Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu gasesc un topic, un fel de caf...

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Incasare ultima pensie - pensionar militar MApn

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,899
  • Înscris: 16.03.2007
Bunicul meu a decedat in luna mai 2022, am reusit sa incasez ajutorul de deces prin prezentarea la Centrul Militar Judetean cu dosarul intocmit corespunzator etc.

In viitorul apropiat as vrea sa incasez si ultima pensie dar apare nevoia alaturarii la dosar a unui certificat de mostenitor (asa e denumit in formular de pe siteul casei de pensii MApN). Am sunat la ei, dorind sa aflu mai multe detalii: mi-au spus ca daca eu sunt singurul mostenitor (daca persoana decedata nu mai are copii sau nepoti in viata in afara de mine), pot completa o declaratie pe propria raspundere in care sa mentionez ca eu sunt singurul mostenitor si ca nu mai exista alte persoane care sa emita pretentii.

Am sunat la notar, mi-a spus ca trebuie sa fac succesiune. I-am explicat raspunsul de la casa de pensii si mi-a raspuns ca el nu face asemenea act (legalizare declaratie pe propria raspundere).

Acum sunt in dilema, mai ales ca sunt strain de acest domeniu: aceasta declaratie pe propria raspundere se poate sau nu legaliza la notar? Altfel spus, o depun la dosar asa simpla cum am scris-o eu de mana sau legalizata la alt notar, care accepta?

Sau chiar e nevoie de succesiune in cazul meu, persoana de la casa de pensii dandu-mi un raspuns generic care nu a tinut cont de cazul meu particular?!

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Poate greșesc, dar sper să nu.

Declarația asta pe propria răspundere o faci singur, scrii acolo ce trebuie, și o datezi și semnezi.
Suficient. Nu trebuie la notar.
De aia îi și zice pe propria răspundere.

#3
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,941
  • Înscris: 24.04.2013
Declaratia pe proprie raspundere este … pe proprie raspundere, adica scrisa si semnata de tine nu autentificata la notar. Celei date la notar ii zice ‘in forma autentica’.

Vezi daca nu au un formular-tip acolo unde ti-au cerut declaratia. Sau macar te duci acolo si ar trebui sa iti poata spune ei care sunt formularile corecte (trebuie scris explicit ceva de genul ‘…cunoscand prevederile art. 326 Cod Penal cu privire la falsul in declaratii…’). Sa ai la tine o foaie alba de hartie ca sa poti rezolva pe loc.

#4
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postcris2d2, on 15 noiembrie 2022 - 09:56, said:

mi-au spus ca daca eu sunt singurul mostenitor (daca persoana decedata nu mai are copii sau nepoti in viata in afara de mine), pot completa o declaratie pe propria raspundere  
Ți s-a spus că trebuie autentificată, sau de ce te-ai dus la notar?
Au dreptate colegii, e absurd. Notarul nu poate certifica decât identitatea ta, nu și valoarea de adevăr a declarației tale. Răspunderea pentru fals în declarații, dacă ar apărea alt moștenitor al bunicului, e exact la fel și dacă hârtia pe care o scrii are sigiliul notarului și dacă nu.

Edited by althea, 15 November 2022 - 11:23.


#5
Tibarion

Tibarion

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 21.08.2022
Tatăl meu s-a prăpădit în iunie anul acesta.
Mama a dorit să incaseze  partea din pensia tatălui meu pe zilele din iunie.
Cu certificatul de deces am fost cu mama la casa de pensii sector 4 (Vitan) plus cartea de identitate a mamei.Diferența de pensie a fost adusă în luna august de poștaș pe adresa părinților.Fără nici un fel de succesiune făcută.
P.S.
Nu stiu care sunt regulile in regimul de pensii militar.

#6
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,899
  • Înscris: 16.03.2007
Am greșit puțin ordinea (îmi cer scuze pentru asta). Astfel, întâi, când am văzut că scrie Certificat Moștenitor, am sunat la notar și mi-a spus să duc actele pentru succesiune. Apoi, am sunat la casa de pensii MApN iar de acolo mi-au spus că, în cazul meu, trebuie să completez o declarație pe propria răspundere cu ceea ce am scris mai sus și să menționez cunoscand prevederile legii cutare cu privire la falsul in declarații, pe care să o atașez la dosar. Neștiind cum stau lucrurile cu aceste hârtii, am decis să sun iar la notar, unde am primit răspunsul că el nu poate să legalizeze o astfel de declarație (dar nici nu mi-a spus că o astfel de declarație nu trebuie legalizată).

In acest caz, e clar: compun declarația pe propria răspundere, apoi o depun la dosar împreună cu celelalte acte și hârtii necesare.

Mulțumesc!

Edited by cris2d2, 15 November 2022 - 11:26.


#7
adrian_efa

adrian_efa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 01.12.2007
Deci, oarecum s-a rezolvat misterul care de fapt nu era nici un mister.Posted Image

#8
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,899
  • Înscris: 16.03.2007

View Postadrian_efa, on 15 noiembrie 2022 - 13:01, said:

Posted Image
No bine, pentru mine era un mister :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate