Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM
 

HDD extern pentru NAS-DIY

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,946
  • Înscris: 04.10.2007
Salutare,

Deci detin un HP Elitedesk G1 800 USDT ( mini desktop-ul de la hp care are procesor de laptop, ram de laptop, etc) cu configuratia de mai jos pe care vreau sa il transform intr-un NAS.
I5 - 4570s
Ram - 8 GB DDR3
SSD 128 GB - pentru sistemul de operare.

Mai are un slot slim-sata (unde era conetat DVDRW-ul) la care am conectat printr-un adaptor slim-sata to sata+power un HDD de 2.5". Pe acel slot slim-sata poate fi conectat doar hdd de 2.5", am incercat sa conectez un HDD de 3.5" si nu il alimenteaza.

HDD-uri de 10-20 TB de 2.5" sincer nu am vazut, si ramane singura varianta cumpararea unui HDD extern pe care il voi conecta prin USB 3.0 la calculator.

Deci in concluzie am nevoie de un HDD extern de peste 10TB care va fi conectat la acel calculator care va fi transformat in NAS. Voi avea si un backup la fisierele sensibile de pe DIY-NAS.

Va rog sa imi recomandati un HDD ce se preteaza la nevoile mele, adica sa functioneze 24/24, 7/7. De preferat un HDD care a aiba viteze de minim 125 MB/s, sa beneficiez de viteza maxima oferita de retea.

De ce vreau sa imi fac propriul NAS si nu vreau sa folosesc un NAS din comert, e pentru ca NAS-urile majoritatea au o gluma de hardware... Daca vrei un server DLNA, un client de torrent, etc, nu ai nici o sansa pe un NAS entry level... probabil ai nevoie de un NAS de mii de euro...

Astept recomandarile voastre.

#2
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,232
  • Înscris: 24.02.2007
NAS cu un singur HDD, si acela extern, e o gluma.

#3
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,946
  • Înscris: 04.10.2007

View Postdani.user, on 20 noiembrie 2022 - 11:40, said:

NAS cu un singur HDD, si acela extern, e o gluma.
Am folosit solutia in trecut cu un HDD de 2TB de 2.5" intern si a functionat bine... de ce nu ar merge si cu un hdd extern?
Pana la urma care e utilitatea unui NAS?  E sa ai acces la anumite fisiere de pe mai multe calculatoare/device-uri din casa.

Edited by mirel3003, 20 November 2022 - 11:44.


#4
sgn30

sgn30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 20.08.2016

View Postdani.user, on 20 noiembrie 2022 - 11:40, said:

NAS cu un singur HDD, si acela extern, e o gluma.
Exista pe piata NAS-uri cu un singur HDD... chiar is Synology (care sunt lideri pe NAS-uri) produc cu un singur HDD.

#5
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,032
  • Înscris: 09.08.2005
Pentru funcționare 24/24, 7/7, teoretic ai nevoie de HDD destinate pentru NAS. Teoretic, fiindcă am schimbat acum un an un HDD din NAS și tocmai ce a crăpat și înlocuitorul.
HDD externe n-aș lua - nu-s făcute să le folosești nonstop și în majoritatea cazurilor habar nu ai ce e înăuntru.
Mai degrabă aș cumpăra un HDD intern plus o carcasă.  Și în ciuda experienței de mai sus aș merge tot pe HDD destinat NAS.

#6
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Nu se compara un HDD extern cu un nas.
Ultimul se foloseste pentru funcționare continuă, infipt direct in rețea, un HDD extern are nevoie de managementul unui router care să știe asta.

#7
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,946
  • Înscris: 04.10.2007

View PostBloodRa, on 20 noiembrie 2022 - 12:03, said:

un HDD extern are nevoie de managementul unui router care să știe asta.
Nu are nevoie, pentru ca e conectat la un calculator care se ocupa de managementul lui. Routerul nu are nici o treaba.

#8
sgn30

sgn30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 20.08.2016

View Postradunic, on 20 noiembrie 2022 - 11:59, said:

Pentru funcționare 24/24, 7/7, teoretic ai nevoie de HDD destinate pentru NAS. Teoretic, fiindcă am schimbat acum un an un HDD din NAS și tocmai ce a crăpat și înlocuitorul.
HDD externe n-aș lua - nu-s făcute să le folosești nonstop și în majoritatea cazurilor habar nu ai ce e înăuntru.
Mai degrabă aș cumpăra un HDD intern plus o carcasă.  Și în ciuda experienței de mai sus aș merge tot pe HDD destinat NAS.
Singurul care il vad eu OK pentru asta e WD My Book Duo. Are in el 2 HDD-uri WD RED (Hdd-uri speciale pentu functionarea 24/24 7/7-HDD-uri recomandate pentru NAS-uri)

#9
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Atunci nu e in regim de nas. Pc-ul e.
Poti la fel de bine să folosesti un HDD intern, mult mai rapid.

Se duc și Red.

Singura soluție este minim două HDD in raid mirror sau alternative, pentru mai multe hdd

#10
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,946
  • Înscris: 04.10.2007

View PostBloodRa, on 20 noiembrie 2022 - 12:15, said:

Atunci nu e in regim de nas. Pc-ul e.
Poti la fel de bine să folosesti un HDD intern, mult mai rapid.

Se duc și Red.

Singura soluție este minim două HDD in raid mirror sau alternative, pentru mai multe hdd
Citeste te rog postul-ul initial, dar cu atentie te rog....
Scrie clar ca in PC pot instala doar HDD/SSD de 2.5", nu alimenteaza HDD-uri de 3.5" deoarece e minipc (are Procesor si Ram de laptop), de asta am nevoie de un HDD extern care va fi conectat la acel calculator.

#11
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,426
  • Înscris: 30.08.2017
Am un setup asemănător (mini pc, procesor de laptop i5 2500m, 8gb ram) cu hdd extern. Cel mai vechi e un WD Elements cu alimentare externă, are aproape 10 ani și rezistă in continuare. Nici celelalte nu au probleme (un Seagate și un alt WD), dar sunt mult mai recente. Funcționează non stop (torrent, plex, serviio).

Edited by george_alexandru, 20 November 2022 - 13:22.


#12
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,946
  • Înscris: 04.10.2007

View Postgeorge_alexandru, on 20 noiembrie 2022 - 13:19, said:

Am un setup asemănător cu hdd extern. Cel mai vechi e un WD Elements cu alimentare externă, are aproape 10 ani și rezistă in continuare. Nici celelalte nu au probleme (un Seagate și un alt WD), dar sunt mult mai recente. Funcționează non stop (torrent, plex, serviio).
Exact asa l-am folosit pana acum, torrent, serviio si HFS (Http File Server) -  sa pot accesa tot ce am pe "server" de oriunde am acces la net. Plex nu am folosit ca nu imi place cum functioneaza.... pe NAS standard nu pot instala asemenea chestii....
Ca ma limiteaza pe mine acum e ca pot pune in calculator doar HDD-uri de 2.5" si 2Tb cat am cel mai mare HDD pe 2.5" nu imi mai e suficient. Asta e si motivul pentru care vreau ceva extern pe care sa il conectez pe USB 3.0
De vreo 2 ani nu am mai facut nimic pe minipc-ul asta.... si acum vreau sa il resuscitez. Ma gandesc la o varianta sa instalez pe el Synology sau TrueNAS Scale, cu toate ca sunt mai familiarizat cu windows.

HFS nu vreau sa mai instalez pe el ca s-a oprit proiectul de ceva timp si din ce am inteles are brese de securitate... o sa caut ceva de actualitate....

#13
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,426
  • Înscris: 30.08.2017
Eu îl am pe Windows și mai am și o mașină virtuala pe el cu home assistant. Merge fără probleme.
Probabil pe viitor voi înlocui windows cu Ubuntu.

Nu ating viteza maxima a rețelei, dar 60-70MB/s sunt suficienți pentru mine.

Edited by george_alexandru, 20 November 2022 - 13:33.


#14
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019

View Postmirel3003, on 20 noiembrie 2022 - 12:18, said:


Citeste te rog postul-ul initial, dar cu atentie te rog....
Scrie clar ca in PC pot instala doar HDD/SSD de 2.5", nu alimenteaza HDD-uri de 3.5" deoarece e minipc (are Procesor si Ram de laptop), de asta am nevoie de un HDD extern care va fi conectat la acel calculator.
Nu ai nevoie neapărat de un HDD extern, poti folosi intern intr-o unitate externa.

Așa poti alege ce HDD vrei

#15
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003

View Postmirel3003, on 20 noiembrie 2022 - 11:27, said:

am nevoie de un HDD extern
Nu-s bune, nu stii ce HDD au in ele etc. Ia rack si HDD intern, sa nu fie SMR si alege din gama NAS.

#16
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,946
  • Înscris: 04.10.2007

View Postneagu_laurentiu, on 20 noiembrie 2022 - 13:36, said:

Nu-s bune, nu stii ce HDD au in ele etc. Ia rack si HDD intern, sa nu fie SMR si alege din gama NAS.
Am studiat putin ce mi-a recomandat sgn30 si vad ca Western Digital My Book DUO au in interior HDD-uri WD RED Plus, care sunt HDD-uri recomandate pentru NAS...
Vad ca WD My Book Duo, 16 TB e 2500 RON.... acceptabil tinand cont ca are 2 HDD-uri de 8TB - WD RED in interior... si stie RAID 0/RAID 1.

#17
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,325
  • Înscris: 28.10.2018

View Postmirel3003, on 20 noiembrie 2022 - 11:27, said:

configuratia de mai jos pe care vreau sa il transform intr-un NAS.
I5 - 4570s
Ram - 8 GB DDR3
SSD 128 GB - pentru sistemul de operare.


Configuratia asta cu un hard extern nu consuma sub 100Wh. Adica 2,4kWh intr-o zi. Aidca 72 kWh intr-o luna. La un pret de 1,3 lei vine cam 100 de lei pe luna. Cam mult daca ma intrebi pe mine.

#18
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009
Nu cred că trece de 100 W, dar da, s-ar putea să consume/coste destul de mult.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate