Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Sport acasa vs sala

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007

View PostFratello, on 18 noiembrie 2022 - 13:43, said:

As face si eu ceva exercitii acasa...ma omoara sedentarismul. Am bancuta + ganterute. Un canal YT pentru "over 55" puteti recomanda ? Multumesc !

Sedentarism + 55 => ia-o usor adica:
mers pe jos 3-5 km zilnic sau la 2 zile, ritm rapid
inceput cu greutatea corpului: flotari/ geno/ abdomene, serii de 3-5-10, cum poti la fiecare 2 zile - mai intai iti trebuie o 'rutina' de incalzire/ gimnastica
dupa ce iti intri oarecum in forma recomand TRX - vezi pe net si daca reusesti sa il acomodezi acasa

Am scris la modul general, aproximativ, de orientare. Nu e program in sine.

#20
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,657
  • Înscris: 10.10.2011

View Posttomcatsk8, on 18 noiembrie 2022 - 13:13, said:

Eu ma plictiseam cand faceam cu ganterele stand pe spate pe neopren, de cand am cumparat banca e altceva. In afara de fitness nu urmaresc altceva, masa, definitie sau sa dezvolt armonios grupele de muschi. Habar n-am care grupe de muschi lucreaza, mai fac abdomene, nimic la picioare, acolo nu am nevoie. Greutati, doua gantere de 15 kg si un disc cu protectie din cauciuc de 10 kg. Mai mult urmaresc sa dezvolt rezistenta si tonus, mai multe repetari. Lucrez dupa ureche si putin imi pasa, ma simt foarte bine. Am si bara de tractiuni dar nu prea imi face placere sa o folosesc, am si manere pentru flotari si roata pentru abdomene dar la fel, nu-mi plac foarte tare. Am niste benzi elastice, cu ele imi place sa lucrez. O data la 2-3 seri sau uneori si mai des, dupa cum am chef, pierd o ora si ceva cu ganterele. Alimentatie nimic special, incerc cat mai mult pe salate si pierdere in greutate. N-as avea nevoie sa slabesc prea mult, dar as vrea sa ma duc de la 73 kg undeva la in jur de 65 kg (1.73 m).

bravo. asta e exact motivul pentru care OP trebuie sa mearga la sala. mai precis de atat nu putea sa exprime altcineva de ce e necesar sa mergi la sala sa faci cel putin o luna cu un instructor. ala te pune sa faci corect, ala te pune musai sa faci picioare. primul lucru care trebuie sa il faci la sala e sa inveti sa faci corect ziua de picioare. aia nu trebuie sarita niciodata.

#21
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,868
  • Înscris: 30.07.2006

View PostAlexandruALX, on 18 noiembrie 2022 - 10:50, said:

Buna ziua!
De ceva timp fac sport acasa, mai mult cu greutatea corpului.
Bine inteles ca nu se observa mare lucru, ma gandeam sa imi cumpar un set de gatere cu tot cu haltera pentru a vedea daca o sa ma tin, iar daca ma tin as merge si la sala.
As vrea sa stiu si parerea voastra, merita sa imi cumpar set de gantere cu tot cu ahltera sau sa merg direct la sala?

Mergi la sala.
Nu o sa faci nimic acasa.

Nu se compara, din nici un punct de vedere.
Ia-ti un abonament la un lant de wellness care are si piscina, e cam 200 lei pe luna, merita fiecare leut.

Edited by marius.bunu, 18 November 2022 - 15:48.


#22
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007
Din pacate trebuie sa marturisesc pentru cei interesati ca am preluat o frumusete de ciuperca de la piscina Worldclass, desi apa le  mirosea a clor, stabila pentru urmatorii 3 ani. Greu s-a despartit de mine. Nu stiu exact daca piscina, ca frecventam si sauna si dusurile.

#23
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,868
  • Înscris: 30.07.2006

View Postoverseas, on 18 noiembrie 2022 - 16:01, said:

Din pacate trebuie sa marturisesc pentru cei interesati ca am preluat o frumusete de ciuperca de la piscina Worldclass, desi apa le  mirosea a clor, stabila pentru urmatorii 3 ani. Greu s-a despartit de mine. Nu stiu exact daca piscina, ca frecventam si sauna si dusurile.

La ce locatie mergi de obicei?

#24
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007
A fost la Auchan Titan.

#25
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,868
  • Înscris: 30.07.2006

View Postoverseas, on 18 noiembrie 2022 - 17:01, said:

A fost la Auchan Titan.

Am fost si acolo, acum vreo 11 ani, la Auchan.
In rest, InCity,Marriot,Radisson mai demult, iar recent doar Caro si Upground.

Nici o problema , sa iau ceva de acolo, sa nu fi luat de la sauna, ca la piscina vedeam ca iau probe periode de apa

#26
Cellini60

Cellini60

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 26.10.2022
La sala iti fac ei programul, acasa ti-l faci tu.
Eu as alege sala fie si numai pentru ca iti da un imbold competitiv.

#27
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,868
  • Înscris: 30.07.2006

View PostCellini60, on 18 noiembrie 2022 - 17:21, said:

La sala iti fac ei programul, acasa ti-l faci tu.
Eu as alege sala fie si numai pentru ca iti da un imbold competitiv.

Si la sala poti sa-ti faci propriul program.
Daca nu te duci la clase sau nu-ti iei trainer, faci tot ce vrei, orice tip de aparate, cardio, sky is the limit.

E vorba de motivatie, acasa tot ai tendinta sa amani.
Asa, cand dai banu , iti creezi niste obisnuinte, un program, mai vezi si pe altii cum lucreaza

Vad multi corpy cum vin pe la 7 si baga sala inainte de munca...altii navalesc dupa 18 Posted Image

Munca-de acasa
Sala-acasa
Curierii -ti-aduc acasa mancarea...pai unde mai e iesitul ? :)

Si pentru experienta sociala si tot merita sa mergi la sala, mai tragi de un fier, mai clatesti un ochi

Edited by marius.bunu, 18 November 2022 - 17:33.


#28
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Sunt fost culturist si absolvent de ANEFS.In primul rind felicitari pentru ca faci miscare.Apoi consider ca acasa e mai bine,nu te conditioneaza nimeni.Singurul avantaj la sala e eventuala motivatie crescuta data de ambianta si dusul gratuit.

#29
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010

View Postoverseas, on 18 noiembrie 2022 - 12:52, said:

Generatie 81.
Eu cand am inceput sala, dupa 3 minute de bicicleta, a trebuit sa ma tin de ceva. In 6 luni, faceam 12 minute, apoi forta si iar 24 minute de bicicleta. Apoi, am renuntat pentru c anu mai aveam timp, vreo...3 ani cred. Din pandemie am reinceput. Acasa sar mult mai rar decat la sala. A trebuit sa invat sa ma descurc cu ce am, a fost putin solicitant, mai ales ca nu toate exercitiile mi s-au potrivit din prima. De exemplu, unul pentru triceps imi provoca dureri. Am gait altele si acum sunt multumit. Nu am fost niciodata la sala sa ma uit dupa gagici, om insurat. De fapt, am o problema cu femeile si barbatii care merg la sala sa socializeze. Eu ma duceam singur, daca vorbeam cu cineva acolo era bine, daca nu, tot asa plecam. Socializez la un gratar, o bere.

#30
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,704
  • Înscris: 03.02.2009
Ia fa niste flotari la inele sa vezi ce greu e (si ce muschi faci, la piept si triceps). Spatele ti l-ai acoperit cu bara de tractiuni (poti face cu priza larga/ingusta-supinat, stand mai aplecat). Pieptul iarasi ti-l acoperi, mai ales daca poti regla inelele (atarnate de bara de tractiuni) pe diferite inaltimi (incat sa faci de ex cu picioarele pe un scaun mai sus decat inelele sa-ti antrenezi partea superioara a pectoralului. Pt triceps ai tot flotarile la paralele, si flotari ci priza ingusta (inverted skullcrushers), si extensii pt triceps cu un pet de 10kg. Pt umeri iarasi merge petul de 10kg, eu mai nou fac fluturari doar cu 8kg, dar ridic bratele (perfect drepte) mai sus, apoi ma opresc 1-2 secunde cand sunt orizontale (in pozitia cea mai grea), si nu le las pana jos (caci jos e relaxare si poti trisa facandu-ti avant, deci nu le lasi pana jos. Eu zic ca peturile de 5kg iti sunt suficiente deocamdata).
Eu zic ca se poate sa pune muschi seriosi chiar si fara greutati. La picioare nu prea ma pricep, probabil poti face fandari, tractiuni intr-un picior (pistol) daca esti usor.

Edited by bursucelu_viesel, 18 November 2022 - 18:41.


#31
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,712
  • Înscris: 30.11.2021
Cat mai este abonamentul la sala?

#32
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,608
  • Înscris: 24.10.2015

View PostCellini60, on 18 noiembrie 2022 - 17:21, said:

La sala iti fac ei programul, acasa ti-l faci tu.
Eu as alege sala fie si numai pentru ca iti da un imbold competitiv.

Fac ei o branza... doar daca ii platesti extra si nimeni nu garanteaza ca ai un program bun. De multe ori iti fac rapid un program generic si te mint ca e personalizat. In domeniul acesta daca nu esti pasionat si nu cauti singur informatii nu faci nimic.

#33
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,712
  • Înscris: 30.11.2021

View PostAlexandruALX, on 18 noiembrie 2022 - 10:50, said:

Buna ziua!
De ceva timp fac sport acasa, mai mult cu greutatea corpului.
Bine inteles ca nu se observa mare lucru, ma gandeam sa imi cumpar un set de gatere cu tot cu haltera pentru a vedea daca o sa ma tin, iar daca ma tin as merge si la sala.
As vrea sa stiu si parerea voastra, merita sa imi cumpar set de gantere cu tot cu ahltera sau sa merg direct la sala?
Daca aveam o idee cu ce se mananca culturismul, de la inceput, cred ca cumparam un aparat multifunctional.
Pana la urma la sala ce faci diferit? Impins, tras, ridicat.
Gantera, haltera, aparat multifunctional.

Doar ca o idee, conteaza mult daca stai la casa, daca stai la bloc. Daca stai la bloc ce sa iti zic? Cumpara un aparat multifunctional sa-l pui unde? Sa zdupani cu aparatul ala sa te reclame vecini?

Conteaza ce doresti si cat mai costa sala.
La sala mai discuti, mai socializezi, imbunatatesti. Acasa? Zici hai ca trag mai incolo si trece ziua.

#34
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,704
  • Înscris: 03.02.2009

View PostMindArchitect, on 18 noiembrie 2022 - 19:57, said:

Conteaza ce doresti si cat mai costa sala.
La sala mai discuti, mai socializezi, imbunatatesti. Acasa? Zici hai ca trag mai incolo si trece ziua.
Cand ti-ai facut un program interesant/documentat si-l testezi si ai rezultate, nu patesti asa. Eu n-am avut problema asta si trag de-un an acasa, cu pasiune. Adineauri am facut un antrenament spate-biceps si chiar mi-a adus bucurie caci am mai evoluat un pic. Dar eu notez bine evolutia, vad cand e progres si cand nu, ca asa sa ma pui sa fac aerobic..nah, n-am chef, alta data.. ce evolutie sa vad acolo? plus ca-i f solicitanta anduranta, asa la culturism te scremi cateva secunde si ti-ai facut setul. Inca unul-doua si-ai terminat exercitiul. Hai inca un exercitiu si-i gata muschiul. Mare smecherie.

Edited by bursucelu_viesel, 18 November 2022 - 20:36.


#35
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,311
  • Înscris: 27.08.2013

View Postoverseas, on 18 noiembrie 2022 - 11:43, said:

Pista de alergat dupa gagici ?! Ce CAEN are sala ?
Bandă am vrut să zic. Dar am văzut și improvizări cu „piste” la cross-training.

#36
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022

View Postzile_san, on 18 noiembrie 2022 - 14:54, said:

bravo. asta e exact motivul pentru care OP trebuie sa mearga la sala. mai precis de atat nu putea sa exprime altcineva de ce e necesar sa mergi la sala sa faci cel putin o luna cu un instructor. ala te pune sa faci corect, ala te pune musai sa faci picioare. primul lucru care trebuie sa il faci la sala e sa inveti sa faci corect ziua de picioare. aia nu trebuie sarita niciodata.

Eu n-am nevoie de zi de picioare, am multi kilometri de ciclism, alergare, etc :D

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate