Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

MDF infoliat sau (me)laminat❓️

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Mario_E

Mario_E

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 11.04.2022
Bună tuturor!

Vreau sa îmi fac o mobila de bucătărie la comanda și tâmplarul îmi recomanda MDF (me)laminat deși alte trei persoane care lucrează în domeniu mi-au recomandat MDF infoliat.
E cineva priceput pe aici care sa îmi recomande unul dintre cele doua materiale care e mai durabil și rezistent în timp, fără sa se dezlipească la canturi? MDF-ul vopsit îmi depășește bugetul.
Am cautat pe net și nu am găsit vreo comparație între cele doua...

Va mulțumesc!

#2
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
MDF-ul nu are canturi. E fie vopsit, fie infoliat.
Canturi are PAL-ul.

Dintre cele doua PAL-ul e cel mai ieftin.

#3
excentryc

excentryc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,483
  • Înscris: 15.07.2005
Poti folosi si PAL melaminat dar sa fie cantuit cu ABS de 2mm !

Edited by excentryc, 23 November 2022 - 08:38.


#4
excentryc

excentryc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,483
  • Înscris: 15.07.2005
1. daca banii nu conteaza atunci poti folosi doar MDF ... dar nu e cazul tau
2. pentru design MDF-ul are mai multe avantaje prin faptul ca se poate freza si vopsi in ce culori doresti , PAL-ul in schimb are doar culorile din paletar
3. timpul de folosire ... daca vrei sa schimbi bucataria peste 10 -15 ani  MDF-ul e prea scump
4. Daca ai foarte multa umiditate in bucatarie si esti neglijent cu apa ... Se preteaza mai bine MDF-ul care e mai rezistent decat PAL-ul

O bucatarie din PAL daca e ingrijita bine si nu este expusa la umiditate in mod constant si timp indelungat nu ai probleme . Daca sti ca expui mobila la umiditate atunci poti merge pe MDF.
Daca esti genul care gateste frecvent cu oale mari care fierb mult si nu ai hota de evacure ... Atunci mergi pe MDF.
Daca iti trebuie un anumit design cu usi frezate intr0un anumit fel si vrei o anumita culoare ... mergi pe MDF.
Daca nu intrunesti conditiile de mai sus poti merge linistit cu PAL melaminat.
De asemenea poti folosi o combinatie de pal si mdf ... faci corpurile din PAL si doar usile din MDF.

#5
MFU

MFU

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 18.09.2022

 Mario_E, on 23 noiembrie 2022 - 01:10, said:

Bună tuturor!

Vreau sa îmi fac o mobila de bucătărie la comanda și tâmplarul îmi recomanda MDF (me)laminat deși alte trei persoane care lucrează în domeniu mi-au recomandat MDF infoliat.
E cineva priceput pe aici care sa îmi recomande unul dintre cele doua materiale care e mai durabil și rezistent în timp, fără sa se dezlipească la canturi? MDF-ul vopsit îmi depășește bugetul.
Am cautat pe net și nu am găsit vreo comparație între cele doua...

Va mulțumesc!


MDF-ul înfoliat nu are canturi. Folia acoperă 5 din cele 6 suprafețe ale unui paralelogram. A 6-a suprafață, spatele frontonului, este acoperită cu melamină de culoare albă.

MDF-ul melaminat sau MDF-ul în coală se croiește (debitează) rezultând plăci care se bordurează cu diverse tipuri de canturi.

Recomand MDF înfoliat. Ca să fie mai ieftin se alege o frezare înaltă din gama de 18 mm (există și pentru grosimi de 22 mm) o folie mată (uni, imitație lemn, fantezie). Prețul per metrul pătrat pentru configurația de mai sus este de 67euro+TVA.

Prețul nu mai pare mare dacă urmărești un picuț cum se realizează frontoanele și ce utilaje presupune realizarea acestora.

#6
Mario_E

Mario_E

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 11.04.2022

 excentryc, on 23 noiembrie 2022 - 09:16, said:

1. daca banii nu conteaza atunci poti folosi doar MDF ... dar nu e cazul tau
2. pentru design MDF-ul are mai multe avantaje prin faptul ca se poate freza si vopsi in ce culori doresti , PAL-ul in schimb are doar culorile din paletar
3. timpul de folosire ... daca vrei sa schimbi bucataria peste 10 -15 ani  MDF-ul e prea scump
4. Daca ai foarte multa umiditate in bucatarie si esti neglijent cu apa ... Se preteaza mai bine MDF-ul care e mai rezistent decat PAL-ul

O bucatarie din PAL daca e ingrijita bine si nu este expusa la umiditate in mod constant si timp indelungat nu ai probleme . Daca sti ca expui mobila la umiditate atunci poti merge pe MDF.
Daca esti genul care gateste frecvent cu oale mari care fierb mult si nu ai hota de evacure ... Atunci mergi pe MDF.
Daca iti trebuie un anumit design cu usi frezate intr0un anumit fel si vrei o anumita culoare ... mergi pe MDF.
Daca nu intrunesti conditiile de mai sus poti merge linistit cu PAL melaminat.
De asemenea poti folosi o combinatie de pal si mdf ... faci corpurile din PAL si doar usile din MDF.
Iti multumesc pentru raspuns!
Corpurile din PAL, fronturile din MDF neted, fara frezari, o sa folosesc manere clasice.
Intrebarea mea: MDF infoliat sau melaminat???

#7
MFU

MFU

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 18.09.2022

 excentryc, on 23 noiembrie 2022 - 09:16, said:

...
4. Daca ai foarte multa umiditate in bucatarie si esti neglijent cu apa ... Se preteaza mai bine MDF-ul care e mai rezistent decat PAL-ul
...
De asemenea poti folosi o combinatie de pal si mdf ... faci corpurile din PAL si doar usile din MDF.

MDF-ul ca suport pentru realizarea ușilor este un material extrem de hidrofil. Dacă nu este chituit înainte de vopsire, pe cant absoarbe 5 mâini de vopsea de zici că n-ai dat cu nimic până în momentul în care suprafața se saturează. Calitatea MDF-ului este frezabilitatea, fiind un material mai omogen decât plăcile din așchii de lemn (PAL).

Carcasele se fac de regulă din PAL melaminat alb corp. Din alte materiale fac doar cei cu mofturi.

#8
excentryc

excentryc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,483
  • Înscris: 15.07.2005

 Mario_E, on 23 noiembrie 2022 - 09:22, said:

Iti multumesc pentru raspuns!
Corpurile din PAL, fronturile din MDF neted, fara frezari, o sa folosesc manere clasice.
Intrebarea mea: MDF infoliat sau melaminat???

https://forum.softpe...-mdf-melaminat/

#9
MFU

MFU

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 18.09.2022

 Mario_E, on 23 noiembrie 2022 - 09:22, said:

... o sa folosesc manere clasice. ...

Doar de curiozitate. Concret, la ce mânere te referi când spui „mânere clasice”?

#10
Mario_E

Mario_E

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 11.04.2022

 MFU, on 23 noiembrie 2022 - 10:05, said:


Doar de curiozitate. Concret, la ce mânere te referi când spui „mânere clasice”?
Prin "clasic" ma refeream la manere care sunt folosite în mod curent, manere obisnuite.
Ceva in genul: https://www.leroymer...set-4-buc/69880

#11
MFU

MFU

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 18.09.2022

 Mario_E, on 23 noiembrie 2022 - 14:15, said:

Prin "clasic" ma refeream la manere care sunt folosite în mod curent, manere obisnuite.
Ceva in genul: https://www.leroymer...set-4-buc/69880

La prețul ăla mai bine iei MDF înfoliat cu profil mâner. Ceva de genul ăsta.

#12
Haihuisnow

Haihuisnow

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 06.01.2022
Buna!

As dori sa stiu daca pot folosi placi de mdf pentru a imbraca spaletii pe interior. Practic vreau sa fac o extensie a tocului ferestrei. Sau ce alt material s-ar potrivi mai bine.

https://pin.it/24XqhJ9

Multumesc

blob:https://web.whatsapp.com/494a2fc2-0d08-4ed8-a6ab-5e7e27daacc0

#13
MFU

MFU

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 18.09.2022

View PostHaihuisnow, on 21 decembrie 2022 - 12:38, said:

... vreau sa fac o extensie a tocului ferestrei...

Poți folosi orice fel de panou dorești. Am în lucru un proiect de genul acesta. Panouri de PAL alb, uși MDF înfoliat , glaf fereastră blat din lemn de fag grosime 40, lățime 635.
După ce finalizez lucrarea pun și poze. Deocamdată doar desene.

https://ibb.co/61Vy5Wj
https://ibb.co/mN4fRVM
https://ibb.co/Gx2XGmW

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate