Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Recomandare PC multitasking 13.000 - 15.000RON

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
fuscobal

fuscobal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 29.12.2004
Salutare. As dori o unitate PC in bugetul din titlu (strict unitatea, fara tastatura, mouse sau monitor) care va fi folosita la :

1. Browser cu zeci de tab-uri deschise simultan, in unele din ele grafice ce se actualizeaza in timp real (actualmente am un PC de acum vreo 7ani cu 32GB RAM si sunt momente cand ingheata de la atatea tab-uri + ceva aplicatii deschise).
2. Ceva procesare video (in general filme GoPro 4K din concedii) > PC-ul actual cu i7-5820K + GTX980 sacadeaza foarte tare in Adobe Premiere Pro 2019.
3. Jocuri 4K FPS (Far Cry sau similar) ocazional.

Am varianta unui PC prebuilt sau a unuia construit. In general, ar trebui ca la acelasi buget, pe cel construit sa poti pune piese ceva mai scumpe. Problema actuala este cu placile video (3070TI, 3080, 3080TI) care, luate separat, sunt inca foarte scumpe, ceea ce anuleaza avantajul traditional al PCurilor construite. Nu este graba mare, pot sta pana in primavara, poate mai scad preturile.

Am in cap cam asa :

Procesor : i7-12700 sau i9-11900 sau i9-12900
Placa video : 3070TI sau 3080 sau 3080TI
RAM : 64GB
Sursa : Presupun ca ceva 800-1000W ar trebui
Stocare : 10TB de preferat SSD pe placa de baza direct pentru a opta pentru o carcasa medie in loc de cea full tower (acum am full tower si ma chinuie tare spatiul). Nu am nevoie de DVD RW.
Sistem operare + programe sau jocuri : SSD 1TB
Carcasa : Fractal Design Torrent imi place dar e full tower. Pref o carcasa simpla, fara luminite colorate Posted Image

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
conform cerintelor/preferintelor configuratia high-end ar fi https://pcpartpicker.com/list/mtrrXy
depinde de tine unde vrei sa tai ca sa te incadrezi in buget, sau daca mai plusezi Posted Image

ps.
1. placa de baza are 4 sloturi m.2 (atentie la marimi insa)
2. carcasa o alegi in functie de tipul de racire al procesorului (in cazul din link e pe aer, dar e destul de inalt) si in functie de dimensiunile placii video
3. as merge pe hdd de 8+ tb pentru stocare pe termen lung si ssd de 2tb-4tb pentru prelucrare / stocare temporara

Edited by MembruAnonim, 15 November 2022 - 12:30.


#3
fuscobal

fuscobal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 29.12.2004
Multumesc pentru ajutor. Nu stiam de pcpartpicker. Imi place in mod special acea schema in care arata exact ce poti pune pe placa de baza. Din ce vad eu acolo, intra 4 SSD-uri M.2 (aici ai pus pe cel de 1TB ptr sistemul de operare banuiesc) si inca 6 SSD de 2.5" (aici ai pus 2 SSD de 4TB fiecare). Acum ideea e sa permita si carcasa amplasarea unui nr. atat de mare. Banuiesc ca cel mai bine ca spatiu as scapa daca pun 4 M.2 si inca 1-2 de 2.5" . Mai am si vreo 2 HDD-uri clasice de 3TB pe care le pot lua din PC-ul vechi daca incap si alea. La Procesor sau Placa video, pot merge si putin mai jos ca sa intre si carcasa in banii astia. Racirea pe aer este ok, tot un Noctua similar cu cel pus de tine am si acum. Cam ce carcase ai avea in minte pentru configuratia pusa de tine ?

Edited by fuscobal, 15 November 2022 - 19:38.


#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
1. Carcasa ideala (pentru multe hdd-uri, atat timp cat permite placa de baza sau folosesti sata extender) este una full tower cu multe caddy-uri si airflow suficient pentru cpu/gpu. De ex: Corsair 7000D
2. Daca ar fi sa tai din buget, pastreaza procesorul si focuseaza-te pe ssd-uri: in loc de Samsung 980 Pro / 970 Evo poti folosi Crucial P5 Plus / P5 / P3 Plus

Alternativ poti folosi ca sistem de operare / jocuri / procesare video > un M.2 de 2-4 TB + ca stocare: hdd

#5
Arthos

Arthos

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,414
  • Înscris: 01.11.2004
Poti cumpara SSD-uri SATA in format M.2 in loc de 2.5 si instala in Silverstone SDP11 : https://www.silverst.../storage/SDP11/

Attached File  sdp11-34right-top-1.jpg   64.08K   6 downloads

Incap 4 bucati intr-o carcasa de HDD de 3.5 , necesita doar 1 cablu de alimentare SATA si evident 4 cabluri SATA catre placa de baza incluse in pachet

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
@Arthos am incercat sa gasesc 2 produse apropiate ca pret si capacitate https://www.pcgarage...1623458,2485440
cand treci un m.2 (pcie 3 sau 4) prin "sata iii" viteza de citire/scriere scade... mult

Edited by MembruAnonim, 18 November 2022 - 08:51.


#7
fuscobal

fuscobal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 29.12.2004
Bun, deci cu acest Silverstone, poti castiga spatiu prin amplasarea a 4 SSD M.2 in volumul unui HDD de 3.5" dar pierzi f mult la viteza din ce vad in comparatia lui @nFo911. Ca si idee generala, eu voi folosi un SSD de 1-2TB f rapid ptr Windows + aplicatii dar stocarea mare 98-10TB minim adunat) este pentru video personale 4K (de prin concedii) + procesare in Adobe Premiere (cu PC actual sacadeaza ca naiba cand fac procesare) + poze personale f mari (DSLR) + muzica high-res. Toate astea sunt deja pe la 8TB acum si sunt deja dublate si pe un NAS !

#8
Arthos

Arthos

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,414
  • Înscris: 01.11.2004
Cum pierzi viteza din moment ce fiecare ssd din adaptor are cablu sata legqt individual la placa de baza ?

@nFo911 : ce treaba are un SSD SATA in format M.2 in loc de 2.5 cu unul PCIe ?



#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Avand in vedere upgrade-ul la o platforma noua, ce rost are sa ia ssd-uri m.2 pe SATA 3? https://www.pcgarage...1512686,2353832
Plus ca de banii pe un ssd m.2 sata 3 de 2tb iei un hdd 3.5" sata 3 de 8tb : https://www.pcgarage...rpm-256mb-bulk/ (tot cu Garantie comerciala: 60 luni)

DAR am citit manualul si adaptorul Silverstone intr-adevar nu accepta alte ssd-uri decat cu interfata "SATA 3" in format m.2
Daca accepta ssd-uri cu interfata pci-express 3 / 4 > atunci se pierdea mult din viteza = > ATENTIE mare la ce ssd-uri comandati: mai ales ca daca filtrezi doar ssd + m.2 ai ~82% sa comanzi unul pe pcie 3/4)

#10
Arthos

Arthos

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,414
  • Înscris: 01.11.2004
Initiatorul vorbea de 6 SSD de 2.5" si ca atare adaptorul rezolva problema de spatiu.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate