Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Amenda parcare pe loc destinat persoanelor cu handicap, aplicata de politia locala direct pe numele proprietarului auto

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
222 replies to this topic

#199
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,260
  • Înscris: 06.07.2007

View Postcaiuscorneliu, on 22 noiembrie 2022 - 13:14, said:



Bingo! Ăsta e aspectul cel mai important. Localul nu a avut nevoie de niciun fel de colaborare cu MAI pentru a stabili identitatea contravenientului. A luat datele de identitate ale proprietarului mașinii de la taxe și impozite locale, l-au notificat să anunțe cine a condus mașina, nu le-a primit
Localul nu poate cere aceste date. Ma indoiesc ca a cerut asa ceva.


#200
marian_nic65

marian_nic65

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 03.11.2012
Buna seara,ramin uimit cum toti de pe forum incerca sa gaseasca chichite in PV emis de Politia locala , care are dreptul sa intocmesca PV pt parcare pe locuri HANDICAP , AUTO CU COPII ,STATIE destinate transportui in comun si altele.Oameni seriosi admitem ca este normal sa parcam pe un loc destinat unei persoane cu handicap .Pv se intocmeste pe detinatorul ( propietarul)  autovehicolui pentru ca nu s-a prezentat sa indice cine a condus autovehicolul.Eu consider ca amenda este mica in acest caz.Ce simti cind gasesti locul ocupat si vi in baston,cirja etc de la 50 metri la magazin,cinematograf ,farmacie  .poate fi parintele ,copilul tau,tu?

#201
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,540
  • Înscris: 21.03.2020
Nu este normal nici sa parchezi pe loc de handicap nici sa dai amenda ilegal unuia nevinovat...

#202
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,622
  • Înscris: 06.03.2005
Bine ca nu afirmi ca proprietarul trebuie sa ignore amenda, pentru ca el considera ca este ilegala si este suficient.
Din moment ce a dat masina spre folosire este constient si responsabil pentru contraventiile care le poate face utilizatorul si care ii vor fi imputate proprietarului.Nu doar parcarea neregulamentara, ii vor fi imputate si circulatia fara rovigneta, taxa de pod, etc.
Politia nu trebuie sa cerceteze, doar urmeaza procedura, daca autorul nu este declarat, automat proprietarul este responsabil, nu vinovat sau nevinovat.Vinovatia nu o stabileste politia ci Instanta daca se doreste un proces.

#203
marian_nic65

marian_nic65

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 03.11.2012
Ce ilegalitate vedeti in acesta .Pv se face pe numele propietarului auto sanctionat.nu a dorit sa se prezinte sa spuna ca a fost el .daca doreste sa conteste Pv la tribunal.Bani si timp cheltuiti degeaba.

#204
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,540
  • Înscris: 21.03.2020
Esti Politist Comunitar?... ca vad ca te pricepi Posted Image

#205
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,540
  • Înscris: 21.03.2020
Apropos Localii astia au acces la baza de date DRPCIV din toata tara sau doar din judetul de care apartin?

#206
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,540
  • Înscris: 21.03.2020

Quote

Categorii de date cu caracter personal prelucrate de Politia Locala a Municipiului
Bucuresti:
Date privind starea de sănătate
Date biometrice
Date privind originea rasială sau etnică Date privind apartenența politică
Date privind apartenența la sindicate

de unde lula mea au ei acces la toate datele astea- de la SRI?

#207
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,476
  • Înscris: 14.04.2002

View PostGlCA_Contras, on 30 noiembrie 2022 - 10:57, said:

de unde lula mea au ei acces la toate datele astea- de la SRI?
PL poate face solicitare la DRPCIV sa li se transmita cine e proprietarul auto ce a comis contraventia. In acest sens are acces la datele personale, are dreptul sa le ceara si nu trebuie sa anunte proprietarul privind transmiterea acestor date.
Nu este necesara aflarea conducatorului auto pentru ca amenda nu este data pe codul rutier.

#208
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,540
  • Înscris: 21.03.2020
Auto nu comite contraventii, soferul mai degraba...

#209
pielea

pielea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 14.08.2010
Ce sa zic, o sa ai sarbatori asemenea  locului pe care ai parcat 😂😂😂

#210
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,540
  • Înscris: 21.03.2020
Cata intelepciune... numai la AUR mai gasesti atata Posted Image

#211
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007

View Postmadycyprus, on 21 noiembrie 2022 - 19:24, said:


Invitatiile puse in parbriz de catre politistii locali nu au o baza legala, deci singura modalitate de a sanctiona soferii pentru nereguli la parcare este sa-i prinda in fapt.
Deci o persoana subiect activ al unei contraventii trebuie sa fie mai intai identificata, mai apoi sanctionata. Ori in cazul de fata amenda este scrisa (PV intocmit in lipsa, cu serie si numar, conform OG2/2001) direct pe proprietar.

De aici se nasc alte 2 situatii posibile: daca proprietara nu ar avea permis de conducere? sau daca proprietara era decedata ? cum sa primeasca amenda pe numele ei ? asta e problema noastra de fapt.
Zici ? Pai politisti fac poze masinii parcate neregulamentar, deci au dovada asupra faptei. Si cum nu au temei legal pentru a solicita proprietarului din acte sa comunice cine s-a aflat la volanul masinii, iti lasa instintarea aia in parbriz. Daca cumnatul a zis ca e smecher si nu a dat curs invitatiei (de regula scapi cu un avertisment daca te prezinti) s-a actionat in consecinta, au trimis amenda proprietarului masinii. Daca proprietara o va contesta in instanta, aducand drept argument ca nu are permis, e in alt oras/tara, i se va solicita de catre instanta sa comunice cine a condus masina si amenda ii va fi imputata cumnatului.

#212
suri

suri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 10.05.2004
Sau pur si simplu instanta va anula respectivul proces-verbal pe motivul lipsei de temeinicie?

Tu de ce crezi ca localii stau (stateau) langa masinile parcate ilegal pana venea soferul? Ca sa-l poata amenda legal. Acum au posibilitatea legala sa solicite informatii despre cine a condus masina, lucuru care nu era posibil pana la ultima modificare a legii...

#213
Johnao

Johnao

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 667
  • Înscris: 11.03.2021
Reactivez si eu acest subiect.

Pe data de 08.05.2021, am parcat in Piata Victoriei (parcarea municipala in rond), pe loc de handicap, lasand pe bord la vedere o copie (in A4, color) a legitimatiei de handicapat a mamei mele (nevazatoare) pe care am dus-o la un centru medical din zona.
De ce am lasat copie? Pt ca originalul este la ea mereu in posesie, iar pe speta de fata avea anumite gratuitati in baza ei.
Dupa 2 ore, merg sa ridic masina ca sa o preiau apoi pe mama de la centrul medical.
Politia Locala era de paza, m-au legitimat si au inceput sa acuze ca nu am drept de a parca. Am explicat in detaliu ce v-am redat mai sus si, bonus, am si sunat-o pe mama mea pt a-i confirma agentului intreaga poveste.

Concluzia agentului? Inchideti telefonul, m-am lamurit, nu aveti in parbriz insemnul de handicap si nici ecuson original (!!). Nota: citesc in legea 448 ca o masina care transporta o persoana cu legitimatie de handicap are dreptul la parcare pe loc marcat; insa mama nu mai era de fata, iar agentul nu a dorit sa ma urmeze 100 m la centrul medical pt a vedea ca urma sa preiau persoana cu handicap.
Motiv pt care s-a apucat sa intocmeasca PV.
Evident, am refuzat sa semnez, el s-a apucat sa faca poze etc

Comunicarea probabil au trimis-o prin posta sau cu afisare, la adresa din buletin (sector 5) unde eu nu mai locuiam pt ca ma mutasem in sector 4 si nu schimbasem buletinul.

Azi ma trezesc cu poprire pe cont de la DITL Sector 5 si, din documentare, rezulta ca e vorba de aceasta amenda (2.000 lei).

Situatia este sincer o mare mizerie, total nedreapta, astfel ca astept niste recomandari pertinente cat mai rapid ref ce as putea contesta:
- pot contesta lipsa de comunicare adecvata/ reala si sa fiu repus in termen pt a contesta PV in instanta?
- unde ma pot adresa (ca institutie suprema) pt anularea acestui PV, prin prezentarea concreta impreuna cu persoana cu handicap si legitimatia aferenta si relatarea reala a situatiei?
Concret, se mai poate face ceva?

Nu este deloc normal si nu doresc sa las lucrurile astfel. Avand mama cu handicap grav de 20 ani sunt total de acord ca trebuie pedepsiti magarii care abuzeaza de locuri de parcare; dar agentii care desconsidera realitate si speculeaza cativa mm ca sa iti faca viata grea si sa isi faca norma de amenzi???

Edited by Johnao, 13 March 2023 - 18:58.


#214
suri

suri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 10.05.2004
Nu stiu daca se mai poate face ceva in cazul tau, in care debitul a fost deja dat in plata.

Am citit de nenumarate ori despre astfel de cazuri si personal nu reusesc sa inteleg atitudinea asta:

View PostJohnao, on 13 martie 2023 - 18:57, said:

(...)Evident, am refuzat sa semnez, el s-a apucat sa faca poze etc (...)
urmata de cele mai multe ori de uimirea ca nu mai exista nici o modalitate de a contesta PV-ul. Tare-as vrea sa o inteleg....

Edited by suri, 13 March 2023 - 19:28.


#215
Johnao

Johnao

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 667
  • Înscris: 11.03.2021

View Postsuri, on 13 martie 2023 - 19:27, said:

Nu stiu daca se mai poate face ceva in cazul tau, in care debitul a fost deja dat in plata.

Am citit de nenumarate ori despre astfel de cazuri si personal nu reusesc sa inteleg atitudinea asta:

urmata de cele mai multe ori de uimirea ca nu mai exista nici o modalitate de a contesta PV-ul. Tare-as vrea sa o inteleg....

dar tu ce ai fi facut? semnai cu obiectiuni?care este reactia normala in fata unei nedreptati, cand un agent obtuz, in fata evidentelor si cu lipsa de chef sa mearga 100 m mai departe ca sa vada si originalul legitimatiei si titularul cum este preluat de la o clinica, decide sa te faca in fata mincinos si sa te arda cu nesimtire?

si nu cred ca aceasta situatie nedreapta poate sa nu fie intoarsa, doar pt ca exista niste aberatii legale care ii acopera pe agenti si mai apoi pe ditl-isti, caci si acolo se face poprire fara sa se mai treaca prin executor

#216
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,326
  • Înscris: 28.10.2018
Trebuie sa ai card-legitimație de parcare pentru persoanele cu handicap. Doar legitimatia de handicap nu da dreptul la parcare pe locurile rezervate persoanelor cu handicap.

https://www.google.c...=EplVp9dX789-pM

Edited by abac, 13 March 2023 - 19:36.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate