, dar o fac dacă e nevoie. Am încercat să aflu versiunea de bios dar nu m-am prins și e diferită de cea de pe site oficial:
Attached File  System information.jpg   178.25K   0 downloads  Attached File  BIOS info.jpg   192.81K   2 downloads

La ei pe site:
Attached File  BIOS Zotac CI331.jpg   115.66K   2 downloads

Setări BIOS la USB:
Attached File  BIOS USB configuration.jpg   193.03K   2 downloads

Nu am făcut update la BIOS, aștept sfaturi.

#9
XrainX

XrainX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,469
  • Înscris: 28.09.2011
Cu acest mouse a mers din prima!
L-am găsit astăzi în Auchan și l-am cumpărat pentru că pe etichetă scrie că este compatibil cu Windows 10, Windows 11.

Attached File  Mouse Windows 11 Microsoft 1850.jpg   138.07K   7 downloads

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate