Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Problemă rețea Digi, nou instalată. Sa mai confruntat cineva cu asta?

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
Rares95

Rares95

    Severin, MH

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,414
  • Înscris: 18.01.2020
Alea sunt porturile blocate de DIGI care nu merg chiar daca le deschizi tu in NAT, este imposibil sa ai IPv4 oprit din moment ce 70-80% din traficul de internet este făcut pe acest protocol, doar site-urile mari(Google, Facebook, YouTube) sunt 100% pe IPv6.
Acum, sa revenim la problema cu ping-ul, trebuie identificat la ce server/servere se conectează acel joc pentru a putea diagnostica. Respectivul are router de la Digi, care este restricționat, deci nu poți rula un netstat, nu are in GUI o secțiune care sa afișeze conexiunile deschise, deci, la tine acasă ce router ai? Tot unul de la provider cu restricții în meniu?
Daca ai laptop, cu el legat la internet pe cablu, deschide un hotspot, conectează telefonul la el, deschide jocul și pe laptop rulează în CMD "netstat" sau instalează wireshark pentru date mai complete.

Edited by Rares95, 14 November 2022 - 18:11.


#20
danidica

danidica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,563
  • Înscris: 09.09.2013

 Rares95, on 14 noiembrie 2022 - 18:06, said:

Alea sunt porturile blocate de DIGI care nu merg chiar daca le deschizi tu in NAT, este imposibil sa ai IPv4 oprit din moment ce 70-80% din traficul de internet este făcut pe acest protocol, doar site-urile mari(Google, Facebook, YouTube) sunt 100% pe IPv6.
Acum, sa revenim la problema cu ping-ul, trebuie identificat la ce server/servere se conectează acel joc pentru a putea diagnostica. Respectivul are router de la Digi, care este restricționat, deci nu poți rula un netstat, nu are in GUI o secțiune care sa afișeze conexiunile deschise, deci, la tine acasă ce router ai? Tot unul de la provider cu restricții în meniu?
Daca ai laptop, cu el legat la internet pe cablu, deschide un hotspot, conectează telefonul la el, deschide jocul și pe laptop rulează în CMD "netstat" sau instalează wireshark pentru date mai complete.
La mine acasă am un router tot link c6 sau așa ceva. E tot gigabyte. La rețeaua locală. La el da.. e in chirie cu soft digi

#21
Rares95

Rares95

    Severin, MH

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,414
  • Înscris: 18.01.2020
Încearcă atunci varianta cu hotspot creat pe laptop, telefonul conectat la el și rulat wireshark pentru a vedea la ce server se conectează.

#22
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,809
  • Înscris: 22.12.2005

 danidica, on 13 noiembrie 2022 - 20:26, said:

Recent cei de Digi au venit cu fibra și pe la noi prin zonă, au acoperit puternic și Vasluiul. Eram bucuros, în sfârșit avem și noi fibră. Primul care și-a luat e vecinul meu. Eu am la rețeaua locală, un provideri vechi de internet, care domina in zona asta. Și el are fibră dar banda e de 500.
Totul bine și frumos, după cam o săptămână de la comanda serviciilor, a apărut și Digi să-i instaleze gigabit popular, la 25 lei pe lunay. Bune, el a luat tot pachetul, și tv-ul plus chiria la router cu wifi 6, tot tacâmul de la ei.
Acum, incepe distracția. Mă cheamă să testăm netul. Fac speedtest... Urca maxim la 500 atât uploadul cât și downloadul pe banda de 5 ghz. Test făcut cu telefonul pe speedtest. Dar se mișca relativ bine, nu observăm diferențe între rețeaua mea locală și Digi. Am trecut la ce il interesa pe el cel mai mult, jocurile. Le iau pe rand... Descarc last island of survival... Aveam ping 12, pe când la locală nu scădea sub 30. Zic wow. Merge bine . Apoi trec la free fire și call of Duty. Jocul lui. Aici începe distracția. Pe free fire nu am putut juca nici măcar un meci... In lobby era ok. Când intrăm în meci apărea ping 999+ cu roșu, și așa rămânea. Mort. Network error bla bla. Am testat de pe alt telefon, același lucru. Efectiv un meci nu am putut da.
Pe call of Duty, din 3 telefoane, pe 2 mergea pe al 3-lea creștea pingul la 999+ o data la minut. Pe rețeaua locală, toate telefoanele cu acele două jocuri merg bine. Cu ping de 30 - 60, dar merg ok.
Eu ce pot să zic? Nu am mai întâlnit asta, de asta vă întreb pe voi. Cum să meargă totul strună, mai puțin două jocuri? Am să atașez niște poze. Am rămas fără idei.. cei de la Digi zic că e ok, figurează totul că fiind funcțional...
Mă panichez puțin pentru că am făcut și eu cererea de instalare a serviciului de internet doar că pe Sipeni județul Vaslui. E un sat uitat de lume, acolo e o casă bătrânească și mai mergem din când în când câte o săptămână să ne relaxăm. Încă nu au venit, dar dacă la Murgeni judetul Vaslui face așa, de unde suntem noi și unde și-a instalat vecinul internet de la ei... Ce așteptări să am de la un sat, o văgăună uitată de lume unde probabil vor fi 2 persoane cu netul în tot satul? Voi ați pățit așa ceva, sau e normal să nu meargă cele două jocuri pe Digi gigabit popular?
Asta e viteza lui în acest moment received_5985520271458129.jpeg
Asta e căsuța de pe stâlpul de la Sipeni, unde vreau să îmi instalez eu serviciul lor de internet. E fix că cea de la Murgeni de unde e conectat vecinul IMG_20221112_151353952.jpg
Screenshot din jocul free fire unde e pingul 999+. De specificat că mereu e așa pe acest joc, chiar dacă netul merge in parametrii normali.
received_817465155988808.jpeg
Cel de la locală mi-a zis că defapt acest internet de la ei e un ADSL de pe timpuri Posted Image)) Și că doar numele e de ei... Eu ce să mai zic că nu știu, sincer aveam alte așteptări de la ei. Da merge bine, e stabil, dar chestia asta cu cele două jocuri.... Plus că în panou pe router la test ping sau așa ceva apărea cu x. Restul erau verzi.

P.S. sper că am deschis unde trebuie topicul.

cati ani ai ? atacuri de panica ai mai avut ? pe ce subiecte?

#23
danidica

danidica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,563
  • Înscris: 09.09.2013

 Rares95, on 14 noiembrie 2022 - 18:40, said:

Încearcă atunci varianta cu hotspot creat pe laptop, telefonul conectat la el și rulat wireshark pentru a vedea la ce server se conectează.
Mulțumesc, asta vii face zilele acestea. Revin cu ip-urile imediat ce aflu ceva. Mulțumesc pentru ajutor

 foxbat, on 14 noiembrie 2022 - 18:45, said:



cati ani ai ? atacuri de panica ai mai avut ? pe ce subiecte?
Aoleu, am frumoasa varsta de 104 ani, imedit îi împlinesc. M-am născut pe data de 1 decembrie 1918. Atacuri de panică, am avut doar două, al doilea a fost puțin mai dur și mi-am pierdut părți din mine.
Dar acum sunt bine, pe mine trăiesc mulți microbi buni de nimic, dar care na.. își au și ei rostul lor. Mai ales de băgare în seamă fără motiv.

#24
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,809
  • Înscris: 22.12.2005
Sat. in If. ( eu fost "digisit"pana m-am mutat.stiatm tot ce misca, vpn.porturi, device-ul lor etc).
sun sa ma conecteze. circ, 3 saptamani
vin 2 tineri (foarte ok, le-am dat de o naveta de bere). tras fibra, pe gard, bagat in copex , pot, coboorat in casa, totul ok)
merge totul ( asa pe repede inainte) ok, viteze alea alea.
day 2 - vpn-ul cadea sau se bloca, remote-urile "freezau"(iertare de termen)
sunat - intrat un nene, spart in doua wifiul( 2.4 si 5)
totul super
2 days later- camerele se deconectau, monitorizarea alimentarii casei asa si asa. - sunat din nou.
cica"Acum e ok ?"
zic- da, ce ati facut?
update de fw

eof

 danidica, on 14 noiembrie 2022 - 18:48, said:

Mulțumesc, asta vii face zilele acestea. Revin cu ip-urile imediat ce aflu ceva. Mulțumesc pentru ajutor


Aoleu, am frumoasa varsta de 104 ani, imedit îi împlinesc. M-am născut pe data de 1 decembrie 1918. Atacuri de panică, am avut doar două, al doilea a fost puțin mai dur și mi-am pierdut părți din mine.
Dar acum sunt bine, pe mine trăiesc mulți microbi buni de nimic, dar care na.. își au și ei rostul lor. Mai ales de băgare în seamă fără motiv.

Doamne ajuta. 104 ani si te joci. bravo tie.
mistoul nu ajuta, atacurile de panica is naspa dar treba ta daca o dai in bascalie.Sanatate!

#25
danidica

danidica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,563
  • Înscris: 09.09.2013

 foxbat, on 14 noiembrie 2022 - 18:50, said:

Sat. in If. ( eu fost "digisit"pana m-am mutat.stiatm tot ce misca, vpn.porturi, device-ul lor etc).
sun sa ma conecteze. circ, 3 saptamani
vin 2 tineri (foarte ok, le-am dat de o naveta de bere). tras fibra, pe gard, bagat in copex , pot, coboorat in casa, totul ok)
merge totul ( asa pe repede inainte) ok, viteze alea alea.
day 2 - vpn-ul cadea sau se bloca, remote-urile "freezau"(iertare de termen)
sunat - intrat un nene, spart in doua wifiul( 2.4 si 5)
totul super
2 days later- camerele se deconectau, monitorizarea alimentarii casei asa si asa. - sunat din nou.
cica"Acum e ok ?"
zic- da, ce ati facut?
update de fw

eof



Doamne ajuta. 104 ani si te joci. bravo tie.
mistoul nu ajuta, atacurile de panica is naspa dar treba ta daca o dai in bascalie.Sanatate!
Au softul modificat și doar ei au control asupra echipamentelor lor. Multe funcții sunt oprite.
Știu ce e atacul de panică, iar la mistouri, răspund cu mistouri. Una e sa te panichezi (sa îți fie teama) și alta e atacurile de panică.
Sper sa rezolv problema după ce aflu ip-urile

#26
StefanRO

StefanRO

    Hai noroc straine

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 06.03.2018
Salut testat acum pe FL1000 / Router WIFI6 (personal) / S21 5G , merge perfect Free Fire.

Esti sigur ca telefonul, intors are capactitatea de a capta semnal ?
Ai verificat sa pui intr-un emulator pe laptop/pc acest joc sa-l poti juca?

#27
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,310
  • Înscris: 08.02.2011
Problema oricum nu o poti rezolva, chiar daca afli ip-urile. Poti sa dai traceroute sa vezi pe unde o ia traficul, atata tot.

#28
danidica

danidica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,563
  • Înscris: 09.09.2013

 StefanRO, on 15 noiembrie 2022 - 00:02, said:

Salut testat acum pe FL1000 / Router WIFI6 (personal) / S21 5G , merge perfect Free Fire.

Esti sigur ca telefonul, intors are capactitatea de a capta semnal ?
Ai verificat sa pui intr-un emulator pe laptop/pc acest joc sa-l poti juca?
Toate telefoanele fac așa. Merg azi sau mâine să testez cu emulatorul și să aflu și ip-urile. Daca nici pe emulator nu merge și aflu ip-urile... Ce pot face?

#29
Rares95

Rares95

    Severin, MH

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,414
  • Înscris: 18.01.2020
Dupa ce faci rost de IP-uri poti vedea cu WinMTR unde sunt pierderile de pachete, la fel, putem verifica daca si la noi sunt aceleasi valori. Eu am tot DIGI 1Gb/s fibra, daca problemele sunt in "curtea" RDS printr-o seziare trimisa pe email o poti rezolva. Nu la telefon, cei de acolo sunt depasiti in majoritatea situatiilor, singura lor treaba este sa-ti demonstreze ca problema nu e de la ei, ci, de la tine, cand nu pot, vine tipul cu laptop care da speedtest si iti arata ca scoate gigabit. Pe email ajunge la departamentul tehnic si dai de ingineri de la Bucuresti, care te suna ei. O sesizare pe email formulata corect, cu cat mai multi termeni tehnici si poze cu linii de comanda/programe de test sare peste aia cu "reinstalati windows" si ajunge la persoane care chiar stiu ce fac.

Edited by Rares95, 15 November 2022 - 15:49.


#30
StefanRO

StefanRO

    Hai noroc straine

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 06.03.2018
Hai sa eliminam putin elefantul din camera, testeaza cu un VPN sa joci sa vezi daca iti da lafel, instaleaza pe telefon un VPN si verifica.

#31
danidica

danidica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,563
  • Înscris: 09.09.2013

 StefanRO, on 15 noiembrie 2022 - 16:50, said:

Hai sa eliminam putin elefantul din camera, testeaza cu un VPN sa joci sa vezi daca iti da lafel, instaleaza pe telefon un VPN si verifica.
Nu știu dacă l-am eliminat dar da. Cu vpn merge. Puțin mai mare ce e drept pingul dar merge fara probleme, atât free fire cât și call of Duty sau orice alte jocuri. Ce înseamnă asta?

Și mai ales, care e soluția?

#32
Rares95

Rares95

    Severin, MH

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,414
  • Înscris: 18.01.2020
Ca VPN-ul foloseste alta ruta, MTU mai scazut, etc, sunt multe variabile. Daca prin VPN merge, s-ar putea sa fie o problema de MTU, in general pe LAN e 1500 si pe PPPoE este 1492, asta daca nu e zona cu RFC4638 si atunci ai MTU 1500 pe PPPoE, respectiv 1508 eth. Eu as incerca reducerea MTU-ului de test la 1480, parca TP-Link-ul nu te lasa sa pui si valorile pentru LAN, asa ca incearca doar pe WAN momentan, daca toate jocurile fac asa, deci nu doar FreeFire eliminam o problema de peering cu link congestionat. Posibil ca acel router sa aiba probleme(din FW-ul TP-LINK) de MSS-Clamping si de aici probleme cu ping si packet loss.

Edited by Rares95, 17 November 2022 - 17:14.


#33
eldatar

eldatar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 495
  • Înscris: 19.03.2019

View Postdanidica, on 13 noiembrie 2022 - 20:26, said:

Recent cei de Digi au venit cu fibra și pe la noi prin zonă, au acoperit puternic și Vasluiul. Eram bucuros, în sfârșit avem și noi fibră. Primul care și-a luat e vecinul meu. Eu am la rețeaua locală, un provideri vechi de internet, care domina in zona asta. Și el are fibră dar banda e de 500.
Totul bine și frumos, după cam o săptămână de la comanda serviciilor, a apărut și Digi să-i instaleze gigabit popular, la 25 lei pe lunay. Bune, el a luat tot pachetul, și tv-ul plus chiria la router cu wifi 6, tot tacâmul de la ei.
Acum, incepe distracția. Mă cheamă să testăm netul. Fac speedtest... Urca maxim la 500 atât uploadul cât și downloadul pe banda de 5 ghz. Test făcut cu telefonul pe speedtest. Dar se mișca relativ bine, nu observăm diferențe între rețeaua mea locală și Digi. Am trecut la ce il interesa pe el cel mai mult, jocurile. Le iau pe rand... Descarc last island of survival... Aveam ping 12, pe când la locală nu scădea sub 30. Zic wow. Merge bine . Apoi trec la free fire și call of Duty. Jocul lui. Aici începe distracția. Pe free fire nu am putut juca nici măcar un meci... In lobby era ok. Când intrăm în meci apărea ping 999+ cu roșu, și așa rămânea. Mort. Network error bla bla. Am testat de pe alt telefon, același lucru. Efectiv un meci nu am putut da.
Pe call of Duty, din 3 telefoane, pe 2 mergea pe al 3-lea creștea pingul la 999+ o data la minut. Pe rețeaua locală, toate telefoanele cu acele două jocuri merg bine. Cu ping de 30 - 60, dar merg ok.
Eu ce pot să zic? Nu am mai întâlnit asta, de asta vă întreb pe voi. Cum să meargă totul strună, mai puțin două jocuri? Am să atașez niște poze. Am rămas fără idei.. cei de la Digi zic că e ok, figurează totul că fiind funcțional...
Mă panichez puțin pentru că am făcut și eu cererea de instalare a serviciului de internet doar că pe Sipeni județul Vaslui. E un sat uitat de lume, acolo e o casă bătrânească și mai mergem din când în când câte o săptămână să ne relaxăm. Încă nu au venit, dar dacă la Murgeni judetul Vaslui face așa, de unde suntem noi și unde și-a instalat vecinul internet de la ei... Ce așteptări să am de la un sat, o văgăună uitată de lume unde probabil vor fi 2 persoane cu netul în tot satul? Voi ați pățit așa ceva, sau e normal să nu meargă cele două jocuri pe Digi gigabit popular?
Asta e viteza lui în acest moment Attachment received_5985520271458129.jpeg
Asta e căsuța de pe stâlpul de la Sipeni, unde vreau să îmi instalez eu serviciul lor de internet. E fix că cea de la Murgeni de unde e conectat vecinul Attachment IMG_20221112_151353952.jpg
Screenshot din jocul free fire unde e pingul 999+. De specificat că mereu e așa pe acest joc, chiar dacă netul merge in parametrii normali.
Attachment received_817465155988808.jpeg
Cel de la locală mi-a zis că defapt acest internet de la ei e un ADSL de pe timpuri :))) Și că doar numele e de ei... Eu ce să mai zic că nu știu, sincer aveam alte așteptări de la ei. Da merge bine, e stabil, dar chestia asta cu cele două jocuri.... Plus că în panou pe router la test ping sau așa ceva apărea cu x. Restul erau verzi.

P.S. sper că am deschis unde trebuie topicul.
Activează un vpn de preferat pe Romania vezi dacă se rezolva, pare o problema de routing care la digi apar câteodată.
De preferat e sa faci și un traceroute când te plângi de problema la digi ca cel mic probabil nu știe folosi vpn.

#34
danidica

danidica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,563
  • Înscris: 09.09.2013

View Posteldatar, on 13 decembrie 2022 - 03:51, said:


Activează un vpn de preferat pe Romania vezi dacă se rezolva, pare o problema de routing care la digi apar câteodată.
De preferat e sa faci și un traceroute când te plângi de problema la digi ca cel mic probabil nu știe folosi vpn.
Mulțumesc pentru răspuns. Revin cu un update. La 15 km de locul unde e vecinul meu, într-un sat uitat de lume mi-am tras și eu fibra de la Digi la casa bătrânească, dar am alea sa mă folosesc de routerul meu, un Huawei b535. Am rămas surprins sa vad că merge brici pe orice joc. Fără nici o problema. Asta e chiar ciudat, pe routerul meu merge perfect, la vecinul pe routerul dat de ei sunt probleme.

#35
csachiri

csachiri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,445
  • Înscris: 03.04.2007
B535 nu e only 4G?

Edited by csachiri, 15 December 2022 - 01:49.


#36
danidica

danidica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,563
  • Înscris: 09.09.2013

View Postcsachiri, on 15 decembrie 2022 - 01:49, said:

B535 nu e only 4G?
Nu. Are w wan 1gbps plus două benzi 5 ghz și 2.4

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate