Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Recomandare incarcator 65w non-gan

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
justice22

justice22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,774
  • Înscris: 12.05.2012
Salut! Vreau sa imi cumpar un incarcator de 65w, non-gan cu care sa alimentez un laptop si telefon in calatorii.
Ce credeti ca ar fi ok?
Multumesc!

#2
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,379
  • Înscris: 08.02.2011
Unul compatibil cu dispozitivele tale, sa beneficiezi cat mai mult de aia 65W si nu de mult mai putin.

#3
justice22

justice22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,774
  • Înscris: 12.05.2012
M-ar ajuta un link..

#4
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005
Încărcător Non-gan știu ce înseamnă (care nu este GaN) dar încărcător GaN nu știu.
Spune-mi tu, te rog!
Azotură de galiu?
La ce-i bun?
Am găsit:
„Ce este azotura de galiu?
Nitrura de galiu este un material semiconductor care a luat amploare în anii 1990 prin fabricarea LED-urilor. GaN a fost folosit pentru a crea primele LED-uri albe, lasere albastre și afișaje cu LED-uri color, pe care le-ați putut vedea în lumina zilei. În playerele Blu-ray DVD, GaN produce lumina albastră care citește datele de pe DVD.
Se pare că GaN va înlocui curând siliciul în multe domenii. Producătorii de siliciu au lucrat neobosit timp de decenii pentru a îmbunătăți tranzistoarele pe bază de siliciu. Conform Legea lui Moore (numit după cofondatorul Fairchild Semiconductor și, mai târziu, CEO-ul Intel, Gordon Moore), numărul tranzistoarelor dintr-un circuit integrat de siliciu se dublează aproximativ la fiecare doi ani.”

Edited by Mircel, 15 November 2022 - 14:45.


#5
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 justice22, on 15 noiembrie 2022 - 14:36, said:

M-ar ajuta un link..

Păi ce laptop ai, că nu merge orice laptop cu orice încărcător ?

#6
twism007

twism007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 14.09.2007
De ce non GaN si nu unul GaN micut si puternic?
https://www.emag.ro/...rch-Action=view
Sau asa: https://www.emag.ro/...rch-Action=view

Edited by twism007, 15 November 2022 - 14:53.


#7
Peerless

Peerless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 14.03.2022

 Mircel, on 15 noiembrie 2022 - 14:40, said:

Încărcător Non-gan știu ce înseamnă (care nu este GaN) dar încărcător GaN nu știu.
Spune-mi tu, te rog!
Azotură de galiu?
La ce-i bun?
Am găsit:
„Ce este azotura de galiu?
Nitrura de galiu este un material semiconductor care a luat amploare în anii 1990 prin fabricarea LED-urilor. GaN a fost folosit pentru a crea primele LED-uri albe, lasere albastre și afișaje cu LED-uri color, pe care le-ați putut vedea în lumina zilei. În playerele Blu-ray DVD, GaN produce lumina albastră care citește datele de pe DVD.
Se pare că GaN va înlocui curând siliciul în multe domenii. Producătorii de siliciu au lucrat neobosit timp de decenii pentru a îmbunătăți tranzistoarele pe bază de siliciu. Conform Legea lui Moore (numit după cofondatorul Fairchild Semiconductor și, mai târziu, CEO-ul Intel, Gordon Moore), numărul tranzistoarelor dintr-un circuit integrat de siliciu se dublează aproximativ la fiecare doi ani.”

Material didactic https://eu.mouser.co...-power-devices/

#8
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 02.09.2016

 waterman, on 15 noiembrie 2022 - 14:51, said:

Păi ce laptop ai, că nu merge orice laptop cu orice încărcător ?
Intuiesc ca are usb c la 65w.
Nu cred sa ai incarcator cu 2 iesiri care sa nu fie GAN.
De recomandat as recomanda Belkin 68w.
https://www.belkin.c...w/P-WCH003.html

#9
justice22

justice22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,774
  • Înscris: 12.05.2012
Am un topic deschis in care am descris ce am patit cu un incarcator gan si nu mai vreau Posted Image
Daca e gan, ma intereseaza sa nu aiba cut-off de curent cand pun un device nou la incarcare. Mi-a dezechilibrat niste baterii de camera foto

Edited by justice22, 15 November 2022 - 15:24.


#10
bansh3

bansh3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 24.08.2007
Eu folosesc de aprox 2ani combinatia asta de incarcatoare pentru acasa + auto:
https://www.emag.ro/...rch-Action=view
https://www.emag.ro/...rch-Action=view

#11
justice22

justice22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,774
  • Înscris: 12.05.2012
Belkin opreste incarcarea cand introduci un nou device?
Am un laptop Asus Expertbook b5 flip

Edited by justice22, 15 November 2022 - 15:36.


#12
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 02.09.2016

 justice22, on 15 noiembrie 2022 - 15:29, said:

Belkin opreste incarcarea cand introduci un nou device?
Am un laptop Asus Expertbook b5 flip
Nu am nici o idee, l-am luat de dat cadou.
Ce poti sa faci este sa il pandesti pe amazon.de si dc o opreste, retur.
https://www.amazon.d...d/dp/B086H4FTC8

#13
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,946
  • Înscris: 04.10.2007
E imposibil sa nu opreasca incarcarea cand mai adaugi un device cat timp are PD standard... pentru ca el trebuie sa negocieze cu tensiunea cu care incarca dispozitivul actual si noul dispozitiv.
Nu o sa gasesti in vecii vecilor un incarcator de peste 20W care sa nu iti intrerupa alimentarea 1-2 sec cand adaugi un nou device.
Ca sa nu iti intrerupa incarcarea trebuie sa alegi un incarcator care scoate doar 5V, si atunci nu are ce sa negocieze cu device-ul si nu iti mai opreste incarcarea la adaugarea unui nou dispozitiv.

Deci ceea ce cauti tu inca nu s-a produs!

Apropo, GaN e materialul din care e facut cip-ul, si dara ar fi facut din alt material tot ti-ar opri incarcarea.

Edited by mirel3003, 15 November 2022 - 15:49.


#14
justice22

justice22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,774
  • Înscris: 12.05.2012
Am inteles. O sa aleg unul simplu. Multumesc!

#15
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,216
  • Înscris: 06.01.2007
Nu are treaba ca-i GaN sau ca-i non-GaN.
Un charger care respecta protocolul de fast-charge (PD sau altul), cand cuplezi o sarcina pe el, va scoate o anumita tensiune. Acea tensiune trebuie resetata in momentul in care scoti acel dispozitiv fast-charge. E musai, deoarece, altfel daca apoi bagi in acea mufa un dispozitiv de 5V, acela se va arde.
Deci, din start trebuie o procedura de resetare, daca vorbim de un singur port.

Daca vorbim de mai multe porturi, atunci puterea va trebui distribuita nu in mod egal pe fiecare port ci functie de cerintele de putere ale dispozitivului respectiv.
Orce charger multiport cu fast-charge, face chestia asta. Are un algoritm. Algoritmul respectiv va redistribui puterea functie de ce port e ocupat si care sunt cerintele de putere(voltaj). Daca nu face chestia asta, atunci va trebui sa fie supradimensionat, sa scoata maximul de putere in orice timp pe fiecare port.
Specificatiile PD permit chargerului sa comunice puterea maxima disponibila spre dispozitiv, pentru ca acesta sa-si faca propriul management.
Dispozitivul verifica puterea chargerului la conectare si apoi nu o mai verifica (depinde de dizainul dispozitivului), Chiar daca o verifica, chestia asta nu e scrisa in specificatile protocolului PD.
Deci.. se poate ajunge la situatia in care chargerul sa nu poata scoate puterea raportata anterior, din motiv ca intre timp s-a mai adaugat un alt dispozitiv pe alt port.
Asadar, algoritmul de management al chargerului opteaza pentru intreruperea curentului la toate porturile implicate pentru ca dispozitivul conectat sa-si reseteze si el valoarea maxima a puterii si sa-si ajusteze managementul proproiu de power-management.

Desigur, exista si alte solutii mai complicate, insa nu cred ca vei gasi un asemenea charger. Sau, poate s-au desteptat astia si in standardul PD au bagat si o specificatie pentru cazul in care se schimba ceva. Insa vor ramane dispozitivele traditionale care vor functiona eronat. Un sistem de power ar trebui sa fie back-compatible.
Ar putea insa chargerul sa aiba un algoritm si mai sofisticat, bazat pe consumul curent. Daca consumul e mai mic decat ce a raportat chargerul spre dispozitiv, atunci sa nu se mai intrerupa. Insa oricum, in alte scenarii va crea alte probleme, pentru ca se va gasi in situatia in care nu va putea debita puterea respectiva in anumite scenarii, putere pe care el a raportat-o, chestie care nu prea se practica in industrie.


Insa nu are treaba cu tipul de tranzistor folosit, are treaba cu algoritmica aflata in firmware-ul chargerului. Poate exista chargere care nu fac asta, insa in niciun caz nu are legatura cu GaN, iar informatia respectiva nu ti-o ofera nimeni. Producatorul nu va oferi acest mic detaliu, eu nu am vazut asa ceva.

#16
justice22

justice22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,774
  • Înscris: 12.05.2012
Am inteles. Aceasta resetare poate fi cu probleme pt unele  device-uri asa ca am optat sa aleg un incarcator simplu, cu o singura iesire de 65w. Multumesc, se poate inchide.

Edited by justice22, 15 November 2022 - 16:43.


#17
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,898
  • Înscris: 14.11.2004

 bansh3, on 15 noiembrie 2022 - 15:24, said:

Eu folosesc de aprox 2ani combinatia asta de incarcatoare pentru acasa + auto:
https://www.emag.ro/...rch-Action=view

Am si eu acest model de peste un an, cumparat din Altex si nu am vazut sa-mi taie consumatori precum iPad Pro sau Switch cand leg sau scot consumatori de pe el. Cei drept, cand incarc MacBook Air pun un device de maxim 20W precum iPad Pro, pentru a nu-l forta si tot este cald.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate