Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Problema Seat Leon

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Robert17_x

Robert17_x

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 21.02.2021
Salut, revin cu un nou topic pe acest forum.
Dupa ce am achiziționat luna trecută, urmand si sfaturile de pe acest forum, un seat leon fr 2008 2.0tdi 170cp am avut următoarea problemă.
In timp ce efectuam o manevra de intors din 3 mișcări intr.un drive de la mc, m.am dus cu bara de fata peste bordura, apoi cand am incercat sa dau cu spatele aceasta a ramas blocata. In cele din urma am forțat masina.
Am reusit sa dau cu spatele dar am reusit totodată sa.mi rup tragerul si suportii de la bara de fata, in urma reparatiilor (am luat un trager nou pe la 750 de lei, nu cel original la 1250) masina nu mai are "linie".Intre capota si bara dunga (acel spatiu dintre ele) este mult mai mare.
Voiam sa va intreb daca aveti vreo idee cum pot rezolva aceasta problema deorece imi sta pe cap, o sa revin si cu poze ca sa pot indetalia mai mult problema mea.

#2
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,771
  • Înscris: 25.01.2007
Timpul le rezolva pe toate. O sa ajungi la momentul când o sa observi cu indiferenta "uite, zgârieturi asta o fi noua?"

#3
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008

View PostRobert17_x, on 16 noiembrie 2022 - 02:50, said:

...Am reusit sa dau cu spatele dar am reusit totodată sa.mi rup tragerul si suportii de la bara de fata, in urma reparatiilor (am luat un trager nou pe la 750 de lei, nu cel original la 1250) masina nu mai are "linie".Intre capota si bara dunga (acel spatiu dintre ele) este mult mai mare.
Voiam sa va intreb daca aveti vreo idee cum pot rezolva aceasta problema deorece imi sta pe cap, o sa revin si cu poze ca sa pot indetalia mai mult problema mea.
Nu mai are "linie" fiindca probabil ai indoit si suportul in care se prind suportii de bara sau tragerul. Asta e, ori te obisnuiesti cu asta, ori cauti in oras un tinichigiu bun, despre care ti-au spus si altii ca se pricepe la asta, si poate iti mai indreapta damage-ul estetic.

Edited by Hider141, 16 November 2022 - 08:34.


#4
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View Postslai, on 16 noiembrie 2022 - 07:58, said:

Timpul le rezolva pe toate. O sa ajungi la momentul când o sa observi cu indiferenta "uite, zgârieturi asta o fi noua?"

Omul cere lămuriri, dacă vrei îl ajuți, dacă nu, nu.
Părerile de genu "lasă că merge și așa" nu merg la toată lumea.
Nu o spun cu răutate, n-am nimic cu tine, dar dacă omu consumă energie să întrebe, e evident deranjat de problema respectivă.

On topic

Dacă l-ai montat singur, dai jos bara din nou si ce ai montat îl tragi un pic mai sus, fix cât să se așeze corect bara apoi.
Dacă l-ai montat la un tinichigiu, te duci la el.
Problema poate fi și din cauza faptului că ce ai luat tu nu e original, posibil să n-aibă găurile fix identic la fel.

@inițiator, pune poze.

Edited by waterman, 16 November 2022 - 09:32.


#5
Robert17_x

Robert17_x

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 21.02.2021
Am revenit si cu pozele.

https://files.fm/u/6sb57bjp3 (nu ma lasa sa le postez direct pe site)

Mulțumesc raspunsurilor primite pana acum.

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View PostRobert17_x, on 16 noiembrie 2022 - 02:50, said:

Salut, revin cu un nou topic pe acest forum.
Dupa ce am achiziționat luna trecută, urmand si sfaturile de pe acest forum, un seat leon fr 2008 2.0tdi 170cp am avut următoarea problemă.
In timp ce efectuam o manevra de intors din 3 mișcări intr.un drive de la mc, m.am dus cu bara de fata peste bordura, apoi cand am incercat sa dau cu spatele aceasta a ramas blocata. In cele din urma am forțat masina.
Am reusit sa dau cu spatele dar am reusit totodată sa.mi rup tragerul si suportii de la bara de fata, in urma reparatiilor (am luat un trager nou pe la 750 de lei, nu cel original la 1250) masina nu mai are "linie".Intre capota si bara dunga (acel spatiu dintre ele) este mult mai mare.
Voiam sa va intreb daca aveti vreo idee cum pot rezolva aceasta problema deorece imi sta pe cap, o sa revin si cu poze ca sa pot indetalia mai mult problema mea.
foarte bine,bravo. Cu ce te putem noi ajuta?  :(

#7
Robert17_x

Robert17_x

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 21.02.2021

View PostMembruAnonim, on 16 noiembrie 2022 - 20:23, said:


foarte bine,bravo. Cu ce te putem noi ajuta?  :(


Ceva sfaturi cum as putea sa rezolv problema respectiva :)

#8
Robert17_x

Robert17_x

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 21.02.2021

View Postwaterman, on 16 noiembrie 2022 - 09:30, said:



Omul cere lămuriri, dacă vrei îl ajuți, dacă nu, nu.
Părerile de genu "lasă că merge și așa" nu merg la toată lumea.
Nu o spun cu răutate, n-am nimic cu tine, dar dacă omu consumă energie să întrebe, e evident deranjat de problema respectivă.

On topic

Dacă l-ai montat singur, dai jos bara din nou si ce ai montat îl tragi un pic mai sus, fix cât să se așeze corect bara apoi.
Dacă l-ai montat la un tinichigiu, te duci la el.
Problema poate fi și din cauza faptului că ce ai luat tu nu e original, posibil să n-aibă găurile fix identic la fel.

@inițiator, pune poze.


Am pus pozele mai sus,
Tragerul si suportii au fost montați la un service autorizat de tinichigerie, mi.au explicat faptul ca, daca nu iau tragerul original al masinii o problema de genul va aparea, eram curios daca aveti pe forum o rezolvare, o idee ceva.
Ma gandeam la niste prinderi mai puternice pe baza de cleme sub capota (daca exista) sa tina capota mult mai lipita de partea de jos si automat dispare si linia.

#9
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Problema nu e la capota, ci la traggeru ăla, care e prea jos cu aceiași milimetri cu care e bara mai distanțată acum.
Dacă oamenii au explicat, e corect din partea lor.
Rezolvarea e să pui original, chiar de la dezmembrări.

Sau așa empiric și dorelistic, să dai bara jos și să tragi de ăsta un pic în sus.
Capota n-are treabă, degeaba tragi de ea în jos, poate spargi și farurile.

Deci, 1. original
2. tinichigiu bun, explicat ce vrei, văzut cost

Și da, se vede un pic urât, am avut și eu același model de Leon, e prea simpatic botu ăla ca să-l lași așa.

Am recitit un pic prima postare, e un pic dubios, nu am avut probleme pe la bot, doar cu o prindere la un radiator de AC, dar de obicei trageru e de fier, cum ai reusit sa il rupi ?

Edited by waterman, 21 November 2022 - 13:07.


#10
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,728
  • Înscris: 03.12.2005
Nu ai sa rezolvi singur. Trebuie rabdarea si ochiul unui tinichigiu sa vada ce si daca poti deforma ca sa cada cat de cat.

Vad ca bara cade bine in jurul farului. Incearca sa lasi mai jos capota, mai ales pe dreapta si vezi cum arata luftul intre capota si aripa cand faci treaba asta. Daca e tolerabil o lasi asa. Daca nu... parchezi invers si vezi spatele masinii cand vii spre ea.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate