Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Primele supermaketuri, hypermarke...

Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...
 Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie
 CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri
 Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul
 

Este ata dentara asa eficienta?

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Ata dentara e simpla si eficienta,parerea mea.Exista si niste ustensile de plastic ce au ata pe ele,mai manevrabile decat ata dar cu acelasi efect.Dusul nu echivaleaza si nu face acelasi lucru cu ata dentara.

#20
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,810
  • Înscris: 10.12.2006
Te-ai uitat la ce a zis doamna dentist mai sus? Din ce pozitie o contrazici, ca ai incercat dusul bucal si n-ai simtit aceeasi eficienta?
Ia unul mai bun si invata sa il folosesti corect.

Da, eu folosesc si apa de gura seara.

#21
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 27.08.2013

View PostMizu, on 20 noiembrie 2022 - 12:17, said:

Cand se depun pe dinti sub forma de placa bacteriana duc la retragerea gingiei si la paradontoza.
In rest sunt de acord ca bacteriile sunt ok, igiena corporala excesiva face rau.
Și eu sunt deacord cu tine, doar că mă refeream  mai degrabă la ideea că plimbatul bacteriilor este rău. Adică nu din cauza folosirii aței dentare se depun.

#22
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,016
  • Înscris: 20.06.2005

ketchup11 said:

detartrajul la 6 luni.
Overkill, pentru ei e mana cereasca, pentru pacient nu e ok. In mod normal la 6 luni nu ar trebui sa ai depuneri daca ai o igiena corecta

#23
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,810
  • Înscris: 10.12.2006

View Postonisifor12, on 21 noiembrie 2022 - 20:45, said:

Și eu sunt deacord cu tine, doar că mă refeream  mai degrabă la ideea că plimbatul bacteriilor este rău. Adică nu din cauza folosirii aței dentare se depun.
Exista unele pareri ca ata dentara ar impinge mancare in gingie, dar eu n-am observat asa ceva in practica.

Doctorita asta de mai sus are un tutorial de folosit ata dentara foarte obositor, nu stiu daca as mai folosi asa Posted Image
Eu l-am urmat pe al astuia cu dentistryhub. Nu pare mare lucru, dar de fiecare data imi zicea dentistul ca ar trebui sa folosesc ata dentara, iar dupa ce am inceput sa fac ca mai jos n-a mai zis nimic, s-a vazut ca are efect.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/cpECIeSoVXE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Mizu, 21 November 2022 - 21:13.


#24
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 27.08.2013
Acuma dacă asta este valabil, simți că e ceva în neregulă, dacă împinge resturi în gingii, cred că se simte că rămâne ceva pe acolo. O fi cazul mai ales pentru cazuri particulare cu gingii sensibile/răni etc..
Dar în mod normal, după simplu clătit chiar și doar cu apă se duce mizeria. Mersi pentru clipuri, o să le urmăresc și eu.

#25
Molarul

Molarul

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 25.12.2021
Eu nu am duș bucal, de aceea folosesc ața dentară.
Ața dentară este eficientă pentru a îndepărta resturile de mâncare rămase între dinți. Pentru începători ața e greu de folosit, dar în timp , vei găsi metoda și tehnica potrivită.




Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate