Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Casa pe structura de lemn in Carpinis (Brasov)

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
fnetuser

fnetuser

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 30.03.2011

View Postblue_marlin, on 02 decembrie 2022 - 10:50, said:

Prin grinzi "I" ma gandeam la asa ceva sau la asta.
Adica o structura mai usoara decat o grinda plina (laminata sau imbinata cu placi multi cui) si cu inaltime mare care iti permite sa bagi usor multa izolatie in structura.

Apropos de izolatie, la ce nivel ti-ai propus sa ajungi?

@Dan - se gasesc / inventeaza solutii pt orice. Eu aveam in minte pt asta o retea de grizi ancorata pe placa si pe care sa te agati cu opritori si diverse alte dispozitive.

Da, am inteles la ce te refereai, dar nu am inteles cum le poti imbina :-) La link-urile trimise de tine nu prea vad, din poze, cum au facut. Ai niste exemple?

Legat de izolatie, ma gandesc la ceva foarte serios. Daca las un pic (cca 5cm) din lemn sa se vada, tot raman cu 35 de cm de izolatie si m-am gandit sa merg pe lana naturala. Stiu, e scump dar se pare ca merita. O alta varianta ar fi celuloza dar cred ca e si mai scumpa :D

Merci!

View Postdanwd, on 02 decembrie 2022 - 08:50, said:

@fnetuser
Ca si aspect si rezistenta sustin opinia arhitectului pe care de fapt si eu o aveam in gand cand am zis ca e greu de realizat pe santier grinzile curbe ale domului. Doar sa nu-ti imaginezi ca este foarte simplu, nu incleierea efectiv ci realizarea aceluiasi arc de cerc la o succesiune de grinzi dupa depresare si relaxarea fibrei din lemn... Daca ai drum prin Cluj, langa Casa Radio este o biserica, reformata parca, placata cu lemn pe exterior... poti intra sa vezi interiorul din grinzi curbe stratificate de un mester artizan local. Intamplator am vazut cum a realizat acele grinzi in atelier.. hmm, intr-o hala goala de vreo 400 mp de fapt in care avea facute vreo 4-5 sabloane de presare o caruta de strangatoare, prese hidraulice de 3t (de masina) pistol de schimbat roti pe aer- pentru rapiditatea insurubarii-dezsurubarii preselor etc
@blue , placa casei nu te prea ajuta sa prinzi opritorii preselor, doar daca folosesti la turnare un beton mai tare altfel se smulg... asta in ideea ca se stratifica loco
Daca optezi pentru mitek, din ce stiu, pe vremuri exista posibilitate inchirierii presei nu e nevoie sa o cumperi.

Multumesc de sugestie. Ma gandisem si eu sa intreb daca inchiriaza.

#20
blue_marlin

blue_marlin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 654
  • Înscris: 21.05.2016

View Postfnetuser, on 03 decembrie 2022 - 20:49, said:

Da, am inteles la ce te refereai, dar nu am inteles cum le poti imbina :-) La link-urile trimise de tine nu prea vad, din poze, cum au facut. Ai niste exemple?

Nici eu n-am gasit prea multe detalii, dar nici nu le-am cautat. Posted Image

Dar daca ar fi sa le fabric as face cam asa:
- sablon pe structura din lemn  (o retea din grinzi perpendiculare + opritori suficient de desi incat sa-ti asigure controlul formei) - nu e nevoie sa fie foarte solid, pt ca laminezi doar scandura relativ ingusta, subtire si elastica.
- tai inima "I"-ului din OSB, la dimensiunea maxima pe care o permite formatul placii - aici un CNC ar prinde bine, dar cu rabdare merge si la pendular
- pregatesti toate bucatile de inima necesare pt o grinda
- laminezi ambele flanse ale profilului direct in sablon din sipca / scandura si adezv (eu am devenit fan adezivi poliuretanici dar probail sunt si alte variante mai potrivite sau mai ieftine)
- lipesti segmentele de inima de flanse cu acelasi adeziv
- completezi canalul flansei care incastreaza inima (lipit si eventula cateva HS)
- prinzi segmentele de inima intre ele cu fasii de OSB aplicate peste imbinari (lipite plus cateva HS)

Daca te hotarasti sa mergi pe directia asta sunt voluntar la dezvoltarea / inventarea tehnologiei pt home made Posted Image

#21
fnetuser

fnetuser

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 30.03.2011

View Postblue_marlin, on 04 decembrie 2022 - 21:21, said:

Nici eu n-am gasit prea multe detalii, dar nici nu le-am cautat. Posted Image

Dar daca ar fi sa le fabric as face cam asa:
- sablon pe structura din lemn  (o retea din grinzi perpendiculare + opritori suficient de desi incat sa-ti asigure controlul formei) - nu e nevoie sa fie foarte solid, pt ca laminezi doar scandura relativ ingusta, subtire si elastica.
- tai inima "I"-ului din OSB, la dimensiunea maxima pe care o permite formatul placii - aici un CNC ar prinde bine, dar cu rabdare merge si la pendular
- pregatesti toate bucatile de inima necesare pt o grinda
- laminezi ambele flanse ale profilului direct in sablon din sipca / scandura si adezv (eu am devenit fan adezivi poliuretanici dar probail sunt si alte variante mai potrivite sau mai ieftine)
- lipesti segmentele de inima de flanse cu acelasi adeziv
- completezi canalul flansei care incastreaza inima (lipit si eventula cateva HS)
- prinzi segmentele de inima intre ele cu fasii de OSB aplicate peste imbinari (lipite plus cateva HS)

Daca te hotarasti sa mergi pe directia asta sunt voluntar la dezvoltarea / inventarea tehnologiei pt home made Posted Image

Pai, cum oricum nu poti obtine intregul arc dintr-o singura bucata de OSB, nu ar fi mai simplu sa imbini segmentele din bucati de OSB (asa cum am aratat in desen dar cu rigle) pentru a obtine "inima" si dupa aceea sa o incastrezi in riglele de lemn?
Mai mult, ai putea sa faci altceva, sa nu imbini segmentele de OSB ci doar riglele, mai intai un strat, pe urma incastrezi OSB-ul si pe urma "inchizi" cu al doilea strat de rigle pe care le imbini?
Imbinarea riglelor o poti face cu nut si feder plus dibluri de lemn si eventual sa dublez imbinarea cu placi multicui.

Ce perare ai? :-)

#22
blue_marlin

blue_marlin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 654
  • Înscris: 21.05.2016
Faci o schita ca sa fiu sigur ca inteleg cum o gandesti?

Eu ma gandeam la ceva ca in schita atasa.

Pt imbinarea pe lungime a riglelor eu nu m-as complica cu nut si feder sau cepuri. E prea laborios.
As urmari ca flansa sa fie laminata din cel putin 4 straturi (rigle) si sa nu ai imbinarile la mai putin 0.5m una de alta.
Sau daca vrei musai sa ai sipcile la lungimea grinzii sunt si alte metode mai usoare.

Attached Files


Edited by blue_marlin, 11 December 2022 - 19:07.


#23
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postblue_marlin, on 01 decembrie 2022 - 19:54, said:

Eram gata sa zic: "Conteaza pe mine! Vin macar un weekend", dar am avut inspiratia sa caut pe maps unde e Carpinisul.
Imi pare rau, dar nu cred ca o sa conduc minim 12 ore pana la Timisoara Posted Image))
Vezi ca a scris in titlu ca e Carpinisul de langa Brasov.

#24
alone_frank

alone_frank

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 18.03.2004
M-am gandit mult inainte sa iti scriu mesajul asta :

Punctual pentru inspiratie  si  poate un curs de contruit domuri :
http://www.domhaus.eu/

Despre domuri eu NU  cred ca e ceva  fezabil in Romania ( nu intru in polemica aici  dar putem vorbi in privat )
iar netul e plin de  povestile triste ale romanilor  ce  si-au dorit un dom si au  primit un cosmar (chiar  aproape tine este o familie la Vulcan pe care o poti vizita).

Recomandarile mele pentru tine sunt :

- Inainte de a visa/planifica orice , studiul geo este vital pentru ca el iti va da constrangerile a ceea ce poti construi + un certificat de urbanism
- Orice structura de lemn doresti sa edifici e bine ca partile  arhitectura structura si instalatii  sa fie coordonate de o singura persoana/firma  pentru ca in executie sa vorbesti cu o persoana nu sa  faci pin-pong  intre  structurist/arhitect/instalatii pentru ca atunci cand apare o problema de proiectare  intotdeauna va fi rezolvata  pe costurile tale.
-Daca nu  ai construit nimic niciodata dincolo de o cusca de caine, iti recomand sa incepi cu gardul de lemn (promit ca vin sa te ajut) pentru  netul da impresie ireala despre cat de usor se fac anumite lucruri iar realitatea este alta.
Spor la treaba si Craciun fericit !

Edited by alone_frank, 26 December 2022 - 12:30.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate