Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Pentru cei care au...cat de utile vi se par padelele la cutii automate?

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#1
DCC08

DCC08

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 08.08.2022
Salut.

Eu unul nu am avut vreo masina cu padele pana acum dar aștept sa vina una cu padele. Cat de utile vi se par și cât de des le folosiți (întrebare pentru cei care au/au avut)?

#2
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,328
  • Înscris: 28.10.2018
Utilitate zero. Oricum masina nu sta in viteza in care schimbi tu cu padelele. Cand o calci mai tare sau reduci viteza, schimba automat indiferent de ce ai selectat tu.

Valabil pentru grupul VAG.

Edited by abac, 15 November 2022 - 20:54.


#3
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,429
  • Înscris: 30.08.2017
Am Mazda 6 cu padele, sunt utile când trec mașina pe manual, adică foarte rar.

#4
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002

View Postabac, on 15 noiembrie 2022 - 20:53, said:

Utilitate zero. Oricum masina nu sta in viteza in care schimbi tu cu padelele. Cand o calci mai tare sau reduci viteza, schimba automat indiferent de ce ai selectat tu.

Valabil pentru grupul VAG.

Zici de padele la volan? Ai mers din deal in vale? Tiguan 2018-2019 de exemplu practic nu are frana de motor la vale, fara padele sa dai - -  te duci ca scos din viteza. Nu cred ca era masina defecta, am incercat vreo 3 si toate au facut la fel.
Ca o remarca, la masini care nu aveau padele dar butoane +/- langa maneta (volvo) ori maneta in pozitie manual si apoi +/- tot pe maneta (audi), nu exista aceasta lipsa "frana motor" (probat pe aceleasi dealuri).

#5
Maryus89

Maryus89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 02.05.2008
Le-am folosit foarte putin, pana sa ma obisnuiesc cu masina. Cand intri in depasire si "o calci" are un delay mic pana trece in treapta inferioara. Schimbam manual inainte sa o calc.
Mai e utila cand cobori pe serpentine, treci in treapta inferioara pentru frana de motor
Le mai poti folosi cand treci masina pe manual....dar de ce ai face asta? Posted Image)

Edited by Maryus89, 15 November 2022 - 21:15.


#6
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 08.08.2018
Absolut inutile. Am avut si pe fosta, un diesel cu automata cu dublu ambreiaj, am si pe actuala, un hibrid cu E-CVT. Daca pe DCT parea a avea sens (doar parea, calculatorul cutiei prelua controlul imediat ce turatia statea prea sus sau prea jos, si puteai preseta o treapta de viteza inferioara inainte de depasiri cu un impuls scurt in pedala de acceleratie - singura situatie in care, eventual, ar fi putut fi utile), pe E-CVT este aberant. Macar pe plug-in le-au convertit in selectoare de trepte de regenerare (si alea inutile, pentru ca poti modula regenerarea din pedala de frana, dar daca vrei one-pedal drive, poate ca are ceva sens)

#7
Phonyx

Phonyx

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 11.07.2006
Le-am incercat cand am luat masina asa de fun,dar vorba colegului dece ai folosi cand ai automata nu mai tot mesteci/butonezi.Desi daca pun cutia pe sport nu mai schimba singur tot nu imi vine sa ma joc cu padele.

#8
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,898
  • Înscris: 14.11.2004
La fel de utile ca un plici de muste la polul nord. Am avut si eu si cum s-a scris mai sus, TCU preia imediat comanda si alege el treapta optima pentru consum, dar sunt utile cand vrei sa conduci mai agresiv si ai o masina lenesa.

#9
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,142
  • Înscris: 15.05.2008
Doar cand te mai apuca dorul de manuela.

#10
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,662
  • Înscris: 05.02.2012
Am masina de aproape 3 ani .. le-am folosit de 2 ori , dar nu ca as fi avut nevoie , ci doar asa . Oricum, dupa 2-3 km am bagat inapoi in modul auto :lol:

#11
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Eu sunt de parerea ca modul manual si padelele au fost puse pentru a ii convinge pe aia caposi, ca ei pot "controla masina".

Condusul cu padele nu e pentru drumurile publice.

E binevenita optiunea sport pe orice cutie automata. In general ea nu face decat sa urce in turatie mai mult pt fiecare treapta.

#12
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011
la a mea, padelele de la volan schimba intensitatea franei regenerative cand o las pe liber. Le folosesc destul de des cand am nevoie de "frana de motor".

#13
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,325
  • Înscris: 09.09.2006
Nici eu nu le folosesc. Au venit în pachetul de configurare împreună cu multe alte chestii pe care le vroiam, altfel aș fi renunțat la ele. Mașina e daily driver, nu jucărie de dat pe circuite așa că modul manual nu mă ajută cu nimic. Pe de altă parte, nu am iarnă așa că nu pot să comentez referitor la frâna de motor (nici de asta n-am nevoie). HiH

#14
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

View Postaeon, on 15 noiembrie 2022 - 21:08, said:

Zici de padele la volan? Ai mers din deal in vale? Tiguan 2018-2019 de exemplu practic nu are frana de motor la vale, fara padele sa dai - -  te duci ca scos din viteza. Nu cred ca era masina defecta, am incercat vreo 3 si toate au facut la fel.
schimbatorul era in D/S? credeam ca padelele au efect doar daca pui schimbatorul in pozitia pt Manual

#15
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006
Total inutile. In ultimii 3 ani le-am folosit de maxim 3 ori.

#16
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Padelele la mașinile daily driver sunt puse ca sa simtă tot omul ca are un pic de masina sport, chiar dacă nu are. Inutile.

#17
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,212
  • Înscris: 05.06.2002

View Postaeon, on 15 noiembrie 2022 - 21:08, said:


Zici de padele la volan? Ai mers din deal in vale? Tiguan 2018-2019 de exemplu practic nu are frana de motor la vale....
vezi ca trebuia sa scoti cutia de viteze din modul coasting ca sa ai frana de motor. e prea destepta cutia aia de viteze si nu sti s-o folosesti.

#18
DCC08

DCC08

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 08.08.2022
Repet, nu am avut și nu am condus pana acum o mașină cu padele. Din neștiință amestecata probabil cu o mica doza de snobism + plus dorința de a avea ce nu am avut vreodata am luat și aceasta opțiune pentru ca era doar 70 euro. Îmi imaginam eu ca pe dn-uri de exemplu dacă am nevoie trec pe manual și conduc mai sportiv schimbând din padele. Dar se pare ca mi-am luat degeaba aceasta opțiune. In schimb regret ca m-am zgârcit la o masina de 36k la scaunele cu memorie și HDA (highway driving assist) pentru ca s-au mai schimbat planurile. A devenit foarte posibil ca aceasta masina sa fie masina principala a familiei cu 2 șoferi și sa ieșim cu ea pe afara cam o data pe an. Asta este, da-i romanului mintea cea de pe urma.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate