Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Zbor SUA, timp transfer Amsterdam doar 55 minute

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,508
  • Înscris: 13.09.2022
Salut, am in vedere un zbor OTP->AMS->San Francisco, dar vad ca are escala de doar 55 minute pe Schiphol.
In mod normal da, as lua altul, dar am o perioada limitata si combinatia asta are  cele mai bune ore de plecare/sosire inapoi in Bucuresti .

Sa risc sau sa nu risc? Alte combinatii au ore mai proaste (Adica ajung seara la destinatie si iau o noapte de cazare degeaba)+ mai scumpe cu mult.

Probabil ca merge doar daca imi da ambele boarding pass de la Bucuresti si  acolo  sa merg direct la poarta de imbarcare pe culoarul de transfer, fara vreun alt control, dar fiind vorba de SUA, nu stiu daca se poate asa.
Ptr cei care au facut o astfel de ruta, interviul ala preliminar se face la Bucuresti sau la Amsterdam? Ca daca se face la Amsterdam clar nu mai prinzi nicio conexiune.
Nu stiu cum e cu transferul rapid ptr ca desi am peste 50 zboruri la activ, majoritatea au fost low cost , niciodata nu am folosit "culoarul de transfer".
Cand am plecat de ex spre America de Sud cu escala in Portugalia, mi-a verificat pasaportul din nou.

#2
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,662
  • Înscris: 22.05.2011
Am avut vro 10-15 zboruri klm cu escala la schipol, cei drept inainte de pandemia vietii;  transfers easy - peasy fara  nici un control sau pierdut timp aiurea.

Cred ca-ti faci griji degeaba.

Actually , o singura data am avut aterizare ratata, era ceata densa, am atins pista si sau activat sistemele de safety auto-full throttle si a ridicat avionul in aer de sa mai invartit 1/2 de ora pina a aterizat :)
Am mai sipierdut conexiuni dar in 3rd world.

Edited by jakota, 17 November 2022 - 22:54.


#3
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
Daca ai doar bagaj de mana esti cel mai probabil Ok. Daca ai si bagaj de cala exista riscul sa-ti ajunga cu intarziere.

Daca zborul e cat timp Romania nu e in Schengen cel mai probabil e ca ai de trecut prin controlul de pasapoarte la aterizare. Pentru SUA se face un control oarecum mai amanuntit chiar la imbarcare.

Am schimbat in Schiphol in ianuarie 2020 pe ruta Bucuresti - Orlando. Sotul meu a mers de multe ori cu legatura ta, spre San Francisco, dar mereu avea grija sa-si ia doar bagaj de mana (troller mic + ghiozdan de laptop). Mergea doar pe o saptamana (lucratoare) asa ca ii ajungea. Altor colegi le mai intarziau bagajele de cala.

Edited by mdt, 17 November 2022 - 23:06.


#4
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,482
  • Înscris: 19.04.2009
Eu am avut, din cauza intarzierii, 15 minute escala in Amsterdam cand m-am intors o data din US.

Cu transfer cu tot tacamul din terminalul non schengen in schengen (spre Krakow)

In 10 minute (alergate serios), am fost la poarta.

#5
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,508
  • Înscris: 13.09.2022

 mdt, on 17 noiembrie 2022 - 23:04, said:

Am schimbat in Schiphol in ianuarie 2020 pe ruta Bucuresti - Orlando. Sotul meu a mers de multe ori cu legatura ta, spre San Francisco, dar mereu avea grija sa-si ia doar bagaj de mana (troller mic + ghiozdan de laptop). Mergea doar pe o saptamana (lucratoare) asa ca ii ajungea. Altor colegi le mai intarziau bagajele de cala.

Aha, dar daca pierd conexiunea banuiesc ca imi dau alt zbor, uitandu-ma acum vad ca mai au si alt zbor tot Spre San Francisco direct si cu 3 ore mai tarziu tot prin KLM/Delta, daca sunt locuri ar trebui sa mi-l dea pe asta banuiesc. Au si altele cu escale prin SUA dar ajung la miezul noptii :)

#6
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,536
  • Înscris: 03.04.2013
Am trecut de cateva ori prin Amsterdam in ultimile luni si vorba colegului, easy-peasy. dar e media plina de tot felul de incidente cu intarzieri, greve, lipsa de personal etc. Nu mai stiu cum e cu controlul de US, daca mai e ala strictul dinainte, dar da, e mai amanuntit. daca e asa important eu zic sa incerci, dar fii pregatit si pt Plan B. Si mai sunt intarzieri si la Buc.

#7
cucur

cucur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,480
  • Înscris: 15.07.2008
Nu ai control de pasapoarte (ca nu intri in Schengen) dar o sa te verifice (viza si o intrebare doua) inainte de zbor , cel mai probabil la poarta sau pe culoar inainte de poarta daca au mai mult zboruri pe USA. Oricum daca ai ajuns acolo nu mai pierzi avionul.
Daca-l iei pe ala de 6 dimineata de la OTP ar trebui sa fie OK, altfel sunt sanse mari sa-ti ratezi conexiunea.

Edited by cucur, 17 November 2022 - 23:12.


#8
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
@jakota tu ai trecut prin Schiphol fara niciun control venind din Romania?

@danigoleman din ce am observat eu pe toate aeroporturile la conexiune, cand o iei pe culoarul de transfer, daca vii din afara Schengen iar aeroportul e in Schengen, treci prima data prin control pasapoarte, intri in Schengen cum ar veni, apoi ajungi in zona comuna cu magazine, blabla si porti de imbarcare. Eventual mai ai de facut si un control de securitate dar nu mereu/peste tot. La imbarcare a spre US se cam verifica documentele/viza.

#9
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,508
  • Înscris: 13.09.2022

 cucur, on 17 noiembrie 2022 - 23:11, said:

Daca-l iei pe ala de 6 dimineata de la OTP ar trebui sa fie OK, altfel sunt sanse mari sa-ti ratezi conexiunea.

Da, e cel de dimineata, care in aprilie la anul pleaca la 7, pe flightradar vad ca in ultima saptamana asta de 6 dimineata nu are intarziere mai mult de 5-10 minute la plecare din Bucuresti

#10
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
Da, daca pierzi conexiunea te trimit ei cu urmatorul zbor la care au locuri. (Asta bineinteles daca iei biletul cu totul, nu te gasesti sa-l iei separat)

Edited by mdt, 17 November 2022 - 23:17.


#11
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,536
  • Înscris: 03.04.2013
Cu ambele boarding pass la Bucuresti tre sa fii atent. Dupa 30 de ani de cateva zboruri pe an, acu o saptamana a fost prima data cand i-am atras eu atentia baietelului de la ghiseu.... si da, s-a putut.
Cred ca ar fi bine sa mai cauti-sa mai intrebi. pe TA ai incercat? sunt multe raspunsuri utile acolo.
In primul rand, tre sa te asiguri tu ca intrebi la ghiseu, poate chiar sa insisti.
In al doilea.... poate n-ar fi rau sa verifici inainte daca se practica, ca s-ar putea sa nu
In al treilea... cred ca cu 24 de ore inainte poti sa faci check-in online, si vezi acolo daca iti da sau nu 2 boarding pass.

De fapt, in alta ordine, dar te prinzi tu.

#12
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
Ambele boarding pass-uri la aeroportul de plecare in principiu ti le da fara sa le ceri dar eu le cer oricum just in case.

Oricum e bine sa faci check in online. Daca cumva zborul 1 e operat de Tarom e posibil sa-ti zica site-ul KLM ca nu stie sa faca check in pe Tarom dar nu e problema, intri pe site-ul Tarom si faci acolo.

Zbor cu conexiune in State la intoarcere e OK, la ducere nu e o idee buna pt ca interviul sau ce-o fi cu politia de frontiera se face cand intri pe teritoriul american si durata cozii e un mare semn de intrebare. Un fost coleg a pierdut conexiunea din cauza asta.

#13
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,536
  • Înscris: 03.04.2013
hihi ce m-a bufnit rasul.
De curiozitate am verificat in istoric... in 2011 mi-au pierdut bagajul de doua ori! Din pacate, o data in China, ej nebun... da' s-au descurcat, l-au gasit.
Dar de ce? Pt ca zborul de la Bucuresti a plecat cu doua ore intarziere din cauza cetii din Amsterdam... asa ca nota bene, stimate coleg! Chiar zau, chiar nu fac a ploaie, dar fii pregatit pt Plan B.

Edited by viotl, 17 November 2022 - 23:42.


#14
suri

suri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 10.05.2004
Am zburat acum doua săptămâni din București la Duesseldorf prin Amsterdam. Plecat la timp din București, a ajuns cu vreo 20 de minute mai devreme în AMS. La check-in in București am primit o singura carte de îmbarcare care conținea ambele zboruri (nu e prima data, se practica de ceva vreme la Air France / KLM).
Roaga persoana de la check-in din București să-ți pune eticheta de priority /transfer pe bagaj.
Nu vreau sa vorbesc prostii, dar NU imi amintesc sa fi făcut control de pasport la sosire în AMS. Pur și simplu m-am trezit în holul mare al aerportului și am apucat-o spre lounge-ul AF/KLM unde voiam sa ajung.


#15
rigmarole

rigmarole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,885
  • Înscris: 29.01.2019
Daca e KL1374, se pare ca nu prea are intirzieri (vezi la past flights):

https://flightaware..../flight/KLM1374

#16
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,261
  • Înscris: 01.12.2001
Eu am așteptat 7 minute pe scaun  din momentul opririi avionului până s-au deschis ușile. Juma de avion a stat in picioare. Oare de ce?
Totuși ai timp 55 minute.

#17
mardan66

mardan66

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,135
  • Înscris: 15.10.2010
Du-te linistit. O a iti dea de la Otopeni boarding pass-ul si de la Amsterdam si acolo nu e problema. De fapt tu nu o sa ai 55 de minute ci mai putin (pentru ca cele 55 de minute includ si durata coborarii din avion in terminal unde stai dupa tot felul de mocaiti dar o sa prinzi avionul, nici o grija. Nu casti gura pe la magazine, te duci direct la poarta de plecare si il prinzi chiar daca stai la vreo coada la vreun ghiseu de control pasapoarte. Daca se lungeste o sa strige aia in difuzoare dupa tine si o sa ameninte ca iti dau jos bagajul din avion daca nu te prezinti la poarta dar tu da-i inainte catre poarta ca ajungi. Eu la zboruri catre SUA am avut si 40 de minute intre ele si le-am prins. Daca sunt mai multi care merg in SUA in avionul de Bucuresti cu atat mai mult asteapta cei de la zborul catre SUA. Chiar daca pleaca mai tarziu in general recupereaza pe drum.
La ultima intrare in SUA dinainte de pandemie a trebuit sa completez un cartonas in avion (poti sa il completezi si in aeroport dar iti mananca timp) si stai la o coada unde sta toata lumea (da si americanii) si ajungi la ghiseul unde sta unul de la vama care te intreaba unde stai in SUA, daca ai mai fost, ce faci pe acolo si alte alea si iti citeste retina si iti scaneaza amprentele de la degete (cel putin asa a fost pe aeroportul din Las Vegas). Oricum dureaza destul de mult pentru ca vamesii se misca incet si fara prea mult chef...

Edited by mardan66, 18 November 2022 - 06:45.


#18
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,056
  • Înscris: 17.01.2012

View Postdanigoleman, on 17 noiembrie 2022 - 23:15, said:


Da, e cel de dimineata, care in aprilie la anul pleaca la 7,

credeam că pleci acum, iarna..., că era pericol de ceață...
în aprilie ar trebui să fie ok!

în londra am stat 3 ore înainte de decolare, că era o ceață de nu vedeai avionul parcat 20 de metri mai încolo..., iar 50% dintre pasageri urlau că de ce nu decolăm odat' și odat'... :(

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate