Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Conteaza data accidentului?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
petre-vitan

petre-vitan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 10.06.2014

View Postrim80, on 23 noiembrie 2022 - 20:43, said:

Amice ne cam aburesti, e ceva la mijloc si nu spui tot adevarul despre cele intamplate.
In primul rand ca nu sunt amicul tau. In al doilea rand intrebarea mea nu era "Ghiceste de ce mi-au luat permisul?"
Puteai sa raspunzi simplu prin da sau nu este normal sa iti ia permisul astazi si sa-ti de-a dovada peste doua zile.

View Postdorin_2k, on 23 noiembrie 2022 - 20:40, said:

Dovada fără drept de a conduce pt vătămarea pasagerului?
Ceva nu e ok aici.

Știu un caz cand și-a prelungit lunat dovada cu drept de a conduce timp de 4 ani și a fost cu deces chiar. La final i-a anulat permisul.
Dar 4 ani cât a durat cercetarea și procesul a condus.

On topic. Nu e normal sa primești dovada azi și se suspenda de poimâine.

Și mai taie din cratimele alea aiurea puse. Și-s multe.
Cred ca tu nici nu citesti ce scriu eu. Rog un moderator sa inchida acest subiect. Multumesc.

#20
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022

View Postpetre-vitan, on 23 noiembrie 2022 - 20:37, said:

Voi chiar aveti o problema cu alcoolul. Crede-ti ca ce faceti voi face toata lumea. Mai oameni buni eu am intrebat daca este normal sa treaca o alta data pe dovada decat ce-a in care a fost intocmita dovada. Ce va intereseaza asa mult daca a fost alcool, droguri sau am avut o racheta nucleara in portbagaj?
Pe bune, sunteti mai curiosi decat femeile si totodata departe de intrebarea mea dar ca sa va satisfac curiozitatea ca sa puteti dormi bine la noapte, uite ca va spun ce si cum. I-am dat una in freza polististului pentru ca mi-a vorbit foarte urat si de aia mi sa facut dosar penal. De ce mi-a luat si permisul asta ramane sa desluseasca avocatul.Acum sunte-ti multumiti?
Pai ala e ultraj, nu vatamare. Sau l-ai si vatamat pe politai?
Hai ca am dat de Chuck Norris.

#21
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,275
  • Înscris: 01.12.2001
Pe dovada ce scrie? Data eliberării 26? Și ai primit-o pe 24? E o greșeală în acest caz.
Sau scrie ca e valabila din 26?
Eliberata în 24 și fiind valabila din 26 e ok.

#22
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,505
  • Înscris: 16.03.2007

View PostDon_Costica, on 23 noiembrie 2022 - 20:49, said:

Pai ala e ultraj, nu vatamare.

aia ca a lovit politistul e vrajeala, la cum neaga sigur a avut alcool la bord dar nu vrea sa recunoasca Posted Image)

Edited by laffin, 23 November 2022 - 20:51.


#23
petre-vitan

petre-vitan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 10.06.2014

View Postdorin_2k, on 23 noiembrie 2022 - 20:50, said:

Pe dovada ce scrie? Data eliberării 26? Și ai primit-o pe 24? E o greșeală în acest caz.
Sau scrie ca e valabila din 26?
Eliberata în 24 și fiind valabila din 26 e ok.
Pe dovada scrie accident auto cu victime. Data eliberarii 26-04-2022

View Postlaffin, on 23 noiembrie 2022 - 20:50, said:

aia ca a lovit politistul e vrajeala, la cum neaga sigur a avut alcool la bord dar nu vrea sa recunoasca Posted Image)
Mare idiot trebuie sa fii

#24
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,275
  • Înscris: 01.12.2001
Greșeală polițistului daca ți-a reținut permisul pe 24 și pe dovada scrie 26.
In PV e scris corect 24?

#25
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,735
  • Înscris: 24.10.2019

View Postpiccione, on 23 noiembrie 2022 - 20:58, said:

O fi fost politistul baut si de asta a gresit dataPosted Image

O fi uitat sa retina permisul de la OP.
Si i-a dat dovada cand l-a luat.

#26
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,260
  • Înscris: 06.07.2007
Pentru curiosi

Art 334 din Codul penal – punerea în circulație a unui vehicul neînmatriculat / cu numărul de înmatriculare fals ori expirat;

Art. 335 alin. (2) din Codul penal – conducerea unui vehicul cu un permis de conducere care nu include categoria respectivă de vehicule ori care este suspendat, a fost retras sau anulat;

Art. 336 din Codul penal – conducerea unui vehicul sub influența alcoolului (peste 0,8 g/l în sânge) sau altor substanțe interzise;

Art. 337 din Codul penal – refuzul conducătorului auto de a i se preleva mostre biologice;

Art. 338 alin. (1) din Codul penal – părăsirea locului accidentului, în cazul accidentelor rutiere cu victime;

Art. 339 alin. (2) din Codul penal – participarea la curse ilegale în calitate de conducător auto;

Art. 339 alin. (3) din Codul penal – așezarea de obiecte pe carosabil care îngreunează ori pun în pericol circulația;

Art. Art. 339 alin. (4) din Codul penal – lăsarea nesupravegheată a unui vehicul care transportă substanțe periculoase;

Acestea sunt infracțiunile intenționate pe care le poate săvârși un conducător auto care deține un permis auto valabil, dar care încalcă anumite norme de conduită socială pe care Legiuitorul român le consideră periculoase.

În temeiul art. 111 din O.U.G. 195/2002 republicată, cu modificările și completările ulterioare, permisul de conducere, sau dovada înlocuitoare se reține în cazurile prevăzute în cele menționate mai sus.

În locul permisului ori dovezii pe care conducătorul auto o deține, în cazul în care acesta a săvârșit o infracțiune, i se va elibera de către agentul constatator, o dovadă înlocuitoare fără drept de circulație.

Pentru infracțiunile săvârșite din culpă (vătămare corporală din culpă ori ucidere din culpă) săvârșite de conducătorul autovehiculului, poliția va elibera dovadă înlocuitoare cu drept de circulație.

#27
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,275
  • Înscris: 01.12.2001
A fost la inceput fără victime
https://forum.softpe...5-radiere-auto/
Apoi a apărut victima dar a dispărut permisul.
Dar nu asta e subiectul desigur.

Răspundem la subiect: a greșit polițistul când a scris pe dovada 26 in data de 24

#28
yekun

yekun

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 13.10.2022

View Postdorin_2k, on 23 noiembrie 2022 - 21:05, said:

A fost la inceput fără victime
https://forum.softpe...5-radiere-auto/
Apoi a apărut victima dar a dispărut permisul.
Dar nu asta e subiectul desigur.

Răspundem la subiect: a greșit polițistul când a scris pe dovada 26 in data de 24

Greșeală total irelevantă in ce privește cursul procesului penal și finalitatea acestuia, de aia îi tot zice avocatul s o lase dracului de dată a eliberării dovezii.

Mă rog, n ai cu cine...

#29
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022
Unii il scriu pe 4 de juri ca-i 6.

#30
petre-vitan

petre-vitan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 10.06.2014

View Postdorin_2k, on 23 noiembrie 2022 - 21:05, said:

A fost la inceput fără victime
https://forum.softpe...5-radiere-auto/
Apoi a apărut victima dar a dispărut permisul.
Dar nu asta e subiectul desigur.

Răspundem la subiect: a greșit polițistul când a scris pe dovada 26 in data de 24
Pe bune, sunteti sub orice critica. Pe voi va intereseaza altceva decat intrebarea mea. Nu vreti sa va spun si ce am mancat aseara ca doar na, sunteti organe de ancheta, nu? Imi este rusine ca am pus o intrebare pe acest forum si am dat de niste  rapandule care sunt interesati de altceva decat ceea ce am intrebat eu. Va grabiti sa judecati fara sa va roage nimeni sa faceti asta.
Daca as fi fost baut sau aveam droguri sau dadeam o clanta ce treaba aveti voi cu ce sa intamplat? Sunteti organe de ancheta? Intodeauna prostu poarta grija altuia.
Vorba proverbului: Cand esti mort nu stii nimic pentru ca esti mort. Va fi greu doar pentru cei din jurul tau. La fel si cand esti prost.
Nu am intrebat intamplator daca este normal ca sa treaca data de 26 in loc de 24 cand a fost accidentul. Ma gandeam ca poate organele de ancheta vor sa ma bage pe mine in locul altuia care a avut accident pe data de 26, o pila, un prieten de al lor etc insa repet, regret ca am pus intrebarea asta pe forumul asta unde mai degraba esti judecat decat ajutat.

View Postdorin_2k, on 23 noiembrie 2022 - 21:05, said:

Răspundem la subiect: a greșit polițistul când a scris pe dovada 26 in data de 24
Si la fel a gresit si medicina legala cand pe rezultatul de analize la sange scrie ca nu am consumat alcool sau substante psihoactive insa au pus data de 26?
In fine, multumesc celor care chiar au vrut sa ma ajute. Celorlati le ofer degetul cel mai lung de la mana dreapta.

#31
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,275
  • Înscris: 01.12.2001
Rezultatul analizelor pe ce data l-ai primit?
Scrie data recoltării 24 sau 26?

Totuși de abia acum spui și de analizele de sânge.
Mâine cu ce alt "detaliu" vii?

Raspunsul la prima întrebare e mai sus: " nu e normal sa primești dovada pe 24 și să scrie data 26".


#32
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View PostDon_Costica, on 23 noiembrie 2022 - 20:49, said:

Pai ala e ultraj, nu vatamare. Sau l-ai si vatamat pe politai?
Hai ca am dat de Chuck Norris.
Poti sa il lovesti pe cineva fara sa il ranesti? Dumenezeule....
Ultraj e cand il iei la injuraturi

#33
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postbogwol, on 24 noiembrie 2022 - 08:29, said:

Ultraj e cand il iei la injuraturi

Infracţiuni contra autorităţii
Art. 257
Ultrajul
(1) Ameninţarea săvârşită nemijlocit sau prin mijloace de comunicare directă, lovirea sau alte violenţe, vătămarea corporală, lovirile sau vătămările cauzatoare de moarte ori omorul săvârşite împotriva unui funcţionar public care îndeplineşte o funcţie ce implică exerciţiul autorităţii de stat, aflat în exercitarea atribuţiilor de serviciu sau în legătură cu exercitarea acestor atribuţii, se sancţionează cu pedeapsa prevăzută de lege pentru acea infracţiune, ale cărei limite speciale se majorează cu o treime.
(2) Săvârşirea unei infracţiuni împotriva unui funcţionar public care îndeplineşte o funcţie ce implică exerciţiul autorităţii de stat ori asupra bunurilor acestuia, în scop de intimidare sau de răzbunare, în legătură cu exercitarea atribuţiilor de serviciu, se sancţionează cu pedeapsa prevăzută de lege pentru acea infracţiune, ale cărei limite speciale se majorează cu o treime.
(3) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează faptele comise în condiţiile alin. (2), dacă privesc un membru de familie al funcţionarului public.
(4) Faptele prevăzute în alin. (1)-(3), comise asupra unui poliţist sau jandarm, aflat în exercitarea atribuţiilor de serviciu sau în legătură cu exercitarea acestor atribuţii, se sancţionează cu pedeapsa prevăzută de lege pentru acea infracţiune, ale cărei limite se majorează cu jumătate.

Edited by MembruAnonim, 24 November 2022 - 08:32.


#34
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018

View Postpetre-vitan, on 23 noiembrie 2022 - 20:37, said:

Ce va intereseaza asa mult daca a fost alcool, droguri sau am avut o racheta nucleara in portbagaj?
dacă erai singur în mașină o lăsai baltă și plecai acasă și n-avea nimeni treabă cu tine.dar n-ai fost și de acolo toată potlogăria.ai avut o victimă

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate