Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

calciu, carbonat de calciu, var, calcar

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,469
  • Înscris: 28.12.2010
Si ala de pescarush :))))

#20
Solar-1

Solar-1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 504
  • Înscris: 08.01.2015
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/b49eOQ8fKig?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

 searchedis, on 17 noiembrie 2022 - 23:24, said:

Si tot un bun produs pentru aplicare la sol poate fi si un var de la hornbach, 17.5kg la pret de 26.99ron, e aceeasi chestie cu produsul recomandat de dva, tot calciu e, numai ca pretul este de 6 ori mai mic
Faceți un test. Într-un loc puneți var și în altul puneți Terracalco. S-a discutat în emisiune tot aici, la ,,Ce vor plantele,, despre diferența între varul simplu și acest produs.

#21
gogutu77

gogutu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 15.07.2022
nu pui var decat daca ai sol acid. altfel, pui gips

#22
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,039
  • Înscris: 17.03.2005

 searchedis, on 17 noiembrie 2022 - 23:24, said:

Si tot un bun produs pentru aplicare la sol poate fi si un var de la hornbach, 17.5kg la pret de 26.99ron, e aceeasi chestie cu produsul recomandat de dva, tot calciu e, numai ca pretul este de 6 ori mai mic

dingradina,
punand gunoi de grajd, cu siguranta rau n-am cum sa ii fac...

Dar sa-mi spuna cineva legat de calciu, pe cand il pot imprastia in sol, acum in toamna sau mai bine la primavara inainte sa intru cu freza in teren?

Deci nu știi de niciunele dar știi ca x e un produs bun și mai ales ca nu ai cum sa faci rău dacă bagi mranita...

Nu ar fi mai indicat sa i trebi și atât dacă tot nu știi?


Iar întrebare înseamnă să prezinți simptomele și sa ceri soluții, nu sa spui tu care drezi ca e diagnosticul și sa ceri "medicamente" pentru....

Ca fapt divers, fără o analiza a solului e greu de spus dacă ai sau nu o carenta în sol iar manifestări precum putregaiul apical apar nu din cauza lipsei de calciu din sol, foarte rar se întâmplă asta, cand se întâmplă apar și alte semne ale carentei care sunt vizibile și asta cu mult inainte.

Căldură excesiva, stresul hidric și alți factori duc la apariția problemelor metabolismului calciului.
Printre acești alto factori sunt și unii legați de nutriție și echilibrul nutrientilor, bunăoară un exces de azot poate favoriza mult fenomenul asta.

Când spui ca băgând mranita nu ai cum sa faci rau, spui o mare prostie.
Ai cum, si încă serios, pentru ca azotul dacă e prea mult îți va crea mari probleme dpdv al metabilizarii corecte a calciului.

Atenție, nu spun ca mranita e dăunătoare solului, spun ca, similar oricărui lucru pe lumea asta, poate sa facă și mai mult rău decât bine.



#23
roscatrayan

roscatrayan

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 06.09.2022
De cativa ani buni ( cred ca vreo 10) folosesc DELCAMAG. L-am cumparat de la fabrica- Miercurea Ciuc- la saci de 40 kg la un pret modic- nu mai tin bine minte dar cred ca la 21 lei/sac. Pe vreo 2500 mp de gradina cu de toate am dat cate 4 saci odata la 3 ani, asa cum scrie pe sac, La pomi si legume mai pun si compostul obtinut de mine si ceva gunoi de grajd sau de oaie-ce pot face rost. Am rezultate multumitoare- legumele nu prea se inbolnavesc iar fructele sunt mari si frumoase.
Cei care spuneti ca mranita este daunatoare cred ca nu prea va pricepeti si spuneti din auzite!- Poate daca pui o roaba cu varf / mp, desi nici atunci nu cred. Acest lucru se intampla daca pui balegar proaspat, dar nu am auzit pe nimeni sa faca acest lucru. Toti taranii aduna balegarul in gramezi la marginea tarlalei si il imprastie inainte de arat. Si cum araturile se fac toamna, chiar daca mai este si ceva proaspat pana in primavara se macereaza si devine cel mai bun ingrasamint. Cei care puteti face rost folositi fara frica!

#24
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

 parintele, on 20 noiembrie 2022 - 01:17, said:

Ai cum, si încă serios, pentru ca azotul dacă e prea mult îți va crea mari probleme dpdv al metabilizarii corecte a calciului.
posibil sa am probşema asta, caz in care...?

#25
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,039
  • Înscris: 17.03.2005
Caz în care te potolești cu adăugarea de azot, inclusiv mranita..
Doar ca tu nu știi de fapt care e problema...
Cauzele pot fi mai multe, singure sau conjugate, nu e ușor sa ii dai de cap dar în orice caz sa te joci cu varul prin gradina e cea mai proasta idee pentru ca a corecta ph-ul solului e una din cele mai complicate povesti, in special dacă ai deja un sol Alcalin.

Calciul din sol rar este o problema și e super simplu de corectat, poți face asta cel mai simplu și lejer chiar în sezon, prin administrarea odată cu apa de irigat (picurare) a unor cantități mici de produse cu calciu, când și dacă e nevoie..putin, treptat...

Sa bagi acum ca fertilizaremcorectie de baza e o greșeală... Var băgau aia acum 50 de ani când nu avea de niciunele și habar nu aveau... Dar nici atunci nu baga lumea asa aiurea...




#26
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,563
  • Înscris: 10.01.2019
Vad ca fiecare-s da cu parerea asa ca hop si eu. Pt a raspunde chestiunii cred ca trebuie sa tinem cont de cateva realitati. Odata ca rosia are nevoie de destul de mult calciu si intr-un timp scurt, direct proportional cu productia, deci cu cat cultura e mai intensiva, presupus productie mai mare, cu atat nevoia de calciu e mai mare. Peste asta se suprapune o alta realitate: ca rosia are sistemul raticular slab, adica radacina mica si deci nu poate extrage din sol elemente dintr-o zona prea mare si atunci cele care exista in zona ei de acces se pot termina repede. Apoi intervine problema asimilarii calciului. Asta nu o cunosc prea bine dar sigur formele astea grosiere de calciu gen carbonat de calciu (calcar, creta) si sulfat de calciu (gips) sunt greu asimilabile, asa ca este necesar sa folosim alte forme gen azotat de calciu (calcinit) si forme complexate de calciu mai sofisticate. Problema acestora din urma, printre altele, este ca in sol se disperseaza repede fiind solubile in apa si atunci o parte se pot pierde iesind din zona accesibila radacinilor asa ca pentru a asigura nevoile plantei suntem nevoiti sa dam cate putin si des, si asta o putem face prin fertirigare, adica bagam calciu in apa cu care udam/irigam. Si daca nici cu asta nu facem fata ca rosiile sunt deja mari, e mare si caldura si nevoia e urgenta, atunci dam rosiei calciu si foliar adica stropim cu solutii care contin calciu cat mai usor asimilabil, preferabil cu din alea apropiate de formele in care planta foloseste calciu, adica cele cu aminoacizi.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate