Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 

Pot pune cablul de degivrare direct peste polistiren extrudat?

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
Rip00

Rip00

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 25.06.2012
Salut, nu am gasit niciunde aceasta informatie: Pot monta cablul de degivrare de sub ceramica direct pe placa de polistiren extrudat ?
Am o terasa exterioara neacoperita din beton (intrarea inspre casa), pe care vreau sa montez ardezie (piatra naturala) cu sistem electric de degivrare. M-am apucat astazi sa imi pun o izolatie peste beton, din pacate nu sunt prea multumit de ea si as dori cred sa o scot este izolatie de 3mm pentru parchet - asta e - (am zis ca nu am inaltime mai mare din cauza portii pietonale care permite 5 cm max pana la sol in momentul de fata. Am ales-o si din cauza ca are folia din aluminiu si am zis ca nu 'parleste' cablul de incalzire polistirenul.
Intre timp am montat-o pe vreo 10mp cu clemele de fixare pentru cablul de degivrare si am dat si cu niste adeziv flexibil (echivalent cm17) pe la capete sa o prind bine. Materialul a ajuns inclusiv peste folia de aluminiu (unde va trebui sa dau masa de spaclu dupa ce asez cablul de incalzire) de unde mi se ia daca dau pe ea cu degetul. Mi-e frica ca nu se va fixa nimic bine peste folia asta din aluminiu si toata lucrarea o sa imi joace.

As dori sa-mi cumpar un extrudat de 2cm si intrebarea este daca pot monta asa:

Peste placa din beton lipesc extrudatul, peste el cablul de incalzire, peste masa de spaclu dupa care alta mana de adeziv pentru piatra. Cum se comporta cablul de degivrare daca e lipit direct de polistiren ? Am gasit niste variante de izolatie care ar fi facute pentru asta, dar sunt exagerat de scumpe (si vad ca se axeaza pe clientii 'captivi' care chiar nu isi permit sa se ridice cu mai mult de 0.6mm sau 1cm.

Edited by Rip00, 22 November 2022 - 22:16.


#2
sergiuop

sergiuop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 18.06.2009
Daca tu ai maxim 5 cm nivelul maxim permis si pui extrudat de 2 cm + un minim de 0.5 cm adezivul pentru extrudat + adezivul pentru ardezie + grosimea pietrei....sigur te incadrezi in cei 5 cm?
Oricum, stratul de adeziv e prea subtire si extrudatul se va tasa cu timpul. Eu te sfatuiesc sa torni o sapa amestecata cu fulgi de armare si granule polistiren.

#3
Rip00

Rip00

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 25.06.2012

 sergiuop, on 23 noiembrie 2022 - 09:00, said:

Daca tu ai maxim 5 cm nivelul maxim permis si pui extrudat de 2 cm + un minim de 0.5 cm adezivul pentru extrudat + adezivul pentru ardezie + grosimea pietrei....sigur te incadrezi in cei 5 cm?
Oricum, stratul de adeziv e prea subtire si extrudatul se va tasa cu timpul. Eu te sfatuiesc sa torni o sapa amestecata cu fulgi de armare si granule polistiren.
Ai dreptate, probabil va trebui sa scurtez poarta de acces (tot incerc sa ma mint ca nu voi ajunge acolo dar cam asta e singura solutie, cu timpul balamele se mai lasa, nu pot sa merg nici 'la blana').
Totusi ma gandeam sa merg pe extrudatul asta. Cine mi-a vandut cablul de incalzire mi-a spus ca ajunge la temperaturi de pana la 65 grade si nu e ok direct pe polistiren, sa dau o masa de spaclu inainte peste polistiren si sa merg dupa.

Sa pun o plasa din fibra de sticla peste polistiren in masa de spaclu dupa care sa vin cu cablul de incalzire ?
Nu as vrea sa mai torn o mica sapa pt ca am si trepte de facut si mi-ar fi mai usor cu extrudatul.

#4
Eminescian

Eminescian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 08.09.2019

 Rip00, on 23 noiembrie 2022 - 11:09, said:

Totusi ma gandeam sa merg pe extrudatul asta. Cine mi-a vandut cablul de incalzire mi-a spus ca ajunge la temperaturi de pana la 65 grade si nu e ok direct pe polistiren, sa dau o masa de spaclu inainte peste polistiren si sa merg dupa.

Cablul de degivrare se pune cat mai aproape posibil de suprafata, ca tu vrei sa topesti ce e la suprafata si asta cat mai rapid, nu vrei sa incalzesti polistirenul sau alte straturi intermediare (XPS oricum nu va rezista, cablul incalzit va topi santuri in el si se va lasa in jos).

Masa de spaclu e destinata termosistemelor aplicate pe pereti, aici vorbim de o pardoseala, deci adezivul pentru piatra e suficient (are acelasi rol), doar sa ai grija sa fie unul flexibil (ideal si cu un aditiv dedicat incalzirilor in pardoseala).

Iar daca tu crezi ca n-o sa ai caldura disipata uniform pe suprafata, in loc de folie de aluminiu poti pune o plasa metalica cat mai deasa in contact cu cablul, o sa aiba si rol de armare si o sa imbunatateasca transferul caldurii pe toata suprafata.

#5
Rip00

Rip00

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 25.06.2012
Mersi frumos pentru raspunsuri ... am ajuns la concluzia ca singura varianta viabila pentru mine ar fi fost ceva gen placile astea care sunt facute special pentru incalzire, au un strat de microciment spun ei si rezista (inteleg ca si polistirenul e putin diferit). Dar sunt extrem de scumpe si poate si-ar merita pretul pentru o camera la interior unde nu mai poti sa te ridici cu pardoseala si incalzesti o iarna intreaga. La mine pentru degivrare care o functiona 50 de ore pe iarna (cred ?) nu isi justifica costul de 2500 RON cat m-ar costa pe mine sa le iau. Am luat decizia sa renunt la orice izolatie, montez cablul de incalzire direct pe placa de beton si aia e.

Ca side note, ma gandesc ca langa placa de beton o sa fac degivrare pentru pavele pe pietris si nisip la fel, fara nici o izolatie. Deci astia 11mp de la aleea terasei poate nu sunt un capat de tara.

Mersi pentru sfaturi!

Edited by Rip00, 23 November 2022 - 15:52.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate