Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Leduri interior aftermarket

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
DCC08

DCC08

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 08.08.2022
Din cauza faptului ca atunci când am comandat masina nu am vrut trapa luminile de la interior nu sunt led (fiind condiționate de trapa...de ce? habar nu am). Am cumpărat leduri dedicate aftermarket și i-am sunat pe cei de la service-ul dealerului dacă asigura montaj ca sa nu îmi pierd garanția. Răspunsul lor a fost mind blowing: ca dacă ma oprește politia și vad ca am leduri în loc de halogen pot sa îmi ia talonul. De unde puii mei știe politia ce fel de lumini la interior am eu din fabrica? Voi ce părere aveți?

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Ăia sigur au înțeles că e vorba de faruri.

Nu am auzit de becuri cu halogen la plafonieră.

Ia liniștit și le pui lejer și singur. Pe alea originale le pui când te duci la garanție.
Sau le explici din nou la telefon că vrei leduri la plafonieră nu în far.

Edited by waterman, 21 November 2022 - 16:13.


#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

 DCC08, on 21 noiembrie 2022 - 15:49, said:

Din cauza faptului ca atunci când am comandat masina nu am vrut trapa luminile de la interior nu sunt led (fiind condiționate de trapa...de ce? habar nu am). Am cumpărat leduri dedicate aftermarket și i-am sunat pe cei de la service-ul dealerului dacă asigura montaj ca sa nu îmi pierd garanția. Răspunsul lor a fost mind blowing: ca dacă ma oprește politia și vad ca am leduri în loc de halogen pot sa îmi ia talonul. De unde puii mei știe politia ce fel de lumini la interior am eu din fabrica? Voi ce părere aveți?

Parerea mea este ca tu n-ai stiut sa te exprimi si aia au inteles exact ce au vrut.

ps.
Ce diferenta este intre luminile de interior LED si luminile de interior altele decat LED?
iIntreb ca sa ma dumiresc daca merita efortul si de ce nu riscul de a umbla prin interiorul masinii, chiar daca este in garantie.

#4
DCC08

DCC08

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 08.08.2022

 waterman, on 21 noiembrie 2022 - 16:09, said:

Ăia sigur au înțeles de faruri.

Asa am bănuit și eu dar am repetat de vreo 10 ori ca să înțeleagă: "leduri de interior". Ii tot întrebam: "sunteți siguri ca nu va referiți la faruri"? Ei: "Suntem siguri".

Am luat de asemenea prin dealer, OEM, leduri pentru portbagaj și numărul de înmatriculare. Acolo nu mai e nicio problema sa le monteze. Atunci nu mai îmi ia miliția talonul?

Hoția și prostia sunt ridicate la rang de mare artă în Românica.

#5
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 adisz, on 21 noiembrie 2022 - 16:13, said:

Ce diferenta este intre luminile de interior LED si luminile de interior altele decat LED?


Că sunt mult mai puternice luminile, nu-ți bagi deștu-n ochi cu lumina aia galbenă care e ștas.

Ete

Attached File  10-becuri-albe-canbus-led-uri-auto-hartă-plafoniera.jpeg   85.17K   67 downloads


 DCC08, on 21 noiembrie 2022 - 16:15, said:

Am luat de asemenea prin dealer, OEM, leduri pentru portbagaj și numărul de înmatriculare. Acolo nu mai e nicio problema sa le monteze. Atunci nu mai îmi ia miliția talonul?



Ba să știi că pentru alea de la număr ți se poate lua talonul.
Legea spune că nu ai voie să aduci modificări la instalația de lumini a mașinii.

Edited by waterman, 21 November 2022 - 16:18.


#6
DCC08

DCC08

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 08.08.2022

 waterman, on 21 noiembrie 2022 - 16:09, said:

Ăia sigur au înțeles că e vorba de faruri.

Nu am auzit de becuri cu halogen la plafonieră.

Ia liniștit și le pui lejer și singur. Pe alea originale le pui când te duci la garanție.
Sau le explici din nou la telefon că vrei leduri la plafonieră nu în far.

Chiar sunt halogen la plafoniera.
Repet: am pus aceeași întrebare de mai multe ori (dacă se refera la faruri) și răspunsul lor a fost mereu acelasi: "da domne la luminile de interior ne referim...".

Le-as pune și singur dar mi-e teama sa nu pierd garanția.

#7
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Eu zic să te duci în reprezentanță și să le zici că le vrei oricum.
Pentru ălea de interior îs 99 % sigur că nu vei avea probleme.

#8
mkdan2004

mkdan2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 16.07.2008
Asta cu pierderea garantiei nu e chiar atat de simpla. Daca te apuci si iti faci singur modificarea si apoi iti pica turbina - nu are nici o treaba modificarea. Daca iti faci singur modificarea si apoi ai probleme cu sistemul electric - e posibil sa dea vina pe chestia asta. Eu am conectat camera auto la panoul de sigurante, la 3 masini aflate in garantie si nu a comentat niciodata dealerul si este greu de gasit un dealer mai "neintelegator" decat Automobile Bavaria.

#9
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,145
  • Înscris: 05.12.2002
Ce garantie sa pierzi? Schimbi niste becuri, nu trebuie sa demontezi 1/2 de masina pentru asta.

#10
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,172
  • Înscris: 06.04.2020

 DCC08, on 21 noiembrie 2022 - 15:49, said:

Din cauza faptului ca atunci când am comandat masina nu am vrut trapa luminile de la interior nu sunt led (fiind condiționate de trapa...de ce? habar nu am). Am cumpărat leduri dedicate aftermarket și i-am sunat pe cei de la service-ul dealerului dacă asigura montaj ca sa nu îmi pierd garanția. Răspunsul lor a fost mind blowing: ca dacă ma oprește politia și vad ca am leduri în loc de halogen pot sa îmi ia talonul. De unde puii mei știe politia ce fel de lumini la interior am eu din fabrica? Voi ce părere aveți?
N-are nicio treaba politia cu iluminatul interior al autoturismului.

#11
DCC08

DCC08

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 08.08.2022

 rim80, on 21 noiembrie 2022 - 18:18, said:


N-are nicio treaba politia cu iluminatul interior al autoturismului.

Pai asta ziceam și eu în primul post...ca mi s-a părut de noaptea mintii explicația lor. Dar bănuiesc ca duduia care a fost interfața cu mecanicii a tradus greșit întrebarea mea. Era acea duduie ceva de genul:

-Câte formații vor canta în seara aceasta?
- 3 în plm!!!

#12
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Eu am luat niste Philips de 12V de la magazinele de bricolaj si niste mufe adaptoare si am lumina puternica de la LED, suporta functia de aprindere si stingere progresiva si sunt si cu lumina calda (mai toate ledurile auto sunt cu lumina rece si imi lasa senzatia de ieftin).

Edited by connectorxp, 21 November 2022 - 20:37.


#13
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 mkdan2004, on 21 noiembrie 2022 - 16:35, said:

este greu de gasit un dealer mai "neintelegator" decat Automobile Bavaria.
probabil n-ai avut de a face cu Toyota Romania...

Edited by DaculScoril0, 22 November 2022 - 05:29.


#14
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Ai sa razi, Toyota Sud nu sunt asa obtuzi. Am montat camera OEM la ei pe Prius, ca echiparea cu Navigatie si JBL nu avea si camera, aceea fiind rezervata la echiparea cu Navi si Intelligent Park Assist, dar fara sunet JBL. Si am luat separat camera si cablajul si am instalat-o la ei, scump, dar fara sa sa afecteze garantia si masina, mai ales ca Toyota au program de retrofit pentru unele accesorii. La ei am gasit mereu o solutie convenabila. Iar ei sunt printre putinii care te lasa langa elevator.

Edited by connectorxp, 22 November 2022 - 13:33.


#15
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,562
  • Înscris: 26.05.2022

 connectorxp, on 21 noiembrie 2022 - 20:36, said:

Eu am luat niste Philips de 12V de la magazinele de bricolaj si niste mufe adaptoare si am lumina puternica de la LED, suporta functia de aprindere si stingere progresiva si sunt si cu lumina calda (mai toate ledurile auto sunt cu lumina rece si imi lasa senzatia de ieftin).
Salut, poti pune te rog un link si cu adaptorul? Daca ma uit de ceva de genul G4 to w5w adapter gasesc numai leduri chinezesti sau soclul w5w in sine.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate