Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

1899 (2022-)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,343
  • Înscris: 23.05.2003
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/p7OUQ9U2qIw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

WTF guys, nimeni nu vorbește de el?
Chiar dacă au bifat toate cerințele diversității (dar care surprinzător au logică la final) tre' să recunosc că m-a cam luat pe nepregătite finalul.
Și nu mi-e clar dacă l-am înțeles lol.

L-am terminat azi tot sezonul și după aia am citit că e făcut tot de oamenii ăia care mi-au pus creierul pe moațe cu Dark.
Dacă nu bagă și măcar un sezon 2 le umplu frigiderul. :D

#2
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 09.01.2007
N-am ajuns inca la sfarsit, nici p-aproape, dar e ok, digerabil pana acum.
Dar dupa parerea mea cel mai bun serial de anul asta ramane the old man. :)

#3
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,260
  • Înscris: 06.07.2007
Am rezistat fix un episod jumate. Se poate trage apa.

#4
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,277
  • Înscris: 08.11.2016
Doar ce l-am descarcat, urmeaza in viitorul foarte apropiat sa-l vizionez. Sper sa fie bun.

#5
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,184
  • Înscris: 26.06.2009

View PostTehCube, on 19 noiembrie 2022 - 00:08, said:

Dar dupa parerea mea cel mai bun serial de anul asta ramane the old man. Posted Image
Ala care s-a terminat de zici ca acuma incepea? :-) Si mie mi-a placut mult, dar s-a terminat foarte slab...

#6
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 09.01.2007
Ma asteptam sa se termine asa avand in vedere cat de mult au dezvoltat povestea pe masura ce se apropiau de sfarsitul sezonului. Nu aveau cum sa inchida "satisfacator" senzonul daca ma intrebi pe mine.
Vestea buna e ca mai avem un sezon la anul, sper sa nu dezamageasca. Dar sa nu deraiam threadul omului. :D

#7
malmoth

malmoth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,847
  • Înscris: 11.10.2006
Interesanta povestea. Acum ceva ani am imaginat o situatie asemanatoare, numai ca oamenii din anii 2000 au de-a face cu aparita subita a unor naufragiati de pe un transatlantic dat disparut in urma cu 150 de ani... Vasul nu era la prima traversare insa calatoria ghinionista era una aniversara iar compania care il detinea nu e straina in unele privinde de tragedia Titanicului, produsa la cativa ani dupa disparitia misterioasa a pachebotului. Nu numai atat, dar destinele celor de atunci se impletesc cu ale celor din viitor, sunt niste increngaturi ciudate acolo. Nu am mai dus-o la sfarsit, doar ce am mai fixat ceva amanunte privind conditiile in care a avut loc naufragiul.

Edited by malmoth, 19 November 2022 - 03:14.


#8
malmoth

malmoth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,847
  • Înscris: 11.10.2006
In serial nu pot rezista la introducerea ideii de spirite si universuri metafizice, vasul peste care dau pare a fi in deriva de zeci de ani desi ziarul aratat il da disparut mai recent iar ambele vapoare au dimensiuni cam mari pentru respectiva perioada.

#9
Adi757

Adi757

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 360
  • Înscris: 01.11.2012

View Postburebista, on 18 noiembrie 2022 - 23:53, said:

WTF guys, nimeni nu vorbește de el?
Chiar dacă au bifat toate cerințele diversității (dar care surprinzător au logică la final)

Scuza-ma, dar chiar nu mai am chef de "cerintele diversitatii", fie ele cu logica sau nu. Si probabil majoritatea oamenilor au aceasta parere, de aceea nu vorbeste nimeni despre astfel de seriale. Eu pur si simplu ma uit pe IMDB la distribuitie, si daca vad acolo 5 negri, 3 chinezi, 4 indieni, curcubeisti, incerti, si ce-or mai gasi ei, nici nu ma mai deranjez sa vad filmul. Este clar ca e doar propaganda.

Edited by Adi757, 19 November 2022 - 12:11.


#10
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

View Postmalmoth, on 19 noiembrie 2022 - 03:05, said:

dar destinele celor de atunci se impletesc cu ale celor din viitor

The 4400... ;)?!

#11
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Ce să vorbească, m-am plictisit repede de el. Are totuși avantajul că adormi ușor când te uiți la el.

#12
tar1901

tar1901

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 15.05.2018
Pana acum am vazut doua episoade. E plictisitor, nu este nici un personaj interesant si sunt multe faze la care-ti sta mintea in loc. De exemplu capitanul intreba un fochist cat carbune mai au. Capitanul si ofiterii de pe navele astea cu abur stiau tot timpul cate tone de carbune mai au. Nici nu plecau din port inainte sa inspecteze rezerva de carbune. Daca-i trezeai noaptea si le spuneai cat e ora iti spuneau cate tone mai au.

Astia de la Netflix au trecut la netflix-crew 2.0. Sunt din toate etniile si mental-disorders(genders, paranoia si schizofrenie) si pentru ca e versiunea 2.0 mai vorbesc si o gramada de limbi diferite. Vorbeste danezu cu spaniolul si polonezul cu neamtul fara nici o problema si se mai si inteleg, sau na ce trece ca si "comunicare" in serialul asta ca nu prea vorbesc intre ei. Imi place sa ma uit fara subtitles dar cand incep sa vorbeasca in poloneza si daneza trebuie sa pun subtitle. Poate ca lumea are impresia ca si actorii vad subtitles, ce mai, toti in Europa au universal translators ca si in Star Trek.

Dupa aia actorii joaca slab. Capitanul numai a capitan nu arata, ci a vagabond, secundul arata de parca-i paznic la club de noapte iar restul de ofiteri nu arata a lupi de mare, mai degraba arata a snow-flakes care au nevoie de personal-space.

In fine, au adunat toti prostii de la scolile de actorie de prin Europa de Vest si i-au pus sa faca film pentru Netflix. Da stiu, au facut Dark dar in afara de primul sezon nu prea e mare lucru. Probabil ca au lucrat mult la primul sezon si cand le-a cerut Netflix sezonul 2/3 au data-o pe repede-repede sa terminam la termen. Daca si cu asta fac la fel...

#13
Comandorul

Comandorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 573
  • Înscris: 12.09.2021

View Posttar1901, on 20 noiembrie 2022 - 19:14, said:

Pana acum am vazut doua episoade. E plictisitor, nu este nici un personaj interesant si sunt multe faze la care-ti sta mintea in loc. De exemplu capitanul intreba un fochist cat carbune mai au. Capitanul si ofiterii de pe navele astea cu abur stiau tot timpul cate tone de carbune mai au. Nici nu plecau din port inainte sa inspecteze rezerva de carbune. Daca-i trezeai noaptea si le spuneai cat e ora iti spuneau cate tone mai au.

Astia de la Netflix au trecut la netflix-crew 2.0. Sunt din toate etniile si mental-disorders(genders, paranoia si schizofrenie) si pentru ca e versiunea 2.0 mai vorbesc si o gramada de limbi diferite. Vorbeste danezu cu spaniolul si polonezul cu neamtul fara nici o problema si se mai si inteleg, sau na ce trece ca si "comunicare" in serialul asta ca nu prea vorbesc intre ei. Imi place sa ma uit fara subtitles dar cand incep sa vorbeasca in poloneza si daneza trebuie sa pun subtitle. Poate ca lumea are impresia ca si actorii vad subtitles, ce mai, toti in Europa au universal translators ca si in Star Trek.

Dupa aia actorii joaca slab. Capitanul numai a capitan nu arata, ci a vagabond, secundul arata de parca-i paznic la club de noapte iar restul de ofiteri nu arata a lupi de mare, mai degraba arata a snow-flakes care au nevoie de personal-space.

In fine, au adunat toti prostii de la scolile de actorie de prin Europa de Vest si i-au pus sa faca film pentru Netflix. Da stiu, au facut Dark dar in afara de primul sezon nu prea e mare lucru. Probabil ca au lucrat mult la primul sezon si cand le-a cerut Netflix sezonul 2/3 au data-o pe repede-repede sa terminam la termen. Daca si cu asta fac la fel...

Cam așa e, ai dreptate, ai enumerat foarte bine toate minusurile seriei. Dar, sunt și plusuri dacă treci peste chestiile astea, eu am ajuns la episodul 4 și începe să devină interesant, urmează un twist tare, dacă mai ai nervi, continuă-l de curiozitate, eu o să-l vizionez pe tot azi... și mie îmi venea să renunț la el, mai ales că acțiunea se desfășoară mai lent, dar merită zic eu, nu e chiar atât de rău.

#14
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,343
  • Înscris: 23.05.2003
tar, ai oleacă de răbdare și nu te grăbi ca fata mare la măritat. :D

În ultimele minute din ultimul episod o să-ți dai seama de ce se înțeleg în toate limbile pământului, de ce-s diverși, de ce arată cum arată și tot așa. :)

#15
octav727

octav727

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,794
  • Înscris: 17.01.2012
N-am chef sa discut cu spoilere, asa ca ma rezum la a spune ca finalul e momeală si... lucrurile au ramas asa cum s-a stabilit in ep precedente. Multe chestii nu prea "fac" sens daca iei de bune ultimele minute + o schimbare atat de radicala nu se potriveste cu stilul creatorilor.
Rasturnarea de situatie e cam previzibila, inca din primul episod primesti un indiciu destul de evident.
Per ansamblu, nu mi s-a parut prea grozav.

#16
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 09.01.2007
Simt nevoia sa mentionez ca si eu aveam o reticenta fata de fimele cu casting divers, de dragul diversitatii, dar mi se pare oarecum gresit sa refuzi sa te uiti la un film din cauza asta. Chestiile astea se vor regla in timp, chiar daca acum unii forteaza nota (gen netflix), nu mi se pare o miscare gresita indiferent de motivele pe care au.
Nu tin morala, dar avand in vedere ca in perioada respectiva, singurul mod de a ajunge din EU in US era cu vaporul, are sens ca acel vapor sa aiba tot felul de oameni la bord, inclusiv asiatici, de culoare, etc..  Daca era un film despre garda imperiala japoneza in anii 1950 si era plin de actori caucazieni, de culoare, etc. intelegeam comentariile negative, dar asa? Poti sa te iei de ei ca-s actori prosti, nu zic nu, dar lasa-le rasa/natia in pace. :)

#17
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007
Eh, mai mult de un 7.5/10  sau hai 8, nu merita clar (din multe puncte de vedere inclusiv ca e mai low budget, actorii, lgbt care este pus ca sa fie, etc.); pe de alta parte eu unul nu cred ca am inteles exact toate dedesubturile, o sa ma apuc de citit mai tarziu putin :) Dar totusi, intr-o mare atat de negativa la adresa Netflix, chiar mi se pare o surpriza reusita asa ca nu avem de ce sa fim hateri :)

#18
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 24.02.2017
Aduce mult cu Serialul Terror (prima parte).  Eu sunt la episodul 4 si pot sa zic ca imi place.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate