Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Bordura din fata portii

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
stef32

stef32

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 19.11.2022
Buna seara. De ceva timp ma lovesc de o problema. Locuiesc la casa, iar soseaua este cu 60-70 cm mai sus decat trotuarul din fata portii. Asta inseamna ca la orice ploaie mai serioasa sunt balti de toata frumusetea din fata portilor. Nu e chiar asa problema, in 20-30 min apa dispare in mare parte.
Adica disparea, pentru ca bunul meu vecin a scos bordura de langa sosea si a turnat.....o centura sa zicem, de doua ori mai inalta decat bordura. Acum la o ploaie mai de doamne ajuta, ies cu cizmele sa dau apa. Ce as putea face in situatia aceasta?

#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001
Soseaua cu 70 cm mai sus?
Pune o foto, că nu mi-e clar.

#3
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018
rigolă șant nu este?
ai avea puțin loc?

Edited by EMPP, 20 November 2022 - 08:03.


#4
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,940
  • Înscris: 24.04.2013
Vecinu’ sa faca o scurgere pe sub ‘podul’ pe care l-a construit (ca eu asta inteleg ca a facut: un ‘pod’ intre curtea lui si sosea, peste trotuar). O teava groasa montata orizontal sub nivelul ‘podului’, la nivelul fundului acelui sant in care se aduna apa. Nu mai intreb daca a avut autorizatie de constructie, si nici daca nu cumva ‘podul’ e pe domeniul public si nu pe terenul lui.

Edited by sags, 20 November 2022 - 08:43.


#5
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,864
  • Înscris: 30.11.2021
Nu a facut pod. Pur si simplu a turnat beton ca apa sa nu se scurga la el in curte.
Si la mine pe strada sunt care au optat ca in fata la poarte sa fie inalt sau sa fie panta.
Logica este in functie daca ai sau nu ai masina.
Dezavantajul ca intra apa la ploaie.
Avantajul ca intra masina fara sa dai cu baia de ulei.

Acum eu nu am observat ca subiectul este pe juridic, teoretic poate sa-l reclame la disciplina constructii de la politia locala.

Ar trebui sa puna poze. Solutia simpla este sa dea o gaura, sa se scurga apa, la el in curte, daca are canalizare si subliniez daca face fata sa preia apa de pe strada.

Si dupa ce s-au ridicat cu strada... totuarul este si mai ridicat ca strada.
Conteaza mult cum este strada lor pusa in pozitie cu restul strazilor, daca este mai joasa, daca este mai sus.

Sfatul juridic este cu sesizarea SCRISA la disciplina constructii politia locala.
Sfatul practic, este o gaura si se scurge apa.

Cand eu am scris pe forum in urma cu ani de zile, cand vecinul, orice vecin, scoate un sunet de ciocan, ca ar face orice lucrare, stai atent ca o sa faca o prostie.
Asa si cu el, ala era deranjat ca ii intra apa in curte si a facut un baraj.

Am si eu care sunt cu curtea jos, care urmaresc cum se scurge apa de la zapada la ei in curte.

#6
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,171
  • Înscris: 06.04.2020

 sags, on 20 noiembrie 2022 - 08:43, said:

Vecinu’ sa faca o scurgere pe sub ‘podul’ pe care l-a construit (ca eu asta inteleg ca a facut: un ‘pod’ intre curtea lui si sosea, peste trotuar). O teava groasa montata orizontal sub nivelul ‘podului’, la nivelul fundului acelui sant in care se aduna apa. Nu mai intreb daca a avut autorizatie de constructie, si nici daca nu cumva ‘podul’ e pe domeniul public si nu pe terenul lui.
Vecinul a facut o lucrare ilegala pe domeniul public. Sesizeaza politia locala, compartimentul disciplina in constructii. Va primi amenda si va fi obligat sa desfiinteze constructia.

#7
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022

 dorin_2k, on 20 noiembrie 2022 - 07:11, said:

Soseaua cu 70 cm mai sus?
Pune o foto, că nu mi-e clar.

Da, si eu am la parinti la tara la vreo 50-60cm mai sus. Era la 30cm mai sus, apoi au asfaltat si le-a fost lene sa decoprteze, iar acum lumea are nevoie de Jeep Wrangler sa iasa din curte.

#8
stef32

stef32

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 19.11.2022

 Cyanid3, on 20 noiembrie 2022 - 12:09, said:

Da, si eu am la parinti la tara la vreo 50-60cm mai sus. Era la 30cm mai sus, apoi au asfaltat si le-a fost lene sa decoprteze, iar acum lumea are nevoie de Jeep Wrangler sa iasa din curte.

Pana nu am citit comentariile nu mi-am dat seama ca pe strada nu este nici o canalizare langa bordura. Este una, dar in coltul opus al strazii, aproape in intersectie la 300 de metri. Iar apa curge in sens invers pe strada si se opreste in dreptul la 3-4 case pentru ca in sosea asfaltul este convex. In urma cu 2-3 ani au decopertat si asfaltat din nou toata strada. Problema din nou la locul ei.
Cu vecinul nu ma inteleg, pentru ca i-am explicat ca prin ceea ce a facut imi strange apa care se strangea din dreptul la 4-5 curti, doar la mine, in fata portii, mai nou si in garajPosted Image .
Am caminul canalizarii fix in spatele gardului, deci o solutie buna ar fi sa sparg in cateva locuri pragul de sub poarta sa permit apei sa intre in curte si sa se scurga in acel camin, si mai departe in canalizare.

#9
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016

 stef32, on 19 noiembrie 2022 - 22:18, said:

Buna seara. De ceva timp ma lovesc de o problema. Locuiesc la casa, iar soseaua este cu 60-70 cm mai sus decat trotuarul din fata portii. Asta inseamna ca la orice ploaie mai serioasa sunt balti de toata frumusetea din fata portilor. Nu e chiar asa problema, in 20-30 min apa dispare in mare parte.
Adica disparea, pentru ca bunul meu vecin a scos bordura de langa sosea si a turnat.....o centura sa zicem, de doua ori mai inalta decat bordura. Acum la o ploaie mai de doamne ajuta, ies cu cizmele sa dau apa. Ce as putea face in situatia aceasta?
Simplu. Sa te intalti si tu 70+10cm fata de vecin. Balast rosu ca e mai ieftin.
Sau eventual la iarna arunci sare peste constructie zilnic.

Sau sau, ca sa il inveti minte de tot, pe latura comuna cu el, inaltate 10cm. Sa vezi ce o sa-i placa atunci cand ploua vreo 5 zile non stop.

#10
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,864
  • Înscris: 30.11.2021
Citesc mesajele astea si parca descrie strazile din Craiova fara canalizare.
Asa era inainte, se inalta vecinul si apa se scurgea la tine.
Asta pana faceai un gard inalt de beton.


Acum ce nu am inteles este? Despre care vecin discutam? Eu am presupus ca este vorba de catre cel de vis-a-vis.
Am intuit ca strada este asfaltata si sunt montate borduri. O poza nu ar strica.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate