Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Așteptăm scăderea de preturi în imobiliare?

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
414 replies to this topic

#1
AndreY2u

AndreY2u

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 21.04.2016
Eu am început sa ma uit în februarie anul trecut sa cumpăr un apartament dar preturile sunt sus, dobânzile au crescut do ele deci lumea care cumpără prin credit o perioada o sa cumpere mult mai puțin, eu vad direcția preturilor doar în jos în următorii 2 ani, posibil sa nu am dreptate și imi asum nu dau sfaturi sa faceți ca mine dar mai cunosc câteva persoane care stau cu cashul pregătit sa cumpere când apar scăderile.

Voi ce faceți?
Dacă așteptati și voi scăderea preturilor, la ce scădere de preț ați cumpăra?
Eu urmăresc 10-15%
Stiu pe cineva care lucrează în imobiliare și zice ca au scăzut vânzările foarte mult în ultimele luni, deci cred ca trebuie sa bună și scăderile cât de curând.

#2
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,316
  • Înscris: 24.02.2017
Clar lumea se va orienta catre cheltuieli de baza, respectiv mancare mai ales. Pe locul doi masina personala si concedii/excursii.   Vor lasa imobiliarele mai la urma sau cel putin nu vor mai avea atat de mult focus pe ele.

Ideal este sa te uiti in 2007-2008 si vei vedea cu cat (aproximativ) vor scadea. Unele sunt clar supraevaluate.  Am vazut apartament de 2 camere la 173.000 Euro in bloc nou prin Nord. E o aberatie.

#3
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,292
  • Înscris: 07.02.2003
Iar asteptam scaderi... ha ha. Nu se invata lumea nici dupa ani de "scaderi". Pespectivele sunt de crestere iar scaderile sunt minuscule in special pe apartamente vechi.
Nu va scadea nimic serios, va creste din cauza inflatiei.

Edited by andreic, 15 November 2022 - 11:47.


#4
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,145
  • Înscris: 30.08.2017
Evolutia pietei imobiliare din SUA poate fi un indicator despre ce ar putea urma si la noi:

https://fortune.com/...cent-says-kpmg/

Totusi, sa nu visam la 2008, preturile de atunci, raportate la salariul mediu, erau aberante. Deci daca vom avea o corectie de pret, nu va fi la fel de spectaculoasa.

Eu unul daca as fi in cautarea unui apartament, as astepta.

Edited by george_alexandru, 15 November 2022 - 11:19.


#5
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Și eu am pus deoparte 100 de euro, de abia aștept să scadă prețurile, aș lua 2-3 apartamente și o casă la munte.
Și cu ce rămâne, un Aventador ceva, un plin de benzină la elicopter și după aia stau o lună prin Maldive.

#6
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,316
  • Înscris: 24.02.2017
Vor scadea din cauza lipsei cererii. Pana acum multe erau cumparate in scop speculativ sau investitional, in vederea inchirierii. Ei bine, acea categorie de clienti s-a subtiat foarte mult.

#7
Yhzx23

Yhzx23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 08.11.2022

 AndreY2u, on 15 noiembrie 2022 - 10:56, said:


cunosc câteva persoane care stau cu cashul pregătit sa cumpere când apar scăderile.


Si daca scaderile nu vor veni cashul pregatit isi va pierede puterea de cumparare.

#8
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 AndreY2u, on 15 noiembrie 2022 - 10:56, said:


Stiu pe cineva care lucrează în imobiliare și zice ca au scăzut vânzările foarte mult în ultimele luni, deci cred ca trebuie sa bună și scăderile cât de curând.

Identic la fel știu și eu.
N-am înțeles ce litere ai aruncat acolo, dar da.

Să scadă domne prețu.

Să vină Iohanis !

#9
AndreY2u

AndreY2u

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 21.04.2016

 waterman, on 15 noiembrie 2022 - 11:19, said:



Identic la fel știu și eu.
N-am înțeles ce litere ai aruncat acolo, dar da.

Să scadă domne prețu.

Să vină Iohanis !

"deci cred ca trebuie sa vina și scăderile" cred ca am vrut sa scriu, probabil o fi autocorectul de la telefon, în fine, dacă ai o opinie pe subiect poți sa o lași, altfel as aprecia dacă ai cauta alte to picuri, mulțumesc.

#10
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,214
  • Înscris: 22.04.2005
Eu personal cred ca preturile vor scadea usor doar pentru blocurile si casele vechi.
Constructiile noi (2021-2022) iti vor pastra pretul, doar dezvoltatorii care au probleme vor accepta pierderi....parerea mea.

#11
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 28.10.2018

 andreic, on 15 noiembrie 2022 - 11:15, said:

Iar asteptam scaderi... ha ha. Nu se invata lumea nici dupa ani de "scaderi". Pestesctivele sunt de crestere iar scaderile sunt minuscule in special pe apartamente vechi.
Nu va scadea nimic serios, va creste din cauza inflatiei.

Stai sa vina fomalaul ala mare. Sa nu mai aiba lumea cu ce plati intretinere, mancare.

Deocamdata inca e dilaila, cum zicea Isarescu, drumurile romaniei arhipline de masini care ard benzina la 9 lei litrul. in loc sa ii faca lui loc. Deci lumea inca nu e suficient de saraca.

Si eu zic ca daca cantitatea de bani din piata scade, preturile se alinieaza la puterea de cumparare si cantitatea de bani din piata.

Evident, productia se va stavili, nu se vor mai construi apartamente in dementa peste tot.

Edited by abac, 15 November 2022 - 11:29.


#12
MarcoSemedo

MarcoSemedo

    în oraș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,778
  • Înscris: 14.12.2019

 AndreY2u, on 15 noiembrie 2022 - 10:56, said:


dar mai cunosc câteva persoane care stau cu cashul pregătit sa cumpere când apar scăderile.

Stiu pe cineva care lucrează în imobiliare și zice ca au scăzut vânzările foarte mult în ultimele luni, deci cred ca trebuie sa bună și scăderile cât de curând.



Câte persoane înseamnă "câteva", cât cash, și ce vor să cumpere?


Pentru că tu cunoști câteva persoane, eu cunosc câteva persoane, mai cunoaște fiecare om de aici câteva persoane...


Când îi numărăm pe toți sunt multe persoane cu cash care așteaptă și dacă așteaptă toți să cumpere același lucru de ce ar scădea prețurile?

#13
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Deocamdata nu cred ca se mai inghesuie nimeni la credite, cel putin pana in 2024 daca e sa ne luam dupa prognozele de inflatie.
Plus ca multi nu se mai incadreaza in baremuri.

Deci... pas clienti.

#14
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,773
  • Înscris: 25.01.2007
Io zic ca dacă nu scad măcar cu 64.27% sa nu va aruncați.
Preturile sigur scad, de 5 ani se anunță chestia asta săptămânal pe softpedia.

#15
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

 AndreY2u, on 15 noiembrie 2022 - 10:56, said:

Eu am început sa ma uit în februarie anul trecut sa cumpăr un apartament dar

Si de ce nu ai cumpărat nimic, in 2021? Din februarie dacă te uitai cumpărai ceva maxim in mai iunie. Preturile erau încă ok, creșterea s-a accentuat din iarna trecută și mai ales anul ăsta

#16
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Aia care stau cu cașu' la ciorap, s-ar putea sa prinda oarece chifle dar, nu garanteaza nici draku'
Daca acum pot lua cu 100 000 EUR 3 camere cu bucatarie open-space, peste un an sau 2 pot lua 2 camere tot ... open-space Posted Image

Aia care au de gand sa faca un credit, o sa ia prafu' de pe toba pentru ca inflatia lucreaza iar preturile se duc in sus
Salariile nu prea

#17
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
S-au scumpit până și pufuleții, covrigii, și voi visați scăderi de prețuri la imobiliare.
Nu vor scădea, poate câteva procente la blocurile construite de Ștefan cel Mare, iar în rest cine n-are bani, aia e veața.

Vise taică.
Dacă cresc toate prețurile, inclusiv la materiale de construcții, cum să scadă imobiliarele ?

#18
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Nevasta se mai uita la preturile la apartamente cu 1-2 camere din Germania. cica s-au mai ieftinit. Probabil nu cu mult.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate