Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Update bios

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,531
  • Înscris: 21.12.2006
De unde le scoti pateule? Te-am rugat sa ne cauti pe-afara! Sa nu mai debitezi prostii p'aci...
Ce producator de coolere scoate produse care ar deteriora placi de baza? Materia ta cenusie doar umple locul, sau are si trebuinta?
Noctua NH-D15 are 1320 g si e unul dintre cele mai folosite coolere - nu s-a plans nimeni ca i-a rupt placa de baza

@vasy86le - coolerul nu va rupe placa de baza, decat daca il montezi incorect











#20
Varonul

Varonul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 02.06.2021
nu se indoaie nimic daca este montaj executat corect

#21
vasy86le

vasy86le

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 18.03.2008

 pateu_98, on 18 noiembrie 2022 - 15:07, said:

Hai mars de aici nei-k !
Ca e ca mine si cu procesoru cu K in coada daca ii face overclock pe o placa de baza fara circuite pentru OC si cu cooleru de peste 1kg greutate pus pe o placa de baza m-atx cu radiatoru atarnat de deformeaza placa din cauza temperaturilor mari daca pune un procesor cu tdp mare si in base power


@vasy86le, fa cum zice nei-k
Eu n am chef de contraziceri si nu ma repet
Putin probabil sa ti se arda placa de baza daca faci OC si sa se faca placa vapor de la cooler din cauza temperaturilor la procesor, dar nici imposibil nu e

Dupa cum am specificat in primul post, nu am de gand sa-i fac overclock, daca aveam de gand sa-i fac overclock as fi luat o placa de baza pt asa ceva, parca cele cu Z sunt pt overclock..Pe viitor o sa iau o placa de baza cu care sa pot face overclock, un cooler AIO, dar asta cand o sa simt ca vreau mai multa performanta, momentan nu e nevoie pt ca oricum sunt tras in jos de placa video, un gtx 1660. Uprade-ul asta e pentru acum, pentru viitor am de gand sa schimb si placa video, poate se vor mai ieftini modelele 2000-3000.

Credeti ca acest cooler https://www.pcgarage...se-226-xt-argb/ poate raci corespunzator 12600kf ?
(intrebare pentru toti cei care mi-ati raspuns)

Edited by vasy86le, 19 November 2022 - 09:03.


#22
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,531
  • Înscris: 21.12.2006
13700KF + SE-226-XT
Post in thread 'Intel Core i7-13700K' https://www.techpowe...03/post-4868341

12600K + SE-226-XT
https://www.reddit.c...coolingse226xt/

12900k @230W + SE-226-XT
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/B-wd8WezD70?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#23
vasy86le

vasy86le

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 18.03.2008

 nei-k, on 19 noiembrie 2022 - 10:15, said:

13700KF + SE-226-XT
Post in thread 'Intel Core i7-13700K' https://www.techpowe...03/post-4868341

12600K + SE-226-XT
https://www.reddit.c...coolingse226xt/

12900k @230W + SE-226-XT
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/B-wd8WezD70?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ms pt raspuns si linkuri. Deci nu o sa am probleme cu temperaturile, acum sper ca asta o sa vina cu toate accesoriile de montare, nu ca cel pe care il comandasem acum cateva zile.. O sa revin saptamana viitoare cu vesti, sper sa fie bune si sa nu am probleme cu vreo componenta.

#24
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,958
  • Înscris: 12.11.2012

 vasy86le, on 19 noiembrie 2022 - 08:52, said:

Dupa cum am specificat in primul post, nu am de gand sa-i fac overclock, daca aveam de gand sa-i fac overclock as fi luat o placa de baza pt asa ceva, parca cele cu Z sunt pt overclock..Pe viitor o sa iau o placa de baza cu care sa pot face overclock, un cooler AIO, dar asta cand o sa simt ca vreau mai multa performanta, momentan nu e nevoie pt ca oricum sunt tras in jos de placa video, un gtx 1660. Uprade-ul asta e pentru acum, pentru viitor am de gand sa schimb si placa video, poate se vor mai ieftini modelele 2000-3000.

Credeti ca acest cooler https://www.pcgarage...se-226-xt-argb/ poate raci corespunzator 12600kf ?


(intrebare pentru toti cei care mi-ati raspuns)

Ai zis ca comentariul lu Abaddon tea pus pe ganduri daca oare o face fata placa de baza la procesoare 12600k chiar si 12900k
Eu ti am zis ca placa ta de baza nu e facuta pentru OC da e compatibila cu procesoarele Intel 12th Generation si 13th Generation cu K in coada insa nu poti sa le faci OC

Cooleru din linku tau poate raci corespunzator un procesor cu tdp de 250W
https://www.idcoolin.../SE-226-XT ARGB
Vezi la Specifications

Da iti trebuie o carcasa buna sa ai temperaturi mici altfel cooleru n o  sa faca fata

#25
vasy86le

vasy86le

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 18.03.2008
Am citit acel review de la techpower despre MSI H610M-G ddr4, din ce spune acolo, mosfetii se vor cam incalzi pe la 90 si ceva de grade in full load, asa ca, ma gandeam daca n-ar fi ok sa pun niste radiatoare pe mosfeti, s-ar simti vreo diferenta?  Asta in caz ca voi avea temperaturi mari  pe mosfeti.. Am gasit acest set de radiatoare https://www.shop4pc....se-p-47718.html se lipesc de mosfeti cu banda termica dublu adeziva si sunt din cupru.

#26
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,958
  • Înscris: 12.11.2012
Nu era mai bine daca cumparai de la inceput o placa de baza cu radiatoare pe mosfeti ?

Daca nu, cumpara radiatorii aia ca sigur mai scade cateva grade temperatura

Edited by pateu_98, 20 November 2022 - 15:10.


#27
vasy86le

vasy86le

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 18.03.2008
Am revenit cu noutati. Am montat azi coolerul, procesorul, placa de baza etc. Am testat putin prin niste jocuri, si rezultatele sunt bune, chiar foarte bune, zic eu.
Temperatura in camera 30 de grade.
Multumesc tuturor pentru raspunsuri si sfaturi.

Attached Files



#28
amami

amami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,676
  • Înscris: 20.09.2010

 vasy86le, on 21 noiembrie 2022 - 19:07, said:

Temperatura in camera 30 de grade.

In ce tara esti?

#29
vasy86le

vasy86le

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 18.03.2008

 amami, on 21 noiembrie 2022 - 20:08, said:


In ce tara esti?

Romania :) dar cineva a facut prea mult foc in centrala...

#30
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,428
  • Înscris: 28.09.2008
@vasy86le si topicul asta se transforma intr-o telenovela gen tanar si nelistit ce tine 100 de pagini.
Te citez (lucram cu marfa clientului):
"daca mi-au facut update la bios pt a suporta gen 13, o sa imi mai suporte generatia 12-a? "
Versiunea mai noua de bios cuprinde si versiunile anterioare adica e versiune cumulativa.
De retinut ca modelele de placi de baza care incep cu "H" au dotari minime fiind recomandate pt office.
Adica mai subtire cu folosirea unor astfel de placi pt high gaming si sa le combini cu placi video scumpe.
Astfel de placi nu au radiatoare pe mosfeti,...
Daca tu ai i5 gen 12 si te gandesti ca o sa schimbi peste cativa ani procesorul cu ceva gen i9 gen 13 nu prea are sens cu placa aia de baza.

#31
vasy86le

vasy86le

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 18.03.2008

 mariusixy, on 25 noiembrie 2022 - 08:48, said:

@vasy86le si topicul asta se transforma intr-o telenovela gen tanar si nelistit ce tine 100 de pagini.
Te citez (lucram cu marfa clientului):
"daca mi-au facut update la bios pt a suporta gen 13, o sa imi mai suporte generatia 12-a? "
Versiunea mai noua de bios cuprinde si versiunile anterioare adica e versiune cumulativa.
De retinut ca modelele de placi de baza care incep cu "H" au dotari minime fiind recomandate pt office.
Adica mai subtire cu folosirea unor astfel de placi pt high gaming si sa le combini cu placi video scumpe.
Astfel de placi nu au radiatoare pe mosfeti,...
Daca tu ai i5 gen 12 si te gandesti ca o sa schimbi peste cativa ani procesorul cu ceva gen i9 gen 13 nu prea are sens cu placa aia de baza.

Nu se transforma in nimic. Cand am zis de upgrade m-am referit ca pe viitor imi voi schimba placa de baza cu una care sa suporte overclock, voi schimba placa video si probabil voi trece pe racire cu lichid. In privinta procesorului, nu ma gandesc sa schimb cu alte generatii mai noi in urmatorii 5-6 ani dar pentru un + de performanta atunci cand o sa am nevoie, cred ca e suficient sa fac upgrade la ce am spus mai sus.
Topicul se poate inchide, cum am spus, multumesc tuturor pt raspunsuri.

#32
echoshoworacle

echoshoworacle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 21.02.2022
Am un Dell 7040 SFF, refurbished, cand i-am facut ultimul update de bios, n-ar fi trebuit sa se faca update de la TPM 1.2 la TPM 2.0?! Cand ii dau sa-l identifice dupa TAG zice ca-i cu toate update-urile la zi dar cand caut pe site la dell, manual, imi arata a fi fiind disponibil si un update la TPM 2.0.  Daca-i dau pur si simplu sa se instaleze nu merge, presupun ca e din cauza ca a mai fost folosit inainte?! Nu stiu...zice . "tpm is owend. Please clear tpm and try again" Daca-i dau clear si apoi se instaleaza...?! Imi cere vreo cheie de BitLocker, ceva?! Are windows 10 Pro instalat de mine. Daca a fost folosit de vreo companie inainte mai mult ca sigur ca a avut Bitlocker activat. Nu prea stiu eu cum e cu TPM-ul asta...nici cu bitlocker, n-am folosit criptarea niciodata, am si verificat in contul microsoft. M-as juca cu windows 11, stiu ca merge si cu bypass dar parca as vrea sa fie active cat mai multe lucruri disponibile. N-ammai facut un asemenea update niciodata si nu stiu la ce sa ma astept. Voi v-ati lovit de asa ceva?. Parca n-as vrea sa-l pensionez are 16GB ram, 1TB SSD nvme, Core I5, mic, silentios; pentru browsing si youtube si netflix la 1080p, cam ce fac eu la pc 99% din timp... mi se pare racheta.
https://dellwindowsr...om/tpm-version/

Edited by echoshoworacle, 02 March 2023 - 23:18.


#33
echoshoworacle

echoshoworacle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 21.02.2022
Gata, am reusit. Probabil nu o sa-mi foloseasca la nimic dar mi-am facut damblaua.

Edited by echoshoworacle, 03 March 2023 - 01:01.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate