Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

suprapunere contracte de munca

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 25.10.2007
Cu privire la Legea 283/2022 privind suprapunerea contractelor de munca, mai precis articolul 35:
(1) Orice salariat are dreptul de a munci la angajatori diferiți sau la același angajator, în baza unor contracte individuale de muncă, fără suprapunerea programului de muncă, beneficiind de salariul corespunzător pentru fiecare dintre acestea.

Lucrez la un srl full time, in contractul meu nu e trecut programul de lucru, gen de la ora X la ora Y.
Vreau sa ma angajez full time la inca 2 srl-uri ( trebuie sa ma prinda 31 decembrie ca fiind angajat acolo ).
Intrebarea e cum sa fac asta, incat sa fie legal, e clar ca ITM-ul o sa afle, dar ce pot sa patesc? Ok, incalc legea, si? Nu vad sa fie prevazuta vreo pedeapsa.
Doar ca e posibil sa fie gelos vreun angajator ca il insel? :)))
Sau pot pati ceva angajatorii? Sau legea e doar pt a proteja angajatorii si statului i se rupe?

Daca procedez ca actualul angajator ( sa nu trec programul de lucru in contract si doar sa scriu ca programul e de 8 ore pe zi, 5 zile pe saptamana ) e ok?

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Poti avea oricate contracte de munca, dar la pravalii diferite.

#3
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,160
  • Înscris: 28.06.2005
Am avut 2 contracte full-time, în același timp, la 2 angajatori diferiți. În ambele  contracte programul era același: 9-18.
Tot ce a interesat a fost banul pe care-l impozita. Cu cât mai mult, cu atât mai bine.
Dar dacă ar fi fost la același angajator, cel mai proabil apărea o alertă pe undeva.

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postsfantu.dracu, on 23 noiembrie 2022 - 21:42, said:

Tot ce a interesat a fost banul pe care-l impozita. Cu cât mai mult, cu atât mai bine.
Cam asta e spiritul legii.

#5
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 25.10.2007
Stiu cum era inainte.
Articolul la care am facut referire a intrat in vigoare in urma cu cateva saptamani.
Ma gandesc ca poate e ceva ce-mi scapa si sa nu intru in belele mai tarziu.

#6
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,528
  • Înscris: 01.08.2006
https://avocatnet.ro...ivința-ei.html

Intr-adevar, sunt schimbari aduse recent Codului Muncii. Da, e mentiunea aia, dar se pare ca nu exista sanctiuni pentru ea. Am citit si eu in mai multe surse, e cam cu dedicatie pentru bugetari, ca sa nu lucreze in acelasi timp si la stat, si la privat. Repet, decoamdata nu exista sanctiuni si nici vreo obligativitate a angajatorului sa-l intereseze ca angajatul sau lucreaza altundeva in acelasi timp.
Eu inteleg ca e cumva pusa chestia aia sa fie, in caz de ceva, ca oricum nu e nimeni obligat la nimic sa o respecte :))

#7
johnny bravo

johnny bravo

    Membru erect

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,419
  • Înscris: 05.08.2003
Salutare!
Exista vreo noutate aici?
Sunt angajat cu norma intreaga. In contract este specificat si intervalul orar in care se desfasoara activitatea.
Am posibilitatea sa imi mai iau un job, tot cu norma intreaga.
In ce conditii pot face asta? Daca in contract nu se va preciza intervalul orar, ar fi OK?
La acest al doilea angajator, teoretic, as puta sa imi indeplinesc atributiile si in afara programului de la primul job insa in mod cert vor fi situatii in care se vor suprapune.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate