Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Usa Garaj/intrare curte tip rulou

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009
Salutare, caut sa schimba portile de intrare auto din curte cu o poarta electrica tip rulou si m-ar interesa daca aveti vreo recomandare referitor la vreo firma anume sau poate din contra, experienta neplacuta cu un anume furnizor pe care nu il recomandati.

M-am uitat pe emag unde am gasit https://www.usi-garaj-online.ro/ si https://www.usalagaraj.ro/ ce vad astfel de produse.
Ma puteti ajuta cu o parere daca cineva si-a montat astfel de usi tip rulou? Practic ceva de genul asta
Multumesc

#2
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,826
  • Înscris: 01.11.2005
Sincer sa-ti spun, mai degraba iti iei usa de garaj sectionala, nu lamelara. Mi se par mai durabile cele sectionale decat alea lamelare

#3
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,652
  • Înscris: 21.08.2008
NU recomand, am pus eu si nu sunt multumit. Nu izoleaza deloc, lamelele joaca la presiunea creata de usa cealalta (in cazul meu mai exista una care duce in casa, la demisol), in partea superioara caseta nu izoleaza deloc bine. Astea sunt facute sa acopere geamuri/usi/balcoane care au deja un sistem izolator.
Pentru garaj recomand usile care se monteaza pe interior (la mine nu s-a putut din cauza lungimii masinii) din panouri mai late.

#4
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022
Ce sa izoleze? Omul vrea sa puna usa automata in loc de poarta de la intrarea in curte :D
Cred ca e cea mai potrivita optiune, caseta de sus preia tot ruloul, fata de usile sectionale care au un sistem de ghidaje orizontale care ar arata ca porcul in curtea omului.
Initiator, sistemul ala se poate monta destul de simplu in doi, daca din patru maini exista una dreapta.

#5
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,794
  • Înscris: 03.02.2007
Merge. Trebuie lamele de minim 55 mm, dar sunt de preferat cele de 77 mm. E avantajos că nu ocupă deloc spațiu în curte la deschidere. Trebuie o variantă cu telecomandă. Recomandabil motor cu detecție de obstacole și fotocelulă.

#6
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,826
  • Înscris: 01.11.2005

View PostDon_Costica, on 14 noiembrie 2022 - 13:26, said:

Ce sa izoleze? Omul vrea sa puna usa automata in loc de poarta de la intrarea in curte Posted Image
Pfff, da, ai dreptate. Am crezut ca vrea usa de garaj...el defapt vrea sa inlocuiasca poarta de la intrare in curte :D

#7
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,652
  • Înscris: 21.08.2008
Oricum, lamelele flambeaza destul de amplu, daca se propteste vreun caine in ele il gasesti in curte.

#8
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,723
  • Înscris: 08.10.2004
da tu ai poarta de intrare in curte limitata pe verticala? adica nu merge o poarta automata batanta sau culisanta ? ca astea sunt in general pt intrare in curte...

#9
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,712
  • Înscris: 12.08.2008
Nu vrea sa ii intre in curte pompierii !

#10
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,794
  • Înscris: 03.02.2007

View Postdanghetau, on 14 noiembrie 2022 - 13:44, said:

Oricum, lamelele flambeaza destul de amplu, daca se propteste vreun caine in ele il gasesti in curte.
Lamelele de 77 mm sunt rigide, nu se compară cu alea de 39 mm.

https://katalog.alup...at/PA77_1x_26_1
https://katalog.alup...let/PA39_1x_7_1

#11
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,652
  • Înscris: 21.08.2008
Asa o fi insa eu am de 55 de mm si la o deschidere de 3 metri pe o inaltime de 2,1 metri flambeaza destul de mult.
Cert e ca nu sunt ok pentru ce vrea el sau pentru cum am pus eu (am pus doar din considerente estetice, o voi schimba cu alta zdravana, 3000 de lei aruncati).

#12
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009
Salutare, vreau sa montez in loc de usile clasice din tabla de tip batante pe care nu vreau sa le automatizez ci sa le schimb cu totul.
Varianta de usa sectionala, desi mai rezistenta nu intra in calcul pentru ca au nevoie de sina de ghidaj pe care sa ruleze si nu vreau sa fie nevoie de 2 stalpi in spate pentru sustinere pentru ca ar arata ca naiba scheletul ala prin curte si nu vreau sa fac garaj.
Caut ceva compact motiv pentru care m-am si indreptat catre ceva tip rulou cu lamele de 77 in speranta ca e ceva mai rezistent. }

Ca si pret am obtinut 1000 euro pentru un rulou de 3-3.6m latime si 2.3 inaltime (din care raman 2m spatiu gol, restul este ocupat de cutie).

Recomandati vreo firma care produse astfel de produse, eventual de unde ati luat si ati fost multumiti?

Multumesc

#13
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,826
  • Înscris: 01.11.2005

View PostTz3posu, on 15 noiembrie 2022 - 09:04, said:


Ca si pret am obtinut 1000 euro pentru un rulou de 3-3.6m latime si 2.3 inaltime (din care raman 2m spatiu gol, restul este ocupat de cutie).

Cam mica inaltimea aia.
Gandeste-te ca daca vrei sa bagi in curte ceva mai inalt, vei avea probleme. Cu portile batante nu esti limitat pe inaltime, cu rulourile da.
Eu m-as gandi de doua ori...

#14
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009
Mai inalt de atat ar insemna sa depaseasca gardul actual si nu as vrea. M-am gandit si la inaltime si pana acum am avut nevoie de vreo 2 ori sa intre o masina mai inalta, prima ocazie fiind cand mi-am luat niste pamant si a trebuit sa intre o basculanta.

In principal ma intereseaza daca detine cineva astfel de rulouri puse pe port de intrare in curte si daca sunt bune, sau le umfla vantul.

#15
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,826
  • Înscris: 01.11.2005

 Tz3posu, on 17 noiembrie 2022 - 07:54, said:

daca sunt bune, sau le umfla vantul.
ele sunt bune, iti dai seama ca au fost gandite ca suprafata velica pentru vanturi de 10-15m/s (depinde ce zice producatorul). important e sa te asiguri ca sunt armate bine in pamant...

#16
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,712
  • Înscris: 12.08.2008
Zii ca e intrare in garaj unde poti sa pui rulou la 2 m inaltme ! Si vantul nu prea are efect la o incinta inchisa
Intrarile in curti sunt porti automate batante, culisante fara limitare de inaltime.
Sigur nu ai sa gasesti aici pe cineva care a montat rulou de garaj in loc de poarta !

Edited by mihaiC1, 17 November 2022 - 09:38.


#17
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,712
  • Înscris: 12.08.2008

 Tz3posu, on 15 noiembrie 2022 - 09:04, said:

Salutare, vreau sa montez in loc de usile clasice din tabla de tip batante pe care nu vreau sa le automatizez ci sa le schimb cu totul.
Varianta de usa sectionala, desi mai rezistenta nu intra in calcul pentru ca au nevoie de sina de ghidaj pe care sa ruleze si nu vreau sa fie nevoie de 2 stalpi in spate pentru sustinere pentru ca ar arata ca naiba scheletul ala prin curte si nu vreau sa fac garaj.
Caut ceva compact motiv pentru care m-am si indreptat catre ceva tip rulou cu lamele de 77 in speranta ca e ceva mai rezistent. }

Ca si pret am obtinut 1000 euro pentru un rulou de 3-3.6m latime si 2.3 inaltime (din care raman 2m spatiu gol, restul este ocupat de cutie).

Recomandati vreo firma care produse astfel de produse, eventual de unde ati luat si ati fost multumiti?

Multumesc

O masina de pompieri are peste 2,5-3 m inaltime ...

Edited by mihaiC1, 17 November 2022 - 09:52.


#18
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,826
  • Înscris: 01.11.2005
Oricum ar fi o sa arate aiurea. Daca nu se poate batanta, atunci culisanta. Dar cu rulou, n-am vazut pana acum

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate