Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Romania scapă de MCV

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
172 replies to this topic

#163
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,044
  • Înscris: 23.09.2005

View PostFlat, on 22 noiembrie 2022 - 18:51, said:

Aoleo ce teorii ale.conspiratiei

Care lemne tăiate, alea tăiate de pădurarii romsilva înșiși? Mafia lemnului= români. Și unguri, mă rog

Deci tu zici ca nu meritam in Schengen pana cand absolut toti indivizii din tara asta, de la Vladica la opinca o sa fie toti niste sfinti, numa` unul si unul, toti obsedati de legislatie?

Nu draga, in orice tara individului obisnuit o sa-i sclipeasca ochii la gandul castigului.

Faptul ca indivizii pun botul la castiguri nu absolva de vina companiile straine care fac "oferta".

Rolul statului e sa ia de urechi atat proprii cetateni cat si pe aia straini, in egala masura, acolo unde-i cazul.

Si nu-i nici o teorie a conspiratiei, in Romania circula o gramada de lemn ilegal, taiat de romani, si... comandat si cumparat de straini.

Edited by Phobos, 25 November 2022 - 09:06.


#164
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
eu nu cred că vine străinul austriac, olandez, ce-o fi și comandă lemn furat. firma schopenhauer aia sau care vine și zice cumpăr lemn - românii oferă furat, simplu. statul are grijă să lase acest sport nepedepsit, pentru că e una din cele mai profitabile afaceri pentru politicieni. ai păduri de la dumnezeu, deci bani gratis. e ca și cum ai lua bani pentru aer sau apa de ploaie.

#165
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,512
  • Înscris: 30.10.2003

View PostPhobos, on 25 noiembrie 2022 - 09:05, said:

Si nu-i nici o teorie a conspiratiei, in Romania circula o gramada de lemn ilegal, taiat de romani, si... comandat si cumparat de straini.
Guvernul Romaniei: anul asta taiem 1 milion metri cubi, 1 milion il prelucram. Fiecare firma sa faca dovada de cat lemn a primit. Facem si controale inportune o data pe luna.
Simpu nu? Stii cum ii verifica si in fund pe aia care fac ITP-ul? Cum camere & shit? O fi greu sa-i verifice la poarta ce preiau. Dar cum sa faca asta cand chiar ei fura lemnul din padure?

#166
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,044
  • Înscris: 23.09.2005

View PostFlat, on 25 noiembrie 2022 - 10:11, said:

eu nu cred că vine străinul austriac, olandez, ce-o fi și comandă lemn furat. firma schopenhauer aia sau care vine și zice cumpăr lemn - românii oferă furat, simplu. statul are grijă să lase acest sport nepedepsit, pentru că e una din cele mai profitabile afaceri pentru politicieni. ai păduri de la dumnezeu, deci bani gratis. e ca și cum ai lua bani pentru aer sau apa de ploaie.

Neah, nu-i asa.

Șvaițerhofer aia nu cumpara lemn ca la piata, care da mai ieftin, ci stiu foarte bine ce cumpara, lemn furat sau taiat legal, ca-s obligati prin lege sa verifice.

Si cumpara legal cat ii lasa legea (ca au un barem maxim) + ilegal cat incape. Apoi isi freaca mainele pentru profitul in plus, stiu ca statul le tine spatele.

Edited by Phobos, 25 November 2022 - 10:56.


#167
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,341
  • Înscris: 28.07.2008

View PostPhobos, on 25 noiembrie 2022 - 09:05, said:

Rolul statului e sa ia de urechi

Curtea Constituţională (!!!)returnează unui traficant prins la Iaşi ţigările fără timbru, alcoolul şi motorina confiscate

Ce zici ca face statul??

Edited by Atreides7, 25 November 2022 - 11:50.


#168
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,411
  • Înscris: 16.03.2011

View PostFlat, on 22 noiembrie 2022 - 21:03, said:

Legile Predoiu Iohannis sunt o calamitate pentru justiția independenta din România, sunt chiar mai problematice decât legile Tudorel Dragnea, veți vedea efectele (negative) in anii ce urmează
Cum sa fie,nu vezi ca se ridica mcv? mcv era doar un pretext de lupta cu psd

#169
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,529
  • Înscris: 30.01.2008

View PostPhobos, on 25 noiembrie 2022 - 10:55, said:

stiu ca statul le tine spatele.
Care stat  ii ajuta/ii impinge  sa fure ??Posted Image

View PostPhobos, on 25 noiembrie 2022 - 09:05, said:

Faptul ca indivizii pun botul la castiguri nu absolva de vina companiile straine care fac "oferta".

Se pare ca in Romania nu prea se pot face afaceri legale fiindca are grija "unul de sus" sa iti frece ridichea(controale abuzive, intarzieri maxime la returnare TVA , eliberarea de acte necesare cu ff mare intarziere, etc )  pana intelegi ca TREBUIE sa dai spaga !


Strainii se adapteaza la "obiceiul locului ", nu vin sa il schimbe !


Dar da , stiu ca  tu ca si altii ,vreti ca ALTII sa faca treaba in locul institutiilor romanesti .

Sa se lupte firmele straine sa nu mai dea spaga ...Posted Image Posted Image

Edited by Daco_Get, 25 November 2022 - 12:27.


#170
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,512
  • Înscris: 30.10.2003
Mi se pare aiurea sa arunci responsabilitatea in carca firmei private sa verifice daca marfa e ilegala sau nu. Sunt autoritati care cu asta trebuie sa se ocupe.
Pana la poarta firmei, mai e transportul. Cum se poate sa se transporte marfa (aka lemnaraie) fara acte sau cu acte false?

#171
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,044
  • Înscris: 23.09.2005

View PostAtreides7, on 25 noiembrie 2022 - 11:41, said:


N-am zis ce face, ci ce ar trebui sa faca.

#172
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,422
  • Înscris: 08.12.2006

View PostAtreides7, on 25 noiembrie 2022 - 11:41, said:

"După un an de cercetări, în septembrie 2020, procurorii au dispus renunţarea la urmărirea penală, considerând că prejudiciul calculat de Direcţia Regională Vamală, de aproape 3.000 de lei, nu merită efortul unui proces."
"După intervenţia Curţii Constituţionale, pentru a fi considerat contrabandist, învinuitul trebuia să fie prins practic pe fâşia de frontieră, cu marfa asupra lui. Era exact paragraful în care se încadra Pavel C. Judecătorii au constatat pe de o parte că Pavel C. nu fusese trimis în judecată pentru contrabandă. Pe de altă parte, fapta pentru care fuseseră început cercetările fusese desfiinţată de CCR."

Procurorii au considerat în anul 2020, după un an de cercetări, că nu are rost să-şi bată capul să-l acuze pe individul acela de contrabandă. După trei ani de când a fost prins individul CCR  a spus că dacă eşti prins în centrul oraşului cu un pachet de ţigări în buzunar nu poţi fi acuzat de contrabandă, însă poţi fi acuzat de contrabandă dacă eşti prins cu o cantitate mai mare sau în condiţii definite clar în lege, pentru că legea trebuie să fie clară şi previzibilă. În 30 de zile de la decizie guvernul trebuia să spună prin OUG pragul valoric sau condiţiile clare, a făcut asta după vreo 45 de zile dar noul text e tot neclar. Judecătorul a constatat că procurorii nu l-au acuzat de contrabandă pe individ. Deci da, CCR i-a returnat ăluia ţigările.

Procurorul care a spus că fapta individului nu merită efortul unui proces o fi fost promovat între timp?

Edited by antinari, 29 November 2022 - 07:14.


#173
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,529
  • Înscris: 30.01.2008

View Postantinari, on 29 noiembrie 2022 - 07:04, said:


Procurorul care a spus că fapta individului nu merită efortul unui proces o fi fost promovat între timp?
Logic.

Asta este practica/obisnuinta .

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate