Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Merită să renunț la internet fix pentru internet mobil nelimitat?

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#37
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,709
  • Înscris: 14.10.2008
Eu am si Smart TV-ul pe fir, fiindca intre 2017 si 2021 mutasem PC-ul la televizorul non smart ca sa bag Youtube pe el si sistemul 5:1.

Stick-ul ala era 3 G, avea niste viteze glume proaste, am facut si eu chestia asta, intre decembrie 2011 si mai 2012 acasa am stat fara internet fix si am folosit Digi Mobil stick 3 G plus Wi-Fi neparolat de la vecinul (cand a trecut si el la RDS l-a parolat), dar din alte motive, RDS dadea la case numai TV si aveam Romtelefon cu ADSL din 2007, ca sa nu imi mai prelungeasca contractul cu 3 ani idiotii, am reziliat ADSL-ul desi nu stiam exact cand va veni fibra RDS, a venit in mai 2012.

Aveam desktopul pe stick supozitor si laptopul pe Wi-Fi-ul vecinului.

#38
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,500
  • Înscris: 20.10.2006
In 2022 clar nu isi mai are rost internetul fix in majoritatea locuintelor. Exceptie sigur cativa pasionati, situatiile in care nu e semnal suficient de bun in casa sau care au si folosesc cine stie ce device-uri scumpe.

#39
GreenArrow89

GreenArrow89

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 23.10.2022
La mine in interiorul locuintei internetul mobil seara merge execrabil viteze de maxim 2,3 mb iar ziua cam 40mb, blocul este din beton etajul 3 din 4, pe toate 4 retele de telefonie internetul mobil in interiorul apartamentului este execrabil in special seara dupa ora 6,7. Daca aveam non stop macar 40,50 mb viteza renuntam la internetul fix.

#40
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,941
  • Înscris: 12.11.2012
In ce frecventa ? 3G sau 4G ?
Daca exista 5G la tine, baga o cartela 5G cu internet si pune telefonu prin Tethering la calculator sa verifici viteza

#41
GreenArrow89

GreenArrow89

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 23.10.2022
Pe toate tehnologiile merge la fel la interior, culmea ca dacă ies afara în fata blocului prind 300mb viteza, dar în interiorul apartamentului abia merge

#42
gestt

gestt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,873
  • Înscris: 09.10.2009

 LunaCrystal, on 23 noiembrie 2022 - 19:05, said:

In 2022 clar nu isi mai are rost internetul fix in majoritatea locuintelor. Exceptie sigur cativa pasionati, situatiile in care nu e semnal suficient de bun in casa sau care au si folosesc cine stie ce device-uri scumpe.
4,07 milioane abonați la internet fix cat are doar Digi plus alte milioane ce mai au Orange, Vodafone, Ines, etc numești tu câțiva pasionați ?

#43
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,941
  • Înscris: 12.11.2012

 GreenArrow89, on 23 noiembrie 2022 - 20:04, said:

Pe toate tehnologiile merge la fel la interior, culmea ca dacă ies afara în fata blocului prind 300mb viteza, dar în interiorul apartamentului abia merge

Inseamna ca iti trebuie un aparat care duce semnalul GSM la tin in casa ca sa ai semnal bun

Am uitat cum Ii zice la aparatu ala, aplifier GSM, extender sau ceva asemanator

#44
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,500
  • Înscris: 20.10.2006

 GreenArrow89, on 23 noiembrie 2022 - 19:16, said:

La mine in interiorul locuintei internetul mobil seara merge execrabil viteze de maxim 2,3 mb iar ziua cam 40mb, blocul este din beton etajul 3 din 4, pe toate 4 retele de telefonie internetul mobil in interiorul apartamentului este execrabil in special seara dupa ora 6,7. Daca aveam non stop macar 40,50 mb viteza renuntam la internetul fix.
Daca ai doar telefon sau chiar si tableta e cam suficient si aia 2-3 Mbps, nu se vede diferenta semnificativa incat sa merite dat bani in plus, cel putin in opinia mea.

 gestt, on 23 noiembrie 2022 - 20:17, said:

4,07 milioane abonați la internet fix cat are doar Digi plus alte milioane ce mai au Orange, Vodafone, Ines, etc numești tu câțiva pasionați ?
Ma refeream la nevoi nu la cat este, ca multi sunt atehnici si au conexiuni mult supradimensionate, inutile datorita nefolosirii sau folosirii la 1-5% din capacitate. Avantaj clar operatori, nu clienti. S-a uitat cineva oare cat costa device-uri cu care sa nu fie suficienta viteza oferita de netul mobil? Si cat timp e necesar sa ai liber de stat doar in casa? Cata lume crezi ca isi permite asta oare?

Edited by LunaCrystal, 25 November 2022 - 10:35.


#45
yblu

yblu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 30.08.2006
Probabil ca daca te invarti doar in oras si ai si acoperire ok acasa are sens sa treci doar la net mobil insa daca cumva acasa ai si alte dispozitive....si si vecinii tai au....s-ar putea sa fie interesant la anumite ore(cand toti intra pe netul mobil).
In realitate sunt destule momente cand, din diferite motive, acoperirea acasa este slabuta pe retelele mobile.Daca mergem pe rural si mai complicat acolo(mai ales in sate/comune mai mici sau care nu sunt pe ceva drumuri importante).

Eu personal nu as renunta sub nicio forma la internetul fix(de altfel chiar am reusit sa am toate locatiile in care stau/merg pentru mai mult de 1 zi, inclusiv /rude apropiate, conectate la internet fix si nu imi mai bat capul cu modemuri/telefoane prin pomi). Este un cost in spate insa daca si produci cu ajutorul internetului atunci.....nu este nicio problema.
Bonus:si ceilalti de acolo au inceput sa foloseasca internetul mai mult(vazand ca merge bine fata de 100kbps pe 4G la 1 liniuta).
Bonus 2:intr-o locatie dupa ce s-a introdus fibra si lumea a inceput sa se aboneze serios....ce sa vezi...ca si internetul mobil din melc a trecut la testoasa(unde ziua aveai la greu network error pe unii provideri s-a dezghetat si urca la 1-2Mbps).
Stiu o singura persoana care nu sta pe internet fix deoarece in locatie nu sunt optiuni(decat ceva Adsl care atinge uneori 1Mbps) si a recurs la reteaua mobila(dar chiar si asa tot a luat un dispozitiv separat si nu se chinuie cu telefonul).

Am vazut aici "plangeri" ca lumea nu stie sa foloseasca la maxim acele conexiuni(nu stiu unde scrie ca si trebuie...de parca daca imi iau masina ce prinde 240km/h si are 160cp o sa ii folosesc mereu/non-stop iar daca nu ii folosesc pai e clar->mi-a dat teapa dealer-ul/producatorul masinii) si alte detalii/nu isi permite...etc....ok daca 17RON pentru un abonament de internet (care se poate obtine in zonele "defavorizate") este mult atunci probabil ca acea persoana nici nu are cine stie ce asteptari si nu cred sa foloseasca internetul in afara de omorat timpul/divertisment.

Am mai scris pe aici pe forum.....buget de 50E/luna pentru a avea internet ok in masina/tren intre 2 orase din RO pe distanta de 50km(legate prin cale ferata/drum european/autostrada) pentru a face naveta(dar si a lucra ca na asta este cerinta....apar probleme).Dupa ce am testat toti operatorii->nici macar unul nu a trecut mai departe(ok mint la 2-3-4-5 dimineata era ok....dar mie imi trebuia in intervalul 06:00-23:00).
De altfel daca eu sunt in masina si merg paralel cu un tren in care pleaca studentii acasa(sau na lumea in general) si ei ii dau pe filmutele/etc...dar toti tragem de un site/sector doar cu o banda de LTE....oare va conta detaliul ca eu incerc sa tin niste conexiuni sus/o sesiune pe teams in care sa arat ceva/sa urmaresc ceva? Nope....

Oricum sunt multe in spate si mai mult ca sigur se va merge in directie gen....vrem drumuri sa mergem cu masina/de ce sa avem un transport public in orase ok sau de ex cai ferate? Asa va ajunge si acest internet mobil VS fix.
Personal in toate locatiile in care stau si am net fix folosesc WIFI tocmai pentru a nu incarca retele mobile(poate pentru unii de aici pare o tampenie...dar na asta e).In primele momente de lockdown chiar am avut o luna in care am inregistrat sub 0.5GB trafic internet mobil(pe un numar iar pe altul 0GB).Daca stau bine sa ma gandesc m-au cam tepuit operatorii ca ei mi-au dat GIGAII si eu nu i-am folosit!

 LunaCrystal, on 25 noiembrie 2022 - 10:27, said:

Daca ai doar telefon sau chiar si tableta e cam suficient si aia 2-3 Mbps, nu se vede diferenta semnificativa incat sa merite dat bani in plus, cel putin in opinia mea.
Si cat timp e necesar sa ai liber de stat doar in casa? Cata lume crezi ca isi permite asta oare?
Pandemia a accelerat unele lucruri. Exista sectoare ale economiei in care internetul este vital.Nu isi mai are sens sa detaliez.
Adesea nu este vorba doar de acei 2-3Mbps ci de faptul ca trebui sa ai o conexiune stabila astfel incat sa iti faci treaba si sa poti purta o conversatie fara intreruperi/sacadari/altele cu un client sau colegi.
Da...daca ma uit la fimulete aia e mai da cate un sughit si gata! Poate sa fie cu suparare cand ii dai in cap!
Probabil nu folosesti/nu ai folosit o conexiune de internet intr-o relatie contractuala intre tine si o companie/alta persoana (in sensul in care tu prestezi un serviciu pentru care esti remunerat->exclud aici videochat).

Edited by yblu, 25 November 2022 - 12:21.


#46
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,709
  • Înscris: 14.10.2008
Absolut. Perfect ca si yblu, un mare impatimit al testelor pe retelele de net mobil, are si net fix in toate locatiile. Un om cu un simt tehnic adecvat stie ca trebuie sa aiba si net fix si net mobil. Iar abonamentele de net fix au in general 3 viteze si 3 preturi ca atare. Acasa am 1000 mbps din pasiunea pentru speed test, la birou si la tara am de 300 mbps, abonamentul minim, necesar doar functionarii calculatoarelor si camerelor.

Am camere de supraveghere, am device-uri IoT, am extins utilizarea netului fix dincolo de doar Youtube, forum si speed test. A inceput si maica-mea sa foloseasca netul, dupa anul 2014, si am pus un Wi-Fi range extender pentru camera ei, ba chiar si-a luat si Netflix acuma, eu nefiind cinefil.

LunaCrystal nu prea sta pe acasa si locuieste perioade lungi la cort pe munte, el nu are nevoie decat de net mobil. Netul fix intr-o locatie nelocuita merita doar pentru camere de supraveghere, atat. Dar eu acuma am net fix si la o magazie de la tara, pentru camere si cand merg acolo de 2 ori pe luna, canta si Youtube tot pe Wi-Fi, cu boxa BT. In drum spre si dinspre Miesti canta Youtube in masina prin 4 G.

Si e si asta o chestie, folositi Wi-Fi in spatiile inchise (si cablu UTP daca e nevoie) si astfel nu incarcati inutil netul mobil care trebuie sa fie doar pentru perioadele in care esti mobil.

Edited by Neaceasca85, 25 November 2022 - 14:07.


#47
Rares95

Rares95

    Severin, MH

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,433
  • Înscris: 18.01.2020
Eu folosesc date mobile cand nu sunt acasa, in general in masina cu Spotify, prin oras, etc, la lucru am WIFI, acasa gigabitu'. Mai am si un modem 4G de la Orange bagat in router pentru backup, dar, DIGI nu a mai picat la mine de vreo 2 ani, doar penele de curent restarteaza echipamentele mele de retea, in rest, sunt "solide". Stickul ala pe post de backup l-am vazut activat o singura data, noaptea pe la 2 cand lucra RDS pe la servere si au inchis cateva minute sesiunile PPPoE, in rest, fix=stabil, cel putin la RDS. Sunt genul de persoana care monitorizeaza zilnic echipamentele de retea, am notate IP-urile, uptime, loguri, etc.

Edited by Rares95, 25 November 2022 - 14:18.


#48
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,500
  • Înscris: 20.10.2006

 yblu, on 25 noiembrie 2022 - 12:13, said:

Probabil ca daca te invarti doar in oras si ai si acoperire ok acasa are sens sa treci doar la net mobil insa daca cumva acasa ai si alte dispozitive....si si vecinii tai au....s-ar putea sa fie interesant la anumite ore(cand toti intra pe netul mobil).
Alte dispozitive acasa decat cele personale - putini au, sunt scumpe, e categorie de nisa.

 yblu, on 25 noiembrie 2022 - 12:13, said:

Am vazut aici "plangeri" ca lumea nu stie sa foloseasca la maxim acele conexiuni(nu stiu unde scrie ca si trebuie...de parca daca imi iau masina ce prinde 240km/h si are 160cp o sa ii folosesc mereu/non-stop iar daca nu ii folosesc pai e clar->mi-a dat teapa dealer-ul/producatorul masinii)
Da, fix asta consider - bani aruncati inutil sa iti iei o masina ce suporta viteze mai mari decat cele cu care poti merge sau cu care poti merge doar odata la cateva luni/la cativa ani cu ocazia unei excursii in Germania.

 yblu, on 25 noiembrie 2022 - 12:13, said:

daca 17RON pentru un abonament de internet (care se poate obtine in zonele "defavorizate") este mult atunci probabil ca acea persoana nici nu are cine stie ce asteptari si nu cred sa foloseasca internetul in afara de omorat timpul/divertisment.
Bingo, ai zis fix accelasi lucru ce am zis si eu, da omul de rand atat stie sa faca pe internet - ceva divertisment, omorat timpul sau alte chestii de-astea basic, multi nu stiu nici sa isi instaleze o aplicatie din app store/play, deci ce nevoie de net fix au?

 yblu, on 25 noiembrie 2022 - 12:13, said:

1. Pandemia a accelerat unele lucruri. Exista sectoare ale economiei in care internetul este vital.Nu isi mai are sens sa detaliez.
Adesea nu este vorba doar de acei 2-3Mbps ci de faptul ca trebui sa ai o conexiune stabila astfel incat sa iti faci treaba si sa poti purta o conversatie fara intreruperi/sacadari/altele cu un client sau colegi.

2. Da...daca ma uit la fimulete aia e mai da cate un sughit si gata! Poate sa fie cu suparare cand ii dai in cap!

3. Probabil nu folosesti/nu ai folosit o conexiune de internet intr-o relatie contractuala intre tine si o companie/alta persoana (in sensul in care tu prestezi un serviciu pentru care esti remunerat->exclud aici videochat).

1. In economie e altceva, conexiuni casnice e altceva.

2. Cea mai mare parte a populatiei foloseste internetul doar pentru retele sociale si youtube + eventual 3-4 site-uri gen horoscop, meteo, mers trenuri, etc.

3. Am facut si astea ce zici tu tot de pe net mobil/din deplasare ori calatorii.

Edited by LunaCrystal, 25 November 2022 - 21:16.


#49
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,511
  • Înscris: 26.05.2022
Altii fac milioane pe adsl in germania/franța si noi nu mai putem că nu ne mai instalează conexiunea de 10Gbps la care am facut precomanda de 1 an...

#50
M0su

M0su

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 20.11.2022
Daca nu aveam contract la RDS luam de la Orange, 3,7 euro si router in custodie, de pomana nu alta !
Oricum routerul wifi de la Digi scoate viteze mai mici decat am pe 4G pe telefon !
Acum depinde de nevoi insa la 4 telefoane, 3 smart tv si 3 laptopuri duce fara probleme un router 4G, nu mai vorbesc de mobilitate caci daca ai si o proprietate unde mergi la sfarsitul saptamanii il poti lua lejer cu tine.
Bine , in contextul actual il consider inutil in orice forma, fix sau mobil in contextul in care am nelimitat pe telefon.

#51
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,709
  • Înscris: 14.10.2008
Eu am net fix in toate 3 locatiile: acasa, birou si la tara la magazie. Si la unitatile de cazare intreb de parola Wi-Fi, daca este parolat, la restaurante nu prea mai intreb, daca e neparolat intru, daca nu, nu.

Acum ca la unitatile de cazare gen hoteluri vechi de stat din Caciulata si Govora Wi-Fi in camere nu prea e, e partea a doua, la Caciulata e doar pe hol la lifturi, la Govora doar pe balcon mergea, in octombrie, Wi-Fi neparolat, in camera Wi-Fi nema si 4 G mergea cam greu, la Caciulata merge bine 4 G in camera.

In Turcia Wi-Fi-ul la hotel e indispensabil, roaming 4 G avea pret prohibitiv inainte, din 2022 are pret mic dar tot costa. Si acolo nu ai nicio sansa sa gasesti vreun router neparolat vreodata. La hotel e si stresant sa bagi room number si birth date.

M0su, routerul de la Digi scoate viteze mai mici decat 4 G-ul pentru ca nu ai investit intr-un router personal performant pe care sa il pui dupa ONT-ul Digi. In ultima vreme si Digi da routere bune, chiar Wi-Fi 6 si Mesh.

Eu am acasa un AC-56-U, la birou un AC-1200-G+, ambele Asus, la taranoaia un Xiaomi dat de RDS impreuna cu un ONT micut.

**************
Am o cunostinta la Maruntei care nu are deloc net fix, doar TV, pentru chestii basic pe telefon ii e de ajuns 4 G. Dar la Miesti nefiind semnal prea bun, si-a bagat net fix si matusa, in 2021 cand RDS a ajuns cu fibra in localitate ca pana atunci nu exista niciun fel de serviciu fix in Miesti.

#52
M0su

M0su

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 20.11.2022
Neacesca pai daca il consider inutil de ce as investi ? Am cel mai mic pachet de la Digi fiindca nu imi trebuie si l-am luat ca…promotie cand am schimbat domiciliu.
Repet, am stat peste 3 ani fara net fix din care 2 in pandemie cu net prin hotspot si nu am intampinat vreo problema la utilizare.
Nu inteleg de ce as plati un serviciu care imi e inutil.
Si asa platesc la telefonia mobila de peste 22 de ani abonament ca na am fetishu asta al achizitiei telefoanelor gratis sau ma rog platite de abonamentul in sine .
Dupa mine as renunta si la cablu tv caci ce am inclus de la Orange este mai mult decat suficient, oricum in casa toate televizoarele nu merg adunat 1 ora pe zi, toti consumam entertainment pe device-uri de tot felul.
Dar da, sunt persoane carora le trebuie musai net fix !

#53
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,500
  • Înscris: 20.10.2006

 Neaceasca85, on 27 noiembrie 2022 - 20:56, said:

In Turcia Wi-Fi-ul la hotel e indispensabil, roaming 4 G avea pret prohibitiv inainte, din 2022 are pret mic dar tot costa.
Are pret nu mic ci neglijabil comparativ cu cat costa un sejur sau chiar si abonamentul unei porti automate la tine deci nu avem ce discuta.

 M0su, on 26 noiembrie 2022 - 11:06, said:

Acum depinde de nevoi insa la 4 telefoane, 3 smart tv si 3 laptopuri duce fara probleme un router 4G,
Desi duce si pe alea deregula 3G-ul hai sa recunoastem ca sunt mult peste puterea financiara a unui om de rand sa aiba atatea device-uri si sa le mai si foloseasca simultan. Sa nu mai zic si de timp.

#54
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu am incercat sa stau doar pe internetul mobil, aici Vodafone a venit cu 4G prin 2017, iar pana in 2019 cand s-a extins RCS cu fibra am stat doar pe date mobile, pe 3G, insa nu am folosit nonstop acel internet, dar a fost foarte stabil, puteam in acelasi timp sa mentin si YouTube/Spotify si sa ma si joc cu ping destul de mic, insa in anumite perioade efectiv crapa reteaua.
Si acum ma bazez mai mult pe internetul mobil decat pe cel fix, insa avantajul meu e ca aici Telekom e goala reteaua si merge bine indiferent de ora, e stabila si am putut rula lejer un GeForce Now doar cu 10-15mbps fara sa sacadeze, insa la ceilalti operatori s-a dus distractia.
Cunosc persoane care au doar router 4G si nu au avut vreodata probleme cu internetul, decat pe partea de upload daca incerci sa ii ajuti cu un remote (TeamViewer) atunci sa te astepti ca nu o sa ai timpi de raspuns favorabili pe acel 4G, in rest nu am vazut probleme. Cu mai multe device-uri nu ma pot pronunta, cu un Smart TV / Laptop / PC / Telefon mi-a dus lejer reteaua, dar sunt cazuri si cazuri.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate