Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Soiuri de caisi

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,020
  • Înscris: 14.11.2006
cum stati la soiurile de cais? avand in vedere clima din ultima vreme am inceput sa ma reorientez spre cei cu inflorire mai tardiva. stiu ca e doar o diferenta de cateva zile (la mine, intre unul timpuriu si soiul Farbaly, au fost cam 7-10 zile). am luat si un Rubista, asta e putin mai rezistent.

#2
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Clima se schimba.

#3
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013
Cine doreste sa planteze caisi cu coacere tarzie iata mai multe detalii aici: https://www.horticul...aturare-tarzie/

Edited by xmanyacs77, 18 November 2022 - 19:29.


#4
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004
solarii

#5
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 27.08.2013
Vai, cais sau orice pom în solar? Wow.

#6
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,020
  • Înscris: 14.11.2006

 xmanyacs77, on 18 noiembrie 2022 - 19:29, said:

Cine doreste sa planteze caisi cu coacere tarzie iata mai multe detalii aici: https://www.horticul...aturare-tarzie/
ma refeream la inflorire, nu la coacere.

#7
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

 onisifor12, on 18 noiembrie 2022 - 22:17, said:

Vai, cais sau orice pom în solar? Wow.


pai daca ninge in aprilie? :)
poti pune columnari, mai mici in inaltime, sau ii coafezi si pe ceilalti in asa fel incat sa aiba spatiu, banuiesc ca tre sa urci la vreo 5 metri inaltimea la solar... pt „home user” merge, care are livezi e bai... tre sa adapteze pt noile schimbari climatice :) acum si Greta s-a retras, cine mai da consultanta?

#8
gogutu77

gogutu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 15.07.2022
Caisi cu inflorire tarzie: nu a scapat nimic. Am mancat cteva caise doar la cei care au mai dat un rand de flori.
Zarzar: a avut cam un sfert de fructe
Cais negru: la fel ca zarzaru
Piersic timpuriu: a avut fructe a trebuit sa raresc

Mai exista ceva pruni timpurii da nu am pe rod


#9
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,072
  • Înscris: 17.03.2005
Asa de tarziuau inflorit caisii....oha.
La cum au fost ultimele ierni, au luat-o razna complet. La mine anul trecut NJA era full iar alții cunoscuți ca având înflorire târzie abia începeau sa pocnească o floare ici, una dincolo.

Acest criteriu al înfloririi tarzii teoretice din descrierea soiului poate o mai fi valabil pe la cei din zonele mai reci, colinare, vagauni pe unde e răcoare și în perioadele altfel calde.. Zone care dealtfel nu prea sunt ideale pt specie.
Prin sud însă, din cauza faptului ca iernile sunt cum sunt, multe soiuri de cais și nu numai, samburoase în general, sunt atât de rău perturbate și păcălite încât acest criteriu a devenit unul care tine nu de cât de târziu infloresc defel soiurile ci despre cât de greu un soi este sau nu păcălit...
Sunt soiuri care deși infloresc târziu de felul lor sunt foarte ușor de pacalit și pracric fisa soiului devine irelevanta.




#10
tal3ntat

tal3ntat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 01.04.2007
Anul trecut am avut 3 caise din 10 pomi.
Anu asta în martie fix înaintea unui val de frig am stropit cu o soluție antiinghet și am scos aproximativ 15-20 kg pe pom.
Am completat și eu anul asta prin livada cu 2 caisi negri de la Mitreni.

Attached Files



#11
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,020
  • Înscris: 14.11.2006
ce solutie? sunt multi care au incercat tot felul de solutii dar nu au functionat.

#12
tal3ntat

tal3ntat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 01.04.2007
Cea din poza,1 litru mi a ajuns la 10 pomi de 10 ani.
Anu asta am lăsat și crengile sa ajungă pe la 4 metri înălțime,sper sa avem un bun.

Attached Files



#13
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Nu e o idee prea isteata sa lasi pomul si crengile sa creasca asa de lungi…eu le-as scurta la jumatate!

Edited by subway_guru, 20 November 2022 - 18:56.


#14
sebybastian

sebybastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,212
  • Înscris: 08.09.2010
Se degarniseste @tal3ntat si te urci cu scara sa mananci caise...
Ca sa nu mai zic ca se si pot frange sub rod...

Stima.

#15
fum

fum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,715
  • Înscris: 11.03.2007
Vedea-o-aș și pe asta, cais rupt sub rod! De cinci ani încoace caișii sunt ca cireșii japonezi, pentru spectacolul florilor, dar și ăla de scurtă durată. Îi poți tăia scurt, chiar din rădăcină, îi poți lăsa netăiați, rodul îi tot ăla. Am pus și eu Kioto să văd dacă-i pomu lăudat... Dintre toate speciile din livadă, caisul este cel mai ușor de fentat de către vremea atipică.

#16
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 27.08.2013
Cum adică să-l fenteze vremea?

#17
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,759
  • Înscris: 07.09.2004
Da un pic de caldura prin februarie asa pe la sfarsit si prin martie la inceput si se trezeste. Mai vin vreo cateva zile calde bine si infloreste imediat nu ca alte specii si apoi vine o lapovita, o bruma tarzie si e gata.

#18
gogutu77

gogutu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 15.07.2022
Sunt cateva metode folosite pentru a intarzia inflorirea si a proteja pomii. dar astea merg daca vremea e foarte putin deviata de la normal. daca o ia  razna complet, nu prea ai ce face.

Metode folosite: fortezi aparitia de anticipati, tai inainte de inflorire ambele metode intarzie inflorirea. Solutii antiinghet, pulverizarea cu apa, fum, invelire pentru protectie la inghet.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate