Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Design sau programare?

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
Mia13

Mia13

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 20.11.2022
Buna! Am nevoie de ajutor. Am 35 de ani si o diploma in design grafic. Experienta mea in design grafic este foarte limitata, deoarece dupa cateva luni de freelancing am descoperit caricatura, care m-a atras mai tare si cu care m-am indeletnicit pana in prezent. Problema este ca de la pandemie incoace, a scazut numarul comenzilor si, din pacate, ma vad nevoita sa ma orientez si spre un alt domeniu. Sunt pasionata si de 3D, am parcurs mai multe tutoriale de Zbrush si imi place foarte mult lucrul in el, dar, realist vorbind, mi se pare un drum foarte anevoios pana ca aceasta pasiune sa se poata concretiza in venituri, asa ca probabil am s-o pastrez la nivelul de hobby.  Optiunea cea mai logica ar fi sa merg mai departe cu designul grafic, insa cum dupa facultate nu l-am mai practicat suficient, au ramas niste lacune - nimic de nedepasit, dar necesita totusi timp, si daca tot sunt in situatia de a ma implica 100% in invatare pe un anumit domeniu, iau in calcul si posibilitatea inceperii de la 0 a unui drum in programare. M-ar ajuta sa cunosc mai multe pareri legate de sansele de a gasi colaborari la distanta in design si programare, data fiind varsta mea si lipsa experientei in ambele domenii, in programare mai fiind si dezavantajul lipsei studiilor superioare. Mereu aud ca e criza de oameni in IT, dar cand caut pe bestjobs, aproape toate joburile pe care le gasesc se adreseaza persoanelor cu studii superioare in domeniu si experienta de cativa ani. Lucrand in principal cu clienti de afara care ma gaseau ei pe mine, nu sunt familiarizata cu siteurile de joburi. Daca stiti cumva siteuri de joburi cu oferte pentru oameni fara experienta si fara pretentii financiare nerealiste, va rog sa mi le spuneti. In momentul acesta nu se pune problema gasirii unui job, intrucat nu am inceput inca nici sa invat, dar inainte de a-mi dedica timpul invatarii, vreau sa imi formez o idee despre ofertele de joburi remote de la noi, dar si din afara Romaniei, ca sa stiu macar ca imi investesc timpul cu un rost. Orice sfat bine intentionat este apreciat Posted Image Multumesc!

#2
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
alaturi de design grafic poti sa inveti web design,front end,wordpress...

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Design e cel mai ok.
Ca sa fii programator iti trebuie multe cunostinte,o facultate profil IT. Munca e stresanta sa stii.

#4
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,374
  • Înscris: 16.03.2007
n-ai nevoie de nicio facultate de profil, am avut la interviuri zeci/sute de programatori buni fara studii superioare. puneam "studii superioare" in anunt pentru a mai tria din panacotarii si coafezele cu care ma trezeam ca trimit cv-ul. in schimb iti trebuie portofoliu, sa prezinti ceva concret.
dar da.. mai bine mergi pe design pentru ca acolo se traduce mai usor experienta ta si pentru faptul esti prea batrana pentru programare, realist vorbind nu cred ca poti sa tii pasul cu cei care vin din urma cu cunostinte mai bogate si sete de cunoastere mai mare ca a ta. la 20 de ani ai toate avantajele in a invata chestii noi fata de unul de 35. hai bafta!

Edited by laffin, 21 November 2022 - 08:54.


#5
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005
Design

#6
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 05.02.2012

View PostMembruAnonim, on 21 noiembrie 2022 - 03:13, said:

Design e cel mai ok.
Ca sa fii programator iti trebuie multe cunostinte,o facultate profil IT. Munca e stresanta sa stii.

3D Artist here
Daca ai impresia ca partea 3D e usoara .. gandeste-te din nou Posted Image . Eu am facut primii bani din 3D abia dupa 2 ani dupa ce m-am apucat de el .. si atunci, am fost in "practica" intr-un studio de arhitectura si nu era obligata (tipa) sa ma plateasca, dar daca vrei sa castigi un bani din 3D , trebuie sa stii multe lucruri care sunt destul de complexe. Si da, daca seful / managerul iti cere un model complex sau organic iar tu nu ii dai de cap , munca poate fi la fel de stresanta.
Si in 3D sunt multe ramuri :

- Chiar si in modelarea de baza, daca nu stii bazele , o sa ai pe mesh forme urate, pinch-uri sau chiar gauri . Aici mai intra : low poly modeling , high poly modeling , LODs
- Sculpting
- Unwrapping
- Texturing (aici intra si realizarea map-urilor : diffuse/albedo , metallic, roughness, AO, oppacity , curvature, emissive, etc ..)
- Mapping
- Baking
- Rigging
- Skinning
- Rendering

Cu cat stapanesti bine fiecare ramura , cu atat iti e mai usor. Dar nu e nevoie sa stii tot.. poti foarte bine sa stii doar modelare si sa ai un job decent Posted Image
---------------------
Vad ca ai inceput cu Zbrush, ceea ce e ok . Faptul ca ai ceva cunostinte in design si este atrasa de 3D , iti recomand sa ramai pe drumul asta. Si eu am avut vreo 3 incercari sa trec pe programare dar pur si simplu imi e greu sa inteleg ce fac daca nu vad rezultatul instant, cum e in 3D. Cu atat mai putin ca la matematica sunt paralel , inafara de inmultire / impartire / adunare / scadere nu stiu altceva Posted Image)

Quote

Mereu aud ca e criza de oameni in IT,
Cacaturi promovate de mass-media. Tot in mass media auzim acele sume de 4-5 cifre in euro pentru care nu vrea sa munceasca nimeni. Probabil e criza de oameni care sunt dispusi sa lucreze ieftin pentru ca majoritatea care stiu cu ce se mananca domeniul lucreaza remote pentru firme din afara. La fel a fost si in urma cu ceva ani, cand toata lumea a vrut sa dea la medicina... acuma toata lumea vrea in IT, dar la fel ca in medicina, e foarte mult de lucru

Quote

aproape toate joburile pe care le gasesc se adreseaza persoanelor cu studii superioare in domeniu si experienta de cativa ani
Eu lucrez ca si automotive artist + freelancing (generalist / gaming industry) . Am doar un liceu facut in Franta, domeniul "economie in constructii" . Daca ai un portofolio decent , nu le pasa de studii iar experienta se vede in portofolio.
Am lucrat 10 ani de zile ca si freelancer, iar in mare parte clientii ma gaseau pe mine... in urma cu un an si jumatate am gasit un rol de automotive artist si am vrut din curiozitate sa vad cum e sa lucrezi intr-o companie. Castigul e ceva mai mic dar nu mai am de lucru cu tot felul de oameni dubiosi , sa explic clientului de ce costa X sau Y , sa justific fiecare rahat etc. E mai mult un confort.
La fel, cand m-am angajat, a fost 1 interviu , un test ( hardsurface) si am fost angajat Posted Image

Edited by Andreysc7, 21 November 2022 - 09:59.


#7
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View PostMia13, on 20 noiembrie 2022 - 21:55, said:

Mereu aud ca e criza de oameni in IT, dar cand caut pe bestjobs, aproape toate joburile pe care le gasesc se adreseaza persoanelor cu studii superioare in domeniu si experienta de cativa ani.
Pai asta e criza, doar vezi ca e plina piata cu oferte de munca dar celor ce le pot accesa in conditiile impuse, nu doar celor ce vor si nu ofera nimic in schimb (cunostinte profesionale)!
Daca vrei aici deja stii ce vrea angajatorul de la tine. Experienta se poate construi si acasa pentru ca nu ai nevoie de infrastructura industriala sa o capeti dar timpul respectiv tot trebuie investit in studiu si aplicare practica.

Edited by neagu_laurentiu, 21 November 2022 - 10:55.


#8
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,303
  • Înscris: 11.08.2003
IT nu e doar programare :)
Administrare aplicatii, baze, helpdesk... cica astia au mereu nevoie de oameni. Acum, ca cererile de angajare au specificatii de zeu, e partea a 2a. Filtram coafezele dar, la cat se cere, nu vine mai nimeni iar aia care vin, cer si ei corespunzator, chiar daca mai mult de un sfert din cerinte sunt folosite extrem de rar sau niciodata.
Ca exemplu.. acum un an si un pic, eram 6, acum suntem 3 juma. Inca n-am dat de dracu dar trebuie sa fim mai atenti la concedii si, daca vreunul castiga la loto, atunci chiar e nasol. :)

#9
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,917
  • Înscris: 25.04.2006
Mergi pe design, doar ca specializeaza-te si pe UX/UI. In zona aia e nevoie de multi oameni care nu gandesc ca un programator si din pacate multi ajung acolo dupa ce au fost front-end dev sau product manageri (ex PMei sau bussiness analysts). Combinatia de programator si simt artistic si logica de biznis e foarte rara.

Edited by filipxxx, 21 November 2022 - 11:32.


#10
Mia13

Mia13

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 20.11.2022
Multumesc tuturor pentru raspunsuri.

cristirg  Multumesc pentru sugestie..cred ca asta am sa si fac.

cmzo  Stiu ca nu e deloc usor sa fii programator, dar am gasit un curs de web developer pe Udemy atat de bine structurat si fain explicat care m-a entuziasmat. In plus, imi face placere sa invat. Intr-adevar, cum spunea cristirg, as putea continua cu designul si sa invat in plus HTML, CSS, JS

laffin Daca facultatea nu conteaza si candidatii trebuie oricum sa vina cu portofoliu si ceva concret, inteleg ca se cer studii superioare doar pentru a elimina din start anumite categorii de oameni pe baza unor prejudecati. O coafeza care vrea sa se reprofileze nu mai are nicio sansa, nu se uita nimeni la portofoliul ei fiindca se presupune din start ca stie doar sa tunda. Si ma intreb daca exista in randul angajatorilor prejudecati si legate de varsta. Din mesajul tau, tind sa cred ca da, dar nu stiu daca e general valabil. Pentru ca daca e, atunci intr-adevar nu prea mai are rost dupa o varsta sa te apuci de nimic nou. Nu ai cum sa stii despre un om cata sete de cunoastere are pana nu ii vezi rezultatele. Cel putin in cazul meu, pot sa spun ca setea de cunoastere nu a scazut  cu nimic fata de cand aveam 20 de ani.

Andreysc7 Cred ca cmzo se referea la design grafic, dat fiind ca eu am deja bazele. 3dul se stie ca e greu, de asta nici nu indraznesc sa visez ca voi putea face bani din asta, dar sigur voi continua sa lucrez in zbrush din pura placere. Foarte tare ca tu reusesti sa traiesti din asta.

sorin147 Eu ma gandeam la ramura IT-ului care are treaba cu web developmentul. Restul chiar ca nu stiu cu ce se mananca.

flipxxx Foarte buna sugestia, multumesc!

#11
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,574
  • Înscris: 14.08.2007
Design (Figma, InVision, Photoshop, etc) + HTML/CSS pentru inceput ca sa-ti implementezi singura designurile in HTML. Apoi daca crezi ca vrei sa inveti si ceva programare frontend, Javascript (ca sa poti adauga evenimente pe butoane, meniuri care se deschid, sa populezi forme de contact dinamic, sa schimbi anumite elemente pe pagina cand cineva apasa/e cu mouse-ul peste o zona, etc). Foloseste-ti talentul la desen/caricatura si in designuri, fa logo-uri, fa elemente grafice de mana pe care le importi in design si le suprapui peste ... ar fi pacat sa nu iti foloseste skillurile.

#12
Mia13

Mia13

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 20.11.2022
@utopium Recunosc ca nu am auzit pana acum de Figma si InVision Posted Image Am multe de recuperat. Multumesc mult pentru sfaturi!

E prima data cand scriu pe un forum si ma bucur ca mesajul meu nu a trecut neobservat.
Daca stiti cumva siteuri serioase unde se gasesc proiecte pentru freelanceri, va rog sa imi spuneti. Cum ziceam, din pacate am ramas si cu astea in urma...

#13
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,303
  • Înscris: 11.08.2003
Upwork, Fiverr, Guru.
Daca ai rabdare sa cauti, vei gasi cu siguranta proiecte pentru nivelul actual de cunostinte. Cu timpul, cresti si tu, creste si portofoliul si iti va fi mai simplu.

#14
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005

View PostMia13, on 21 noiembrie 2022 - 20:33, said:

Daca stiti cumva siteuri serioase unde se gasesc proiecte pentru freelanceri, va rog sa imi spuneti.
https://www.freelancing.net/
Este cea mai mare comunitate de Freelancing care este cunoscuta.
Posibil sa mai fie si altele

#15
Mia13

Mia13

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 20.11.2022
Super! Multumesc mult, sorin147 si tehnics!

#16
goldieczr

goldieczr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 08.07.2020
Pierde mentalitatea ca daca n-ai studii superioare nu reusesti sa gasesti ceva bun, mai ales ca facultatile din Ro mi se par complet zero cu ce se cere in domeniul digital la momentul de fata. Experienta este singurul lucru necesar, pe care ti-o construiesti prin munca si studiu.

Daca vrei sa combini design-ul cu programarea, poti sa te duci pe partea de web development. UI/UX Design se ocupa cu 'desenarea' website-urilor, efectiv programe in care asezi tu manual toate butoanele, culorile si bucatile de text dintr-un website, dupa care un developer preia detaliile si dimensiunile si le traduce in cod pentru a face site-ul functional. Cu toate astea, sunt foarte multe sub-domenii in design digital pe care le poti urma: Daca vrei sa te duci pe UI/UX Design (website-uri, aplicatii, etc): https://uxcel.com
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/jwCmIBJ8Jtc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
10 ore, dar ce e misto la freeCodeCamp.org este ca iti dau si certificari daca completezi cursurile, certificari ce pot fi folosite in CV-uri sa-ti demonstrezi experienta.
Experienta pana la urma este data de portofoliu in maricica parte. Pentru portofoliu nu-ti trebuie clienti, poti sa iei clienti imaginari, sa te gandesti ca vine cineva sa-i faci un site pentru un salon de tuns caini, il faci, il termini si faci un studiu de caz (case study) pentru portofoliu. Angajatorii nu verifica daca chiar exista compania aia sau nu, ci vor sa vada cat de bine te pricepi daca ar fi sa te angajeze.
  • Figma este cel mai bun program pentru asa ceva. Poti face extrem de multe lucruri in Figma in ultimul timp.
  • Photoshop & Illustrator iti vor fi de folos pentru orice alt sub-domeniu in care te duci, insa sunt scumpicele.
  • Blender este gratuit si extrem de complex daca vrei modelare 3D. Program folosit chiar si de artisti de top.
La programare totul devine extrem de complicat daca nu stii exact ce vrei. Sunt mii de sub-domenii, unele chiar fara nici o picatura de legatura cu altele, deci trebuie sa incerci sa explorezi si sa-ti dai seama ce vrei sa vrei sa urmezi. Aici ai un canal care explica pe scurt foarte multe limbaje de programare, programe si domenii ale programarii: https://www.youtube.com/@Fireship

Orice ar fi, descarca-ti Instagram, Reddit, Pinterest si Discord:
  • Pe Reddit o sa gasesti grupuri bazate pe domeniul ales de tine. Un fel de forum international unde poti sa pui intrebari sau sa vezi ce se mai discuta.
  • Discord e tot ca Reddit-ul dar concentrat pe partea de comunicare, aplicatia e un fel de Whatsapp mai complicat, unde ai grupuri cu mai multe sub-grupuri, canale si rank-uri. Acolo o sa gasesti persoane ca tine care te pot ajuta in calatoria ta.
  • Pinterest este strict pentru inspirate. Ani de zile n-am bagat site-ul in seama dar o data ce mi-am facut pana la urma cont si am 'invatat' algoritmul ce ma intereseaza (atunci cand salvezi postari, algoritmul va continua sa-ti dea postari asemanatoare. Daca salvezi poze cu caini, iti da caini, daca salvezi tutoriale de design, iti da tutoriale) si am ramas uimit de cat de mult content de valoare gasesti acolo.
  • Pe Instagram o sa gasesti si urmaresti pagini ce te vor ajuta in domeniul ales, ca in poza de jos. Cand esti la baie, la bucatarie, in masina sau in parc, in loc sa dai scroll printre poze cu cainele vecinei, te inspiri de la pagini din domeniul tau. Acelasi lucru il poti face si pe TIkTok, daca urmaresti pe cine trebuie.
[ https://i.imgur.com/j381bvV.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Daca ai nevoie de alte detalii, lasa intrebarile mai jos. Pot sa-ti las liste de site-uri in functie de ce domeniu alegi, pagini de instagram folositoare, grupuri de Discord sau Reddit, orice ai nevoie. Succes!

Edited by goldieczr, 23 November 2022 - 04:42.


#17
Mia13

Mia13

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 20.11.2022
goldieczr Apreciez foarte mult ca ti-ai luat din timp pentru a ma ajuta. Mi-ai dat o gramada de resurse si informatii la obiect. Acum ma gandesc pe ce sa ma axez, pentru ca de placut imi plac toate, dar e vremea sa aleg ceva cu care sa si merg pana la capat. Am prostul obicei de a ma baga in prea multe, sa invat cate un pic din fiecare, iar apoi sa ma blochez undeva pe drum. In prima faza imi voi face un portofoliu pe Behance cu lucrarile de pana acum, care in mare parte sunt facute in Photoshop si Krita. Pentru design grafic am nevoie de vectori, care nu m-au atras niciodata prea tare, dar trebuie sa ma imprietenesc cu ei si sa imi completez portofoliul adaugand treptat si ilustratii vectoriale. Intre timp, pentru ca deja am inceput si pentru ca par usoare, mai invat HTML si CSS - astea ar trebui sa mearga repede si sa imi fie de folos pe viitor in web design. In seara asta incep si tutorialul Figma. Cand termin de invatat, incep sa pun in aplicare informatiile dobandite, in ideea de a mai adauga proiecte in portofoliu si poate in timp reusesc chiar sa imi fac un site personal. Nu vreau sa renunt nici la 3D, dar avand in vedere ca to-do list-ul meu e deja destul de aglomerat, realist vorbind nu stiu daca mai e loc si pentru Blender deocamdata (am incercat sa lucrez in el si stiu ca e un program ceva mai greu de invatat), dar am sa ma mai joc in Zbrush.
Cat priveste social media, m-am oprit la Facebook. Am sa imi fac conturi de Instagram, Reddit si Discord, ca sa ma mai pun la curent cu ce se intampla in lume. La Pinterest am mai tot tras cu ochiul din cand in cand.  Sper ca e bun si fezabil planul meu. Iti multumesc foarte mult pentru sfaturi! Imi sunt de mare ajutor.

#18
goldieczr

goldieczr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 08.07.2020
Pentru promovare iti sugerez urmatoarea schema:
  • BEHANCE - Studii de caz complete, creezi cate un proiect in care arati procesul de creatie prin care ai trecut pentru a ajunge la forma finala.
  • DRIBBBLE - Preview-uri cu proiectele tale alaturi de un link care duce spre studiul de caz complet.
  • INSTAGRAM - La fel ca Dribbble, iti poti construi urmaritori prin tehnica follow/unfollow - te duci pe pagini din acelasi domeniu, dai click pe ultima poza postata, te duci la 'likes' si incepi sa dai follow tuturor de pe acolo. O parte din ei iti vor da follow inapoi, iar la cateva zile le dai unfollow. Cu toate astea, ai grija sa nu dai prea multe follow-uri pentru ca la un moment dat Instagram te va bloca temporar (cateva ore). Prin tehnica asta eu am facut rost de cativa zeci de urmaritori zilnic pe o pagina strict romaneasca - daca iti faci contentul pe limba engleza, poti chiar mai multi.
  • FACEBOOK - E cam invechit, tineretul nu prea mai are treaba cu fb-ul dar e bine sa-ti faci o pagina cu detalii de contact pe care sa distribui proiectele cu link spre Behance, n-o sa te afecteze pt 2 minute in plus cat iti ia sa postezi.
  • REDDIT - Aceleasi comunitati in care poti sa intrii pentru a cere ajutor sau a te inspira, pot fi folosite si pentru a te promova.
  • PINTEREST - Aici e putin mai complicat cum functioneaza board-urile si pin-urile, dar este inca un loc folositor in care iti poti prezenta proiectele.
  • DISCORD - La fel ca Reddit, dar cu mai mare presiune pe comunicare - poti sa vorbesti in timp real cu alti oameni fara sa fii legat de 'postari'
Pe Behance si Dribbble poti chiar sa aplici pentru rol de Designer dupa ce pui cateva proiecte frumoase in portofoliu si sa ai acces la marketplace-ul lor de job-uri si gig-uri.
Pentru design grafic sa stii ca n-ai nevoie de vectori. Designul grafic este un domeniu mult prea larg sa-l definesti cu un singur lucru, insa te asigur ca majoritatea artistilor nu prea folosesc programe vectoriale pentru ca ce poti face in Photoshop depaseste mult. Illustrator-ul are si el locul lui, dar nu atat de mult ca Photoshop.

Pe cine iti sugerez sa urmaresti: Subreddit-uri folositoare: Servere de Discord folositoare:
  • https://discord.gg/GTGxzru Design & Programare
  • https://discord.gg/Vg5prcgBqX Design & Programare
  • https://discord.gg/designcourse-coursetro-446312668823814145 Design & Programare
  • https://discord.gg/rQZBrhpZEY Design & Programare
  • https://discord.gg/sesohq Design
  • https://discord.gg/web Programare
  • https://discord.gg/devcord Programare
  • https://discord.gg/blender Modelare 3D
  • https://discord.gg/blender3d Modelare 3D
Daca ai ceva bani sau vrei candva sa treci pe ceva mai profesional, cumpara-ti domeniu (recomand Namecheap pt domenii), extensii recomandate: .com .digital .design .studio .art .co (in ordinea asta, .com e cel mai recomandat, .co cel mai putin recomandat). Iti trebuie gazduire pe care sa-ti pui site-ul (gasesti tot pe Namecheap de la cam $3 pe luna). Google Workspace vine la $5 pe luna si-ti ofera foarte multe unelte folositoare, cel mai folositor fiind domeniul customizat ([email protected]) direct in gmail si alte unelte precum calendar, drive, keep, sheets sincronizate. Si Namecheap iti ofera mail customizat gratuit in orice pachet cu gazduire, dar e putin mai urat si complicat de folosit decat Google. Pe orice platforma iti faci cont (behance, instagram, discord, reddit), asigura-te ca pe profilul tau ai neaparat adresa de mail pe care sa te contacteze lumea, site-ul (asta e principal, dar doar daca il ai) si eventual link-uri catre alte retele de socializare.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate