Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Conteaza data accidentului?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
petre-vitan

petre-vitan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 10.06.2014
Buna seara la toata lumea.
In data de 24 Aprilie 2022,adica chiar in ziua de Paste am avut un accident auto fara sa fie implicata o alta masina, un stalp sau orice altceva. Am pierdut controlul volanului si mam rasturnat cu masina ajungand pe un camp. A venit Poliitia, ma dus la spital dar am fost externat imediat pentru ca nu aveam nimic care sa necesite atentia doctorului.
Mi sa retinut permisul de conducere si am primit o dovada fara drept de circulatie. Altfel spus mi sa facut dosar penal. Treaba e ca desi si iesirea din spital este pe data de 24 Aprilie, in dovada scrie ca mi sa retinut permisul pe data de 26. La acea data eu eram de mult acasa, adica de vreo doua zile.
Am angajat un avocat (in care momentan nu prea am incredere) si acesta mi-a spus ca poate sa fie o greseala a politistului care a intocmit dovada insa oricum nu prea conteaza data ci doar ca a fost un accident si pe asta trebuie sa ne axam.
In gandirea mea eu cred ca ceva nu este in regula. Cum sa primesc pe data de 24 Aprilie o dovada care cica ar fi fost emisa pe data de 26 Aprilie? Atunci nu am fost atent pentru ca eram oarecum zdruncinat dupa accident insa am vazut mai tarziu, dupa cateva luni , data la care a fost emisa.
Avocatul meu o tine pe a lui cum ca nu ar conta ca accidentul a fost marti sau vineri.
Asa este? E normal cum a procedat politia si ce spune avocatul?
Multumesc!

#2
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,604
  • Înscris: 12.06.2010
24 si 25 aprilie, duminica si luni au fost sarbatori legale - Pastele. Dpmdv e ok 26, prima zi lucratoare.

#3
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,260
  • Înscris: 06.07.2007
Interesant. Si eu avut vreo 2 accidente, dar nu mi s-a retinut permisul in nici un caz. Alcool?
Referitor la data, tu nu poti dovedi ca pe data de 24 ai primit dovada. Daca dovada e datata pe 26, inseamna ca atunci ai primit-.o . Nu ca ar conta prea mult.

Edited by dan1980_25, 23 November 2022 - 19:46.


#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 petre-vitan, pe 23 noiembrie 2022 - 19:34, a scris:

Cum sa primesc pe data de 24 Aprilie o dovada care cica ar fi fost emisa pe data de 26 Aprilie?
Esti sigur ca ai primit dovada pe data de 24 aprilie ?
Nu cumva ai primit-o pe 26, sau ulterior ?

Edited by pasilla, 23 November 2022 - 19:45.


#5
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022
De ce ti se pare importanta data? Dovada e fara drept de circulatie, permisul e retinut fara un termen anume (e dosar penal), deci nu e vorba ca pierzi 2 zile de conducere...
Totusi, de ce dovada FARA drept de circulatie? Alcool, droguri, tren?

#6
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,067
  • Înscris: 02.09.2009
Grija principala a avocatului este cum sa te jupoaie cat mai tare ,cazul in sine e pe locul 2
Intreb pentru un prieten,care este motivul angajarii avocatului,ce speri sa obtii?

#7
petre-vitan

petre-vitan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 10.06.2014

 pasilla, pe 23 noiembrie 2022 - 19:45, a scris:

Esti sigur ca ai primit dovada pe data de 24 aprilie ?
Nu cumva ai primit-o pe 26, sau ulterior ?

 pasilla, pe 23 noiembrie 2022 - 19:45, a scris:

Esti sigur ca ai primit dovada pe data de 24 aprilie ?
Nu cumva ai primit-o pe 26, sau ulterior ?
Pe data de 24 a fost accidentul si tot atunci am primit si dovada, mi-a dat-o politistul pe loc.

#8
yekun

yekun

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 13.10.2022
Nu ȚI s a făcut TIE dosar penal, este "in rem" , cu privire la faptă, adică.

Mă surprinde că nu s a dat clasare deja, dar dacă și polițistul care instrumentează dosarul e la fel de interesat ca tine...
Faptă din 24 aprilie și tu te interesezi in 23 noiembrie...

#9
petre-vitan

petre-vitan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 10.06.2014

 Don_Costica, pe 23 noiembrie 2022 - 19:47, a scris:

De ce ti se pare importanta data? Dovada e fara drept de circulatie, permisul e retinut fara un termen anume (e dosar penal), deci nu e vorba ca pierzi 2 zile de conducere...
Totusi, de ce dovada FARA drept de circulatie? Alcool, droguri, tren?
Nu mi se pare neaparat importanta data ci nu mi sa parut in regula sa mi se de-a dovada cu doua zile inainte.
Nu a fost nici alcool, nici tren si nici droguri ci pasagerul din dreapta chiar daca nu a depus o reclamatie impotriva mea, tot accident cu victime se numeste dar nu asta este o problema mea ce-a mare.

 yekun, pe 23 noiembrie 2022 - 19:58, a scris:

Nu ȚI s a făcut TIE dosar penal, este "in rem" , cu privire la faptă, adică.

Mă surprinde că nu s a dat clasare deja, dar dacă și polițistul care instrumentează dosarul e la fel de interesat ca tine...
Faptă din 24 aprilie și tu te interesezi in 23 noiembrie...
Nu mai exagera ca nu te ajuta cu nimic. Daca vroiam critica postam in alta parte.
Am vazut data pe dovada la doua luni distanta nu pe 23 Noiembrie cum exagerezi tu, dar abia acum mi-a venit ideea sa va intreb si pe dvs daca este in regula cu data de pe dovada.

#10
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,064
  • Înscris: 15.08.2005
de ce ti-a retinut permisul si de ce iti face dosar penal, mai ales ca nu ai avut nevoie de ingrijiri medicale?
alcool cumva? daca da, ai de asteptat pana se termina procesul, primesti condamnare cu suspendare sau doar amenda penala, apoi poti sa iti iei permisul inapoi.

toata chestia asta dureaza vreo 2 ani. iti spun asta din experienta vecinilor care canta "pierdut buletin, nu stiu daca e de la tuica sau de la vin"

Edited by rexx, 23 November 2022 - 20:04.


#11
petre-vitan

petre-vitan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 10.06.2014

 rexx, pe 23 noiembrie 2022 - 20:03, a scris:

de ce ti-a retinut permisul si de ce iti face dosar penal, mai ales ca nu ai avut nevoie de ingrijiri medicale?
alcool cumva? daca da, ai de asteptat pana se termina procesul, primesti condamnare cu suspendare sau doar amenda penala, apoi poti sa iti iei permisul inapoi.

toata chestia asta dureaza vreo 2 ani. iti spun asta din experienta vecinilor care canta "pierdut buletin, nu stiu daca e de la tuica sau de la vin"
Multumesc pentru raspuns Nu este vorba de alcool ci vatamare corporala din culpa.
Tocmai de aia am angajat un avocat pentru ca nu inteleg de ce trebuie sa mi se interzica dreptul de a mai conduce pana la pronuntarea sentintei.

Edited by petre-vitan, 23 November 2022 - 20:14.


#12
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 30.07.2007
Bai, ori esti la misto, ori....
"fara sa fie implicata o alta masina, un stalp sau orice altceva"
"Nu a fost nici alcool, nici tren si nici droguri ci pasagerul din dreapta"

#13
petre-vitan

petre-vitan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 10.06.2014

 crocko.dilul, pe 23 noiembrie 2022 - 20:16, a scris:

Bai, ori esti la misto, ori....
"fara sa fie implicata o alta masina, un stalp sau orice altceva"
"Nu a fost nici alcool, nici tren si nici droguri ci pasagerul din dreapta"
Nu iau pe nimeni la misto insa eu am intrebat ceva si vin altii care sunt mai curiosi decat pisica si pun intrebari care nu au nicio legatura cu intrebarea mea. Raspund si eu pe masura.

#14
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022
Asta mi se pare ciudat: dovada inlocuitoare fara drept de circulatie se da doar in cateva cazuri. In rest, se da cu drept de circulatie si se poate reinnoi lunar pana la sfarsitul procesului.
Mi se pare ca eviti raspunsul referitor la alcool. Dosarul o fi pentru vatamare corporala din culpa. Dar a fost ZERO in etilotest? Sau in sange? Sigur ai fost testat.

#15
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,735
  • Înscris: 24.10.2019
Si eu cred tot alcool, si spera la ceva viciu de procedura.

#16
petre-vitan

petre-vitan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 10.06.2014

 stevetlangat, pe 23 noiembrie 2022 - 20:25, a scris:

Si eu cred tot alcool, si spera la ceva viciu de procedura.
Voi chiar aveti o problema cu alcoolul. Crede-ti ca ce faceti voi face toata lumea. Mai oameni buni eu am intrebat daca este normal sa treaca o alta data pe dovada decat ce-a in care a fost intocmita dovada. Ce va intereseaza asa mult daca a fost alcool, droguri sau am avut o racheta nucleara in portbagaj?
Pe bune, sunteti mai curiosi decat femeile si totodata departe de intrebarea mea dar ca sa va satisfac curiozitatea ca sa puteti dormi bine la noapte, uite ca va spun ce si cum. I-am dat una in freza polististului pentru ca mi-a vorbit foarte urat si de aia mi sa facut dosar penal. De ce mi-a luat si permisul asta ramane sa desluseasca avocatul.Acum sunte-ti multumiti?

#17
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,273
  • Înscris: 01.12.2001
Dovada fără drept de a conduce pt vătămarea pasagerului?
Ceva nu e ok aici.

Știu un caz cand și-a prelungit lunat dovada cu drept de a conduce timp de 4 ani și a fost cu deces chiar. La final i-a anulat permisul.
Dar 4 ani cât a durat cercetarea și procesul a condus.

On topic. Nu e normal sa primești dovada azi și se suspenda de poimâine.

Și mai taie din cratimele alea aiurea puse. Și-s multe.

Edited by dorin_2k, 23 November 2022 - 20:38.


#18
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,172
  • Înscris: 06.04.2020
Amice ne cam aburesti, e ceva la mijloc si nu spui tot adevarul despre cele intamplate.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate