Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...
 Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra
 Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari
 Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?
 

HUB USB cu conectare prin bluetooth la laptop

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
ofi_tm

ofi_tm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,963
  • Înscris: 21.02.2006
Bună seara;
Aș vrea să știu dacă există pe piață HUB USB cu conectare prin bluetooth sau prin rețea la laptop, și dacă da, poate știți și vreun magazin de unde să cumpăr că eu n-am găsit decât cu conectare prin cablu USB.
Știu, îi trebuie alimentare, dar asta poate fi printr-un cablu dintr-un alimentator la priză.
Vă mulțumesc.

Edited by ofi_tm, 23 November 2022 - 18:21.


#2
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,058
  • Înscris: 24.11.2006
Sincer? N-am vazut asa ceva si nici nu cred ca vei gasi dintr-un motiv foarte simplu: prin bluetooth cantitatea de date care poate fi transferata e relativ mica, de aceea se foloseste in cadrul unor aplicatii care nu au nevoie de un transfer mare de date. Mai luam in calcul si stabilitatea conexiunii si alte limitari? In cazul USB-ului situatia e exact inversa.

#3
Peerless

Peerless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 14.03.2022
Prin WiFi ai sanse sa gasesti, prin BT ma indoiesc.

#4
nixrohnson

nixrohnson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 22.11.2022
Spune mai bine ce vrei sa faci, sigur exista alte solutii.

#5
5lei

5lei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 28.06.2011
Pe Bluetooth nu cred ca poti depasi cativa zeci de mb/s ( asta in conditii ideale ) de asta se foloseste pentru periferice

Niciodata nu ai sa poti sa ai display output prin bluetooth , asa ca tot mai bine te orientezi spre periferice direct cu BT

#6
ofi_tm

ofi_tm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,963
  • Înscris: 21.02.2006

View Postnixrohnson, on 23 noiembrie 2022 - 22:33, said:

Spune mai bine ce vrei sa faci, sigur exista alte solutii.
Mulțumesc.
Vreau să nu mai conectez periferice în portul USB al laptop-ului ci printr-un hub wi-fi (așa cum am înțeles că se poate).

#7
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,513
  • Înscris: 21.12.2006
Există routere care au port USB în care poți atașa și partaja în rețea un HDD sau o imprimantă. De obicei acel port USB este 2.0, iar viteza de transfer este mică. Poate așa ceva cauți?

#8
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,513
  • Înscris: 21.12.2006
Sunt pe piațā HDD externe cu conectare wireless încorporată:
https://www.pcmag.co...ess-hard-drives

#9
nixrohnson

nixrohnson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 22.11.2022

View Postofi_tm, on 22 decembrie 2022 - 21:52, said:

Vreau să nu mai conectez periferice în portul USB al laptop-ului ci printr-un hub wi-fi (așa cum am înțeles că se poate).

Bingo, hai ca ne apropiem de solutie.
Nu cred ca exista simplu si rapid ce doresti tu, mai ales o solutie 100% wireless.
Adica una laptop bine mersi, eventual cu un mic receptor pe USB.
Apoi un hub separat, in care bagi cam orice (nu stim exact ce: stick, hdd, imprimante, telefoane.....) si sa functioneze 99.99% la fel, simplu si rapid cum ziceam.
Se pot conecta, de obicei, la portul routerului, dar NU orice si NU se acceseaza la fel de simplu (de obicei).
De ce nu folosesti un HUB pe cablul, il lasi permanent conectat la laptop?
Sau laptopul chiar este laptop, adica il plimbi de colo colo, mobil??
Foarte multi folosesc laptopul ca si desktop, adica acolo pus, acolo moare peste 12 ani!

Edited by nixrohnson, 23 December 2022 - 15:41.


#10
ofi_tm

ofi_tm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,963
  • Înscris: 21.02.2006

 nixrohnson, on 23 decembrie 2022 - 15:41, said:

Bingo, hai ca ne apropiem de solutie.
Nu cred ca exista simplu si rapid ce doresti tu, mai ales o solutie 100% wireless.
Adica una laptop bine mersi, eventual cu un mic receptor pe USB.
Apoi un hub separat, in care bagi cam orice (nu stim exact ce: stick, hdd, imprimante, telefoane.....) si sa functioneze 99.99% la fel, simplu si rapid cum ziceam.
Se pot conecta, de obicei, la portul routerului, dar NU orice si NU se acceseaza la fel de simplu (de obicei).
De ce nu folosesti un HUB pe cablul, il lasi permanent conectat la laptop? - Pentru că laptop-ul îl plimb.
Sau laptopul chiar este laptop, adica il plimbi de colo colo, mobil??
Foarte multi folosesc laptopul ca si desktop, adica acolo pus, acolo moare peste 12 ani!
Deja porturile de USB al laptop-ului sunt mult prea mult frecate :(

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate