Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

antena yagi sau omni intr-o depresiune inconjurata de dealuri impadurite?

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
ccociug

ccociug

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 08.03.2010
Buna ziua,
As vrea sa aflu experienta altor utilizatori de 4g, 5g in zone rurale, gen depresiune inconjurata de dealuri impadurite.
In cazul meu nu exista nici un stalp de telefonie in aria vizuala si semnalul de 4g este puternic influentat de vreme.
As vrea sa cumpar o antena externa dar balansez intre un yagi si un omni. Cu prima desi are performante mai bune ma gandesc ca nu pot detecta sursa de semnal sau ca poate omni are mai mare success in descoperirea celei mai bune surse la un moment dat.
Ce ma sfatuiti? Multumesc

#2
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,400
  • Înscris: 26.05.2022
Întotdeauna o antena cat mai direcțională re ajută in cazurile astea de semal prost. Cu omni nu faci mare brânză.

#3
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,346
  • Înscris: 08.01.2009
Pt. a vedea ce celule/benzi ai in zona ta ai site-ul cellmapper  la dispozitie .
NU ai mentionat bugetul insa daca poti face un efort ceva de genul acesta ti-ar oferi cele mai bune sanse de rezultate satisfacatoare ; fiind o unitate completa/integrata(antena+modem) nu mai pierzi din castigul antenei pe cablul de conexiune catre router-ul tau deci cei 17 dB castig antena sunt folositi complet pt. achizitie semnal .(exista si alte variante mai ieftinecu modemuri generatii mai vechi )

#4
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016

View Postccociug, on 24 noiembrie 2022 - 22:34, said:

Buna ziua,
As vrea sa aflu experienta altor utilizatori de 4g, 5g in zone rurale, gen depresiune inconjurata de dealuri impadurite.
In cazul meu nu exista nici un stalp de telefonie in aria vizuala si semnalul de 4g este puternic influentat de vreme.
As vrea sa cumpar o antena externa dar balansez intre un yagi si un omni. Cu prima desi are performante mai bune ma gandesc ca nu pot detecta sursa de semnal sau ca poate omni are mai mare success in descoperirea celei mai bune surse la un moment dat.
Ce ma sfatuiti? Multumesc
Sunt la 600m de aeroport.
Cu omni nu am reusit, dar cu yagi am reusit sa prind 2 liniute la wifi.

Legata la un router 4g de la fostul telekom, imi trece de la 4g o liniuta la 4.5g 4 liniute(din 5). Pozitionata spre (unde cred eu ca ar fi) un releu.
Fara yagi, in curte, am 4g 5 linute, deci nu e placebo.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate