Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 

Așteptăm scăderea de preturi în imobiliare?

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
414 replies to this topic

#37
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,532
  • Înscris: 01.08.2006
Stiu un dezvoltator care construieste acum un bloc in Cluj-Napoca, cica din blocul de 4 etaje, a dat vreo 4 apartamente, toate la cumparatori cu "banul jos". In rest, bate vantul. Si se tot intreaba ca de ce nu vin cumparatorii...
E clar ca e ceva pe piata, tot aud stiri ca au scazut tranzactiile comparativ cu anul trecut. In teorie, ar trebui sa stagneze, poate sa scada putin, dar vom vedea. Si daca scad, nu ma astept nici eu la mari scaderi mari in termen scurt.

Edited by bai3tzash, 15 November 2022 - 13:57.


#38
Alex432

Alex432

    sit at big tables

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,212
  • Înscris: 28.05.2020

View PostAdm, on 15 noiembrie 2022 - 12:54, said:

Nu ma astept sa se prabuseasca, pt ca in fata inflatiei, imobiliarele au fost istoric cea mai buna pavaza.

Problema este ca sunt foarte putini cumparatori cu rezerve de numerar
Corect cu inflatia, iar guvernatorul BNR a estimat 16% pentru anul asta si 10-12% pentru anul 2023.

Digi24 acum 3 zile: in ultimele 12 luni au fost 150.000 de tranzactii imobiliare, cu 300 mai putine decat anterioarele 12 luni. 13.200 prin Prima Casa.
Se observa o stagnare in ultimele  2-3 luni datorita cresterii dobanzilor bancare.  Dobanzile sunt mari cand avansul dat este foarte mic.

#39
emil_sv

emil_sv

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,663
  • Înscris: 19.12.2012
Ma astept la o scadere de intre 3-10% maxim (realistic 5-6% si asta dupa ce au crescut 20%) pana anul viitor dupa care din 2024-2025 o sa revina la ritmul anterior de crestere sau poate inca un an de stagnare. A fost o anomalie acum in piata datorata inflatiei si cresterilor absurde de pret la materiale. Din 2024 se va simti, cel putin in Bucuresti, penuria de constructii noi, numarul autorizatiilor a scazut la jumatate fata de cat erau inainte. Asta va pune presiune pe ce e construit deja, nu ma astept ca administratia curenta a Bucurestiului sa gaseasca vreo solutie nici macar temporara, asteapta PUG-ul care la cum merg lucrurile mai devreme de 2026 nu va intra in vigoare.

Presiunea pe pret in jos vine din cauza factorului economic si anume dobanzile mari care nu vor dura mai mult de 1-2 ani, nu are nimeni de gand ca preturile sa revina la nivelul de dinainte de pandemie. Ceea ce urmaresc e sa le tina in frau. Banii care s-au aruncat in piata nu vor disparea cu una cu doua. Daca va asteptati la un fel de 2009 o sa va iasa peri albi asteptand. Chiriile cresc pentru ca cei care in mod normal si-ar fi cumparat nu se mai incadreaza. Presiunea pe preturi vine mai ales in jumatatea inferioara a pietei, jumatatea superioara o sa fie bine merci.

Iarasi cred unii pe aici nu stiu ca exista conceptul de refinantare, cum scad dobanzile te duci frumos si refinantezi creditul, e o practica normala. 1-2 ani de dobanzi mari cel mai probabil vor fi mai avantajoase decat puseul ce va urma in momentul in care dobanzile redevin paletabile + penuria de constructii ce ne asteapta in Bucuresti.

Edited by emil_sv, 15 November 2022 - 14:29.


#40
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,998
  • Înscris: 14.03.2013

View PostAlex432, on 15 noiembrie 2022 - 14:29, said:

Corect cu inflatia, iar guvernatorul BNR a estimat 16% pentru anul asta si 10-12% pentru anul 2023.

Digi24 acum 3 zile: in ultimele 12 luni au fost 150.000 de tranzactii imobiliare, cu 300 mai putine decat anterioarele 12 luni. 13.200 prin Prima Casa.
Se observa o stagnare in ultimele  2-3 luni datorita cresterii dobanzilor bancare.  Dobanzile sunt mari cand avansul dat este foarte mic.
Azi dimineata a fost un reportaj la stiri in care unul de la stat cu prima casa spunea ca anul acesta, pana in noiembrie s-au folosit doar 70% din fonduri (programul incepand la inceputul anului) in timp ce anul trecut toate fondurile s-au epuizat in primele doua luni.
Eu cred ca la imobilele noi nu vor scadea prea mult preturile (si nici la cele mai vechi mai ales cele din zone bune) ci doar va dura mai mult pana se vor vinde si profitul va fi mai mic. De asemenea, unele constructii luate cu banii in avans de la clienti nu se vor finaliza si se vor da tepe.
Insa se va construi mult mai putin in perioada urmatoare astfel ca lucrurile se vor regla in timp.

Edited by jm2010, 15 November 2022 - 14:37.


#41
AndreY2u

AndreY2u

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 504
  • Înscris: 21.04.2016

View PostFlat, on 15 noiembrie 2022 - 11:35, said:



Si de ce nu ai cumpărat nimic, in 2021? Din februarie dacă te uitai cumpărai ceva maxim in mai iunie. Preturile erau încă ok, creșterea s-a accentuat din iarna trecută și mai ales anul ăsta
Pentru ca nu aveam bani suficienți in 2021, din mai am plecat din tara și nu am mai avut timp. oricum e o chestiune personala asta nu știu ce te ajuta raspunsul.
Ideea era sa vedem ce gândește lumea, răspunsuri care se pot generaliza sa vedem direcția, știu ca nu ne putem baza doar pe asta dar unii pot sa tragă singuri concluzii

Edited by AndreY2u, 15 November 2022 - 14:49.


#42
pixel3cs

pixel3cs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 26.01.2007

View PostAndreY2u, on 15 noiembrie 2022 - 10:56, said:

Voi ce faceți?
Dacă așteptati și voi scăderea preturilor, la ce scădere de preț ați cumpăra?
Eu urmăresc 10-15%
Stiu pe cineva care lucrează în imobiliare și zice ca au scăzut vânzările foarte mult în ultimele luni, deci cred ca trebuie sa bună și scăderile cât de curând.

10-15% e apa de ploaie, imobiliarele au crescut "artificial" cu 40% minim in ultimii 2 ani. Imediat dupa pandemie au crescut preturile la materiale si la energie. Azi au anuntat ca marile companii de energie au profituri record, bancile deasemenea sunt pe crestere... culmea, deci acele cresteri la energie nu au avut o baza reala in spate, sunt toate facute din pix.
Preturile ar trebui sa scada, dar daca la G20 se decide altfel atunci vom vedea exact inversul. Mai multi saraci si mai putini bogati. Depinde ce decid marile puteri.

Edited by pixel3cs, 15 November 2022 - 14:48.


#43
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,532
  • Înscris: 01.08.2006
Nu cred ca vor scadea brusc preturile la imobiliare, decat daca se intampla o recesiune ca in 2008-2010. Adica sa urmeze si taieri de salarii, concedieri, cum s-a taiat spre exemplu in 2010 si ce s-a mai intamplat atunci: https://www.zf.ro/zf...-zilei-17611133
Trebuie ceva radical, grav, ca sa scada preturile. Daca doar ramane inflatia crescuta, probabil doar vor stagna preturile sau mici scaderi punctuale.

Edited by bai3tzash, 15 November 2022 - 14:50.


#44
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
Prin vara ma uitam la ceva apartamente prin nord iar agentii erau foarte infunurati si lipsiti de chef.."a, (doar) un apartament doriti?". Unul mi-a zis clar ca nu prezint interes doarece are destui clienti care cumpara mai multe odata, 30 de exemplu. Ce sa mai zic?
Avea 3 blocuri in constructie cu cateva sute de apartamente si tot ce a putut sa imi ofere au fost vreo 3 in cea mai proasta varianta si pozitie (meschin impartie, spre nord, vedere pe o alee interioara si preturi de cosmar). Ma intreb daca o fi la fel si acum

Edited by aeon, 15 November 2022 - 14:53.


#45
Alex432

Alex432

    sit at big tables

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,212
  • Înscris: 28.05.2020

View PostVaccinatu, on 15 noiembrie 2022 - 13:55, said:

Casă îți iei când îți trebuie și de cât te țin genunchii.
Asta e cel mai bun sfat cand iti iei casa pentru tine.

A astepta e o greseala si in imobiliare, si in viata.

Edited by Alex432, 15 November 2022 - 15:06.


#46
Vaccinatu

Vaccinatu

    Patiser gogoșar.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 17.09.2021
Dacă stai sa te întrebi, pățești așa:
https://www.bancurip...ara-a-3840.html

#47
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,679
  • Înscris: 22.11.2007
Ca sa scada puternic (macar 15-20-25%) e nevoie de o criza, de o perioada in care lumea sa isi piarda joburile si asa mai departe. Nu vad sa se intample asta in perioada urmatoare desi poate ca economia ar avea nevoie de asa ceva. Dar aparent politicile economice vad ca accepta o perioada cu super inflatie, au ales calea asta. Habar nu am cum e mai bine,

Edited by bossake, 15 November 2022 - 18:20.


#48
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,483
  • Înscris: 30.08.2017
In medie nu cred ca vom vedea scaderi grozave (5-10% probabil), dar punctual, acolo unde clientii nu bat la usa dar bate banca, s-ar putea sa vedem ceva scaderi mai consistente.

#49
Hazideon

Hazideon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 23.06.2008
Personal am dubii ca o sa fie vreo scadere drastica a preturilor imobiliarelor in viitorul apropiat. Tot aud oameni in jurul meu care inca spera sa cumpere la preturile din 2010-2011.
Cand mi-am cumparat apartament in 2017, la pretul X, intr-un bloc nou construit, majoritatea imi spuneau sa mai astept, pentru ca au auzit ei ca vine criza imobiliara. 5 ani mai tarziu, apartamentul il pot vinde la pret dublu (au fost vecini care au vandut recent), iar cunostintele mele inca asteapta criza pentru a-si cumpara apartament.
Am amici care sunt agenti imobiliari si mi-au spus ca peste jumatate din cei care cumpara apartamente le cumpara cu banii jos in marile orase, deci inca exista cu siguranta putere de cumparare.

#50
cristianc1

cristianc1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,148
  • Înscris: 01.04.2016
Desi raportul pret-salariu in 2008 era mult mai mare decat acum si nu se pompau atatia bani din occident sau din economia neagra, lumea se asteapta la scaderi ca atunci.
Mult mult mai multi romani au acces la 50-100 mii euro cash acum decat in 2008.

Bucurestiul incepe sa devina comparabil cu un oras gen Paris - poate ca parizianul de rand cu salariu 2000-3000 euro nu-si permite sa-si cumpere apartament de 50mp si 1 milion de euro, dar altcineva, un milionar sau un "investitor" din afara, care are mai multi bani isi permite.
Romanii care cumpara cash intretin preturile. Pe langa romanii care castiga 2000 euro/persoana.

Acum singura problema e ca e plin de residenceuri...

#51
AndreY2u

AndreY2u

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 504
  • Înscris: 21.04.2016

View Postflaviuthe01, on 15 noiembrie 2022 - 18:30, said:

Personal am dubii ca o sa fie vreo scadere drastica a preturilor imobiliarelor in viitorul apropiat. Tot aud oameni in jurul meu care inca spera sa cumpere la preturile din 2010-2011.
Cand mi-am cumparat apartament in 2017, la pretul X, intr-un bloc nou construit, majoritatea imi spuneau sa mai astept, pentru ca au auzit ei ca vine criza imobiliara. 5 ani mai tarziu, apartamentul il pot vinde la pret dublu (au fost vecini care au vandut recent), iar cunostintele mele inca asteapta criza pentru a-si cumpara apartament.
Am amici care sunt agenti imobiliari si mi-au spus ca peste jumatate din cei care cumpara apartamente le cumpara cu banii jos in marile orase, deci inca exista cu siguranta putere de cumparare.

Pai oamenii Aia erau pe lângă subiect, criza tocmai se termina atunci și piața de redresa, puteau sa îți zică ca vine criza în 2007 2008,2008- 2010 ca erați în criza și din 2011 era Revenirea după scăderi de 40-50%

#52
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 10.10.2011
mie imi place ca sunt oameni care sustin cu titlu general ca firmele de constructii construiesc pe credit. s-a terminat demult povestea asta, toti pe care ii cunosc, construiesc cu banii de la ciorap.li se rupe de banca. se cumpara in continuare si uitati-va la rezervele din banci. depozitele romanilor inca insumeaza valori frumusele.aici vbim de banii din banca.parerea mea e ca este inca pe atat in ciorap. asadar nu vor scadea preturile cum cred unii. sigur, daca un apartament azi se vinde cu 150.000 euro si peste jumate de an cu 149.000 euro, este scadere dar cine da banii aia nu se mai caca pe el pentru 1000 de euro astfel incat sa zica, gata am prins momentul bun. asta in conditiile in care peste 1 an puterea de cumparare e mai scazuta datorita inflatiei

#53
mihai93

mihai93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,412
  • Înscris: 10.05.2007
Din sigurul lucru ca statul plafoneaza preturile la energie electrica si gaz nu vom vedea scaderi mari de preturi la imobiliare anul asta.

#54
slx29

slx29

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 28.05.2020

View Postmihai93, on 15 noiembrie 2022 - 20:54, said:

Din sigurul lucru ca statul plafoneaza preturile la energie electrica si gaz nu vom vedea scaderi mari de preturi la imobiliare anul asta.

N a mai ramas mare lucru din anul asta, vedem urmatorul :)


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate