Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Balti de pescuit in Dobrogea - li...

EURO 24 - Meciul 2: Belgia - Roma...

Metru Jysk/Ikea

Camping Franta - Chamonix
 Folie pentru protectie solara

Tur Slovenia.

Dilae din Slatina, cel mai destep...

Nikon Z6III
 Caști bluetooth pentru smart...

Mutare tablou electric exterior

La mulți ani @leomagic44!

Recomanadare viniluri
 Tv ars din cauza la cctv?

Recomandare soundbar pentru telev...

Vecinii din curte au pus monopol ...

La multi ani @MariusEXxTREME!

Evreii în România postbelică

* * - - - 6 votes
  • This topic is locked This topic is locked
21 replies to this topic

djl

djl

Lustră cu ventilator. Oile au votat cuțitul.

• Grup: Senior Members
Poate ar fi trebuit deschis la Istorie, ţinând cont că nu toţi Evreii erau religioşi (unii poate trecuseră la Creştinism, dar rasial rămâneau Evrei), dar l-am deschis aici.
După instalarea comunismului (o altă plagă, la fel de mare precum cea care a cauzat suferinţele din W.W. 2) şi înfiinţarea statului Israel, mulţu au dorit să plece. Împreună cu etnicii Germani, au putut în mare parte. Dar care a fost viaţa celor care au plecat mai târziu şi celor care au rămas aici, fără a pleca (ultimii, foarte puţini). Aş dori să găsesc poveştile unora dintre ei.

Edited by djl, 17 November 2022 - 13:28.

kopac

kopac

Senior Member

cred ca multi s au insurat si au facut copii, normalitatea!

Bursul

Bursul

alias Petrov, zilier in DE

View Postdjl, on 17 noiembrie 2022 - 13:28, said:

Aş dori să găsesc poveştile unora dintre ei.
Inainte era mai simplu. Deschideai cartea de telofon, cautai un nume care se termina cu -berg si il sunai.

ioana1973

ioana1973

Senior Member

Am avut niste prieteni un cuplu de evrei batrani, facusera Auscwitz-ul, au emigrat in Israel in 1999. Oameni deosebiti, gospodari, saritori.....Curios nu erau religiosi deloc. S-au prapadit de cativa ani la varste f. inaintate. Oameni normali.

jimi91

jimi91

Senior Member

Bunica lui Natalie Portman a fost romanca :)

E de-a noastra.

Cellini60

Cellini60

Member

• Grup: Members
O prietena foarte buna, cu ambii parinti evrei, a emigrat in Israel cand era in anul 2 de facultate (Drept) in 1997.
E casatorita, are doi copii (fata si baiat), mai vorbim d-ale noastre, cand si cand, pe Fb.
Nu erau defel religiosi, abia dupa emigrare au inceput sa tina seama de asta.

Karhu

Karhu

Heretic member

• Grup: Super Moderators
Am avut pacienti evrei, cel mai titrat dintre ei a fost un viceguvernator al BNR pe vremea lui Ceasca, a facut parte din delegatia ce a negociat aderarea Romania la FMI, in 1972. Sotia lui a fost traducatoare.
Stateau langa Intercontinental, la bloc vechi. Apartament boieresc, insa cam neintretinut (aveau amandoi peste 80 de ani).
N-au avut copii. Foarte culti, cititi, cunoscatori de limbi straine.
Mergeam saptamanal la domiciliu, pt perfuzii cu vitamine etc la sotie, care era imobilizata la pat.
Apoi a inceput sa o cheme doar pe asistenta mea, pana cand asta a zis ca nu mai merge, desi platea bine. Mosul devenise libidinos si voia si el ceva de la fata (care intr-adevar, era o bunaciune).
Apoi nu mai stiu nimic de ei, a venit anul 2007 si am emigrat.
Precis au murit de ani de zile...

Karhu

Karhu

Heretic member

Am avut si in facultate o profesoara evreica, la Fiziopatologie. Supravietuitoare de la Auschwitz. Ne-a aratat numarul, tatuat pe antebrat...

jimi91

jimi91

Senior Member

View PostKarhu, on 17 noiembrie 2022 - 15:37, said:

Am avut si in facultate o profesoara evreica, la Fiziopatologie. Supravietuitoare de la Auschwitz. Ne-a aratat numarul, tatuat pe antebrat...

:|

Credeam ca esti mai tanar. Maine-poimaine o sa spui ca l-ai prins si pe Burebista.

Karhu

Karhu

Heretic member

View Postjimi91, on 17 noiembrie 2022 - 15:44, said:

Credeam ca esti mai tanar. Maine-poimaine o sa spui ca l-ai prins si pe Burebista.
Faceam faculta cand tu faceai gradinita si incepeai scoala :)

Bursul

Bursul

alias Petrov, zilier in DE

View Postjimi91, on 17 noiembrie 2022 - 15:44, said:

:|

Coleg de generala cu Iliescu pe cand dinozaurii stapaneau Pangeea.

victord36

victord36

Senior Member

View PostBursul, on 17 noiembrie 2022 - 13:47, said:

Inainte era mai simplu. Deschideai cartea de telofon, cautai un nume care se termina cu -berg si il sunai.
Tot la fel si azi.
Carlsberg Breweries A/S
J.C. Jacobsens Gade 1, 1799 Copenhagen V
Denmark
Phone: (+45) 3327 3300
[email protected]

Piscopescu

Piscopescu

Senior Member

View PostBursul, on 17 noiembrie 2022 - 13:47, said:

Iceberg...

pufonel

pufonel

Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

@djl:

unii poate trecuseră la Creştinism, dar rasial rămâneau Evrei

Ai scris cea mai mare prostie. Evreii nu sunt o rasa, ca negrii sau asiaticii (mongoloizii, daca vrei), ci o comunitate religipoasa, la fel ca musuolmanii sau crestinii. Un evreu nu e cu nimic deosebit dpdv fiziologic de tine sau de mine. Nici macar de un arab, cu toate ca se caftesc intre ei de sute de ani :P

On: 3/4 din fruntasii PMR erau evrei. Dau numai cateva nume: Ana Pauker, Bodnaras, Brucan, Chisinevski, Walter Roman si multi altii. Deci au dus-o bine, macar unii dintre ei :P In schimb au fost si cei care au fost "cumparati" de statul Israel. Dintre cei care au ramas, multi au.au avut o educatie peste medie.

Eu personal nu prea am avut tangenta cu evreii, dar imi povestea tata de un profesor universitar de fizica acustica (la Cluj, circa 1970). Tipul supravietuise Auschwitz-ului, dar si-a pierdut un plaman dupa eliberare, cand un soldat rus care pazea lagarul a auzit ceva suspect si a tras in gramada de detinuti. Tipul era foarte destept si de treaba, si avea chiar si o functie prin ministerul educatiei, pe langa cariera didactica.

jimi91

jimi91

Senior Member

View Postpufonel, on 17 noiembrie 2022 - 22:07, said:

@djl:

Ai scris cea mai mare prostie. Evreii nu sunt o rasa, ca negrii sau asiaticii (mongoloizii, daca vrei), ci o comunitate religipoasa, la fel ca musuolmanii sau crestinii. Un evreu nu e cu nimic deosebit dpdv fiziologic de tine sau de mine. Nici macar de un arab, cu toate ca se caftesc intre ei de sute de ani Posted Image

On: 3/4 din fruntasii PMR erau evrei. Dau numai cateva nume: Ana Pauker, Bodnaras, Brucan, Chisinevski, Walter Roman si multi altii. Deci au dus-o bine, macar unii dintre ei Posted Image In schimb au fost si cei care au fost "cumparati" de statul Israel. Dintre cei care au ramas, multi au.au avut o educatie peste medie.

Asta depinde....sunt mai multe opinii in legatura cu rasa. Americanii ii au pe hispanici Posted Image. La fel si irlandezii si italienii...nu erau considerati albi.

Google spune ca sunt 4 rase, la scoala eu am invatat de 3 rase, altii spun ca nu exista nicio rasa.

Edited by jimi91, 17 November 2022 - 22:55.

vio69c

vio69c

Senior Member

@Djl. are dreptate. Nu toti evreii din Romania au fost sau sunt religiosi.
Dar respecta cu totii principiile iudaismului, sarbatorile, traditiile.

Curentul Hasidic, ultrareligios a fost reprezentat in Transilvania si nordul Bucovinei
In prezent, în Romania activeaza grupul hasidic ultraortodox  Habad, care are o scoala în capitala,
un restaurant kosher un sediu in comuna Voluntari, altul in Cluj
Alaturi de Habad, liderul comunității hasidice ultraortodoxe Satmar a anunțat că vrea să formeze o comunitate ultraortodoxă în România.
Ca urmare in  anul 2021, în Sighetu Marmației a fost inaugurată o sinagogă, urmeaza un complex educațional, un hotel și un restaurant kosher.
El vede in Romania copia a ceea ce se petrece la Uman in Ucraina, de catre adeptii rabinului Nahman de anul Nou Evreesc.

Practic, numarul evreilor autohtoni ce traiesc in Romania este de 4000 suflete.

Parte mare sunt sefarazi, urmasii evreilor spanioli si portughezi care au fost alungati si s-au deplasat in Nordul Africii si Europa de Est. Multi vorbesc ladino
O alta parte , in vestul tarii in special sunt evrei ashkenaz care vorbesc idis.

Edited by vio69c, 23 November 2022 - 17:07.

vio69c

vio69c

Senior Member

View Postdjl, on 17 noiembrie 2022 - 13:28, said:

După instalarea comunismului (o altă plagă, la fel de mare precum cea care a cauzat suferinţele din W.W. 2) şi înfiinţarea statului Israel, mulţu au dorit să plece.

Au dorit, evident ca au dorit sa mearga in tara lor .
Pentru care in fiecare sarbatoare de Paste urau :"La anul la Ierusalim".

Dar dupa 44, comunistii au oferit putine vize de plecare.
Cea mai inversunata era chiar ana Pauker care peopunea lagare in tara pentru "elementele ostile care vor sa paraseasca Romania"
A lasat-o putin mai moale la insistentele repetate ale fratelui ei Zalman Robinson, aflat deja in Israel
Totusi in perioada ei au plecat spre Israel 100.000 evrei
apoi procesul de emigrare a incetinit brusc
Unul din motive este si partea Israeliana, coplesita de imigrarile din europa de Est dar si din tarile nord Africii , Irak, Yemen
Care necesitau locuinta, bani de intretinere, locuri de munca.
Disperata de valuta, fiind stat tanar de numai cativa ani, Israelul platea 40 $ in acei ani de persoana, statului Roman pentru cheltuieli de calatorie si acte.Dar cererea s-a marit cu inca 35 de dolari.Transportul se facea cu nava Transilvania.

Edited by vio69c, 23 November 2022 - 17:52.

jimi91

jimi91

Senior Member

View Postvio69c, on 23 noiembrie 2022 - 17:04, said:

@Djl. are dreptate. Nu toti evreii din Romania au fost sau sunt religiosi.
Dar respecta cu totii principiile iudaismului, sarbatorile, traditiile.

Curentul Hasidic, ultrareligios a fost reprezentat in Transilvania si nordul Bucovinei
In prezent, în Romania activeaza grupul hasidic ultraortodox  Habad, care are o scoala în capitala,
un restaurant kosher un sediu in comuna Voluntari, altul in Cluj
Alaturi de Habad, liderul comunității hasidice ultraortodoxe Satmar a anunțat că vrea să formeze o comunitate ultraortodoxă în România.
Ca urmare in  anul 2021, în Sighetu Marmației a fost inaugurată o sinagogă, urmeaza un complex educațional, un hotel și un restaurant kosher.
El vede in Romania copia a ceea ce se petrece la Uman in Ucraina, de catre adeptii rabinului Nahman de anul Nou Evreesc.

Practic, numarul evreilor autohtoni ce traiesc in Romania este de 4000 suflete.

Parte mare sunt sefarazi, urmasii evreilor spanioli si portughezi care au fost alungati si s-au deplasat in Nordul Africii si Europa de Est. Multi vorbesc ladino
O alta parte , in vestul tarii in special sunt evrei ashkenaz care vorbesc idis.

Evreii astia ashkenazi am inteles ca ar fi o problema cu ei. Am inteles ca n-ar fi atat de evrei ca altii. Stiu doar ca au legatura cu Germania. Am mai auzit de ei....adica, era singurul grup evrei, unde se mentiona ca erau ashkenazi. Deci, sunt mai altfel ceilalti.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate