Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Amenda parcare pe loc destinat persoanelor cu handicap, aplicata de politia locala direct pe numele proprietarului auto

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
222 replies to this topic

#19
madycyprus

madycyprus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 18.12.2013

 pasilla, on 21 noiembrie 2022 - 19:36, said:

incadrarea asta nu are legatura cu OUG 195/2002.
Politia rutiera nu are ce cauta in ecuatie.
Altul...de unde tot rasariti ?!
Am zis eu ceva de politia rutiera ?
E vb de PV incheiat de POLITIA LOCALA

 StefanRO, on 21 noiembrie 2022 - 19:36, said:

Amenda a venit pe proprietarul masini , deoarece nu s-a constatat ca soferul era acolo.

Sa plateasca amenda soferul si sa nu se mai planga, tura viitoare sa aiba grija unde si cum parcheaza.
Masina este pozata inainte de amenda, cere si poza cand este parcat pe locul de dezabilitati...

Nu, nu e asa simplu. Sanctiunea trebuie data in mod temeinic si legal. Nu cred ca tie ti-ar conveni sa fii sanctionat printr-un PV scris la misto, exista reguli clare privind incheierea acestora.

#20
StefanRO

StefanRO

    Hai noroc straine

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,756
  • Înscris: 06.03.2018
Oricum daca e , contestatia se face in instanta, poti cere ce vrei, odata ce masina a fost instrainata....soferul este bun de plata, daca tu nu ai act notarial prin care dai masina lui, tu ca si proprietar raspunzi de actiunile facute de acel sofer.

Pune procesul verbal fara date personale ,sa vedem, dar cred ca incercati sa scapati de amenda...





https://forum.softpe...de-handicapati/



Quote

Noile modificări aduse legii pentru protecția și promovarea drepturilor pentru persoanele cu handicap au mărit considerabil amenzile pentru cei care ocupă locurile de parcare marcate ca fiind destinate persoanelor cu dizabilități, se arată într-o lege care a fost publicată miercuri în Monitorul Oficial.

Legea nr. 145/2020, ale cărei prevederi se aplică de sâmbătă, stabilește că cei care parchează pe locurile pentru persoanele cu dizabilități riscă amenzi cuprinse între 2.000 de lei și 10.000 de lei, precum și ridicarea mijlocului de transport de pe locul de parcare respectiv.

Până acum, Legea nr. 448/2006 prevedea că o astfel de faptă se pedepsește cu amendă cuprinsă între 1.000 și 2.000 de lei și cu ridicarea mijlocului de transport parcat necorespunzător.

Potrivit Legii nr. 145/2020, constatarea contravențiilor și aplicarea amenzilor celor care ocupă un loc de parcare destinat persoanelor cu handicap se fac de către agenții de circulație sau de către personalul de control cu atribuții în acest sens.

Edited by StefanRO, 21 November 2022 - 19:43.


#21
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022
Pune poza cu PV--ul, sa vedem daca agentul avea sapca si era incheiat regulamentar la veston.

#22
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 StefanRO, on 21 noiembrie 2022 - 19:36, said:

Daca politia locala are sau nu compentente pe asa ceva , doar un Judecator poate stabili asta...
Are:

k) constată contravenții și aplică sancțiuni pentru nerespectarea prevederilor legale referitoare la circulația în zona pietonală, în zona rezidențială, în parcuri și zone de agrement, precum și pe locurile de parcare adaptate, rezervate și semnalizate prin semnul internațional pentru persoanele cu handicap;

Edited by pasilla, 21 November 2022 - 19:43.


#23
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,540
  • Înscris: 21.03.2020

 dorin_2k, on 21 noiembrie 2022 - 19:14, said:

Ce articol e pe amenda?
https://legislatie.j...iDocument/77815

I se putea da amenda pt necomunicare. Cred că e și mai mare amenda in acest caz

Pt necomunicare amenda e 2900 lei

Totuși plicul cine l-a primit? Că se înmânează personal cu semnatura
Pai ar trebui sa primeasca invitatie de comunicare inainte sa amendeze. Asta se dovedeste cu confirmarea de primire... Daca nu exista acea invitatie amenda e nula!

Invitatia din parbriz nu este legala...

#24
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 madycyprus, on 21 noiembrie 2022 - 19:38, said:

Altul...de unde tot rasariti ?!
Am zis eu ceva de politia rutiera ?
E vb de PV incheiat de POLITIA LOCALA
Nu tu ai zis ? Scuze.

 madycyprus, on 21 noiembrie 2022 - 19:20, said:

doar politia rutiera poate solicita date privind cine a condus un auto.


#25
radonys

radonys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 04.02.2013

 cotizo_dacul, on 21 noiembrie 2022 - 19:31, said:

....Cred  ca  nu   ii  cadeau galoanele daca parca  100  de m mai incolo  si mergea  pe jos pana unde avea treaba.Asta  este  o lectie buna sper ca are  si invataminte asupra lui.

Nu zic ca a procedat corect parcand pe loc de handicapat, dar de unde stii ca mai incolo cu 100 de metri avea loc de parcare? Intreb doar, ca eu de multe ori am parcat la peste 1 km de unde aveam treaba, negasind parcare mai apropiata... Sau crezi cumva ca din 100 in 100 de metri sunt milioane de locuri de parcare?

#26
StefanRO

StefanRO

    Hai noroc straine

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,756
  • Înscris: 06.03.2018
Politia Locala a lăsat invitație,  ca proprietarul sa se prezinte sa zică cineva a condus mașina,  acea invitație nu a fost băgată în seama , politia a dat amenda pe proprietarul mașinii. E atât de simplu, dacă se ducea cumnatul tău cu invitația aia la politie și spunea , domnule îmi cer scuze , nu am fost atent , poate mai scăpa,  da avem și aroganta ca de ce amenda când noi nu am încercat sa remediem problema. Dacă tu zici ca P.V a fost scris prost sau altele,  ma repet , judecatorul poate decide.

#27
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,540
  • Înscris: 21.03.2020

 madycyprus, on 21 noiembrie 2022 - 19:20, said:

doar politia rutiera poate solicita date privind cine a condus un auto.

Acum e la promulgare si legea care da dreptul politiei locale sa solicite datele respective. Aveti grija deci ca in cateva zile o sa apara in MO!

#28
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022
Saltarea cazanului ar fi rezolvat problema si cumnatul nu-si punea cumnata sa caute scuze pe Softpedia. Platea amenda+transport+depozitare+taxi si nu mai enerva populatia cu miselia de care da dovada.

#29
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,540
  • Înscris: 21.03.2020
https://www.cdep.ro/...oiect?idp=20003

Daca o semneaza Iohanitsa i-au imbogatit astia pe locali!

Edited by GlCA_Contras, 21 November 2022 - 19:52.


#30
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,292
  • Înscris: 12.08.2006

 Don_Costica, on 21 noiembrie 2022 - 19:34, said:

Ba mie mi se pare ca problema e cum sa scapi de amenda dupa o parcare cocalareasca pe loc de handicapat.
Probabil e vorba de un BMW.

#31
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,262
  • Înscris: 01.12.2001
Plângere împotriva PV. Daca aduce dovada că nu era în România în acea zi: reușită 100%.
Dar și fără acea dovada eu cred că va câștiga în instanță.
Polițistul local parca nici nu avea acces la baza de date de la DRPCIV. Poate a aflat de DTIL dar nu avea voie să întocmească asemenea PV. Poate proprietarul nici nu are permis.

#32
madycyprus

madycyprus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 18.12.2013

 GlCA_Contras, on 21 noiembrie 2022 - 19:45, said:

Pai ar trebui sa primeasca invitatie de comunicare inainte sa amendeze. Asta se dovedeste cu confirmarea de primire... Daca nu exista acea invitatie amenda e nula!

Invitatia din parbriz nu este legala...
A primit invitatie in parbriz, pentru a se prezenta la politia locala in vederea identificarii soferului si sanctionarii acestuia. A ignorat invitatia.
Alta solicitare nu a existat, de comunicare date, etc. Direct PV amenda prin posta. De asta afirm si eu ca e nula, dar vad ca altii de pe aici nu inteleg asta.

Dragilor, cumnatul meu e un nesimtit, da. Insa nu asta am pus in discutie, ci modalitatea abuziva de a sanctiona aceasta fapta, care , uimitor, a fost atribuita altei persoane decat cea in drept s-o primeasca.

O voi indemna pe mama cumnatului meu sa faca contestatia, sunt sigur ca va fi admisa. Iar apoi, daca politia locala considera oportun, sa-i scrie amenda cumnatului meu, in calitatea lui de CONTRAVENIENT (daca va mai avea timp pana la prescrierea de 6 luniPosted Image )

#33
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,262
  • Înscris: 01.12.2001
Art din PV zice așa
g) parcarea altor mijloace de transport pe locurile de parcare adaptate, rezervate și semnalizate prin semn internațional pentru persoane cu handicap, cu amendă de la 2.000 lei la 10.000 lei și ridicarea mijlocului de transport de pe locul de parcare respectiv;

#34
madycyprus

madycyprus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 18.12.2013

 dorin_2k, on 21 noiembrie 2022 - 20:01, said:

Plângere împotriva PV. Daca aduce dovada că nu era în România în acea zi: reușită 100%.
Dar și fără acea dovada eu cred că va câștiga în instanță.
Polițistul local parca nici nu avea acces la baza de date de la DRPCIV. Poate a aflat de DTIL dar nu avea voie să întocmească asemenea PV. Poate proprietarul nici nu are permis.

Exact. Fix aici bat eu. Repet, nu contest vinovatia cumnatului meu, doar ca actul sanctionator nu e pe numele lui Posted Image
Multumesc Dorine pentru ca mi-ai intarit convingerea ca PV-ul merita atacat. Legal. Seara faina, nu degeaba suntem printre cei mai vechi pe Softpedia Posted Image

#35
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 30.07.2007
Poate ca proprietarul a impins bunul pana acolo.
Link la portal just. Si mai vorbim.

#36
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,537
  • Înscris: 03.04.2013

 madycyprus, on 21 noiembrie 2022 - 19:20, said:

ceilalti bat campii,
Cred ca de la covid li se trage.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate