Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Merită să renunț la internet fix pentru internet mobil nelimitat?

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#19
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,911
  • Înscris: 25.06.2007

 Rares95, on 14 noiembrie 2022 - 19:48, said:

Întrebarea a fost daca merita să renunți la cel FIX pentru mobil
Pai așa nu știm ce sa-ți zicem, ca nu-ți știm nici vitezele necesare, nici cele obținute, nici costurile, nimic.
Eu acasă am 4G (200-250 Mbps), la joburi am fibra de 1 Giga, însă dpdv practic nu resimt nicio diferența la ce fac eu

#20
Rares95

Rares95

    Severin, MH

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,433
  • Înscris: 18.01.2020
Eu nu am nevoie de schimbare, inițiatorul a pus întrebarea, deja mi-am exprimat părerea în postul la care ai făcut anterior referire. Și eu am tot 1Gb/s fibra și stick 4G Orange de backup in router, dar, nici cu Netflix 4k nu am trecut de 100 Mbps. Cel mai mult consum banda după ce reinstalez Windows-ul și descarc 7-8 jocuri și programe, etc. Cat despre net pe telefon, eu folosesc telefonul pentru WhatsApp, puțin de Facebook și convorbiri telefonice, în rest, toată treabă și divertismentul le fac pe PC/Laptop.

Edited by Rares95, 14 November 2022 - 20:01.


#21
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,664
  • Înscris: 23.10.2006
Fac schimb! Dau locatie cu 10 Gbps Bucuresti, pe cei 200-250 Mbps 4G in orasul lui Mos Craciun.Posted Image

Edited by baribalu, 14 November 2022 - 20:03.


#22
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,943
  • Înscris: 12.11.2012

 Karhu, on 14 noiembrie 2022 - 19:42, said:

 pateu_98, on 14 noiembrie 2022 - 19:33, said:

Si cand o aparea in Romania netu mobil cu 5G
Păi a apărut de mult

Nu am stiut asta ! E o informatie buna pentru @initiator si imi mentin parerea:
daca el se afla intr o locatie cu semnal bun 5G atunci merita sa cumpere abonament internet 5G nelimitat

Da m am uitat acuma la acoperirea 5G in Romania si e foarte mica la toate firmele de gsm
Daca nu locuiesti in orase cu 5G nu merita sa cumperi abomanent internet 5G nelimitat
Tot netu fix prin fibra optica e mai bun



 partyman, on 14 noiembrie 2022 - 18:54, said:

Vă mulțumesc pentru răspunsuri.

Sa nu uiti sa revi aicea cu ce ai ales ! Sant curios ca si eu vreau imi iau un net mobil nelimitat 5G
Multumesc

#23
thorxx

thorxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 18.07.2022

 dan1980_25, on 14 noiembrie 2022 - 18:46, said:

La ce batjocura de internet 4g au astia de la Orange uneori in afara oraselor...nu m-as baga. Chiar daca pe harta acoperirii apare ca as avea semnal 4g excelent indoor. In realitate, zero. Nada.  
Asta chiar asa este.
Daca vrei sa treci pe internet mobil, testeaza toate retelele si vezi care iti prinde bine la tine in casa si la tine la locul de munca... in functie de rezultate vezi ce sa alegi... poti face combo, o cartela pentru acasa, una pentru in deplasare (munca).
Eu am abonament de internet mobil, in zona aia doar la Telekom prindea in casa 4G la semnal decent si viteza decenta, Vodafone prindea 4G in casa dar slabut, cam la 20% din viteza Telekom, iar Orange prindea 4G doar in varf de casa, in casa abia se tara si 3G-ul.
Amplasat routerul in casa, merge o minunatie... pentru uz normal e foarte ok... daca nu faci videochat, torrente sau activitati din astea intense nici nu simti deloc diferenta fata de o fibra optica.

#24
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004
Dacă tot a evoluat discuția, care sunt orașele României acoperite cu 5g? Există 5g în Suceava? Scuzați întrebările naive.

#25
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,514
  • Înscris: 26.05.2022
Netul mobil in general are backup si nu dispare la o pana de curent, insa are trafic limitat si se poate congestiona destul de repede într-o situatie de criza.

Netul fix e mai rapid, nu are limitari de trafic si nu se congestionează (a.i. sa devina inutilizabil) indiferent de cat trafic fac vecinii. Dezavantajul este ca rar are backup pentru caderile de curent.

Deci plusuri si minusuri. Ideal ar fi un mix, cu netul mobil setat ca fileover si totul pus pe un ups.

#26
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,943
  • Înscris: 12.11.2012

 partyman, on 14 noiembrie 2022 - 21:14, said:

Dacă tot a evoluat discuția, care sunt orașele României acoperite cu 5g? Există 5g în Suceava? Scuzați întrebările naive.

Intra pe site la fiecare firma gsm sa vezi acoperirea lor
Da eu am vazut adineauri ca e slaba rau la toti 5G, decat in Bucuresti ai cea mai buna acoperire buna si in cateva orase conform hartilor lor



@NikoroB ai dreptate, d e aia am si zis ca un om gaseste practic sa plateasca doua abonamente de net fix si mobil nelimitat ca sa aiba net de back up cand ii pica netu fix sau si invers
Da pretu la doua abonamente nu e chiar pentru toata lumea

#27
mercur68

mercur68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 07.08.2007
Nici gand, nu merita.

#28
craciuncostel

craciuncostel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 03.04.2005

 NikoroB, on 14 noiembrie 2022 - 21:20, said:

Netul mobil in general are backup si nu dispare la o pana de curent, insa are trafic limitat si se poate congestiona destul de repede într-o situatie de criza.

Netul fix e mai rapid, nu are limitari de trafic si nu se congestionează (a.i. sa devina inutilizabil) indiferent de cat trafic fac vecinii. Dezavantajul este ca rar are backup pentru caderile de curent.

Deci plusuri si minusuri. Ideal ar fi un mix, cu netul mobil setat ca fileover si totul pus pe un ups.

Depinde să știi. La noi când este o cădere de curent ciuciu 4g. Și asta mai nou, pe vremuri nu era așa. Se poate folosi telefonul pentru apeluri dar internet...mai greu.

#29
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Nu!

#30
parintily

parintily

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,569
  • Înscris: 08.01.2007
Nu.

#31
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018
fibra e mult mai stabila, clar nu. iar in casa am semnal slab 4G, a turnat tovarasu' niste betoane...

#32
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004

 pateu_98, on 14 noiembrie 2022 - 21:01, said:



Nu am stiut asta ! E o informatie buna pentru @initiator si imi mentin parerea:
daca el se afla intr o locatie cu semnal bun 5G atunci merita sa cumpere abonament internet 5G nelimitat

Da m am uitat acuma la acoperirea 5G in Romania si e foarte mica la toate firmele de gsm
Daca nu locuiesti in orase cu 5G nu merita sa cumperi abomanent internet 5G nelimitat
Tot netu fix prin fibra optica e mai bun





Sa nu uiti sa revi aicea cu ce ai ales ! Sant curios ca si eu vreau imi iau un net mobil nelimitat 5G
Multumesc



Acum am 1gb de la RDS, credeam că pot beneficia de oferta BF, dar mi s-a spus că nu am cum. Din acest motiv analizez opțiunile. Problema e că de ceva vreme merge prost internetul fix și nu știu cum să procedez. Nicio rețea nu e perfectă, toate evoluează probabil, dar neîncercand netul mobil folosit ca fix, am zis să întreb. Nu sunt gamer, locuiesc singur, doar capitolul filme îmi mai mănâncă internet. În rest ceva WhatsApp, Fb, șah pe mobil. Consum foarte puțin din netul mobil acum. Dar am avut o internare de vreo 2 săptămâni astă vară. Am folosit atunci o tabletă iPad pentru Netflix și HBO și în 3 zile am consumat 50gb net mobil. Fiind vremurile astea cu facturi mari, mă gândeam că renunț la TV și voi sta pe tabletă, dar îmi vor lipsi canalele sportive și e cam aiurea să stai pe tabletă la un meci. Probabil că urmărirea unui meci pe tv pe internet ar genera un consum enorm de date.
Oricum am înțeles unele lucruri și probabil voi lua fix de la Orange.

Edited by partyman, 16 November 2022 - 07:31.


#33
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,712
  • Înscris: 14.10.2008

 craciuncostel, on 15 noiembrie 2022 - 07:47, said:

Depinde să știi. La noi când este o cădere de curent ciuciu 4g. Și asta mai nou, pe vremuri nu era așa. Se poate folosi telefonul pentru apeluri dar internet...mai greu.
Nu e exclus nici ca statiile de baza mobile sa aiba un management al acumulatorilor in sensul ca dau 4 G cand este curent, fara curent sa fie prioritate pe voce si un pic de net acolo, dar e logic ca in situatiile de criza trebuie sa poti suna la 112 cat mai mult timp posibil in caz de pana prelungita pe termen nedeterminat.

Mi se pare perfect normal, internet si distractie full doar cat este curent, altfel doar comunicatiile esentiale, vitale, prioritizandu-se 112 sau alte servicii de urgenta.

Internetul de viteza consuma curent, nu prea poate fi tinut de acumulatori, nu cu zecile de ore.

Dar cum statiile de baza sunt legate la o fibra, zic si eu de ce sa nu am fibra mea in casa? Plus ca am fost privilegiati mai devreme ca alte tari sa avem fibra in casa, conexiune pe care multi ani doar serverele le-au avut.

#34
routerboard71

routerboard71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 31.12.2021
Internetul fix este mult mai calitativ ca cel mobil.Motivele s-au amintit mai devreme, nu le mai repet si eu.
Personal, nu as renunta la Internetul fix pentru o conexiune mobila!

#35
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,712
  • Înscris: 14.10.2008
Pentru mine mobilul e pentru cand nu poti folosi netul fix. In deplasare sau nu.

#36
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,856
  • Înscris: 30.11.2021
Am incercat in urma cu ani de zile sa trec pe RDS stick. Am reziliat internetul fix.
RDS-ul are momente si momente.

Daca din motive financiare ai nevoie sa faci economie 300-400 de lei pe an, da, poti sa reziliezi internetul fix.
Doar ca intre timp am cumparat si un qled de 125 care este superb cu internetul wifi.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate