Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...
 Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV
 PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858
 Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...
 

probleme cu alcoolul

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#19
Club27

Club27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 20.02.2020

View PostDon_Costica, on 25 noiembrie 2022 - 10:24, said:

Sursa informatiei fiind care? Nu se pune stampila pana nu esti 100% sigur.


Daca ai permis de conducere si chiar conduci masina, ai grija ca alcoolul poate persista in sange multa vreme dupa ce efectul lui a trecut complet. Dimineata, dupa un somn foarte bun te poti trezi cu permisul suspendat fara sa stii ce te-a lovit. Daca se intampla, e semn ca ficatul nu mai functioneaza corect: te scapa de mahmureala, dar iti contamineaza sangele cu alcool. In cazul asta va trebui sa spui STOP alcoolului si sa fugi la medic.

Eu nu conduc maşina. :)

#20
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,771
  • Înscris: 12.01.2018

View Postodastramosilor, on 24 noiembrie 2022 - 23:58, said:

nesimtiti...
E o boală.nebunului i-ai spus vreodată că-i nebun?crezi că el te crede?

#21
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004
terminati bei cu prostiile astea cu benunia, e o dependenta nu e dereglare psihica.
daca ai un pic de bun simt, intelegi si apelezi la ajutor specializat, astia nu inteleg pt ca le e rusine sa recunoasca si sunt prea mandri sa o faca.

am intalnit si eu care aveau probleme cu bautura si au apelat la familie, l-au dezalcoolizat si acum nu mai bea deloc.

dupa ce facea o betie de asta aiurea a doua zi plangea si isi cerea iertare, deci tine de comportamentul si educatia ta, analizati-le mai bine originea si veti putea face diferenta.

#22
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,539
  • Înscris: 04.01.2006
Cand eram mai tanar aveam si eu o placere cu alcoolul. Si cu fumatul. Si nu numai. Nu prea aveam masura - nu puteam fuma jumatate de pachet pe zi sau sa beau 2 beri, eu atingeam performante in domeniu.
Insa munca nu era afectata - cred ca in maximum 2 ocazii in 10 ani am sunat dimineata cerand o zi de concediu dupa o noapte de vitejie. O cafea mai tare dimineata, inca una la munca si reuseam sa duc ziua la capat fara sa-mi bat joc deloc de munca.
Beam alcool in oras, daca n-aveam chef sau n-aveam cu cine sa ies beam 1-2 sticle de vin acasa singur.
Totusi de mai multe ori mi s-a zis ca eman un damf de bautura deloc placut. Pe moment am inteles ca nu e OK si am zis ca trebuie macar sa las asta pentru weekenduri. Dar seara sau a doua seara continuam activitatea.
Dupa ani am realizat ca daca n-as fi fost priceput in activitate si muncitor, probabil ca ma zburau.

In ziua de azi nu prea mai beau alcool. Nu simt nevoia. Nici nu mai ies in oras des, iar cand o fac, beau 2-3 beri, asta daca ma simt bine, merg la un concert, ma vad cu un prieten vechi. Acasa beau extrem de rar.
DAR - cand m-am lasat de alcool, nu am facut-o nici fortat de cineva, nici de frica de probleme de sanatate, nici dintr-un moment de schimbari in viata, doar m-am plictisit si am ajuns la concluzia ca nu e pont. Mahmureli, dureri de stomac, oboseala crunta in zilele de munca respectiv trezitul la ora 12-13 in wekeend, incepusem sa ma plictisesc.
Daca mi-ar fi zis un prieten, coleg sau sef, nu cred ca as fi luat masuri. A trebuit sa iau eu decizia, singur.

Nu stiu ce as face in calitate de sef/patron daca as avea un angajat alcoolic. Daca as vedea ca face treaba asa cum trebuie, fara gafe, absente si fara a afecta imaginea firmei, probabil ca nu as lua masuri. Mai ales daca nu e un prieten apropiat caruia sa-i dau sfaturi. Dar daca se ajunge la zile de absenta nemotivata si neanuntata si nici nu pot da de omul respectiv, cred ca as cam vrea sa incheiem colaborarea.

Poti incerca o discutie cu doamna, mai ales ca isi face treaba de obicei si pare un angajat bun. Dar banuiala mea e ca daca va reactiona pozitiv, in cateva saptamani/luni va recidiva.

#23
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022

View Postambr0zie, on 25 noiembrie 2022 - 11:13, said:

Nu stiu ce as face in calitate de sef/patron daca as avea un angajat alcoolic. Daca as vedea ca face treaba asa cum trebuie, fara gafe, absente si fara a afecta imaginea firmei, probabil ca nu as lua masuri. Mai ales daca nu e un prieten apropiat caruia sa-i dau sfaturi. Dar daca se ajunge la zile de absenta nemotivata si neanuntata si nici nu pot da de omul respectiv, cred ca as cam vrea sa incheiem colaborarea.
Iti spun eu: concediere fara drept de apel, indiferent cat de bun e. Dar nu pe baza de etilotest, ci de fiola care detecteaza aldehida acetica (fiola aia galbena de pe vremuri, care se inverzea daca erai trotilat). Am dat afara trei oameni in felul asta si nu am nici cea mai mica mustrare de constiinta.
Inainte ma bazam, la fel ca politia, pe etilotest, dar un prieten, medic, mi-a deschis ochii si mi-a explicat ca nu alcoolul e responsabil de turmentare, ci un produs al lui - acetaldehida - care se descompune ulterior in otet si apa. Pe cei la care aparea alcoolemie pe etilotest, dar nu se inverzea fiola ii trimiteam la medic sa-si vada de sanatate, dar nu-i sanctionam in nici un fel.
Stiu ca fiolele alea erau destul de scumpe si serviciul de achizitii cam stramba din nas cand le ziceam sa mai aduca, dar asta e avantajul de a fi sef :D

#24
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,842
  • Înscris: 30.11.2021
Ce anume lucreaza? Ca unele joburi explica anumite comportamente.

#25
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,565
  • Înscris: 10.01.2012

View Posteuronapti, on 25 noiembrie 2022 - 00:44, said:

Ma gandesc sa o conving sa mergem impreuna la un psihiatru. Ii fac eu programare, eventual o ajut si cu ceva bani, doar sa vrea.

Dacă nu înțelegi cine este lupul deghizat în oaie, se aplică zicala
"Drumul spre iad este pavat cu intenții bune."

Citeste aici pentru o perspectiva reală.
https://forum.softpe...8#entry18548571

Asa cum functioneaza acum sistemul medical, solutia cea mai buna este nutritionist + psihoterapeut.
Dar chiar si pentru asta trebuie sa stii unde sa cauti

#26
honeybee

honeybee

    tougher than the rest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,452
  • Înscris: 21.04.2014
Cind revine la serviciu, spune-i ca oricit ar incerca sa-si inece necazurile in alcool, acestea au invatat sa inoate. Daca pe moment uita de ele, dupa ce ii trece euforia, grijile ce o framinta, nu dispar de la sine. Din contra, se amplifica.
Pune-i si clipul asta, poate se trezeste la realitate! :)

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/AIIovpUQiro?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



#27
Mike1alike

Mike1alike

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 02.08.2020
Cel mai bun lucru pe care îl poți face pentru ea este să-i dai de băut!

#28
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007

View Posteuronapti, on 24 noiembrie 2022 - 23:31, said:

Buna seara,

Am o doamna, de vreo 45 de ani, angajata la mine. Munceste foarte bine, sunt foarte multumit de ea, o platesc bine, sunt sigur ca si ea e multumita de mine, altfel nu ar fi stat. E sufletista, putin surda - si nu vrea sa faca nimic in privinta asta, nu accepta ca ar avea nevoie sa consulte un doctor ORL-ist.
A fost casatorita, are 2 copii care mai vin la ea in vizita cand mai au ocazia. Momentan sta singura - deci, singuratatea o data la mana.
E si putin naiva.
Mai are rude apropiate care mai consuma alcool, mai ales unul dintre parinti e alcoolic si cu putine probleme la cap (nu stiu mai multe detalii ce are si ce nu are)

E a doua oara pe anul acesta cand dispare subit, nu mai vine deloc la munca, la telefon nu raspunde nici la mesaje nici la apeluri, se inchide in casa si am aflat de curand ca ea consuma alcool in toata aceasta perioada cat nu dau de ea. Problema e ca ea pierde niste bani, ca nu ii pot da astfel salariu, iar daca era alt patron n-o mai lua la munca. A fost data afara anterior de la un alt job tot din aceasta cauza, cand venea, cand nu venea la munca.
Eu acum incerc sa o inteleg, vreau ca ea sa fie bine. O voi primi inapoi sa lucreze, dar nu stiu nici eu cat voi mai accepta si tolera treaba asta.
Insa mi-as dori sa o ajut cumva, sa fie ea bine si dupa mai vedem.

Care ar fi oare calea cu astfel de persoane? Care ar fi primul pas spre o vindecare? Cum si cu ce ar trebui sa incep?

Ce de sfaturi utile!
Daca ti-e un angajat bun, atunci merita sa incerci. Poate o sa reusesti sau poate nu, depinde numai de ea
Cred ca este un alcolism secundar, de obicei este oarecum tratabil.
Daca ai reusit sa te impui de-a lungul timpului, din rusine nu va mai continua...macar o perioada. Si cum perioadele de abstinenta sunt asa de importante in calea spre vindecare.
Asteapta-te si la recaderi, sunt firesti.

Eu zic ca daca e un om bun si singur, merita ajutat, macar incercat.

#29
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,361
  • Înscris: 16.03.2004
Inițiator, nu ai mai scris nimic. Nu cumva te-ai îmbătat și tu? Posted Image

#30
euronapti

euronapti

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 08.02.2018
Hai ca recunosc, am baut in weekendul acesta de am SPART!!! Doua zile, vineri si sambata am bagat alcool in mine pana la 6 dimineata si chestia ciudata e ca nu ma simteam beat, a doua zi (de fapt in aceeasi zi, dupa un somn de 6 ore) nu ma simteam nici obosit. Dupa o noapte de alcool mie imi luau inainte 2 zile doar ca sa-mi revin din starea aia de pansament avortat. Am o cunostinta (alta decat aceasta femeie) care bea de stinge si rupe tot cate o saptamana si face asta de cand ma stiu eu, deci de vreo 25 de ani :)) va dati seama?
Mai am alta cunostinta care bea spirt cu apa sau chiar spirt sec, si face asta de vreo 40 de ani, cum e posibil asa ceva, cum mai poate trai acea persoana? Are vreo 60 de ani acum. Eu zic ca daca se opreste 2 zile din baut, moare!
Eu de curand urmez un tratament cu vitamina C, prescris de mine, cica nu ar face rau. Oare sa aiba vitamina asta legatura cu starea mea de bine dupa o noapte de alcool? Cert este ca imi simt pielea de pe fata mai elastica, mai catifelata, unghiile sunt mai tari.

Bine, si trecand peste noptile mele de weekend, am reusit sa iau legatura cu doamna, m-a sunat ea dupa ce a vazut intr-un final si mesajele mele ca nu sunt suparat pe ea si daca are nevoie de ceva poate sa apeleze la mine oricand fara rusine, si ghiciti ce mi-a zis? Ca vrea sa ii dau numarul unui psiholog/psihiatru bun. Am zis wwooow, nu e posibil asa ceva, sa fie atat de usor?
Si acum urmeaza sa ii facem o programare. Heheeee, ce ma bucur!

#31
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007

View Posteuronapti, on 30 noiembrie 2022 - 03:02, said:

Hai ca recunosc, am baut in weekendul acesta de am SPART!!! ...

Cu angajata? :D

#32
euronapti

euronapti

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 08.02.2018
Nu, cu alte angajate, mai tinere :):)

#33
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016

Quote

Eu de curand urmez un tratament cu vitamina C, prescris de mine, cica nu ar face rau. Oare sa aiba vitamina asta legatura cu starea mea de bine dupa o noapte de alcool? Cert este ca imi simt pielea de pe fata mai elastica, mai catifelata, unghiile sunt mai tari.

Tare asta :lol:.

#34
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,361
  • Înscris: 16.03.2004
Inițiator, ești neserios!

#35
euronapti

euronapti

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 08.02.2018
Oi fi! Cu totii suntem neseriosi, dar mai avem si momente de seriozitate :):):)

#36
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,275
  • Înscris: 13.01.2011

View Posteuronapti, on 30 noiembrie 2022 - 03:02, said:

... sa fie atat de usor?
Nicicum.
O să fie o <Golgota>, un Calvariae Locus, nu te extazia prea tare, ca să nu ai o dezamăgire mare.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate