Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Conectare pc la monitor

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
gicule

gicule

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 11.09.2006
Salut,
Am cumparat un pc cu placa video RTX 3060 care are 1 port HDMI si 3 porturi Display. Monitorul meu este mai vechi si are un VGA si un DVI. Oare le pot conecta si sa functioneze ?
Multumesc.

#2
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,639
  • Înscris: 14.10.2004
https://altex.ro/cab.../cpd/CABMY8708/
https://www.pcgarage...dmi-m-dvi-m-3m/
Daca ai Leroy Merlin in oras da o fuga, am gasit la ei adaptoare la preturi foarte mici, nu stiu cum stau cu stocurile.
Gasesti si mai ieftine sau un adaptor DVI-HDMI

Edited by xymzar, 15 November 2022 - 18:45.


#3
gicule

gicule

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 11.09.2006
Multumesc, dar il pot conecta la TV pe hdmi ?

Adica vreau sa va intreb daca se poate intampla ceva cu pc-ul conectand DVI (monitor) cu HDMI sau Display Port (PC) cu cablu corespunzator ?

#4
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006
Sau asa ceva DVI-I si DP
https://www.emag.ro/...rch-Action=view

ps.
Nu se intampla nimic cu PC-ul, il poti conecta linistit.

#5
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,798
  • Înscris: 09.01.2007
Recomand doar adaptor HDMI la DVI-D (Daca monitorul suporta DVI-D sau DVI-I, daca suporta DOAR DVI-A, atunci nu functioneaza - dar nu cred ca e cazul pentru ca DVI-A e foarte vechi).
E posibil sa iei si alte chestii de gen HDMI la VGA sau DP la DVI dar astea au procesare interna, si se pot strica in timp, sau cauza probleme daca-s de calitate slaba, pe cand adaptoarele HDMI-DVI sunt pasive, deci nu prea are ce sa se strice la ele.

Decat sa te chinui cu adaptoare active DP la DVI sau altele, mai bine cumperi alt monitor care sa aiba HDMI sau DP, sincer.

#6
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,399
  • Înscris: 08.02.2011
Sigur, decat sa dai 20 de lei pe adaptor, cumperi alt monitor de 500. Toata lumea are bani pe forumuri, cand nu sunt ai lor.

#7
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,798
  • Înscris: 09.01.2007
20 de lei e un adaptor DVI-D la HDMI, din care am zis ca recomand. Daca vrei cablu DP la DVI-D sunt de la 50 de lei in sus, majoritatea in jur de 80-120 (pe conectica cel putin). Daca schimb 2 d-alea deja ajungi la jumatate din valoarea unui monitor care aproape sigur e mai bun decat ce are OP, daca-i de pe vremea cand monitoarele nu aveau HDMI.
Si da, daca-ti iei placa video de 2000 de lei poate ar fi o idee buna sa iei si un monitor pe care sa se vada grafica aia pe care dai banii.

Toata lumea are opinii pe forumuri daca nu trebuie sa se chinuie ei sa joace pe monitor de 21" cu semnal analog. :D

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate