Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cost suplimentar din SMS

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
M-a stresat o cunostinta (in varsta) saptamana trecuta ca ii apare nu stiu ce de trimis sms in mod enervant.
Am blocat trimiterea de SMS-uri catre acel numar scurt si am dezinstalat ce aplicatii nu am recunoscut de prin telefon, desi m-am uitat azi si rezultatul e:
[ https://i.imgur.com/YBdIJMo.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

A venit factura x4 decat normal, asa ca am pus din nou mana pe telefon si pe langa imaginea de sus mai vad:
[ https://i.imgur.com/7vEHEli.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Lista asta cu rch140plm e zilnica, doar am facut print la ziua de duminica pentru ca s-au trimis mai multe atunci.

Cu exceptia aplicatiilor de magazine ca Lidl, Kaufland si a unor jocuri ca CandyCrush, toate descarcate din Google Store, nu mai este nimic si nu stiu ce naiba poate trimite sms-urile alea.

La trimis sms nu au permisiun decat 5 aplicatii: Call, Messages, si 3 ce tin de google. M-am uitat la aplicatiile astea si sunt toate din google sau android.

Acum am dezactivat functia de trimis SMS pana imi dau seama ce naiba se intampla. La Orange o sa sun maine ca sa inchid abonamentul, ca nu pare asta din vina lor, dar o sa-i intreb si pe ei daca au vreo idee.

Ce mai pot face?

Edited by Mizu, 17 November 2022 - 16:56.


#2
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,216
  • Înscris: 05.01.2006
Backup contacte/poze/etc si reset to default as face eu - adresa de mail apare pe un domeniu ce este cotat ca si spam/scam de rds si pe trustpillot are doar review-uri negative...

Edited by Ravy, 17 November 2022 - 17:16.


#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pentru batrani eu recomand prepay. Adica cartela sim cu o optiune pe ea de 2-3-5-8 etc euro pe ea si reincarcare lunara. In acest caz nu ii afecteaza in niciun fel aceste "concursuri"  tip teapa. Adica poate sa trimita telefonul n sms-uri cu taxa pt ca nu i se intampla nimic proprietarului, nu are de unde sa traga bani acele sms-uri.

edit: a devenit atat de facila reincarcarea cartelelor sim incat nici nu va dati seama. Din doua clickuri iti poti reincarca cartela. Iar optiunile sunt extrem de atractive, mai ales pt batrani, In general cu 5 euro sau mai putin ai nelimitat national, n GB internet.

Edited by MembruAnonim, 17 November 2022 - 17:50.


#4
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,021
  • Înscris: 29.06.2011
Cel mai bun e Yoxo, la 19 lei ai minute/sms nationale nelimitate si 50Gb.
Poti face cost suplimentare si din browser, stiu pe cineva care avea factura incarcata ca intra fisa in browser la nu stiu ce horoscop.

Edited by CGDBZ, 17 November 2022 - 17:52.


#5
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
M-am uitat pe desfasurator si costul e din sms-uri la numere internationale.

O sa dau factory reset daca nu mai vin ceva idei.

#6
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,509
  • Înscris: 11.03.2006
Cand mi s-a intamplat asta, i-am sunat pe aia de la VDF, unde aveam abonament si le-am zis sa-si bage in coor contractele pe care le au cu raketii aia, ca eu nu le platesc.
Am scazut din factura SMS-urile alea si atat am platit.
M-au sunat vreo 3, din ce in ce mai sus pe scara ierarhica de la ei, le-am zis ca nu le platesc orice ar fi si ma mut la altii. Dupa cateva luni mi-au refacut facturile si asta e.
Vorbesc serios, nu le platiti!

Am uitat sa zic ca am capatat de la VDF numele firmei la care cica m-as fi abonat si care era din Moldova. I-am sunat pe aia, i-am injurat bine si le-am zis sa me dezaboneze. Nu s-a mai intamplat, dupa aceea.

Edited by cumparator, 17 November 2022 - 18:05.


#7
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,379
  • Înscris: 08.02.2011

View PostCGDBZ, on 17 noiembrie 2022 - 17:49, said:

Cel mai bun e Yoxo, la 19 lei ai minute/sms nationale nelimitate si 50Gb.
Poti face cost suplimentare si din browser, stiu pe cineva care avea factura incarcata ca intra fisa in browser la nu stiu ce horoscop.

Da, la Orange se pot cumpara chestii direct prin MSISDN, dar merge doar in portalul lor.

#8
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,326
  • Înscris: 24.05.2010
daca are abonament la acel numar scurt nu faci nimic cu factory reset. Suna la orange sa dezactiveze abonamentul daca exista si  eventual sa iti blockeze acel numar. Asa am rezolvat eu la maicamea.

Scam-ul asta nu e ceva ce se intampla recurent.... bine poate fi ceva care sa se reactiveze singur... dar serviciul odata activat trage bani direct nu mai are nevoie de telefon.

Edited by MooF2010, 17 November 2022 - 21:43.


#9
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,064
  • Înscris: 15.08.2005

View PostMembruAnonim, on 17 noiembrie 2022 - 17:41, said:

Pentru batrani eu recomand prepay. Adica cartela sim cu o optiune pe ea de 2-3-5-8 etc euro pe ea si reincarcare lunara. In acest caz nu ii afecteaza in niciun fel aceste "concursuri"  tip teapa. Adica poate sa trimita telefonul n sms-uri cu taxa pt ca nu i se intampla nimic proprietarului, nu are de unde sa traga bani acele sms-uri.

edit: a devenit atat de facila reincarcarea cartelelor sim incat nici nu va dati seama. Din doua clickuri iti poti reincarca cartela. Iar optiunile sunt extrem de atractive, mai ales pt batrani, In general cu 5 euro sau mai putin ai nelimitat national, n GB internet.
si sa o tii tot timpul pe zero: o incarci doar cu 1-2 zile inainte de a se activa optiunea, ii ia toti banii si apoi revine pe zero
eu am patit sa consume vreo 25 euro stand pe filmulete pe youtube cand a terminat traficul inclus, chiar daca avea wireless acasa - pur si simplu tinea wireless-ul oprit, ca cica ii consuma bateria
cand i-am aratat ca i-a consumat creditul n-a mai zis nimic...

#10
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
Cacatul asta si acum incearca sa deschida aplicatia de SMS ca sa trimita. De asta nu cred ca e vreun abonament.

#11
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,509
  • Înscris: 11.03.2006

View PostXman_ghio, on 17 noiembrie 2022 - 18:52, said:

... mesaj sters ...

Nu imi asum ce n-am facut. Nici nu stiu ce serviciu ofereau moldovenii, nu m-as abona niciodata la prostii din astea.
VDF mi-a zis ca m-am abonat in ziua de, la ora de, la serviciul ala, printr-un SMS. Nu aparea nici un SMS in desfasurator, atunci. Crezi ca aia de la VDF sunt prosti sa nu iti ia banii daca au dreptate? Ei castiga din chestia asta, practic isi vand clientii unor escroci. Din punctul meu de vedere, firma de telefonie poarta toata vina.
[...] Eu platesc corect orice contract semnez, in nici un caz nu accept sa dau bani unor hoti.

View PostMizu, on 17 noiembrie 2022 - 22:51, said:

Cacatul asta si acum incearca sa deschida aplicatia de SMS ca sa trimita. De asta nu cred ca e vreun abonament.

Nu e nici un abonament, pur si simplu cumpara o baza de date si taxeaza niste numere. Ce dracu, doar mi s-a intamplat. Suna la firma de telefonie si zi-le sa iti dea datele de contact si suna-i. O sa vezi ca sunt tot in Moldova sau pe acolo.

Edited by Ciubex, 18 November 2022 - 22:21.


#12
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
Am cerut inchiderea abonamentului, cica se va procesa pe 15 decembrie.

A incercat tipa de la retention sa se uite peste costul ala suplimentar ca sa vada daca se poate face ceva, dar pana la urma nu a zis nimic ca ar putea anula din el Posted Image)
De aia nici nu am cerut, sa nu pierdem vremea.

A vrut sa-mi dea prepay la schimbul abonamentului, dar a zis ca minimul e 5 euro pe prepay. Daca era 2,50 faceam, dar asa ma duc la digi pe 2 euro sau cat o fi, la ei mai am un numar.

#13
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,402
  • Înscris: 16.03.2011

View PostMizu, on 18 noiembrie 2022 - 23:47, said:

Am cerut inchiderea abonamentului, cica se va procesa pe 15 decembrie.
...
Cauta la permisiuni si sterge permisiunile automate,Scri in setari-manager de permisiuni-sms si vezi ce aplicatii pot trimite sms-uri

Edited by Ciubex, 20 November 2022 - 22:13.


#14
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Eu cred ca a dat partikip le la vreo “câștiga acum o tigaie!!! Scrie partikip și da click pe link”.

Aka. Malware.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate