Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Gestionarea asiguratilor RCA cu risc ridicat

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Din intamplare era pe siteul BAAR si mi-a atras atentia o chestie

Gestionarea asiguratilor RCA cu risc ridicat
  • aveti cel putin 3 oferte de asigurare aflate in perioada de valabilitate primite de la asiguratori RCA diferiti;
  • ofertele sunt pentru perioade de asigurare de 12 luni;
  • toate primele de asigurare din ofertele primite (fara tariful pentru decontare directa si fara prima pentru clauze si acoperiri suplimentare) sunt mai mari, la data formularii respectivelor oferte, decat: tariful de referinta pentru vehicul (a se vedea mai jos) X factorul N (a se vedea mai jos) X coeficientul pentru clasa de bonus-malus aplicabila vehiculului pentru care se solicita asigurarea (a se vedea mai jos).
Cum intra cineva in categoria risc ridicat? Am pe cineva care are oferta cu minim 50% mai scump decat tariful de referinta. Daca tariful de referinta este de ex 500 lei, oferta cea mai avantajoasa este 750 lei. Este o eroare un astfel de tarif? Varsta respectivului este trecuta de 60 de ani.

Edited by MembruAnonim, 17 November 2022 - 02:02.


#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Am uitat sa adaug ca are clasa bonus malus B8, fara accidente in ultimii 12 ani.

#3
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,189
  • Înscris: 18.04.2008
Nu e eroare. E tarif de referință.
Eu am B1 (că deh, abia acum am auto pe numele meu) și referința e vreo 800 lei, iar eu dau 1000 lei la Alliantz.

Cred că depinde și de asigurator ce prețuri și ce oferă. Poate ai luat ceva cu decontare directă.

#4
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,946
  • Înscris: 04.10.2007
https://www.asfroman...a0603696082.pdf

pagina 20/21, ultima coloana e pretul de referinta. Sigur ai informatia corecta....

Spre exemplu la mine pretul de referinta e de 1061. Daca aplic bonusul B5 (25% reducere) ajung la 795 RON.
Ofertele le am:

734.7 RON - Euroins  ( -8% fata de pretul de referinta)
823.51 RON - Grupama ( +4% fata de pretul de referinta)
866.37 RON - Grawe ( +9% fata de pretul de referinta)
1218.82 RON - Axeria ( +53% fata de pretul de referinta)
1335.83 - Asirom ( +68% fata de pretul de referinta)
1447.75 - Omniasig ( +82% fata de pretul de referinta)

#5
eujeleu

eujeleu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 05.04.2007
Am eu asigurarea facuta prin BAAR, ceri oferta de la broker sau de pe emag si verifici cu tabelul de referinta de la ASF. Daca ai cel putin 3 oferte peste pretul de referinta depui cerere la BAAR si in cateva zile dupa ce verifica actele te anunta ca te-au inscris pe o lista de unde un asigurator te alege si iti da polita la pretul de referinta. Daca nu vrea nimeni in 48 de ore alege BAAR unul random si acela este obligat sa iti faca. Eu am fost repartizat la Generali si am facut la pretul de referinta care era mai mic cu 150+ lei fata de ofertele primite desi am 39 de ani si sunt in B8.

#6
Annoying

Annoying

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 03.05.2014

 MembruAnonim, on 17 noiembrie 2022 - 01:52, said:

Cum intra cineva in categoria risc ridicat? Am pe cineva care are oferta cu minim 50% mai scump decat tariful de referinta. Daca tariful de referinta este de ex 500 lei, oferta cea mai avantajoasa este 750 lei. Este o eroare un astfel de tarif? Varsta respectivului este trecuta de 60 de ani.


Cei care stau în orașe/localități aglomerate, cu risc crescut de acidente, intră la categoria risc ridicat. Am făcut o simulare, am pus adresa într-un sat uitat de lume și  RCA este cu 50% mai ieftin. Posted Image

#7
ZamrA

ZamrA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 27.09.2015
Da vedeti ca nici unul nu luati in calcul "factorul N" care are valoarea de 1,36. Formula este pretul de referinta * 1.36 * clasa de bonus, de exemplu la cineva intre 41-50 ani si cu B8 si motor 1201 - 1400, calculul este 957 * 1.36 * 50% = 651 de lei, deci trebuie sa fie 3 oferte peste 651 de lei

#8
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,418
  • Înscris: 24.02.2017

 Annoying, on 17 noiembrie 2022 - 09:48, said:

Cei care stau în orașe/localități aglomerate, cu risc crescut de acidente, intră la categoria risc ridicat. Am făcut o simulare, am pus adresa într-un sat uitat de lume și  RCA este cu 50% mai ieftin. Posted Image

Asa a fost mereu.  Intrebarea este daca nu poti chiar pacali calculatorul de pret in felul asta ?  Daca te opreste militianul ii spui ca tu acolo ai locuit pana alaltaieri. Cum te poate verifica ?

#9
Annoying

Annoying

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 03.05.2014

 Bogotta, on 18 noiembrie 2022 - 11:06, said:

Intrebarea este daca nu poti chiar pacali calculatorul de pret in felul asta ?

Nu merge, asigurarea trebuie să fie pe aceeași adresă ca în talon.

#10
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
https://economie.hot...isc-ridicat.htm

Quote

Din păcate, în răspunsurile către HotNews.ro, ASF a dat o veste și mai proastă pentru asigurații cu risc ridicat.
Autoritatea spune că Legea 132/2017 privind asigurarea obligatorie auto (RCA) a fost modificată, astfel că și prima stabilită acum de BAAR este doar la nivel de recomandare.

„În urma deschiderii de către Comisia Europeană a cauzei de infringement C-475/2018 privind legislația RCA din România, prevederile Legii nr. 132/2017 au fost modificate prin Legea nr. 2020/2022, aceasta modificând inclusiv prevederile ce reglementează intervenția BAAR în cazul asiguratului cu risc ridicat.
În acest caz, în baza noilor prevederi ale legii și ale procedurilor proprii, BAAR doar alocă un asigurător și recomandă acestuia încheierea contractului la nivelul unei prime recomandate, însă nu mai are atribuții în ceea ce privește stabilirea primei finale la care se va încheia contractul de asigurare și nici nu poate impune un nivel al acesteia.”, au declarat oficialii ASF.

Deci recomandare, nu obligație
Asiguratorii sunt acoperiți de lege și pot face ce prețuri doresc

#11
bicosu

bicosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 03.01.2007
M am golosit de 3 ori anul trecut de pretul limitat de BAAR. Chiar daca eram in B8. Pacat, functiona bine

#12
tresty

tresty

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 27.11.2008
Tocmai am terminat și eu asigurarea de risc ridicat, de la o ofertă minimă de 1550RON BAAR a recomandat 1170RON. Aveam prima de referință ASF de 971RON. Nu a fost nici o problemă la emiterea asigurării, totul online. Doar că o recomandare ar fi dacă vă băgați la așa ceva, făceți-o cu măcar o săptămână înainte de expirarea asigurării, că durează.

#13
tomaciprian

tomaciprian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 04.05.2018
@tresty

Ti-a afectat clasa de bonus aceasta cerere la BAAR ca si asigurat cu risc ridicat? Anul acesta, bonusul a crescut sau coborat?

#14
tigeraxe

tigeraxe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 15.04.2007

 tresty, on 19 februarie 2023 - 09:02, said:

Tocmai am terminat și eu asigurarea de risc ridicat, de la o ofertă minimă de 1550RON BAAR a recomandat 1170RON. Aveam prima de referință ASF de 971RON. Nu a fost nici o problemă la emiterea asigurării, totul online. Doar că o recomandare ar fi dacă vă băgați la așa ceva, făceți-o cu măcar o săptămână înainte de expirarea asigurării, că durează.

Salut,

Prin acest procedeu, cu solicitare la BAAR, poti incheia doar polita standard sau poti si cu decontare directa?

#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cum isi da seama cineva ca este inclus in aceasta categorie de asigurati cu risc ridicat? Unii sunt B8, deci...

#16
bicosu

bicosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 03.01.2007
Ofertele primite de la asiguratori sunt mai mari de cel outin 1.36 ori decat pretul de referință corespunzator categoriei si cladei BM

#17
tresty

tresty

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 27.11.2008

 tomaciprian, on 19 februarie 2023 - 11:15, said:

@tresty

Ti-a afectat clasa de bonus aceasta cerere la BAAR ca si asigurat cu risc ridicat? Anul acesta, bonusul a crescut sau coborat?

nu, sunt în clasa B2 așa cum trebuia să fiu. Anul trecut pe vremea asta eram B1.


 tigeraxe, on 19 februarie 2023 - 20:53, said:


Salut,

Prin acest procedeu, cu solicitare la BAAR, poti incheia doar polita standard sau poti si cu decontare directa?

Tot ce apare în metodologia BAAR se referă la fără decontare directă, la fel și prima recomandată de la final, este strict fără decontare directă.

 MembruAnonim, on 19 februarie 2023 - 20:54, said:

Cum isi da seama cineva ca este inclus in aceasta categorie de asigurati cu risc ridicat? Unii sunt B8, deci...

Asta cu asigurați cu risc ridicat nu are legătură numai cu câți ani fără daune ai ci și cu orașul, evident aici în București ești cu risc ridicat.

Întâi trebuie să știi de unde pleci, iei prima de referință și o înmulțești cu coeficientul bonus/malus

https://www.baar.ro/...August-2022.pdf

https://www.baar.ro/...017-Anexa-5.pdf

Dacă ofertele de la asigurători sunt mai mari cu cel puțin 36%, atunci te încadrezi la asigurat cu risc ridicat și poți începe procedura la BAAR.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate