Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Anvelope Schwalbe

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,330
  • Înscris: 28.10.2018
Am o bicicleta electrica de oras care a venit cu anvelope Schwalbe Energizer Active Plus, dimensiune 50-622 (28x2.0).

Avand in vedere ca vine iarna si o sa merg mult pe frig, ma gandeam sa schimb anvelopele cu ceva de top. Aparent cele mai bune anvelope de la Schwalbe sunt Marathon E-Plus


Mentionez ca pana acum, dupa 1200 km, Energizer Active Plus au fost fenomenale, absolut niciun repros, (am mers cu ele pe ploaie de multe ori dar niciodata la temperaturi mai mici de 12 grade) dar cum anvelopele sunt legatura dintre bicicleta si asfalt si o cazatura la 35-40 kmph nu ar fi deloc moale, plus ca vine frigul, ma gandesc sa investesc niste bani in ceva mai performant.



Are cineva experienta cu anvelopele Schwalbe mentionate? Merita sa fac schimbul?

Edited by abac, 14 November 2022 - 21:30.


#2
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,413
  • Înscris: 15.12.2009
Schwalbe Marathon au printre cele mai bune protectii anti-pana, insa sunt grele. Acum, fiind bicicleta electrica, nu te afecteaza decat la autonomie. Se comporta bine pe apa, in limitele unei anvelope de bicicleta, evident.

Mai exista optiunea de Continental Contact Urban. Mai usoare, ruleaza mai bine, insa nu au aceeasi protectie anti pana. Exista de asemenea Marathon Almotion, dar la 300 de lei anvelopa... numai tu stii daca merita.

Edited by Ann0nyym0us, 14 November 2022 - 22:12.


#3
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,804
  • Înscris: 15.08.2014
Sunt f bune cauciucurile Schwalbe, eu le am pe bicicleta normala, recomand cu incredere.

Edited by petit_christian, 15 November 2022 - 18:55.


#4
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,989
  • Înscris: 06.09.2008

 abac, on 14 noiembrie 2022 - 21:29, said:

...vine iarna si o sa merg mult pe frig, ma gandeam sa schimb anvelopele cu ceva de top. ...
Energizer Active Plus au fost fenomenale, absolut niciun repros, (am mers cu ele pe ploaie de multe ori dar niciodata la temperaturi mai mici de 12 grade) dar cum anvelopele sunt legatura dintre bicicleta si asfalt si o cazatura la 35-40 kmph
N-am inteles ce asteptari sunt, in ce context, sub 12 grade ? sub 12 grade cu cat ?
Daca se merge pe zapada ar trebui anvelope cu pini metalici, daca se merge pe gheata bocna nu te ajuta nimic.(doar experienta)
Adica si cu mama anvelopelor e posibil sa cazi.

Edited by sirgoofy, 16 November 2022 - 02:24.


#5
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,330
  • Înscris: 28.10.2018
Se merge pe temperaturi de pana la -10 grade, poate pe zapada de 1-2 centimetri ocazional.

Pe gheata nu se va merge practic niciodata. Unde vietuiesc eu pistele de bicicleta se curata si se degivreaza (imprastie ceva substanta care topeste gheata). Uneori prinzi un pic de ghetus daca pleci prea devreme dimineata si nu au apucat aia sa curete toate piestele.

In principiu vad ca compusul din care se fac anvelopele este acelasi, Addix E, deci aceeasi compozitie, aceeasi duritate la ambele anvelope mentionate. In plus ce am eu acum au rolling resistance mai mic decat Marathon E-Plus, insa Marathon ar a vea un mic avantaj in plus la grip, durabilitate, sarcina maxima si rezistenta la intepare si pentru asta e cam cu 180 de grame mai greu.

Pe moment o sa raman la anvelopele pe care le am, o sa trec iarna cu ele sa vedem cum se comporta. Sper sa nu iau nicio tranta din cauza frigului. Pe ploaie sunt practic sudat de asfalt.

Facand atat de mult research zilele astea despre anvelope, am realizat importanta umflarii anvelopelor la presiunea corecta si cat mai exact.

La greutatea mea si a cargoului (scaun de copil, copil, rucsac, uneori bagaje), se recomanda 60 psi - 4.13 Bar (eu mergeam cu 35-40 psi (2.4-2.7 bar) si mi se pareau beton anvelopele). Evident la presiunea asta pompa abia se misca si se incinge in mana. Plus scala de presiune este destul de imprecisa, poti doar sa aproximezi presiunea la intervale de 10 psi.

Asa ca am dat comanda de un compresor portabil cu baterie Xiaomi 1S - 44 euro pe amazon.fr.

Attached File  Xiaomi 1s.jpg   107.34K   9 downloads

Edited by abac, 16 November 2022 - 09:04.


#6
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,330
  • Înscris: 28.10.2018
Edit: am comandat 2 bucati Marathon E-Plus ca erau la pret bun: 28 de euro bucata (pret normal 45 de euro). Cica se livreaza pe 9 Ianuarie.

In plus din cate inteleg a inceput sa fie penurie si la anvelope de bicicleta, nu mai sunt stocuri, astepti de ti se lungesc urechile daca daca vrei ceva specific. Asa ca m-am sucit si le-am comandat.


Attached File  Schwalbe Marathon E-Plus 1.jpg   97.86K   9 downloadsAttached File  Schwalbe Marathon E-Plus 3.jpg   106.53K   9 downloads

Edited by abac, 16 November 2022 - 09:12.


#7
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,413
  • Înscris: 15.12.2009
Decat un compresor ieftin, mai bine o pompa de podea cu manometru.

#8
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,330
  • Înscris: 28.10.2018
Fiecare cu opinia lui, doar ca eu planuiesc sa car instrumentul de umflat cu mine in rucsac.

#9
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,413
  • Înscris: 15.12.2009
Da, atunci are sens. Eu prefer sa-mi verific bicicleta inainte de a pleca. Ziceam de pompa de podea pentru ca ai mentionat ca se incinge pompa portabila.

#10
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 27.08.2013

 abac, on 16 noiembrie 2022 - 08:49, said:

Evident la presiunea asta pompa abia se misca si se incinge in mana.
E normal. Nu știu să dau detalii, dar și la pompe de mână diferă debitul(?), cât bagă la o împingere. Sunt unele care sunt mai bune, mai specializate pentru umflat mult și repede față de altele standard. Diferența se vede evident și la €/$.

#11
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,330
  • Înscris: 28.10.2018
M-am sucit din nou. Am anulat comanda de Schwalbe Marathon E Plus si am lansat o comanda pentru Continental Contact Urban

Anvelopa de la continental puncteaza mai bine la toate capitolele mai putin la rezistenta la intepare, un lucru logic daca ne uitam ca e aproape de doua ori mai usoara si mai subtire pe banda de rulare decat Schwalbe.

Rezistenta la rulare este mult superioara la Continental, asta se traduce in autonomie mai buna a bateriei.

Acum sa vedem cand vin ca Amazon nu poate sa imi dea o data de livrare. Schwalbe ar fi fost livrate in Ianuarie. Ma astept ca si Continental sa fie livrate tot anul viitor, pentru ca sunt produse tot in Asia.

Attached File  comp1.jpg   69.9K   4 downloads
Attached File  comp2.jpg   76.25K   4 downloads
Attached File  comp 3.jpg   69.96K   4 downloads
Attached File  comp 4.jpg   45.77K   2 downloads

Edited by abac, 18 November 2022 - 11:17.


#12
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,989
  • Înscris: 06.09.2008
Pe langa cele mentionate imo Conti se va consuma (mult) mai rapid vs Schwalbe Marathon.. asta e experienta mea cu alte modele de la aceste branduri.
E si logic, Conti fiind mult mai subtire pe calea de rulare, as evita franare cu blocare de roti cu ele.

Ori luai pe spate o anvelopa mai solida... nu mai exista marathon non E ?
Astea pt ebike sunt (si) mai grele.

Edited by sirgoofy, 18 November 2022 - 11:53.


#13
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,330
  • Înscris: 28.10.2018

 sirgoofy, on 18 noiembrie 2022 - 11:47, said:

as evita franare cu blocare de roti cu ele.

Ori luai pe spate o anvelopa mai solida... nu mai exista marathon non E ?
Astea pt ebike sunt (si) mai grele.

Nu mai am 11 ani sa franez cu roti blocate. Am grija sa imi dozez bine franarea, am frane hidraulice pe disc, sunt greu, anvelopele au aderenta superba la asfalt, sansele sa le blochez sunt infintesimale. In plus blocarea rotii inseamna pierderea completa a controlului, nu sunt nerabdator sa cad cu bicicleta electrica, cu care nu am luat nicio tranta in 1300 km.

In principiu merg doar pe asfalt. Referitor la durabilitate, diferenta de grosime a profilului este doar de 1mm, iar Continental lauda anvelopele spunand ca sunt foarte longevive datorita compusului PureGrip.

Intrebarea e daca experienta ta include compusul PureGrip de la Continental? Daca nu, ce alt compus ai folosit?

Adevarul e ca la 35 de euro bucata imi permit sa experimentez. Si daca ma tin doar un an (~2500km) ma declar multumit.

Attached File  conti.jpg   238.87K   5 downloads

Edited by abac, 18 November 2022 - 12:08.


#14
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,989
  • Înscris: 06.09.2008
Da, de la conti am avut pe compus blackchili, care e mai aderent dar se si uzeaza mai rapid.
Cum spui la 35euro nu-i mare problema :)

Totusi cum nu sunt in stoc ca gasesc pe Europa ..
https://www.tradeinn...cB&gclsrc=aw.ds

#15
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,330
  • Înscris: 28.10.2018
In europa centrala si de vest nu gasesc marimea 50-622 (sau imperial 28 x 2.0) in stoc.

Se gaseste in Romania marimea asta?

Edited by abac, 18 November 2022 - 12:27.


#16
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,989
  • Înscris: 06.09.2008
asa groase vrei, nu stau sa caut daca nu gasesti asa o fi.

#17
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,330
  • Înscris: 28.10.2018
Am mers deja cateva zile pe temperatura de -5 grade, piste degivrate dar umede.

Anvelopele originale de pe bicicleta (Schwalbe Active Plus). Bicicleta sta sudata de sosea. Tot la 4.1 bar sunt umflate, nu am redus presiunea.

Ma declar extrem de multumit.

Intre timp mi-au venit si Continental Urban Contact dar nu ma grabesc sa le montez. Cred ca o sa le pun la primavara. O sa trec iarna asta cu Schwalbe.


As ruga un moderator sa redenumeasca topicul in "Anvelope pentru bicicleta" pentru ca nu vad de ce ne-am limita la Schwalbe.

Si in plus poate ajuta si pe altii sa isi aleaga alte anvelope pe MTB-urile pe care absolut toata lumea si le cumpara ca a mearga prin oras.

#18
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 27.08.2013

 abac, on 18 noiembrie 2022 - 12:02, said:

In plus blocarea rotii inseamna pierderea completa a controlului,
Mie era să-mi taie calea un șofer ieri și când am frânat având vreo 25 oră maxim, mi s-a blocat roata spate dar am ținut de ghidon și nu am căzut. Nimic extraordinar.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate