Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Recomandare router Wi-Fi TP-Link + ceva sistem tip OneMesh dar pe cablu?

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
bitplay

bitplay

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 13.08.2022
Salut! Am nevoie de putin ajutor. Vreau sa fac reteaua la o casa (parter+etaj) cu suprafata destul de mare (aprox 250mp/nivel), ceva de genul cum e "OneMesh" de la TP-Link, insa as vrea ca "extenderele" sa fie conectate prin cablu de retea (si nu prin Wi-Fi cum e la sistemele "OneMesh"). Exista asa ceva? Deci, ideea e sa fie o singura retea in toata casa, cu un singur SSID pe toate echipamentele de retea care dau net in toata casa. Stiu ca OneMesh face asta, dar din ce am citit OneMesh o face prin Wi-Fi, nu stie sa o faca si prin cablu de retea?
Routerul va fi in garaj iar de acolo pleaca cabluri de retea prin pereti catre fiecare camera (deci o sa am nevoie si de un switch, acesta trebuie sa fie "compatibil" OneMesh sau merge orice switch?), iar in camere mai indepartate vreau sa pun cate un "extender" dar de tip OneMesh care sa stie sa cloneze SSID-ul...?
1 - Recomandare de router wi-fi compatibil OneMesh (prefer TP-Link ca sunt obisnuit cu ele)?
2 - Recomandare switch de 24 "compatibil", care va fi pus imediat dupa routerul principal si de unde ma duc cu firele in toata casa?
3 - Recomandare "extendere" pe cablu sa ce alte echipamnete as putea folosi?
Multumesc!

#2
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Există și se numește ethernet backhaul. Nu ai nevoie ȘI de router, unul dintre noduri acționează ca router.

#3
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,064
  • Înscris: 15.08.2005
vezi ca era unul one-mesh tplink pe la altex la reducere, intra pe lista de discutii de oferte si gasesti acolo modelul exact

#4
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,023
  • Înscris: 08.08.2002
Cât este bugetul ? La 2x250 mp casa ar trebui sa fie foarte consistent si sa-ți permită solutii de la UniFi sau măcar Omada (de la Tp-Link).
Router, switch, AP- uri 2,3,4 pe nivel in funcție de pretenții de viteza/ nr., compozitia pereților + eventual si switch-uri mai micuțe in camere unde vrei sa conectezi mai multe device-uri si/pe cablu.

Edited by MD, 16 November 2022 - 08:07.


#5
bitplay

bitplay

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 13.08.2022
@xeleron: as prefera un router wifi "normal" ca "router principal", din router sa intru intr-un switch "general" (imi trebuie unul de 24) si din care sa pot iesi sa merg cu netul pe toate firele catre restul cladirii, pt ca in fiecare camera este priza de perete si ma gandesc ca in acea priza de perete sa pun cate un echipament "backhaul" care sa dea net prin wifi in fiecare camera.
Se poate sa folosesc un router "normal" inainte de toate echipamentele de tip "backhaul"?
In urma recomandarii tale, am gasit asta: https://www.tp-link....pport/faq/1794/ - Ce imi recomandati ca modele? 1 Router, 1 switch de 24 compatibil (preferabil unul cu management pt control de la distanta, dar nu-i neaparat obligatoriu), si vreo 4-6 unitati Deco? Sigur-sigur merg conectate toate unitatile Deco pe fir, din switchul general? Unitatile Deco ma gandesc ca ar fi mai bine sa fie toate la fel, acelasi model, nu?

[ https://i.postimg.cc/jSjtSFhM/Ethernet-backhaul-1614068228173u.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

@rexx: am gasit pe Altex https://altex.ro/rou...tem-wi-fi-mesh/ - dar care dintre acestea ar merge conectate pe fir si nu prin wifi pt a face "mesh-ul"?

@MD: Nu e vorba de SF-uri, trebuie doar net pt telefoane/tablete (doar ca acestea trebuie sa nu se deconecteze de pe wifi cand pierd semnalul pt ca se merge dintr-o camera in alta, sau in garaj sau la etaj, asta e ideea), televizoarele din casa (pt Youtube, Netflix etc) vor fi puse pe fir si nu pe wifi, camerele de supraveghere etc, nu trebuie vpn si alte sf-uri, nu mi s-a dat un buget ci doar directiva "cat mai ieftin". Banuiesc ca banii i s-au cam dus in pereti asa ca nu mai sunt, deci trebuie sa gasesc o solutie mai ieftina. Am "generalizat" cand am spus 2x256mp, nu stiu exact cat e, ochiometric cam maxim pana acolo cred ca ar fi...

Multumesc tuturor pt raspunsuri!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate