Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Cate criptomonede doriti sa acumulati in acest bear market?

  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
gigel

gigel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 01.08.2003
Fac un fel de Crypto goals aici.Incep eu(in stanga am pus cat detin ,in dreapta cat doresc sa detin):
-2/5 Ethereum
-25/100 Egld
-300/2000 Ada


#2
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,742
  • Înscris: 08.10.2004
nici una, aurul e mai safe.

#3
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 25.10.2007
Nada, 0.. munca e mai sigura

#4
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,364
  • Înscris: 11.08.2003
0.
Singura mea incercare cu crypto a dus o pierdere de 55%. Bine, la 10 lei n-a fost prea mare dar suficienta cat sa ma faca sa ma las.

#5
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
NU conteaza cat detii, ci cand derapeaza sau dispare platforma.

#6
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,241
  • Înscris: 05.06.2002
0 cripto, 0 NFT si 0 lei bagati la caritas.

Edited by Fane, 14 November 2022 - 18:07.


#7
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,128
  • Înscris: 04.02.2011
Ceva eth și solana.

#8
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,199
  • Înscris: 08.01.2021
Fix câte aveam și înainte :)
Nu mai acumulez, pentru mine și-au pierdut farmecul și nu datorita faptului ca se duc în bot ci pentru ca nu mai sunt jucăria unor geeks cu idei crete ci doar specula tradiționala și mainstream. Dacă cresc bine, dacă se duc în bot la 0 iar bine, eu oricum mi-am scos investiția inițială de mult.

Edited by KiloW, 14 November 2022 - 18:06.


#9
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,099
  • Înscris: 29.01.2016
Dupa ce am citit deja cateva postari, as dori sa intervin.
Cei care vor sa faca misto, nu ii intereseaza domeniul sau sunt aici sa isi dea cu parerea aiurea in tramvai despre ce inseamna aceasta industrie, sa ne explice despre Ponzi sau Caritas sau FNI, ii rog sa se abtina.
Topicul este dedicat celor care sunt mai vechi in acest domeniu, celor care sunt noi sau vor sa intre si celor care vor sa schimbe pareri sau sa mai afle si alte opinii cu privire la anumite aspecte.


On topic : eu am o lista foarte mare, de cateva zeci de monede, dar inca nu stiu pe care sa le aleg, e mult de munca si de sortat, iar nimic nu e sigur in acest moment.
Ca sa raspund si eu, in functie de fondurile disponibile, m-ar interesa asa (ordine pur intamplatoare) :

ETH - intre 0.5 si 1 buc (in functie de cat de jos cade)
DOT - minim 20 buc, poate mai mult daca se duce la 3-4 dolari
EGLD - intre 2 si 10 buc, in functie de cat mai cade ; 20 buc daca ajunge la 5 dolari (desi, greu de crezut)
ATOM - intre 5 si 10 buc
AVAX - intre 4 si 7 buc
SOL - cam 3-4 buc, daca ajunge pe la 5 dolari (o consider destul de riscanta in acest moment)
ADA - intre 200 si 400 buc, in functie de cat mai cade
SNX - cam 30 buc
UMA - cam 20 buc
RUNE - intre 30 si 40 buc
SUSHI - cam 30 buc
CAKE - cam 10 buc
BAKE - in jur de 200-250 buc
ALGO - aprox 100 buc
FTM - aprox 100 buc
ONE - cam 1200-2500 buc
CELR - aprox 2000 buc
THETA - 40-50 buc
LINK - cam 4-5 buc
CHZ - cam 200-300 buc
GALA - 400-500 buc
MANA - 40-50 buc
1INCH - cam 40 buc
SXP - cam 50 buc
VET - aprox 1000-1500 buc

Si mai am cateva pe lista, dar sa vad unde ma opresc si cum ma hotarasc.
Cele de mai sus sunt niste intentii, nu inseamna ca le voi cumpara pe toate.

View PostArgv, on 14 noiembrie 2022 - 16:58, said:

Nada, 0.. munca e mai sigura

Asa am zis si eu acum niste ani si imi pare rau ca nu am descoperit domeniul mai demult. La fel credeam si despre bursa.
Acestea doua sunt niste zone pe care daca le inveti si nu te lacomesti poti face niste bani de un concediu anual. Nu la Mamaia, ci pe la bulgari, greci, turci...
Bine, nu e inca cazul meu, am prins niste momente proaste si cunostinte zero cand am intrat. Intre timp am inceput sa lucrez la invatat analiza tehnica si mi-am temperat lacomia.

Edited by Magicwisewolf, 14 November 2022 - 18:25.


#10
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
Bitcoinul si ETH sunt cele mai sigure

#11
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,841
  • Înscris: 01.11.2005
Maxim toate. Asa e bine ?

#12
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,441
  • Înscris: 04.09.2008

View Postgigel, on 14 noiembrie 2022 - 16:22, said:

Incep eu(in stanga am pus cat detin ,in dreapta cat doresc sa detin):
-2/5 Ethereum
-25/100 Egld
-300/2000 Ada

De ce 5 si nu 10 sau nu 3? Au vreo semnificatie numerele astea sau? ++ la cum evolueaza situatia f probabil sa ajungi sa detii 5 ETH si sa valoreze << acei 2 ETH de acum.

View PostMagicwisewolf, on 14 noiembrie 2022 - 18:23, said:

On topic : eu am o lista foarte mare, de cateva zeci de monede, dar inca nu stiu pe care sa le aleg, e mult de munca si de sortat, iar nimic nu e sigur in acest moment.

Probabil cat timp nu ai directa treaba cu domeniul la modul sa stii ce se misca la trends dezvoltare (ideal conexiune directa SF / Londra / Singapore etc) ++ mini inside info, e aproape pur loterie.

LE: Faptul ca cumperi multe cu putini USD crezand ca 1-2 o sa faca pump cat sa acopere pierderile la restul, e naiv, sa crezi ca nu e deja priced in si acest aspect.

View PostMagicwisewolf, on 14 noiembrie 2022 - 18:23, said:

Cele de mai sus sunt niste intentii, nu inseamna ca le voi cumpara pe toate.
Asa am zis si eu acum niste ani si imi pare rau ca nu am descoperit domeniul mai demult. La fel credeam si despre bursa.
Acestea doua sunt niste zone pe care daca le inveti si nu te lacomesti poti face niste bani de un concediu anual. Nu la Mamaia, ci pe la bulgari, greci, turci...
Bine, nu e inca cazul meu, am prins niste momente proaste si cunostinte zero cand am intrat. Intre timp am inceput sa lucrez la invatat analiza tehnica si mi-am temperat lacomia.

Ultimul an cred ca a demonstrat cat de volatile sunt lucrurile si cum ultra high risk ultra high reward merge in ambele directii, nu doar sa faca cateva mii USD in milioane ci si invers.

Edited by greywolfact, 14 November 2022 - 19:27.


#13
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,099
  • Înscris: 29.01.2016

View Postgreywolfact, on 14 noiembrie 2022 - 19:25, said:

LE: Faptul ca cumperi multe cu putini USD crezand ca 1-2 o sa faca pump cat sa acopere pierderile la restul, e naiv, sa crezi ca nu e deja priced in si acest aspect.
Ultimul an cred ca a demonstrat cat de volatile sunt lucrurile si cum ultra high risk ultra high reward merge in ambele directii, nu doar sa faca cateva mii USD in milioane ci si invers.

Ideea e sa adun mai putin din mai multe decat sa joc toti banii pe 2-3 carti.
Sanse ca multe sa faca 2-3 x sunt din acest punct, cu conditia, evident, sa nu dispara.
Asa este, volatilitate exista in ambele sensuri. Am simtit-o din plin in ultimul an, sper sa ajung sa o simt si in sus aceasta volatilitate, peste 1-2 ani.
Cat despre monede, nu trebuie sa te indragostesti de ele, e de ajuns sa inveti cand sa cumperi si cand sa vinzi. Asta e tot. In afara de BTC si ETH, nu e de tinut niciuna in acest moment de la un ciclu la altul. Desi, nici BTC si nici ETH nu sunt de tinut in totalitate cat ai acumulat cand fac ATH. Merge vandut cel putin jumate din ele, ca sigur le vei mai prinde mai jos.
Cu restul de monede, da, poate fi si un pic de loterie, chiar daca sunt in top 10 sau top 20. Piata a dovedit-o de mai multe ori anul asta prin cazul Luna, FTX si cine stie ce va mai urma.
Chiar, ce ziceti de SOL, va rezista, va disparea ? Cam de la ce nivel incolo vi s-ar parea ok sa riscati niste bani pe Solana si cam ce suma ?
Eu pe la 5 dolari as lua macar 4 buc. Si cu 20 de dolari in sus sau in jos... Cu putin noroc, daca rezista, cu 20 de dolari se pot face macar vreo 300-400, peste niste luni / ani.

View Posttehnics, on 14 noiembrie 2022 - 19:13, said:

Maxim toate. Asa e bine ?

Aveam pretentii de la tine...

#14
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,068
  • Înscris: 09.09.2010

View PostMagicwisewolf, on 14 noiembrie 2022 - 18:23, said:

Topicul este dedicat celor care sunt mai vechi in acest domeniu, celor care sunt noi sau vor sa intre si celor care vor sa schimbe pareri sau sa mai afle si alte opinii cu privire la anumite aspecte.
Ai multa dreptate. Asa se castiga adeptii. Li se prezinta partea frumoasa a cripto. Ca daca nu sunt fraieri investitori noi, nu castiga cei care au deja banii"investiti"
Ca uita ce se intampla daca nu cumpara lumea.

#15
Alex432

Alex432

    sit at big tables

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,212
  • Înscris: 28.05.2020

View PostMagicwisewolf, on 14 noiembrie 2022 - 19:39, said:

ce ziceti de SOL, va rezista, va disparea ?
Cred ca e buna pentru investit. Cand e jos de tot e cel mai bine, desigur.

#16
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,964
  • Înscris: 30.11.2021
Imi place ca sunt folosite cuvinte ca la manual. Domeniu, Industrie, Investitie.
Ca un raspuns la intrebarea pusa de catre initiator, un raspuns sincer, ca om care am avut criptomonede.
Am cumparat si eu pixeli pe internet.
500-700 de euro a fost pretul platit de mine pentru criptomonede, am iesit inainte sa pice piata.
700 de euro am pierdut.
3,465 lei.
Cam 2 lefe minime pe economie.

Edited by MindArchitect, 14 November 2022 - 19:54.


#17
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,441
  • Înscris: 04.09.2008

View PostMagicwisewolf, on 14 noiembrie 2022 - 19:39, said:

Ideea e sa adun mai putin din mai multe decat sa joc toti banii pe 2-3 carti.

E priced in ce incerci sa faci, atat iti zic. Nu mi se pare ca esti nici mai safe cand se prabuseste tot si nici mai castigat la un bull run.

View PostMagicwisewolf, on 14 noiembrie 2022 - 19:39, said:

Sanse ca multe sa faca 2-3 x sunt din acest punct, cu conditia, evident, sa nu dispara.

Daca una dispare, una face 2x si una sta pe loc, esti tot pe 0. Pana una alta cu situatia actuala, cel mai probabil, o sa continue sa cada toate.

View PostMagicwisewolf, on 14 noiembrie 2022 - 19:39, said:

Chiar, ce ziceti de SOL, va rezista, va disparea ? Cam de la ce nivel incolo vi s-ar parea ok sa riscati niste bani pe Solana si cam ce suma ?

Nu cred ca isi va reveni prea curand si as inclina sa cred ca are destule sanse sa dispara. Fix in acest moment, nu as baga nimic in Solana.

Parte din red flags s-au dovedit adevarate.

#18
oregano

oregano

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 14.03.2020

View PostMagicwisewolf, on 14 noiembrie 2022 - 18:23, said:

imi pare rau ca nu am descoperit domeniul mai demult. La fel credeam si despre bursa.

Acestea doua sunt niste zone pe care daca le inveti si nu te lacomesti poti face niste bani de un concediu anual. Nu la Mamaia, ci pe la bulgari, greci, turci...
Bine, nu e inca cazul meu, am prins niste momente proaste

Bursa si crypto. PACANELE!!  La sfarsit, ai vorbit exact ca unul ce iese din cazino dimineata..:)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate