Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Problemă rețea Digi, nou instalată. Sa mai confruntat cineva cu asta?

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
danidica

danidica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,583
  • Înscris: 09.09.2013
Recent cei de Digi au venit cu fibra și pe la noi prin zonă, au acoperit puternic și Vasluiul. Eram bucuros, în sfârșit avem și noi fibră. Primul care și-a luat e vecinul meu. Eu am la rețeaua locală, un provideri vechi de internet, care domina in zona asta. Și el are fibră dar banda e de 500.
Totul bine și frumos, după cam o săptămână de la comanda serviciilor, a apărut și Digi să-i instaleze gigabit popular, la 25 lei pe lunay. Bune, el a luat tot pachetul, și tv-ul plus chiria la router cu wifi 6, tot tacâmul de la ei.
Acum, incepe distracția. Mă cheamă să testăm netul. Fac speedtest... Urca maxim la 500 atât uploadul cât și downloadul pe banda de 5 ghz. Test făcut cu telefonul pe speedtest. Dar se mișca relativ bine, nu observăm diferențe între rețeaua mea locală și Digi. Am trecut la ce il interesa pe el cel mai mult, jocurile. Le iau pe rand... Descarc last island of survival... Aveam ping 12, pe când la locală nu scădea sub 30. Zic wow. Merge bine . Apoi trec la free fire și call of Duty. Jocul lui. Aici începe distracția. Pe free fire nu am putut juca nici măcar un meci... In lobby era ok. Când intrăm în meci apărea ping 999+ cu roșu, și așa rămânea. Mort. Network error bla bla. Am testat de pe alt telefon, același lucru. Efectiv un meci nu am putut da.
Pe call of Duty, din 3 telefoane, pe 2 mergea pe al 3-lea creștea pingul la 999+ o data la minut. Pe rețeaua locală, toate telefoanele cu acele două jocuri merg bine. Cu ping de 30 - 60, dar merg ok.
Eu ce pot să zic? Nu am mai întâlnit asta, de asta vă întreb pe voi. Cum să meargă totul strună, mai puțin două jocuri? Am să atașez niște poze. Am rămas fără idei.. cei de la Digi zic că e ok, figurează totul că fiind funcțional...
Mă panichez puțin pentru că am făcut și eu cererea de instalare a serviciului de internet doar că pe Sipeni județul Vaslui. E un sat uitat de lume, acolo e o casă bătrânească și mai mergem din când în când câte o săptămână să ne relaxăm. Încă nu au venit, dar dacă la Murgeni judetul Vaslui face așa, de unde suntem noi și unde și-a instalat vecinul internet de la ei... Ce așteptări să am de la un sat, o văgăună uitată de lume unde probabil vor fi 2 persoane cu netul în tot satul? Voi ați pățit așa ceva, sau e normal să nu meargă cele două jocuri pe Digi gigabit popular?
Asta e viteza lui în acest moment Attached File  received_5985520271458129.jpeg   69.83K   141 downloads
Asta e căsuța de pe stâlpul de la Sipeni, unde vreau să îmi instalez eu serviciul lor de internet. E fix că cea de la Murgeni de unde e conectat vecinul Attached File  IMG_20221112_151353952.jpg   783.62K   163 downloads
Screenshot din jocul free fire unde e pingul 999+. De specificat că mereu e așa pe acest joc, chiar dacă netul merge in parametrii normali.
Attached File  received_817465155988808.jpeg   47.81K   137 downloads
Cel de la locală mi-a zis că defapt acest internet de la ei e un ADSL de pe timpuri :))) Și că doar numele e de ei... Eu ce să mai zic că nu știu, sincer aveam alte așteptări de la ei. Da merge bine, e stabil, dar chestia asta cu cele două jocuri.... Plus că în panou pe router la test ping sau așa ceva apărea cu x. Restul erau verzi.

P.S. sper că am deschis unde trebuie topicul.

#2
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,669
  • Înscris: 23.10.2006
Viteza si pingul se masoara pe cablu. Pe tel. nu are nici relevanta. Nu o sa ia nmeni in seama nici o reclamatie. Toate verificarile se fac cu cablu de retea bagat in laptop sau desktop.

#3
danidica

danidica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,583
  • Înscris: 09.09.2013

View Postbaribalu, on 13 noiembrie 2022 - 20:33, said:

Viteza si pingul se masoara pe cablu. Pe tel. nu are nici relevanta. Nu o sa ia nmeni in seama nici o reclamatie. Toate verificarile se fac cu cablu de retea bagat in laptop sau desktop.
Înțeleg acest lucru. Dar poate cineva să înțeleagă că sunt totuși două jocuri care efectiv nu mișcă pe această rețea? Pe date merg, pe locală merg, pe orice altă rețea merg. Chiar și pe Digi la alte persoane din alte regiuni merg. La vecinu nu. Mi se pare ceva ciudat, zici că nu e tot net

#4
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,395
  • Înscris: 08.02.2011
Pingul si viteza sunt doua lucruri total diferite.  Naiba stie pe unde or fi serverele jocului ala free fire gazduite.

#5
danidica

danidica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,583
  • Înscris: 09.09.2013

View Postmodoran, on 13 noiembrie 2022 - 21:09, said:

Pingul si viteza sunt doua lucruri total diferite.  Naiba stie pe unde or fi serverele jocului ala free fire gazduite.
Te înțeleg.
Faza e că la alții ce au același pachet, merge. La alții din alte localități. De aici încă nu știu. Nu am mai întâlnit această problemă până acum, să nu poți juca un joc :)))

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postdanidica, on 13 noiembrie 2022 - 20:26, said:

Cel de la locală mi-a zis că defapt acest internet de la ei e un ADSL de pe timpuri Posted Image)) Și că doar numele e de ei...

Cei de la firma locala de net ti-au spus ca ce ofera RDS este de fapt ADLS de pe timpuri si ca doar numele este de ei? Posted Image))


In legatura cu pingul, din ce inteleg este un joc descarcat din Playstore si se poate juca doar pe telefon, nu? In cazul asta instaleaza Bluestack pe pc, este un emulator, te conectezi cu contul de google si intri in playstore de unde downloadezi acel joc. Deci te vei putea juca pe pc ca si cum ai fi pe telefon. Faci asta doar pt a testa sa vezi daca ai acelasi ping. Doar atat, ca sa verifici daca problema cu pingul se regaseste si pe cablu.

Edited by MembruAnonim, 13 November 2022 - 21:39.


#7
danidica

danidica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,583
  • Înscris: 09.09.2013

View PostMembruAnonim, on 13 noiembrie 2022 - 21:36, said:



Cei de la firma locala de net ti-au spus ca ce ofera RDS este de fapt ADLS de pe timpuri si ca doar numele este de ei? Posted Image))


In legatura cu pingul, din ce inteleg este un joc descarcat din Playstore si se poate juca doar pe telefon, nu? In cazul asta instaleaza Bluestack pe pc, este un emulator, te conectezi cu contul de google si intri in playstore de unde downloadezi acel joc. Deci te vei putea juca pe pc ca si cum ai fi pe telefon. Faci asta doar pt a testa sa vezi daca ai acelasi ping. Doar atat, ca sa verifici daca problema cu pingul se regaseste si pe cablu.
Da, așa a zis. Că e o combinație de ADSL ce avem noi aici
Cât despre varianta a doua, știu ce e bluestack, există și ldplayer și multe altele. Eu joc last island of survival unde pingul e 12. E bestial pingu pe Digi la jocul asta
Free fire joaca vecinul. Am să-i zic sa testeze și pe PC, ideea ta e super buna și îți mulțumesc. Daca merge pe cablu înseamnă că problema e de pe la router :) corect?

#8
serban57

serban57

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 28.02.2017

View Postdanidica, on 13 noiembrie 2022 - 21:52, said:

Da, așa a zis. Că e o combinație de ADSL ce avem noi aici
Fix Teleplus și-au găsit să-și dea cu părerea...

#9
Lexon

Lexon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,600
  • Înscris: 07.08.2011
Da, un fel de ADSL pe fibra :)
Trebuie sa recunoastem ca e neplacut, ca provider local, cand vine unul din asta mare si cu tehnologii superioare peste tine. Corect ar fi ca Digi sa-i faca o oferta, ar putea fi un win-win. Unul isi valorifica afacerea iar celalt capata rapid un numar mare de abonati.
Un amic a patit ceva asemenator dupa instalare dar problema a disparut de la sine in cateva zile.
Poti incerca sa shimbi si DNS-urile ...

#10
Mike1alike

Mike1alike

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 02.08.2020
Poate e nevoie să deschizi nişte porturi din router, pt joc.

#11
Rares95

Rares95

    Severin, MH

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,433
  • Înscris: 18.01.2020
Baga un wireshark pe un PC in LAN cu telefonul ca sa vezi la ce IP-uri se conecteaza jocul ala ca sa testam si noi ce ping avem.

#12
danidica

danidica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,583
  • Înscris: 09.09.2013

View PostMike1alike, on 14 noiembrie 2022 - 11:18, said:

Poate e nevoie să deschizi niște porturi din router, pt joc.
Nu e activat ipv4 din panou.. are ceva?

View PostRares95, on 14 noiembrie 2022 - 12:09, said:

Baga un wireshark pe un PC in LAN cu telefonul ca sa vezi la ce IP-uri se conecteaza jocul ala ca sa testam si noi ce ping avem.
Nu știu cum să fac asta. Trebuie sa descarc ceva?

#13
Rares95

Rares95

    Severin, MH

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,433
  • Înscris: 18.01.2020
Din cate am inteles problema nu e la tine, nu? Atunci, s-ar putea sa nu ii pice foarte bine respectivei persoane sa instaleze prin PC diferite soft-uri. Jocul asta are doar servere oficiale sau si servere create de useri? Cum e la CS:GO, cu matchmaking oficial sau servere publice. Poate serverul pe care incerci are probleme. Daca exista doar servere oficiale, mai mult ca sigur producatorul jocului are un AS si niste clase IP aferente. Eu am gasit IP-urile de la "Garena Online Pte Ltd", asta e producatorul?

Edited by Rares95, 14 November 2022 - 14:03.


#14
danidica

danidica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,583
  • Înscris: 09.09.2013

View PostRares95, on 14 noiembrie 2022 - 14:03, said:

Din cate am inteles problema nu e la tine, nu? Atunci, s-ar putea sa nu ii pice foarte bine respectivei persoane sa instaleze prin PC diferite soft-uri. Jocul asta are doar servere oficiale sau si servere create de useri? Cum e la CS:GO, cu matchmaking oficial sau servere publice. Poate serverul pe care incerci are probleme. Daca exista doar servere oficiale, mai mult ca sigur producatorul jocului are un AS si niste clase IP aferente. Eu am gasit IP-urile de la "Garena Online Pte Ltd", asta e producatorul?
Da el e producătorul. Vecinu nu are pc mă duc eu cu PC la el dacă e. Crede-mă, îi convine. Are copii ce joacă acest joc ... M-am uitat în panou, nu are ipv4 activat

#15
danidica

danidica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,583
  • Înscris: 09.09.2013
Nu știu dacă ar ajuta ceva schimbarea DNs sau așa ceva. Nu cred

#16
bansh3

bansh3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 24.08.2007

View Postdanidica, on 14 noiembrie 2022 - 14:21, said:

M-am uitat în panou, nu are ipv4 activat
si cam cum ti-ai dat seama ca nu are ipv4 activat ? poze ca nu te crede nimeni

#17
danidica

danidica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,583
  • Înscris: 09.09.2013
Nici o problema. In panou am văzut astaAttached File  Screenshot_20221114-174748.png   475.27K   72 downloads

#18
bansh3

bansh3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 24.08.2007
Ceea ce vezi acolo peste pe interfata Digi.ro a contului tau, colegii se refereau la interfata de administrare a routerului.
Daca dupa teste aflii ca ai anumite porturi blocate, poti sa faci cerere acolo unde ai facut poza, sa iti fie deblocat acel port, sau acele porturi.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate