Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Romania scapă de MCV

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
172 replies to this topic

#37
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

View PostNaoto, on 22 noiembrie 2022 - 20:42, said:




Păi dacă zice ”analiza Comisiei nu este completă”?

Înseamnă că el ȘTIE. Chiar mai bine :naughty:

Scrie in document, negru pe alb

10. As this opinion, upon request by the Romanian authorities, is being prepared under the urgent
procedure, the Commission cannot examine in detail the three Laws. In the limited time at its
disposal, the Commission will therefore analyse only some issues
, notably those relating to
issues raised in PACE Resolution 2466.

#38
fum

fum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,715
  • Înscris: 11.03.2007

View Postelef, on 22 noiembrie 2022 - 20:54, said:

Oricum toate problemele din justitie plus coruptia raman chiar daca meceveul a fost ridicat.
Cele mai mari probleme ale justiției vin pe mâna materialului uman care o compun. Din păcate, problema asta o poate rezolva doar justiția și nu poate fi reglementată decât în moduri mai puțin conforme cu standardele europene.

#39
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
Legile Predoiu Iohannis sunt o calamitate pentru justiția independenta din România, sunt chiar mai problematice decât legile Tudorel Dragnea, veți vedea efectele (negative) in anii ce urmează

#40
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011
Ia de citeste, colegu'. Ia de citeste! :D

[ https://scontent.fotp3-3.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/316308787_529622772542484_1513450286616211913_n.jpg?_nc_cat=104&ccb=1-7&_nc_sid=8bfeb9&_nc_ohc=slKoVhya7koAX9O6FgB&_nc_ht=scontent.fotp3-3.fna&oh=00_AfB0yLpmh9HzRc22HrOgZhE9By_I9UXlbcIsG46Sd3OXoA&oe=63827135 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#41
fum

fum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,715
  • Înscris: 11.03.2007

View PostAlecsandru010, on 22 noiembrie 2022 - 20:58, said:

................
Crecă se cacă de râs și ăia de-i lauzi...

#42
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,874
  • Înscris: 15.12.2009

View PostFlat, on 22 noiembrie 2022 - 21:01, said:

Scrie in document, negru pe alb

10. As this opinion, upon request by the Romanian authorities, is being prepared under the urgent
procedure, the Commission cannot examine in detail the three Laws. In the limited time at its
disposal, the Commission will therefore analyse only some issues
, notably those relating to
issues raised in PACE Resolution 2466.


Lasă că nu despre raportul Comisiei de la Veneția era vorba!

Îmi arăți tu mie ce scrie? :lol:

#43
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

View PostFlat, on 22 noiembrie 2022 - 21:03, said:

sunt chiar mai problematice decât legile Tudorel Dragnea, veți vedea efectele (negative) in anii ce urmează

Da bre, de prin 2004 tot ne ia dracu din motive de justitie si coruptie si o sa murim in chinuri si nu se intampla niciodata nimic, e ok.
Vom vedea pe dracu ghem in anii ce urmeaza.
Ce vedem acum e inceputul sfarsitului pentru aceasta obsesie care ne-a distrus mintile aproape 2 decenii si ne-a impiedicat sa ne concentram pe orice problema cu adevarat relevanta, blocand mereu discursul mainstream cu toate fleacurile si prostiile care i-au obsedat pe niste bizari. Vor mai fi niste zvacneli asa cativa ani pana cand se termina si cu PNRR. Dupa 2028 incolo, gata, it's over.
Flancul estic al Europei se indreapta oricum spre punctul in care nu va mai fi dependent de fonduri. Ar trebui sa fim deja acolo, avand in vedere PIB-ul fara precedent.
Fara santajul asta legat de bani, gata, controlul imperial asupra unei treimi de continent se va sfarsi. E doar o chestiune de timp.

Edited by shefu_de_combinat, 22 November 2022 - 21:51.


#44
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
Liniștește te șefule

În curând visul tau se va împlini. Grindeanu e pus pe treabă din aia măreață de care îți place tie. Vei putea trimite bugetarii nesuferiți la canal

https://newsweek.ro/...unare-bucuresti

Da o dracu de justiție

#45
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 21.08.2003
Cica au ridicat emceveu' ca sa indulceasca refuzu' care urmeaza in decembrie...care mai e cota la pariuri?

#46
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

View PostFlat, on 22 noiembrie 2022 - 21:51, said:

Da o dracu de justiție
Absolut.
Cu aia trebuie incepute lucrarile hidrotehnice Posted Image

Bucuresti-Dunare, Siret-Baragan, finalizat ecluzele pe Olt pana la Slatina, hidrocentrala pe Dunare in colaborare cu Bulgaria, eventual amenajarea hidroenergetica si navigabila a Prutului, de ce nu? Sunt atat de multe lucruri de facut.

Edited by shefu_de_combinat, 22 November 2022 - 21:56.


#47
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,341
  • Înscris: 28.07.2008
Mda...
MCV nu moare, MCV se transformă...

In ceva si mai dur

Dar, hei, marea decada liberala, Ciolacu, Ioha, au înfrânt :)

#48
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

View Postshefu_de_combinat, on 22 noiembrie 2022 - 21:52, said:


Absolut.
Cu aia trebuie incepute lucrarile hidrotehnice Posted Image

Bucuresti-Dunare, Siret-Baragan, finalizat ecluzele pe Olt pana la Slatina, hidrocentrala pe Dunare in colaborare cu Bulgaria, eventual amenajarea hidroenergetica si navigabila a Prutului, de ce nu? Sunt atat de multe lucruri de facut.

Sunt disperat de nerăbdare să îmi spui ce picamer mi-ai alocat.

#49
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011

View PostAtreides7, on 22 noiembrie 2022 - 21:56, said:


Nene, matale nu intelegi un lucru simplu. MCV-ul era un program particular, dedicat supravegherii Romaniei. De azi nu mai este asa. Romania nu mai este handicapata si nu mai are nevoie de supraveghere speciala ci intra-n programul standard de evaluare al justitiei. La fel ca Franta, Germania si restul statelor europene.

Stiu ca e greu de inghitit galusca, da' aia e. Din 8 decembrie poa' sa fie si mai rau pentru fan-clubu' lu' Barna.

Of, of, mai, mai!

Daca era Dan Barna presedinte... mehehehehe.

View PostFlat, on 22 noiembrie 2022 - 21:59, said:

Sunt disperat de nerăbdare să îmi spui ce picamer mi-ai alocat.

Te-as pune sa sapi gropi cu lopata. Cu lopata, nu cu harletu' :D

Edited by Alecsandru010, 22 November 2022 - 22:01.


#50
fum

fum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,715
  • Înscris: 11.03.2007

View PostAtreides7, on 22 noiembrie 2022 - 21:56, said:

MCV nu moare, MCV se transformă...
In ceva si mai dur
Acum s-a stricat placa cu versiunea asta a bau-baului, un fel de lozincă ”dă-i pământul ia-i recolta”, ne ridică emceveul, ne iau banii din PNRR. Întrebare: ce anume a reținut până acum forurile europene să ne sancționeze, conform legislației prin care Ungaria a fost deja sancționată?

#51
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,261
  • Înscris: 06.01.2007

View Postshefu_de_combinat, on 22 noiembrie 2022 - 21:48, said:

Ce vedem acum e inceputul sfarsitului pentru aceasta obsesie care ne-a distrus mintile aproape 2 decenii si ne-a impiedicat sa ne concentram pe orice problema cu adevarat relevanta,
Da?
Tu ai fost vreodata in fata unui procuror?
Nu-ti recomand.
Eu am fost, nu in calitate de acuzat, nici in calitate de martor macar. Facuse un dobitoc o plangere in care eram si eu amintit cum ca as fi fost constrans sa semnez ceva cu care nu eram de acord. Acel cineva pe care abia il cunoasteam. Nici vorba sa ma fi destainuit eu lui cumva de presiunea semnatului.
Deci nu eram nici macar acuzat, nici macar martor, nici macar de ce eram acolo. cica pentru niste intrebari care sa lamureasca o posibila frauda.

Vrei sa vezi cum se poate comporta un cacat de procuror, ca sa obtina.. dracu stie ce sa obtina? Ca in filmele cu nazisti, iti zic eu.
N-ai voie sa zici nimic decat ce te intreaba el. Nu ai voie sa intrebi nici macar daca esti acuzat de ceva ca-i perturbi lui "interviul".
Daca nu-ti amintesti ceva, ca te ia pe departe, esti automat acuzat. Sa vezi ce morala mi-a tinut mie ca uitasem ceva, de parca tineam ascuns.

Deci.. nu recomand. Nu-ti recomand asa ceva. Eu eram sigur cat timp am fost acolo ca mi s-a inscenat ceva de catre vreun coios (pesedist poate).

Asta nu e justitie, tinere. Trebuie sa fii acuzat si tu sa raspunzi doar la acuzatii. Faptu ca a avut loc o frauda undeva, nu ar trebui sa-i dea dreptul sa faca ce vrea din tine.
Faptul ca a murit Maical Jackson in conditii suspecte ii confera unui procuror dreptul sa te intrebe si de ce ai mancat in liceu, la modul in care este inteles acum. O intimidare de cea mai joasa speta.

#52
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,874
  • Înscris: 15.12.2009

fum said:

1669142999[/url]' post='29536767']
Nu este completă deoarece a fost o chestiune de timp, dar și eu și el, amândoi știm că onorata Comisie a primit criticile încă dinainte de textul propriu-zis, criticile noastre. Ca să nu pară o chestie pripită și insuficient studiată, s-a lăsat impresia că e posibil ca să nu se știe, dar ce era de știut se știe. Comisia a îngăimat acolo ceva care să mulțumească și capra și varza, mai degrabă în stil mioritic, eu în cheia asta am citit.

Nu insist asupra necesității departajării unor abordări instituționale distincte, chiar dacă sunt corelate.

Colegul citează pct. 10 din avizul Comisiei de la Veneția (care urmează a fi supus la vot în ședința din 16-17 decembrie 2022), fără să țină cont că imediat mai jos scrie:

11. This opinion cannot be seen as expressing a view on the compatibility of the three Laws with European standards on any other points than those discussed below. The Venice Commission also cannot not enter the political discussion whether the the adoption of these Laws justifies the termination of the EU Mechanism for Cooperation and Verification (CVM), as was pointed out by some interlocutors of the delegation of the Venice Commission.

CDL-PI(2022)047-e
Romania - Urgent Opinion on three Laws concerning the Justice System, issued on 18 November 2022, pursuant to Article 14a of the Venice Commission's Rules of Procedure

https://venice.coe.i...pdf=CDL-PI(2022)047-e

Iar Raportul Comisiei Europene privind MCV este:

https://cdn.g4media....embrie-2022.pdf

USR sau un alt partid politic nu ar putea sesiza Comisia de la Veneția cu privire la Legile justiției revizuite.

În schimb, în cadrul mecanismului privind statul de drept … vom vedea.

Edited by Naoto, 22 November 2022 - 23:03.


#53
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

View Postmaccip, on 22 noiembrie 2022 - 22:06, said:

Vrei sa vezi cum se poate comporta un cacat de procuror, ca sa obtina.. dracu stie ce sa obtina? Ca in filmele cu nazisti, iti zic eu.

Pai si atunci de ce sa nu-i trimitem la sapat?
Fix asta trebuie, dezvatati de statutul de semizei si invatati cu notiunea ca sunt niste banali functionari si atat, nimic mai mult.

Edited by shefu_de_combinat, 22 November 2022 - 22:13.


#54
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,261
  • Înscris: 06.01.2007

View Postshefu_de_combinat, on 22 noiembrie 2022 - 22:12, said:

Pai si atunci de ce sa nu-i trimitem la sapat?
Nu ai cum. Au o putere extraordinara conferita de un stat corupt si ipocrit. Iesi de acolo galben la cur, fara sa fi facut ceva, fara macar sa fi fost invinuit de ceva. Eu am iesit plutind, nu mai simteam gravitatia. Si am intrat oarecum relaxat. Oarecum...

Am mai si participat la doua expertize la care am vazut cum se pune problema si nu mi-a placut ce am vazut. Cel slab pozitionat social va fi intotdeauna presupusul vinovat. Dar pana anul trecut nu am fost direct tras in borsul lor.
Pe cine sa trimiti la sapat? Te face o proasta de judecatoare incapabila sa-si judece propria fiinta, te judeca si te baga in cel mai mare cacat daca i se pune pata pe tine.
Si ce sa-i faci? Iti pierzi viata. Slava domului ca n-am ajuns vreodata si pe-acolo.

Daca ar fi sa ma refer la tara mea ca fiind forul suprem de judecata, atunci ar fi ca o mama care nu m-a iubit niciodata. Nu doar ca nu am incredere, dar mi-e frica de forta pe care o poate exercita impotriva mea ca neputincios.
Sunt sub politisti, sub medici, sub rigipsari, sub orice. Sistemul de justitie din Romania e din cel mai puturos tip de cacat care poate exista.

Edited by maccip, 22 November 2022 - 22:27.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate